Strefa rodzica » Okiem CzasDzieci.pl » Dziewczynki wyruszają w Kosmos

Dziewczynki wyruszają w Kosmospowiększ

Dziewczynki wyruszają w Kosmos

Dzieci 7 - 12 lat

Nie jest tajemnicą, że 11 października, w Międzynarodowy Dzień Dziewczynki ukazał się pierwszy numer pisma Kosmos dla Dziewczynek. Nie mogliśmy nie zauważyć tak wspaniałej inicjatywy. Rozmawiamy z jedną z twórczyń - Sylwią Szwed. W rozmowie sięgamy do początków Kosmosu, wsłuchujemy się w potrzeby społeczne, którym odpowiada to pismo i zachęcamy do lektury!

 

CzasDzieci.pl

Pierwszy numer Kosmosu dla Dziewczynek już jest. Data ukazania się czasopisma nie jest przypadkowa: 11 października wypada Międzynarodowy Dzień Dziewczynki i to właśnie stało się doskonałą datą dla bardzo przemyślanej i niezwykle potrzebnej inicjatywy. Skąd pomysł na Kosmos?

 

Sylwia Szwed:
Kosmos to ruch całkowicie oddolny. Zaczęło się we wrześniu 2016 roku od  artykułu Basi Pietruszczak na temat przełomowego amerykańskiego pisma dla dziewczynek pt. „Kazoo”. Szybko powstała zamknięta grupa na Facebooku wokół tego tekstu, gdzie wiele mam, ojców, ale też edukatorów, aktywistek skarżyło się na to, jak stereotypowo przedstawiane są dziewczynki w masowych mediach, jak różowe i plastikowe są gazetki dla dziewczynek i, że potrzebny jest im wzmacniający przekaz. Np. taki, że dziewczynki też mogą interesować się planetami, matmą i wspinać się po drzewach. W ciągu kilku dni na tej grupie zebrało się ponad sto osób.

 

Na pierwsze spotkanie w realu przyszło 30 obcych sobie jednostek, ale wychodziłyśmy stamtąd już z podziałem na konkretne grupy robocze: planetę biznes, planetę koordynacja i planetę redakcja. Przez pierwsze miesiące tworzył się rdzeń grupy, czyli 9 kobiet, które po godzinach, dzięki wsparciu rodzin, mając swoje zwykłe prace, zaczęły tworzyć Kosmos. Bez żadnego budżetu, całkowicie wolontaryjnie. I choć sama nie potrafię w to uwierzyć, po 13 miesiącach od pierwszego spotkania – mamy wydrukowany pierwszy numer pisma wysokiej jakości, który można kupić w Empiku, na naszej stronie internetowej kosmosdladziewczynek.pl i niedługo również w autorskich księgarniach. Za jakiś czas chcemy pojawiać się też w małych miejscowościach i trafiać do dziewczynek z różnych środowisk. Nigdy by nam się to nie udało, gdyby nie wsparcie wielu wspaniałych osób, które „pożyczają” swoje talenty Kosmosowi, no i zbiórce społecznej, w której dostałyśmy od ludzi 130 tysięcy złotych na wydanie dwóch pierwszych numerów.

 

CzasDzieci.pl
Fundacja Kosmos dla Dziewczynek ma też swój manifest. Czy stał się on inspiracją do tworzenia projektu pisma, czy powstawały raczej równolegle?

 

Sylwia Szwed:
Od samego początku pracowałyśmy dwutorowo. Z jednej strony budowałyśmy koncepcję pisma, bo to jest coś, co od razu możemy dać dziewczynkom – alternatywę wobec gazetek o księżniczkach i modelkach. A z drugiej strony zaczęłyśmy mocno definiować, jak chcemy chronić potencjał dziewczynek, co dla nas jako grupy jest ważne.


CzasDzieci.pl

I co jest dla was ważne?

 

Sylwia Szwed:
- Na pewno to, żeby dziewczynki lubiły swoje ciało i były go świadome, żeby miały poczucie, że nie trzeba być gwiazdą, żeby mieć ciekawe życie. Bycie zwyczajną dziewczyną też jest okej.  Że nie ma zajęć zarezerwowanych dla chłopców i dziewczyn. Że chodzenie na karatę nie jest ani lepsze, ani gorsze od baletu. I to wszystko ma odbicie w piśmie, które stworzyłyśmy oraz w działaniach fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

 

CzasDzieci.pl

Uchylmy rąbka tajemnicy pierwszego numeru Kosmosu: co w nim znajdziemy?

 

Sylwia Szwed:
Jego tematem przewodnim jest MOC. W „Kosmosie dla dziewczynek” można poczytać o prawdziwych dziewczynkach, które opowiadają o swoim życiu. To nie jest oczywiste, w większości pism dziewczyńskich nie ma realnych bohaterek. Do tego porcja nauki, nowych technologii, eksperyment do zrobienia w domu i potężny dział o sztuce. Mamy też wyjątkowe opowiadanie Zosi Staneckiej (autorka serii o „Basi”) o mocy przyjaźni. Wiemy już, że nasze czytelniczki domagają się drugiej części! I dział społeczny, w którym mówimy dziewczynom, że są obywatelkami. I dużo, dużo więcej.

 

 

CzasDzieci.pl

Czy Kosmos dla Dziewczynek jest także Kosmosem dla chłopców?

 

Sylwia Szwed:
Zdecydowanie tak, wiemy, że to pismo czytają nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy. Kosmos  porusza tak wiele aspektów życia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na przykład dowie się, jak hodować pandę.

 

CzasDzieci.pl
Jakie supermoce drzemią w dziewczynkach? Do jakiej grupy wiekowej adresowane jest pismo i dlaczego?

 

Sylwia Szwed:
Wierzymy, że wszystkie dzieci mają olbrzymi potencjał, dziewczynki też.

Polskie dziewczęta zaliczają się do najambitniejszych na świecie, 57 % polskich studentów to kobiety,  problem polega na tym, że wg badań dziewczynki w pewnym momencie tracą pewność siebie, zwłaszcza w dziedzinach takich jak matematyka. Pismo adresujemy do dziewczynek od 6/7 do 11 roku życia, chociaż wiemy, że czytają nas też starsze dziewczynki. Chcemy pokazywać im, że fajnie jest być dziewczynką.

 

Dziękujemy za rozmowę,  nie możemy doczekać się kolejnego numeru pisma, życzymy samych sukcesów i…żywimy nadzieję, że kolejne Twórczynie zaprojektują…Kosmosik dla młodszych Czytelniczek

 

z Sylwią Szwed rozmawiała Agnieszka Bińczycka

 

fot. materiały promocyjne Organizatorek

Lubisz CzasDzieci.pl? Polub nas na Facebooku!
Zobacz także: UWAGA KONKURS! 4. Dziecięcy Festiwal Sztuki... więcej » x
Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Nowinki

CzasDzieci.pl laureatem konkursu "Świat przyjazny dziecku"

CzasDzieci.pl laureatem konkursu "Świat przyjazny dziecku"

Kochani… portal CzasDzieci.pl zdobył główną nagrodę w Konkursie "Świat przyjazny dziecku"!  
Pomoc, która nic nie kosztuje.

Pomoc, która nic nie kosztuje.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pomagam.gajusz.org.pl i zostawisz nam tam swój adres email  

Okiem CzasDzieci.pl

Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia w Żorach

Oswajanie tabu, przed którym na co dzień chronimy swoje dzieci. Kwintesencja nowoczesności i ciekawej formy.  

Wywiad na Czasie

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników.  
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

W naszym zestawieniu znajdziecie na przykład girlandę z serduszek, kartkę z walentynkowymi reniferami czy świecznik