Lublin

Karuzela Sztuki. Sztuka i dziedzictwo kontynentów
Lublin Pod naszym patronatem Nasz Patronat

Karuzela Sztuki. Sztuka i dziedzictwo kontynentów

Wpis archiwalny

Autorski program działań edukacyjno-manualnych z zakresu kultury, historii sztuki i sztuki współczesnej kierowanym do dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i opiekunami.

 

Tegoroczny projekt jest rozwinięciem działań z 2014 roku a jego tematem przewodnim jest sztuka świata. Rozszerzanie i kontynuacja programu Karuzela sztuki wynika z niewystarczającej edukacji wizualnej dzieci i młodzieży. Kształtujemy wśród małych odbiorców świadomość artystyczną, wrażliwość estetyczną i potrzebę obcowania ze sztuką. W ramach zajęć odbędą się prezentacje dorobku kulturowego z różnych kręgów geograficznych, położony zostanie także akcent na Lublin pielęgnujący swoją europejską tradycję w nawiązaniu do obchodów 700-lecia lokacji miasta. Koncepcją wyjściową budowania złożonego i multimedialnego programu Karuzela sztuki będzie międzykulturowość i badanie zjawisk z pogranicza dyscyplin kultury, aby dzieci, młodzież a pośrednio także ich rodzice i opiekunowie mogli świadomie poruszać się we współczesnym świecie i chętnie czerpali z oferty kulturalnej Lublina. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na edukację artystyczną do udziału w projekcie zaprosimy małych mieszkańców z różnych obszarów oraz środowisk Lublina.

 

Zajęcia będą odbywały się cyklicznie w różnych placówkach oświatowych na terenie całego miasta, m.in. w:

  • Przedszkolu nr.22,
  • Szkole Podstawowej nr. 6 w Lublinie,
  • Szkole Podstawowej nr. 21 im. Królowej Jadwigi
  • Zespole Szkół nr.11 w Lublinie.

 

Do udziału w projekcie zaprosimy również miejsca kluczowe dla rozwoju sztuki i tradycjiwięc w:

  • Muzeum Lubelskim,
  • Centrum Kultury
  • Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

 

Część zajęć zostanie przeprowadzona w miejscach z których dzieci nie mogą do nas dotrzeć a więc:

  • na oddziałach Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Prof. Andrzeja Gębali,
  • w Zespole Szkół przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie,
  • w Domu Dziecka im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Lublinie
  • w Ośrodku Wsparcia dla Samotnych Matek „Doris”.

 

Zajęcia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, udział w nich będzie mogło wziąć każde zainteresowane dziecko. Warsztaty przeprowadzane w Szpitalu, Szkole przyszpitalnej, Domu Dziecka oraz w Ośrodku dla Samotnych Matek będą spotkaniami dedykowanymi, pozwalającymi na twórczą aktywizację najmłodszych, których ogranicza choroba bądź trudna, sytuacja losowa. Uczestnicy warsztatów zyskują tym samym szansę na aktywność plastyczną, która pełni rolę terapeutyczną i wpływa korzystnie na stan psychofizyczny. Projekt składa się z dwóch uzupełniających się części: pierwsza przyjmuję formę multimedialnej prezentacji i towarzyszącej jej opowieści związanej z różnymi dziedzinami sztuki, część druga obejmuje bogate działania warsztatowe. Zajęcia prowadzą wykwalifikowane animatorki kultury, historyczki sztuki: Marta Ryczkowska, Agnieszka Chwiałkowska oraz artystka sztuk wizualnych: Eliza Galey. W trakcie ostatniego roku wspólnie koordynowały i prowadziły projekty: „Karuzela Sztuki”. „Karuzela Sztuki na Moście Kultury”, „Karuzela Sztuki na Centralnym Placu Zabaw”, „Łapki Sztuki”, „Łapki Sztuki. Historie lokalne”.

 

Skutkiem rozbudowanej i wielopoziomowej oferty Karuzeli sztuki będzie wzmożona aktywność kulturalna i kreatywność zarówno małych odbiorców jak i pośrednio ich rodziców, i opiekunów. Warsztaty i pogadanki o sztuce nie tylko uzupełniają szkolną podstawę programową z zakresu nauczania plastyki ale stanowią także wartościowy sposób na spędzanie czasu z dziećmi, na zniwelowanie lęku przed sztuką, oswojenie odbiorców z historią sztuki i budowanie świadomości przyszłych konsumentów kultury. Dzięki realizacji projektu na mapie Lublina pojawią się nowe miejsca przyjazne dzieciom, co wpłynie na budowanie i wzmocnienie więzi międzyludzkich.

 

Kontakt:

e-mail: karuzela.sztuki@op.pl

strona www: http://karuzelasztuki.wordpress.com/

http://otwarta-pracownia.com

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublin

 

 

Autorki Projektu „Karuzela Sztuki. Sztuka i dziedzictwo kontynentów”

 

Eliza Galey- Szczepańska - artystka sztuk wizualnych, absolwenta grafiki i rysunku na UMSC, autorka programów edukacyjnych dla dzieci, pedagog. Jej prace znajdują się w kolekcji lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Charakterystycznym elementem realizacji artystki jest rysunek wykonywany za pomocą tłoczeń - punktów brailowych. Początkowo były to gipsowe, minimalistyczne wypustki naklejane przez artystkę na ścianie, potem - perforacje w papierze. Czasami Galey wykorzystywała konkretny tekst odnoszący się do percepcji czy widzenia, zazwyczaj jednak perforacje czy wypustki tworzą ledwo dostrzegalne rysunki. Od białego tła odcinają się jedynie dzięki naturalnemu światłocieniowi, ale odczytywać je można również przez zmysł dotyku. Artystka podnosi problem percepcji oraz zmysłowego odbioru działa sztuki, jednocześnie wpływając na zachowania widzów. Realizacje Elizy Galey są prezentowane na licznych wystawach Polsce i zagranicą. Obecnie posługuje się fotografią z elementami rysunku braila i sztuką wideo.

 

Marta Ryczkowska – krytyczka sztuki, absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL, doktorantka historii sztuki współczesnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci zagrożonych wykluczeniem m.in. w ośrodku dla uchodźców w Lublinie. Jest kuratorką wystaw (współpracuje m.in. z Galerią Labirynt w Lublinie), autorką tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą (stale współpracuje z "Obiegiem", "Gazetą Wyborczą", miesięcznikiem "Zoom", redaguje blog młodych krytyków sztuki "Bilart"). Od 2009 roku działa jako krytyk przy festiwalach performance organizowanych w Polsce tworząc blogi festiwalowe (Festiwal Performance Arsenał Białystok, SMOG festiwal w Katowicach, EPAF w Warszawie, Performance Platform w Lublinie). Działa we władzach Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Fundacji Sztuki Performance i Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. W 2013 współrealizowała program edukacyjny „Zachęta do sztuki” w LTZSP.

 

Agnieszka Chwiałkowska – historyczka sztuki, plastyk, absolwentka Pedagogicznych Studiów Kwalifikacyjnych. Doktorantka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Lublin. Organizatorka wydarzeń artystycznych, wystaw zbiorowych: "Materialność" (wrzesień 2013), "Od/do obrazu" (listopad 2013), „Ukryte znaczenia” (listopad 2014). Kuratorka pokazu filmowego „Roee Rosen – I never lie” (2012) oraz wystawy „Noc sądu” (maj 2014).Współrealizatorka warsztatów edukacyjnych dla dzieci w ramach cyklu "Zachęta do sztuki" (2013). Autorka tekstów, recenzji i wywiadów z zakresu sztuki współczesnej oraz tekstów dotyczących rzeźby przełomu XIX i XX wieku. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Otwarta Pracownia, Galerią Labirynt, Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Laureatka nagrody Archiwum Emigracji z Torunia (2014). Stypendystka Funduszu im. Wacława i Heleny Ungar (2013-2014 oraz 2014 2015).

Organizator:

Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia”

ul. Puławska 17, lokal: PRACOWNIA
20-046 Lublin

Wydarzenia w Lublinie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć