Łódź

Buduj, maluj, Łódź poznawaj! Ferie w Muzeum Miasta Łodzi
Łódź Zima! 7–12 lat

Buduj, maluj, Łódź poznawaj! Ferie w Muzeum Miasta Łodzi

Wpis archiwalny

Przez dwa tygodnie przerwy międzysemestralnej, od poniedziałku do czwartku (16-19 oraz 23-26 stycznia) w godzinach 12.00 – 13.30 w pałacu przy ul. Ogrodowej 15 odbywać się będą tematyczne zajęcia.

 

Uczestnicy nie tylko poznają historię miasta i rodziny łódzkiego „króla bawełny” - Izraela Poznańskiego, ale także m.in. stworzą własne budynki, rzeźby i pejzaże, nauczą się jak odczytywać symbolikę dekoracji pałacu, rozwiążą zagadki i wezmą udział w „grze w kolory”.

 

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Wstęp: 1 zł, liczba miejsc ograniczona
Zapisy: 42 254 90 11, edukacja@muzeum-lodz.pl

 

16 stycznia 2017 r. – łódzki poniedziałek: „Pomysł na miasto” (prowadząca: Anna Łagodzińska)

Każde dziecko to projektant z nieograniczoną wyobraźnią. Podczas zajęć „pomysł na miasto” najmłodsi goście muzeum po zapoznaniu się z fragmentem wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej” poświęconej architektowi i grafikowi Henrykowi Hirszenbergowi będą mieli okazję puścić wodze fantazji i – tak jak on – zaprojektować własne budynki. Podczas tworzenia dzieci będą musiały wziąć pod uwagę przeznaczenie obiektu, uwarunkowania naturalne, a także sąsiedztwo, w jakim dany budynek będzie się znajdował. Podsumowaniem zajęć będzie zabawa w urbanistów i wspólne zbudowanie miasta poprzez zestawienie pojedynczych prac.


17 stycznia 2017 r. – muzealny wtorek: „Zobacz, dotknij, usłysz – zmysłowe spotkanie ze sztuką” (prowadząca: Sylwia Kocznur)

Zajęcia przybliżą historię rodziny Poznańskich. Ćwiczenia sensoryczne, takie jak rozpoznawanie zapachów, dźwięków czy faktur,  pozwolą rozbudzić poszczególne zmysły uczestników i umożliwią bliższe poznanie symboliki dekoracji pałacu. Poprzez analizę obrazów, znajdujących się w sali jadalnej, wspólnie odkryjemy tajemnicę sukcesu zamożnego przemysłowca oraz zbliżymy się do sztuki XIX wieku. Zajęcia zakończone będą działaniami plastycznymi – uczestnicy samodzielnie wykonają prace plastyczną w technice kolażu.


18 stycznia 2017 r. – artystyczna środa: „Krajobraz podmiejski” (prowadząca: Anna Łagodzińska)

Ferie w mieście mogą być fajne, o czym przekonają się uczestnicy zajęć w Muzeum Miasta Łodzi, ale okresy odpoczynku od nauki sprzyjają też wyjazdom szczególnie w miejsca spokojne i sielskie. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poczuć atmosferę odpoczynku na łonie natury podczas kontemplacji wiejskich pejzaży autorstwa Samuela Hirszenberga prezentowanych na wystawie czasowej „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Dzieci poznają różne typy malarstwa krajobrazowego (weduta, marina, nokturn, sztafaż) a w części praktycznej wykonają autorskie pejzaże.
UWAGA: ze względu na niską temperaturę w Galerii Wystaw Czasowych prosimy o warstwowe ubranie dzieci i zapewnienie ciepłych bluz/swetrów/polarów na czas zwiedzania wystawy.


19 stycznia 2017 r. – historyczny czwartek: „Znane i nieznane historie pałacu i rodziny Poznańskich” (prowadzący: Cezary Pawlak)

W historii rodziny Poznańskich i ich pałacu odnaleźć można wiele ciekawych i barwnych  opowieści. Niektóre z nich po latach stały się legendą. Spacer po pałacu pozwoli przenieść się w czasie i odkryć najbardziej interesujące miejsca i historie z nimi związane. Na koniec wszyscy uczestnicy będą mieli szansę sami rozwiązać kilka zagadek związanych z historią rodziny i ich pałacu.

 

23 stycznia 2017 r. - łódzki poniedziałek: „Śladami łódzkich rzek” (prowadząca: Paulina Długosz)

Choć dziś prawie nie ma po nich śladu, to dzięki nim Łódź stała się przemysłowym miastem i z niewielkiego miasteczka stała się pokaźną metropolią. O czym mowa? Oczywiście o łódzkich rzekach. Mają one swoje nazwy i historyczne znaczenie, choć często nie wiem nawet gdzie ich szukać. Pomogą w tym poniedziałkowe zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego także współcześnie odgrywają ważną rolę  w mieście.


24 stycznia 2017 r. – muzealny wtorek: „Gdy wiatr dzwoni w pałacowych salach...” (prowadząca: Sylwia Kocznur)

Tematem przewodnim zajęć będzie miejsce muzyki w obyczajowości łódzkiej burżuazji przemysłowej przełomu XIX i XX wieku. Uczestnicy poznają ówczesne instrumenty i urządzenia służące do odtwarzania muzyki. Przybliżona także zostanie postać jednego z najbardziej znanych artystów XX wieku - Alexandra Caldera. Analizując jego dzieła rozszyfrujemy pojęcie rzeźby kinetycznej oraz odkryjemy jej cechy wspólne z omawianymi instrumentami muzycznymi. Dzieci zainspirowane twórczością artysty wykonają nietypowe rzeźby, będące jednocześnie źródłem dźwięku.


25 stycznia 2017 r. –artystyczna środa: „Gra w kolory” (prowadząca: Paulina Długosz)

Ochra, siena, akwamaryna, trochę cynobru, fuksji i indygo – to wcale nie czarodziejskie zaklęcie, ale przepis na piękne dzieło sztuki. Co trzeba zrobić, aby uzyskać wszystkie potrzebne do jego namalowania kolory? I czy właściwie wiemy jak one się nazywają? Tego dowiedzą się podczas muzealnej „Gry w kolory” nasi najmłodsi goście.


26 stycznia 2017 r. – historyczny czwartek: „Symbole potęgi i fortuny Izraela Poznańskiego” (prowadzący: Cezary Pawlak)

Symbolami potęgi i fortuny Izraela Poznańskiego jest zarówno monumentalna fabryka, jak i najbardziej okazały w Łodzi pałac. Fabryka i pałac posiadają w swojej dekoracji ciekawe symbole, które nawiązują do historii starożytnych i średniowiecznych, przedstawiają drogę do sukcesu i chwały naszego „króla bawełny”. W trakcie spaceru prezentacja dawnych i współczesnych fotografii przedstawiających poszczególne części imperium Poznańskiego oraz pamiątkowa „kolorowanka” dla najmłodszych.

 

Organizator:

Muzeum Miasta Łodzi

ul. Ogrodowa 15, 91-065 Łódź
tel.: 42 254 90 00

Wydarzenia w Łodzi

Przeczytaj również

Warto zobaczyć