Łódź

Triennale tkaniny okiem młodych
Łódź Wystawa

Triennale tkaniny okiem młodych

Wpis archiwalny


Odważne, eksperymentalne, wychodzące w przestrzeń - takie są prace młodych twórców, które można będzie oglądać na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi już od 20 października. Wernisaż wystawy „Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych” potrwa do 8 stycznia 2017 roku.


Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac o zróżnicowanej tematyce, technice i wymiarach. Ich autorzy to uczniowie ostatnich klas 14 szkół plastycznych z całej Polski. Młodzi twórcy biorący udział w tegorocznym konkursie za ważny temat uznali ludzkie ciało i jego wierzchnie okrycie. Świadczą o tym już same tytuły prac, m.in.: „Geometria płaszcza”, „Futurystyczne formy ubioru" czy „Kiedyś wszystko było czarno-białe”. Wśród prac konkursowych nie brakuje również odniesień do natury - świata flory i fauny, a także do literatury, na przykład w pracy „Baśń Mongolska”. Dzieła młodych twórców zaskakują podczas każdej edycji wystawy, nie inaczej jest w tym roku.- Ewoluują one w kierunku tkaniny eksperymentalnej, wyraźne są inspiracje sztuką włókna. Zanikają natomiast tkaniny tradycyjne takie jak kilim czy gobelin - podkreśla kurator wystawy Urszula Nagórna. - Coraz mniej obserwujemy dekoracyjnej tkaniny przyściennej, a coraz więcej prac „wychodzących w przestrzeń”, czego przykładem jest chociażby twórczość uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. B. Morando w Zamościu- dodaje.


Jurorzy podobnie jak 3 lata temu szczególnie docenili tkaninę tradycyjną, jaką jest gobelin. Laureatką konkursu została Karolina Wojtasik za pracę „Wspomnienia", jury wyróżniło także tkaninę tradycyjną Moniki Żelaznej, autorki pracy „Bez granic”. Uwagę zwraca mnogość dzieł wieloelementowych eksponowanych na wystawie: dyptyków, tryptyków, a nawet prac o większej liczbie elementów. Rekordowa pod tym względem szkoła im. W. Hasiora z Koszalina zaprezentowała aż 21 obiektów w ramach pięciu prac. Spore wrażenie robi też rzeźba nastoletniej autorki ze Zduńskiej Woli pt. „Drugie ciało", która wykonała wyciski fragmentów ludzkiego ciała, wykorzystując znaczne ilości gipsu.


Choć tradycyjnych, ludowych technik tkackich w czystej postaci na wystawie nie zobaczymy, bywają one inspiracją do poszukiwań artystycznych młodych twórców. Największe wpływy można zauważyć w pracy ze szkoły plastycznej w Supraślu pt. „Wzory ludowe, inspiracje kulturą i sztuką regionu” wykonanej w technice sejpaka. Inspiracją stał się tu haft białoruski, w pracy wykorzystane zostały tradycyjne białoruskie motywy ozdobne.


Wystawa młodych artystów ma wieloletnią tradycję. Pomysłodawcą Triennale (do 2010 r. Biennale) był dyrektor Liceum Plastycznego w Supraślu Zenon Gruszewski. Pierwsza wystawa-konkurs została zorganizowana w 1994 r. Ekspozycja towarzyszy „15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016”, będzie ją można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa do 8 stycznia 2017 r.

Organizator:

Centralne Muzeum Włókiennictwa

ul. Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
tel.: 042 684 33 55

Wydarzenia w Łodzi

Przeczytaj również

Warto zobaczyć