Łódź » Wiadomości lokalne » Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1powiększ

Centrum Nauki i Techniki EC1

EC1 to miejsce, które powstało w Łodzi niedawno. Wygląda pięknie, łącząc stary świat z nowym i przyciągając niezwykłymi atrakcjami.


Błażej Moder, dyrektor „EC1 Łódź - Miasto Kultury” mówił, że: „Pierwsza w Łodzi komercyjna elektrownia rozpoczęła działalność w 1907 roku. Nieprzerwanie pracowała do roku 2000. Jej dzieje są w jakimś sensie metaforą losu naszego miasta. Okres jej świetności był związany z przemysłem i jego rozwojem. Przełom wieków wymusił szukanie nowych koncepcji i funkcji. Złożona wtedy obietnica transformacji EC1 w nowoczesną placówkę kultury właśnie została spełniona”.


Tłumy ciągną, by zobaczyć niesamowitą wystawę Leonarda da Vinci, dzieciaki masowo oglądają pokazy w planetarium… My wybraliśmy się do Centrum Nauki i Techniki, które zostało otwarte  w tym roku.


Centrum Nauki i Techniki EC1 jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Nowym Centrum Łodzi. Mieści się obok siedziby Dworca Łódź Fabryczna w zrewitalizowanej pierwszej łódzkiej elektrowni EC1 przy ul. Targowej 1/3. Od dwóch lat w jej wschodniej części działa cieszące się ogromną popularnością Planetarium EC1. Rocznie odwiedza je ok. 150 tys. osób. CNiT zajął zachodni kompleks, w którym znajdowały się takie historyczne pomieszczenia jak: maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia, chłodnia i zmiękczalnia. Łącznie to ponad 18 tys. m kw. zabytkowej fabryki, która bawi, uczy i przypomina o przemysłowym dziedzictwie miasta. Zachowano tutaj elementy architektoniczne i wyposażenia dawnej elektrowni, a dawne urządzenia ożywają, bo wykorzystano najnowocześniejsze techniki informatyczne, audiowizualne i multimedialne.


Na pewno jest to miejsce przeznaczone dla gimnazjalistów albo licealistów. Rzeczy, pokazane tutaj są trudne i wymagają posiadania pewnej wiedzy. Całość wystawy podzielona jest na cztery piętra. W każdym poziomie znajduje się „inna część nauki”. Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało podzielone na trzy części. To ścieżki edukacyjne, które zaopatrzą nas w wiedzę z zakresu „Przetwarzania energii”, „Rozwoju wiedzy i cywilizacji” oraz zagadnień „mikro i makroświata”.
„Przetwarzanie energii” to obserwowanie pieca węglowy, na którym kiedyś przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii centrum. Stąd konwejerami - dalej - transportowano czarne złoto do kotłów. Całą ich drogę możemy przemierzyć samemu. Do kotłów wchodzimy i spacerując po rusztach, obserwujemy podsycany węglem żar i dym unoszący się znad paleniska.


„Rozwój wiedzy i cywilizacji” to miejsce, w którym wszystkiego można dotknąć i poczuć na własnej skórze. Niezliczona ilość korb, guzików, paneli tworzy królestwo, które ukazuje różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w naszym życiu codziennym. Ekspozycja opowiada o tym, jak na przestrzeni wieków ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać za pomocą wynalazków. Spacerując po niej, trafimy m.in. do pracowni druida czy średniowiecznego alchemika.

 

„Mikro- i makroświat” to wizyta w kosmosie i  uzupełnienie oferty Planetarium EC1. Przypięci do specjalnej uprzęży staniemy na księżycu, Wenus i Marsie. Zakładając google VR, zmienimy się w pilotów statku kosmicznego. Chętni mogą też skorzystać ze specjalnej bieżni, która chroni kosmonautów przed zwiotczeniem mięśni. Duże wrażenie robią trójwymiarowe pokazy w kinie sferycznym mieszczącym się w ogromnej kopule znajdującej się tuż za turbogeneratorem firmy Brown Boveri.
Moje maluchy najbardziej zainteresowała maszyna, która, tak jak na lotnisku, prześwietlała bagaże. Bez wytchnienia wrzucały na taśmę różne przedmioty, by potem z zaciekawieniem obserwować jak wyglądają prześwietlone na ekranie.
Podobało im się też granie w piłkę planetami, boisko było multimedialne, a oni szaleni po nim, próbując wrzucić planety do bramki.


Graliśmy też w grę zespołową , każdy miał jakieś zadanie i musieliśmy uruchomić wielki węglowy piec, mogliśmy sterować wielką elektrownią.


Kajtkowi bardzo spodobały się magnesy i przyciąganie, a Kornelce multimedialny pokaz działania ogromnej maszyny. Właśnie wokół ponownego uruchomienia turbogeneratora firmy Brown Boveri, który w EC1 pracował przez 70 lat (1930-2000), zbudowano symboliczne otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1. Historyczna maszyna zawyła i zaświeciła, a potem ponownie pod ciśnieniem popłynęła w niej para wodna. Różnica była taka, że tym razem nie przez maszynę, a na niej, wyświetlana technologią mappingu 3D.


Generalnie nie nudziliśmy się, choć nasi przyjaciele,  z którymi  tam byliśmy, mówili  o rozczarowaniu zbyt małą ilością doświadczeń, eksperymentów i bardzo trudnymi eksponatami, wymagającymi wiedzy, większej od tej, które mają dzieci ze szkoły podstawowej.


Na stronie internetowej EC1 widnieje informacja, że, żeby dokładnie obejrzeć wystawę, potrzebujemy dwóch dni, by wszystko poznać i zobaczyć. Może zatem wybierzemy się tam jeszcze kiedyś, by zobaczyć coś więcej… A na pewno wrócimy do Planetarium oraz obejrzymy niesamowitą wystawę Leonarda da Vinci.

Anita Janas

Anita Janas

Mama Kajtka i Kornelki, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi, arteterapeutka, wielbicielka kina, teatru i wycieczek, pochłania książki i sama czasem coś pisze "do szuflady".


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Baśniowa Łódź więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Baśniowa Łódź

Baśniowa Łódź

Pani opowiadała nam i grupce dzieci wraz z opiekunami o powstaniu naszego miasta, czyli legendę o Januszu, który przypłynął tutaj łódką, osiedlił i założył osadę. To właśnie od jego łódki wzięła nazwę Łódź. Później usiedliśmy na ławeczkach i maluchy malowały herb. więcej »
Baby English Center

Baby English Center

Baby English Center to wyjątkowa szkoła nauki języka angielskiego i hiszpańskiego dla dzieci w Łodzi. więcej »
Opowieści o Irenie Sendlerowej - Rozpoczęcie II Etapu Projektu
Patronat CzasDzieci.pl

Opowieści o Irenie Sendlerowej - Rozpoczęcie II Etapu Projektu

W dniu 17.04.2018 r. nasze Muzeum odwiedziły pierwsze dwie grupy w ramach realizacji II etapu projektu edukacyjnego "Opowieści o Irenie Sendlerowej", uczniowie VI klasy SP w Poddębicach oraz uczniowie Gimnazjum nr 26 w Łodzi. Odbyły się dwukrotnie zajęcia podzielone na dwie części. więcej »
Festiwal Kultury Szkolnej - marzec-czerwiec 2018
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Kultury Szkolnej - marzec-czerwiec 2018

Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wydarzeniach, w tym warsztatach edukacyjnych, które składają się na program Festiwalu Kultury Szkolnej. więcej »
"KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekin

"KrUlewna Śnieżka". Nowy spektakl Teatru Arlekin

Jest to opowieść, która zaciekawi dzieci, bo pokazuje, w zabawny sposób, inną wersję przygód znanej królewny, i wciągnie dorosłych, ponieważ dotyczy ponadczasowego tematu władzy. więcej »
Bagatelka. Akademia Twórczego Rozwoju

Bagatelka. Akademia Twórczego Rozwoju

Jesteśmy zachwyceni niezwykłymi zajęciami, które oferuje nam Bagatelka. Do tej pory udało nam się uczestniczyć w dwóch, ale już wiemy, że to dopiero początek niezwykłej przygody?:) więcej »
Akademia Power Kids

Akademia Power Kids

Wśród opinii na fb o Akademii Power Kids znalazłam jedną, która mogłaby być moją: ?Zajęcia w Akademii są niezwykłe, nie sposób się nudzić. Jest tylko jeden minus ? brak czasu, by uczestniczyć we wszystkim?. więcej »
Madagascar - musicalowa przygoda
Patronat CzasDzieci.pl

Madagascar - musicalowa przygoda

Udaj się z Teatrem Muzycznym w Łodzi w pełną przygód, musicalową podróż! Lew Alex, zebra Marty, hipopotamica Gloria i żyrafa Melman żyją spokojnie w nowojorskim ZOO. Samowolka Marty?ego kończy się dla całej czwórki przymusowym zesłaniem do Afryki. więcej »
Warsztaty pieczenia chleba

Warsztaty pieczenia chleba

Jesienią wybrałyśmy się z naszymi klasami na wycieczkę w okolice Łodzi. Tym razem postanowiłyśmy pójść na spacer w Łowiczu, obejrzeć Nieborów (?Akademia Pana Kleksa?) i przepiękną Arkadię? Ale największą atrakcję stanowiły dla nas warsztaty w Akademii Rękodzieła Ludowego. więcej »
Krawiec  Pan Niteczka

Krawiec Pan Niteczka

Jakiś czas temu wybraliśmy się na kolejną premierę w Arlekinie. Byliśmy bardzo podekscytowani, bo mieliśmy obejrzeć ?Krawca Niteczkę? - przedstawienie zrealizowane na podstawie znanego utworu Kornela Makuszyńskiego. Na początku znaleźliśmy się w wielkiej pracowni krawieckiej pełnej manekinów i niedokończonych strojów. Dowiadujemy się, że firmie grozi zamknięcie, chyba? chyba że przygotują ciekawą sztukę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Nowinki

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  
Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Gdy pierwszy raz weszliśmy do Legendii, od razu ogromne uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach! Wiedzieliśmy, że przez najbliższy...  

Akcja Na Czasie!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018