Łódź » Wiadomości lokalne » Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1powiększ

Centrum Nauki i Techniki EC1

EC1 to miejsce, które powstało w Łodzi niedawno. Wygląda pięknie, łącząc stary świat z nowym i przyciągając niezwykłymi atrakcjami.


Błażej Moder, dyrektor „EC1 Łódź - Miasto Kultury” mówił, że: „Pierwsza w Łodzi komercyjna elektrownia rozpoczęła działalność w 1907 roku. Nieprzerwanie pracowała do roku 2000. Jej dzieje są w jakimś sensie metaforą losu naszego miasta. Okres jej świetności był związany z przemysłem i jego rozwojem. Przełom wieków wymusił szukanie nowych koncepcji i funkcji. Złożona wtedy obietnica transformacji EC1 w nowoczesną placówkę kultury właśnie została spełniona”.


Tłumy ciągną, by zobaczyć niesamowitą wystawę Leonarda da Vinci, dzieciaki masowo oglądają pokazy w planetarium… My wybraliśmy się do Centrum Nauki i Techniki, które zostało otwarte  w tym roku.


Centrum Nauki i Techniki EC1 jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Nowym Centrum Łodzi. Mieści się obok siedziby Dworca Łódź Fabryczna w zrewitalizowanej pierwszej łódzkiej elektrowni EC1 przy ul. Targowej 1/3. Od dwóch lat w jej wschodniej części działa cieszące się ogromną popularnością Planetarium EC1. Rocznie odwiedza je ok. 150 tys. osób. CNiT zajął zachodni kompleks, w którym znajdowały się takie historyczne pomieszczenia jak: maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia, chłodnia i zmiękczalnia. Łącznie to ponad 18 tys. m kw. zabytkowej fabryki, która bawi, uczy i przypomina o przemysłowym dziedzictwie miasta. Zachowano tutaj elementy architektoniczne i wyposażenia dawnej elektrowni, a dawne urządzenia ożywają, bo wykorzystano najnowocześniejsze techniki informatyczne, audiowizualne i multimedialne.


Na pewno jest to miejsce przeznaczone dla gimnazjalistów albo licealistów. Rzeczy, pokazane tutaj są trudne i wymagają posiadania pewnej wiedzy. Całość wystawy podzielona jest na cztery piętra. W każdym poziomie znajduje się „inna część nauki”. Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało podzielone na trzy części. To ścieżki edukacyjne, które zaopatrzą nas w wiedzę z zakresu „Przetwarzania energii”, „Rozwoju wiedzy i cywilizacji” oraz zagadnień „mikro i makroświata”.
„Przetwarzanie energii” to obserwowanie pieca węglowy, na którym kiedyś przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii centrum. Stąd konwejerami - dalej - transportowano czarne złoto do kotłów. Całą ich drogę możemy przemierzyć samemu. Do kotłów wchodzimy i spacerując po rusztach, obserwujemy podsycany węglem żar i dym unoszący się znad paleniska.


„Rozwój wiedzy i cywilizacji” to miejsce, w którym wszystkiego można dotknąć i poczuć na własnej skórze. Niezliczona ilość korb, guzików, paneli tworzy królestwo, które ukazuje różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w naszym życiu codziennym. Ekspozycja opowiada o tym, jak na przestrzeni wieków ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać za pomocą wynalazków. Spacerując po niej, trafimy m.in. do pracowni druida czy średniowiecznego alchemika.

 

„Mikro- i makroświat” to wizyta w kosmosie i  uzupełnienie oferty Planetarium EC1. Przypięci do specjalnej uprzęży staniemy na księżycu, Wenus i Marsie. Zakładając google VR, zmienimy się w pilotów statku kosmicznego. Chętni mogą też skorzystać ze specjalnej bieżni, która chroni kosmonautów przed zwiotczeniem mięśni. Duże wrażenie robią trójwymiarowe pokazy w kinie sferycznym mieszczącym się w ogromnej kopule znajdującej się tuż za turbogeneratorem firmy Brown Boveri.
Moje maluchy najbardziej zainteresowała maszyna, która, tak jak na lotnisku, prześwietlała bagaże. Bez wytchnienia wrzucały na taśmę różne przedmioty, by potem z zaciekawieniem obserwować jak wyglądają prześwietlone na ekranie.
Podobało im się też granie w piłkę planetami, boisko było multimedialne, a oni szaleni po nim, próbując wrzucić planety do bramki.


Graliśmy też w grę zespołową , każdy miał jakieś zadanie i musieliśmy uruchomić wielki węglowy piec, mogliśmy sterować wielką elektrownią.


Kajtkowi bardzo spodobały się magnesy i przyciąganie, a Kornelce multimedialny pokaz działania ogromnej maszyny. Właśnie wokół ponownego uruchomienia turbogeneratora firmy Brown Boveri, który w EC1 pracował przez 70 lat (1930-2000), zbudowano symboliczne otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1. Historyczna maszyna zawyła i zaświeciła, a potem ponownie pod ciśnieniem popłynęła w niej para wodna. Różnica była taka, że tym razem nie przez maszynę, a na niej, wyświetlana technologią mappingu 3D.


Generalnie nie nudziliśmy się, choć nasi przyjaciele,  z którymi  tam byliśmy, mówili  o rozczarowaniu zbyt małą ilością doświadczeń, eksperymentów i bardzo trudnymi eksponatami, wymagającymi wiedzy, większej od tej, które mają dzieci ze szkoły podstawowej.


Na stronie internetowej EC1 widnieje informacja, że, żeby dokładnie obejrzeć wystawę, potrzebujemy dwóch dni, by wszystko poznać i zobaczyć. Może zatem wybierzemy się tam jeszcze kiedyś, by zobaczyć coś więcej… A na pewno wrócimy do Planetarium oraz obejrzymy niesamowitą wystawę Leonarda da Vinci.

Anita Janas

Anita Janas

Mama Kajtka i Kornelki, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi, arteterapeutka, wielbicielka kina, teatru i wycieczek, pochłania książki i sama czasem coś pisze "do szuflady".


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Papugarnia więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Opowieści o Irenie Sendlerowej
Patronat CzasDzieci.pl

Opowieści o Irenie Sendlerowej

Celem projektu jest popularyzacja historii i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz budowanie postaw prospołecznych i proobywatelskich... więcej »
figloraj Twister

figloraj Twister

Twister to bardzo kameralny, nieduży figloraj, w którym panuje bardzo rodzinna, przyjemna atmosfera. więcej »
Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1

EC1 to miejsce, które powstało w Łodzi niedawno. Wygląda pięknie, łącząc stary świat z nowym i przyciągając niezwykłymi atrakcjami. więcej »
Papugarnia

Papugarnia

Papugi są mądre i niezwykle ciekawskie. Nasza papugarnia Carmen powstała w 2017 r. i w końcu nadszedł czas, bym i ja z maluchami odwiedziła to niezwykłe miejsce. Papug jest tutaj 150 i należą do trzydziestu różnych gatunków. więcej »
Niedziele z Arlekinem

Niedziele z Arlekinem

W jedną niedzielę w miesiącu po spektaklu odbywa się w Arlekinie zwiedzanie teatru. Dzieci mogą zobaczyć teatr od kuchni.Wszyscy widzowie są dzieleni na kilka grup i rozpoczynają zwiedzanie. więcej »
3 urodziny Hulaj Duszy

3 urodziny Hulaj Duszy

Czego tam nie było! Uwagę zwracały barwne stoiska z kolorowym ryżem, makaronem spaghetti, ziarenkami, galaretką i kisielem. Był też piasek z muszelkami, woda i skarby dla poszukiwaczy, masy plastyczne do ugniatania, dotykania i lepienia. więcej »
Warsztaty pieczenia chleba

Warsztaty pieczenia chleba

Jesienią wybrałyśmy się z naszymi klasami na wycieczkę w okolice Łodzi. Tym razem postanowiłyśmy pójść na spacer w Łowiczu, obejrzeć Nieborów (?Akademia Pana Kleksa?) i przepiękną Arkadię? Ale największą atrakcję stanowiły dla nas warsztaty w Akademii Rękodzieła Ludowego. więcej »
Krawiec  Pan Niteczka

Krawiec Pan Niteczka

Jakiś czas temu wybraliśmy się na kolejną premierę w Arlekinie. Byliśmy bardzo podekscytowani, bo mieliśmy obejrzeć ?Krawca Niteczkę? - przedstawienie zrealizowane na podstawie znanego utworu Kornela Makuszyńskiego. Na początku znaleźliśmy się w wielkiej pracowni krawieckiej pełnej manekinów i niedokończonych strojów. Dowiadujemy się, że firmie grozi zamknięcie, chyba? chyba że przygotują ciekawą sztukę. więcej »
W krainie Mikołaja...

W krainie Mikołaja...

W okresie przedświątecznym moje maluchy przygotowywały się do przedszkolnych i żłobkowych występów. W domu rozbrzmiewały dźwięki kolęd oraz milion piosenek o Mikołaju. Postanowiliśmy pogłębić jeszcze ten nastrój i któregoś grudniowego poranka wyruszyliśmy do Kołacinka, do Krainy Św. Mikołaja. więcej »
Zbliża się VII Salon Ciekawej Książki
Patronat CzasDzieci.pl

Zbliża się VII Salon Ciekawej Książki

Swoją ofertę przedstawi blisko stu wystawców, wśród których są największe firmy wydawnicze. Kto będzie gościem specjalnym? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na czasie

10 mitów, które powinnaś znać zanim zaplanujesz macierzyństwo

10 mitów, które powinnaś znać zanim zaplanujesz macierzyństwo

Ciąża to idealny czas na to, aby solidnie przyszykować się na przyjście na świat nowego członka rodziny i nieco zweryfikować własne wyobrażenia a rzeczywistość.  

CzasDzieci Recenzuje

Kuba niedźwiedź. Historie z Gawry

Kuba niedźwiedź. Historie z Gawry

Książka jakiej jeszcze nie było ? i w tym górnolotnym stwierdzeniu nie ma ani trochę przesady!  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zobacz kalendarz oraz rozpiskę niedziel wolnych od handlu i zaplanuj zakupy w 2018!  

Książka Na Czasie

Książeczka HOKUS-POKUS! Zwierzaki w zasięgu wzroku to gwarancja doskonałej, kreatywnej zabawy. Odkrywanie obrazków, szukanie odpowiedzi na zadane pytania, wskazywanie ?nieproszonego gościa?, rozwiązywanie...  

Konkurs na Czasie

Poznajcie Popelki wyjątkowe futrzaste stworki pełne pozytywnej energii, które od marca można spotkać na kanale POLSAT JimJam. Z tej okazji POLSAT JimJam zaprasza wszystkie dzieci do udziału w konkursie.  

W domu z dzieckiem

Robico1 Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018