Łódź » Wiadomości lokalne » Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1powiększ

Centrum Nauki i Techniki EC1

EC1 to miejsce, które powstało w Łodzi niedawno. Wygląda pięknie, łącząc stary świat z nowym i przyciągając niezwykłymi atrakcjami.


Błażej Moder, dyrektor „EC1 Łódź - Miasto Kultury” mówił, że: „Pierwsza w Łodzi komercyjna elektrownia rozpoczęła działalność w 1907 roku. Nieprzerwanie pracowała do roku 2000. Jej dzieje są w jakimś sensie metaforą losu naszego miasta. Okres jej świetności był związany z przemysłem i jego rozwojem. Przełom wieków wymusił szukanie nowych koncepcji i funkcji. Złożona wtedy obietnica transformacji EC1 w nowoczesną placówkę kultury właśnie została spełniona”.


Tłumy ciągną, by zobaczyć niesamowitą wystawę Leonarda da Vinci, dzieciaki masowo oglądają pokazy w planetarium… My wybraliśmy się do Centrum Nauki i Techniki, które zostało otwarte  w tym roku.


Centrum Nauki i Techniki EC1 jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Nowym Centrum Łodzi. Mieści się obok siedziby Dworca Łódź Fabryczna w zrewitalizowanej pierwszej łódzkiej elektrowni EC1 przy ul. Targowej 1/3. Od dwóch lat w jej wschodniej części działa cieszące się ogromną popularnością Planetarium EC1. Rocznie odwiedza je ok. 150 tys. osób. CNiT zajął zachodni kompleks, w którym znajdowały się takie historyczne pomieszczenia jak: maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia, chłodnia i zmiękczalnia. Łącznie to ponad 18 tys. m kw. zabytkowej fabryki, która bawi, uczy i przypomina o przemysłowym dziedzictwie miasta. Zachowano tutaj elementy architektoniczne i wyposażenia dawnej elektrowni, a dawne urządzenia ożywają, bo wykorzystano najnowocześniejsze techniki informatyczne, audiowizualne i multimedialne.


Na pewno jest to miejsce przeznaczone dla gimnazjalistów albo licealistów. Rzeczy, pokazane tutaj są trudne i wymagają posiadania pewnej wiedzy. Całość wystawy podzielona jest na cztery piętra. W każdym poziomie znajduje się „inna część nauki”. Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało podzielone na trzy części. To ścieżki edukacyjne, które zaopatrzą nas w wiedzę z zakresu „Przetwarzania energii”, „Rozwoju wiedzy i cywilizacji” oraz zagadnień „mikro i makroświata”.
„Przetwarzanie energii” to obserwowanie pieca węglowy, na którym kiedyś przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii centrum. Stąd konwejerami - dalej - transportowano czarne złoto do kotłów. Całą ich drogę możemy przemierzyć samemu. Do kotłów wchodzimy i spacerując po rusztach, obserwujemy podsycany węglem żar i dym unoszący się znad paleniska.


„Rozwój wiedzy i cywilizacji” to miejsce, w którym wszystkiego można dotknąć i poczuć na własnej skórze. Niezliczona ilość korb, guzików, paneli tworzy królestwo, które ukazuje różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w naszym życiu codziennym. Ekspozycja opowiada o tym, jak na przestrzeni wieków ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać za pomocą wynalazków. Spacerując po niej, trafimy m.in. do pracowni druida czy średniowiecznego alchemika.

 

„Mikro- i makroświat” to wizyta w kosmosie i  uzupełnienie oferty Planetarium EC1. Przypięci do specjalnej uprzęży staniemy na księżycu, Wenus i Marsie. Zakładając google VR, zmienimy się w pilotów statku kosmicznego. Chętni mogą też skorzystać ze specjalnej bieżni, która chroni kosmonautów przed zwiotczeniem mięśni. Duże wrażenie robią trójwymiarowe pokazy w kinie sferycznym mieszczącym się w ogromnej kopule znajdującej się tuż za turbogeneratorem firmy Brown Boveri.
Moje maluchy najbardziej zainteresowała maszyna, która, tak jak na lotnisku, prześwietlała bagaże. Bez wytchnienia wrzucały na taśmę różne przedmioty, by potem z zaciekawieniem obserwować jak wyglądają prześwietlone na ekranie.
Podobało im się też granie w piłkę planetami, boisko było multimedialne, a oni szaleni po nim, próbując wrzucić planety do bramki.


Graliśmy też w grę zespołową , każdy miał jakieś zadanie i musieliśmy uruchomić wielki węglowy piec, mogliśmy sterować wielką elektrownią.


Kajtkowi bardzo spodobały się magnesy i przyciąganie, a Kornelce multimedialny pokaz działania ogromnej maszyny. Właśnie wokół ponownego uruchomienia turbogeneratora firmy Brown Boveri, który w EC1 pracował przez 70 lat (1930-2000), zbudowano symboliczne otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1. Historyczna maszyna zawyła i zaświeciła, a potem ponownie pod ciśnieniem popłynęła w niej para wodna. Różnica była taka, że tym razem nie przez maszynę, a na niej, wyświetlana technologią mappingu 3D.


Generalnie nie nudziliśmy się, choć nasi przyjaciele,  z którymi  tam byliśmy, mówili  o rozczarowaniu zbyt małą ilością doświadczeń, eksperymentów i bardzo trudnymi eksponatami, wymagającymi wiedzy, większej od tej, które mają dzieci ze szkoły podstawowej.


Na stronie internetowej EC1 widnieje informacja, że, żeby dokładnie obejrzeć wystawę, potrzebujemy dwóch dni, by wszystko poznać i zobaczyć. Może zatem wybierzemy się tam jeszcze kiedyś, by zobaczyć coś więcej… A na pewno wrócimy do Planetarium oraz obejrzymy niesamowitą wystawę Leonarda da Vinci.

Anita Janas

Anita Janas

Mama Kajtka i Kornelki, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi, arteterapeutka, wielbicielka kina, teatru i wycieczek, pochłania książki i sama czasem coś pisze "do szuflady".

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE
Patronat CzasDzieci.pl

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE

Wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu okazało się dla niemałym
wyzwaniem. Niezbyt obszerny wybór tekstów nie tylko nie ułatwił wyboru,
ale nawet go utrudnił. Poziom, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, był wyrównany. więcej »
Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Podczas kolejnego deszczowego popołudnia wybrałam się z dziećmi do kina. Od kilku dni mijaliśmy plakat z filmem "Uprowadzona księżniczka", który bardzo maluchy zainteresował. więcej »
Zaczytani

Zaczytani

To naprawdę niezwykła akcja? Kilka miesięcy temu usłyszałam o niej po raz pierwszy. Zapisałam się na kurs bajkoterapii, gdzie wraz z kilkunastoma osobami odkrywałam tajemnice bajek :) więcej »
Teatralna Karuzela

Teatralna Karuzela

Na przełomie maja i czerwca mogliśmy obejrzeć mnóstwo spektakli w ramach Teatralnej Karuzeli. W przyszłym roku odbędzie się już IX. Teatralna Karuzela, zatem warto się przygotować i, przeglądając stronę Teatru Pinokio, wybrać coś dla siebie. więcej »
Warsztaty w Teatrze Wielkim

Warsztaty w Teatrze Wielkim

Cztery zajęcia, każde trwające godzinę, przybliżyło nas do tego, by poznać proces powstawania przedstawienia oraz przybliżyć nam świat teatru. więcej »
Park Śniadaniowy

Park Śniadaniowy

W każde sobotnie letnie przedpołudnie Park Źródliska zamienia się w Park Śniadaniowy. Na stoiskach znajdują przepyszne smakołyki, a rozłożone leżaki zachęcają do odpoczynku. Można spróbować lodów, a także wspaniałych napojów i przekąsek. więcej »
Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Podczas spaceru po Baśniowej Łodzi pani pokazywała maluchom figurki Filemona i Bonifacego, a ja zapytałam, czy są tu może jakieś zajęcia dla maluchów. I tak oto w kolejną niedzielę wyruszyliśmy na warsztaty filmowe. więcej »
Maluchy poznają Łódź

Maluchy poznają Łódź

Spacerki po Łodzi dla najmłodszych organizowane są przez panią przewodnik Martę Domańską i zgromadzają wielu już wielbicieli naszego miasta.
więcej »
Konstantynów i Arturówek, czyli gdzie nad wodę

Konstantynów i Arturówek, czyli gdzie nad wodę

Podczas letnich miesięcy, pomiędzy wyjazdami, postanowiliśmy zwiedzić kilka miejsc w Łodzi i okolicach, gdzie po prostu czuć wakacje :) więcej »
Koncert dla Patrycji

Koncert dla Patrycji

Pani Magdalena Izdebska jest niezwykle barwną osobą. Prowadzi niesamowite zajęcia taneczne w klubie Tęczowa Wyobraźnia, zdobywa nagrody, a jej pokazy są pełne wrażliwości i wyobraźni. Z wielką ciekawością oglądamy występy jej zespołów (np. Kaman) podczas różnych imprez np. ostatniego folkowego spotkania w Manufakturze. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018