Łódź » Wiadomości lokalne » Warsztaty pieczenia chleba

Warsztaty pieczenia chlebapowiększ

Warsztaty pieczenia chleba

Jesienią wybrałyśmy się z naszymi klasami na wycieczkę w okolice Łodzi. Tym razem postanowiłyśmy pójść na spacer w Łowiczu, obejrzeć Nieborów („Akademia Pana Kleksa”) i przepiękną Arkadię… Ale największą atrakcję stanowiły dla nas warsztaty w Akademii Rękodzieła Ludowego.

 

Zajęcia odbywają się w chatce, której wnętrze przypomina tradycyjną łowicką chatkę.

 

Spośród ogromnej oferty wybrałyśmy warsztaty chlebowe- zajęcia podczas których nasi podopieczni sami wyrabiali chleb i robili masło, a potem zajadali się swoimi wyrobami.


Nasza grupa została podzielona na kilkuosobowe zespoły , każdy zespół zaś przygotowywał chleb, wypiekany późnej w trakcie zajęć. Pani omawia z uczniami gatunki zbóż, sposoby zbioru. Dodatkowa atrakcją  jest młócenie ziarna za pomocą cepa oraz wydobywanie ziarenek z kłosa zboża, rozcieranych później na żarach lub mielonych w młynku.


To niesamowita frajda dla dzieciaków, kiedy same mogą odmierzyć składniki, mieszać czy wyrabiać ciasto.


Na koniec na gości czeka  przepyszny poczęstunek - domowy chlebek z konfiturami lub smalcem. Wszystko jest aromatyczne i smaczne.


W Nieborowie organizowane są warsztaty związane ze świętami bożonarodzeniowymi czy wielkanocnymi, nawiązujące do Dożynek, Nocy Świętojańskiej. Dzieci mogą wykonywać : stroik, ozdoby choinkowe, pisanki, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe czy wianki świętojańskie.


Do często wybieranych również zajęć jest wykonywanie kwiatów z bibuły, wycinanki łowickie, malowanie motywów ludowych na drewnie, a nawet robienie łowickiego pająka – każda z grup wykonuje jakiś element np. jeżyka, kalinkę czy pompon. Uczestnicy zajęć mogą wziąć udział w wielkim praniu – stare balie, tara, kijki, szare mydło i wyżymaczka. Mogą zapoznać się z działaniem starych żelazek i maglować tara maglownicą. 


Dodatkową frajdą dla dzieci jest Zagroda Baby Jagi, w której mieszkają owieczka Tosia i koza Mela.


Oprócz zajęć grupowych możliwe są warsztaty indywidualne. Stopień trudności jest dostosowany do uczestników, a udział w lekcji to koszt 15 zł. W Akademii organizowane są również urodziny „na ludowo”.

 

Zachęcam do udziału w warsztatach w Nieborowie, naprawdę warto! Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni. Mogli przebrać się w łowickie stroje, spróbować zrobionego przez siebie chleba czy dowiedzieć czegoś o tradycjach naszych przodków, już dla nich zupełnie nieznanych i odległych.


Kontakt:
Pozaszkolne Formy Edukacji Artystycznej – Warsztaty Rękodzieła Ludowego
Aleja Legionów Polskich 20
99-416 Nieborów
tel. 785760420, 534717007

 

Źródło zdjęcia.

 

Mama Anita

Anita Janas

Anita Janas

Mama Kajtka i Kornelki, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi, arteterapeutka, wielbicielka kina, teatru i wycieczek, pochłania książki i sama czasem coś pisze "do szuflady".

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE
Patronat CzasDzieci.pl

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE

Wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu okazało się dla niemałym
wyzwaniem. Niezbyt obszerny wybór tekstów nie tylko nie ułatwił wyboru,
ale nawet go utrudnił. Poziom, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, był wyrównany. więcej »
Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Podczas kolejnego deszczowego popołudnia wybrałam się z dziećmi do kina. Od kilku dni mijaliśmy plakat z filmem "Uprowadzona księżniczka", który bardzo maluchy zainteresował. więcej »
Zaczytani

Zaczytani

To naprawdę niezwykła akcja? Kilka miesięcy temu usłyszałam o niej po raz pierwszy. Zapisałam się na kurs bajkoterapii, gdzie wraz z kilkunastoma osobami odkrywałam tajemnice bajek :) więcej »
Teatralna Karuzela

Teatralna Karuzela

Na przełomie maja i czerwca mogliśmy obejrzeć mnóstwo spektakli w ramach Teatralnej Karuzeli. W przyszłym roku odbędzie się już IX. Teatralna Karuzela, zatem warto się przygotować i, przeglądając stronę Teatru Pinokio, wybrać coś dla siebie. więcej »
Warsztaty w Teatrze Wielkim

Warsztaty w Teatrze Wielkim

Cztery zajęcia, każde trwające godzinę, przybliżyło nas do tego, by poznać proces powstawania przedstawienia oraz przybliżyć nam świat teatru. więcej »
Park Śniadaniowy

Park Śniadaniowy

W każde sobotnie letnie przedpołudnie Park Źródliska zamienia się w Park Śniadaniowy. Na stoiskach znajdują przepyszne smakołyki, a rozłożone leżaki zachęcają do odpoczynku. Można spróbować lodów, a także wspaniałych napojów i przekąsek. więcej »
Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Podczas spaceru po Baśniowej Łodzi pani pokazywała maluchom figurki Filemona i Bonifacego, a ja zapytałam, czy są tu może jakieś zajęcia dla maluchów. I tak oto w kolejną niedzielę wyruszyliśmy na warsztaty filmowe. więcej »
Maluchy poznają Łódź

Maluchy poznają Łódź

Spacerki po Łodzi dla najmłodszych organizowane są przez panią przewodnik Martę Domańską i zgromadzają wielu już wielbicieli naszego miasta.
więcej »
Konstantynów i Arturówek, czyli gdzie nad wodę

Konstantynów i Arturówek, czyli gdzie nad wodę

Podczas letnich miesięcy, pomiędzy wyjazdami, postanowiliśmy zwiedzić kilka miejsc w Łodzi i okolicach, gdzie po prostu czuć wakacje :) więcej »
Koncert dla Patrycji

Koncert dla Patrycji

Pani Magdalena Izdebska jest niezwykle barwną osobą. Prowadzi niesamowite zajęcia taneczne w klubie Tęczowa Wyobraźnia, zdobywa nagrody, a jej pokazy są pełne wrażliwości i wyobraźni. Z wielką ciekawością oglądamy występy jej zespołów (np. Kaman) podczas różnych imprez np. ostatniego folkowego spotkania w Manufakturze. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018