Łódź

Kino Charlie - miejsce dla wszystkich

Kino Charlie - miejsce dla wszystkich

Jest takie intrygujące miejsce, połączenie galerii z kinem. Nie zjecie tam popcornu ale za to usiądziecie w wygodnych fotelach i obejrzycie naprawdę ambitne kino. Co tam się dzieje, co ich wyróżnia, jaką mają misję? Na nasze pytania odpowiedział Sławomir Fijałkowski, szef i twórca kina Charlie.

 

Galeria Kino Charlie swoja nazwę zawdzięcza Charliemu Chaplinowi. Dlaczego akurat ten artysta patronuje waszej placówce?

 

Charlie Chaplin jest ikoną kina światowego, więc, w moim odczuciu, nie było lepszego kandydata na patrona naszego kina. Nie wierzę w to, że może być taka osoba, która nie znałaby tego artysty.

 

Mówicie o sobie, że Kino Charlie to miejsce wyjątkowe, gdzie widzowie mają szansę obejrzeć ambitne filmy. Czym jeszcze wyróżniacie się na tle konkurencji?

 

Na tle konkurencji wyróżniamy się brakiem w sprzedaży popcornu, posiadaniem najnowocześniejszego sprzętu nagłośnieniowego Dolby Stereo SR, perełkowymi ekranami oraz bardzo wygodnymi konferencyjnymi fotelami. Kino Charlie od 2002 r. przyznaje własną nagrodę Złoty Glan, którą honoruje twórców niezależnych, przeciwstawiających się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej, prześmiewcom i demaskatorom mitów i stereotypów tkwiących w masowej wyobraźni Polaków. Złotego Glana otrzymali m.in. Lech Majewski, Grupa "Łódź Kaliska", Zdzisław Beksiński, Andrzej Czeczot, Zbigniew Libera oraz Tomasz Bagiński. Kino Charlie zostało trzykrotnie nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w roku 2008, 2009 i 2010. W roku 2009 zostało uhonorowane nagrodą PISF-u dla najlepszego podmiotu prowadzącego kino. Festiwale filmowe i przeglądy bardzo często połączone są ze spotkaniami z twórcami, aktorami itd.

 

Co ciekawego się u was dzieje, oprócz repertuarowych projekcji filmowych?

 

Kino Charlie jest bez wątpienia niezwykle charakterystyczną placówką na kulturalnej mapie Łodzi. Od początku swojego istnienia prezentuje repertuar ambitny, studyjny oraz jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznofilmowych. Do najważniejszych imprez należą m.in.: Festiwal Twórców "Powiększenie", Ogólnopolski Festiwal Kina Niezależnego "OFF jak gorąco", Międzynarodowy Festiwal Animacji "ReAnimacja". Ponadto Kino Charlie współorganizowało "Rejsmisję", Kolorową Tolerancję, Festiwal "Człowiek w Zagrożeniu", "Filmostradę", "Nowe Horyzonty" i wiele innych przeglądów organizowanych wspólnie z Ambasadami, Instytutami Kulturalnymi czy Filmoteką Narodową. Co roku organizujemy również SYLWESTER PREMIER FILMOWYCH połączony z cateringiem i dobrą zabawą w klimacie filmowym. Bierzemy również udział w wielu inicjatywach ogólnopolskich jak np.: Zew Gdyni! Daj się zaprosić na festiwal! W Kinie Charlie prowadzony jest również projekt NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMWEJ, w którym uczestniczą dzieci od przedszkola do klas podstawowych 1-6 oraz gimnazjaliści i licealiści.


Co, waszym zdaniem, jest najważniejsze w dobieraniu repertuaru zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci a także seniorów?

 

W dobieraniu repertuaru dla dzieci kierujemy się walorami familijnymi, przygodowymi oraz edukacyjnymi. Stworzona specjalnie z myślą o całych rodzinach akcja Z RODZINĄ DO KINA łączy ciekawe projekty filmowe z wykładami dla rodziców i zabawami edukacyjnymi i konkursami dla dzieci. Przy doborze repertuaru dla seniorów najważniejsze jest dla nas nieustanne badanie opinii naszych stałych widzów oraz dostosowywanie repertuaru na ich potrzeby. W ofercie senioralnej znajdują się zarówno głośne hity kasowe, jak i kameralne kino artystyczne. Stawiamy więc na szeroką rozpiętość, a także dobieramy tak seanse, aby zmotywować seniorów do wyjść ze swoimi wnukami. Stawiamy na szeroką gamę gatunkową, ale naszą najmocniejszą stroną jest aktualizowanie repertuaru premierowego co tydzień, a więc co tydzień a naszych ekranach znajduje się nowa pozycja repertuarowa, której dodatkowo towarzyszy atrakcyjna cena.

 

Jakie projekty kierujecie do łódzkich rodzin?

 

Do łódzkich rodzin kierujemy dwa całoroczne projekty: Z RODZINĄ DO KINA oraz CHARLIE DLA DZIECI. Pierwszy projekt polega na oglądaniu w dwóch oddzielnych salach kinowych filmów dostosowanych dla rodziców i oddzielnie dla dzieci. W obrębie różnych czasów trwania filmów zapewniamy zorganizowanie czasu oczekiwania zarówno dorosłym jak i dzieciom. Dla dorosłych organizowane są warsztaty pod określonymi hasłami, kładące nacisk na wartości rodzinne, czyli szeroko pojęta psychologia rodziny, pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów, a także doradztwo w najrozmaitszych dziedzinach życia. Dzieci z kolei mają możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach oraz konkursach z nagrodami edukacyjnymi. Ponadto w ciągu roku nie zapominamy również o takich wydarzeniach jak DZIEŃ DZIECKA czy MIKOŁAJKI, podczas których zawsze dobieramy takie filmy, które przenoszą dzieci w świat filmu i przygód oraz prezentują pozytywne wartości. Ostatnio organizowaną akcją we współpracy z IFMSA – Poland (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny) była akcja pod hasłem SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA. Miała ona na celu oswojenie dzieci z atmosferą panującą w szpitalu. Dzieci bawiły się w lekarzy, a pluszowe misie pełniły role pacjentów. Dodatkowo współpracujemy z Pracownią OKO, która organizuje warsztaty artystyczne dla dzieci.

 

Czy możecie zdradzić jakie są wasze plany na przyszłość? Czy na widzów waszego kina czekają jakieś nowe cykle, imprezy, warsztaty?

 

Kino Charlie w przyszłym roku będzie obchodziło 25 lat swojego powstania. Wierzymy, że uda nam się zrewitalizować cały budynek oraz zbudować kolejne sale. Projekt ma już nawet swoją nazwę „Strefa Kultury Kina Charlie”. A o postępach w realizacji tych planów, będziemy na bieżąco informować naszych widzów, również za pośrednictwem portalu czasdzieci.pl.

 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia!

 

Rozmawiała Magdalena Kurowska


Sławomir Fijałkowski - menadżer, animator kultury, magister kulturoznawstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Filologiczny Kulturoznawstwo. Od 1999 właściciel Agencji Wydarzeń Artystycznych „Pro Cinema” – założyciel kina „Charlie”. W branży filmowej i kulturze pracuje od ponad 20 lat.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć