Łódź

Aleja Leśnych Gwiazd – Eugeniusz Bocio i przyjaciele

Aleja Leśnych Gwiazd – Eugeniusz Bocio i przyjaciele

Wystartowała kampania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi #ŁódźHollyWoods. Jej elementem jest pionierski w Polsce projekt edukacyjno-naukowy: obserwacja bociana czarnego w transmisji online, prosto z bocianiego gniazda. Pozostałych dziewięciu bohaterów kampanii, wraz z Eugeniuszem Bocio, odcisnęło swoje ślady w Alei Leśnych Gwiazd w Łodzi.

 

Od wtorku 21 czerwca, w Łodzi można podziwiać nową Aleję Gwiazd. W sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd filmowych przy ul. Piotrkowskiej, w Pasażu Rubinsteina, powstała Aleja Leśnych Gwiazd. Eugeniusz Bocio, Meryl Spryt, Alwin Wiewiór K., Sowi Marsow, Sigourney Beaver, Mel Dzikson, Wilk w Woods Street, Mieczysław Frogg, Antoni Hop’kins Jr. i Richard Deer zostawili na niej swoje tropy. Jacy mieszkańcy łódzkich lasów kryją się za pseudonimami artystycznymi – to rozszyfrować muszą łodzianie i turyści. Eko-aleja została wykonana w technice milk graffiti. Komunikaty umieszczane są przy pomocy barwnika ze specjalnie przygotowanej organicznej, biodegradowalnej i całkowicie bezpiecznej dla środowiska mieszanki na bazie mleka w proszku i wody oraz naturalnych pigmentów.

–  W kampanii #ŁódźHollyWoods żartobliwie nawiązujemy do filmowej tradycji Łodzi, jednym z jej ważnych elementów jest bowiem transmisja z gniazda bociana czarnego, którą można oglądać na stronie http://www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne/. To pierwsza w Polsce obserwacja gatunku, który wciąż kryje przed biologami wiele tajemnic – mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Hanna Bednarek-Kolasińka.

 

Bocian czarny – tajemniczy jegomość

W przeciwieństwie do swojego krewniaka, bociana białego, bocian czarny rzadko pokazuje się ludziom. O biologii jego okresu lęgowego także wiadomo niewiele, tymczasem poznanie biologii gatunku jest kluczowe dla odbudowy stanu populacji. Lasy Państwowe wzięły na siebie trud i niemałe koszty chronienia tego gatunku, a rozpoczęta właśnie obserwacja pozwoli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących rozrodu.

 

Chcielibyśmy ustalić m.in. jak wygląda proces tworzenia się pary lęgowej, udział samca i samicy w wysiadywaniu jaj, stopień przywiązania bocianów do konkretnych gniazd, skąd samica wie, ile jaj może złożyć w danym sezonie, jak przebiega wzrost piskląt. To tylko niektóre informacje, jakie mamy nadzieję zebrać dzięki obserwacji bocianiego gniazda – mówił opiekun naukowy projektu, prof. dr hab. Piotr Zieliński, podczas konferencji inaugurującej kampanię #ŁódźHollyWoods.

Obserwację gatunku wspiera Komitet Ochrony Orłów – partner projektu. 

 

Edukacja – dla starszych i młodszych

Eugeniusz Bocio intryguje nie tylko naukowców – zarówno bocian czarny, jak i pozostali mieszkańcy łódzkich lasów, są obiektem zainteresowania najmłodszych łodzian. Przedszkolaki wykonały prace w konwencji fotosów filmowych z wizerunkiem bociana. Wystawa uświetniła konferencję prasową, będzie także dostępna dla oglądających w kawiarni rodzinnej Tubajka w Łodzi. Podczas odsłonięcia Alei Leśnych Gwiazd dzieci z entuzjazmem porównywały wielkość swoich stóp i dłoni z tropami leśnych zwierząt. Kolejne emocje czekają je już niebawem – wyklute kilkanaście dni temu (białe!) bocianie pisklęta pozostają wciąż bez imion, konkurs na filmowe pseudonimy startuje już niebawem na fanpage’u kampanii (facebook.com/LasyPanstwoweLodz/).

Zapraszamy do oglądania transmisji z bocianiego gniazda i śledzenia kampanii #ŁódźHollyWoods!


lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne/

instagram.com/las_dobre_sasiedztwo/

 

1/13
1/13
2/13
2/13
3/13
3/13
4/13
4/13
5/13
5/13
6/13
6/13
7/13
7/13
8/13
8/13
9/13
9/13
10/13
10/13
11/13
11/13
12/13
12/13
13/13
13/13

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć