Warszawa

Grzegorz Majchrowski laureatem konkursu "Piórko 2017"

Grzegorz Majchrowski laureatem konkursu "Piórko 2017"

Grzegorz Majchrowski – z wykształcenia rzeźbiarz, którego największą pasją jest sztuka – został laureatem pierwszego etapu konkursu „Piórko 2017. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Napisana przez niego bajka o strachu na wróble stanie się teraz inspiracją dla ilustratorów, którzy do 17 lipca – w ramach drugiego etapu konkursu – będą mogli przesłać swoje prace graficzne obrazujące zwycięski tekst. Laureaci obu etapów konkursu dostaną po 100 tys. zł każdy.

 

Grzegorz Majchrowski mieszka w Cieszynie. Pracuje na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadzi autorską pracownię rzeźby. Napisana przez niego bajka opowiada o poszukiwaniu przyjaźni. Podejmuje ważne z punktu widzenia dziecka tematy – mówi o rodzinie i domu. Kształtuje i rozwija empatię, uwrażliwia na krzywdę innych, uczy odpowiedzialności. Wskazuje, że pierwsze wrażenie jest często mylące, czym przełamuje stereotypy.

 

Autor opowiada, że inspirację do swoich prac czerpie z własnego życia. – "Okazuje się, że postacie, dialogi, krajobrazy i cała wędrówka łącznie z zakończeniem są częścią mojej historii i czekają tylko, aż znajdę chwilę, wezmę pióro do ręki lub siądę przed monitorem komputera, aby powtórnie zaistnieć jako opowiadanie lub bajka" – mówi.

 

Grzegorz Majchrowski tworzy rzeźby oraz instalacje poruszające głównie problem współczesnej kondycji człowieka. Sztuka to jego pasja, której -  jak sam podkreśla - poświęca każdą wolną chwilę. Lubi także dobrą literaturę i kino, a najlepiej wypoczywa na łonie natury – podczas wakacji organizuje surwiwalowe wypady wraz z synami.

 

Ma duży dystans do siebie i chętnie rozśmiesza ludzi. Bardzo lubi opowiadać wymyślone przez siebie historie, na które jego dzieci z zaciekawieniem czekają co wieczór, przez co chodzą nieco później spać.

 

Na pytanie, skąd pojawił się pomysł na historię o Strachu, pan Grzegorz Majchrowski odpowiada tajemniczo: – "Zawsze podejrzewałem, że strachy na wróble mimo swojego odpychającego wyglądu są dobre. W dzieciństwie poznałem kilka z nich z bliska, wszystkie zawsze były uśmiechnięte i mimo że żaden, nigdy wprost do mnie się nie odezwał, z sobie tylko wiadomych powodów, to zawsze na pożegnanie machały jakąś wstążką lub rękawem koszuli. Jesienią znikały, a ja zachodziłem w głowę, co mogło się z nimi stać. Myślę, że tą bajką rozwikłałem w końcu zagadkę".

 

Do pierwszego etapu trzeciej edycji konkursu „Piórko 2017. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” wpłynęło 3,5 tys. tekstów. Zwycięską pracę wybrano podczas finalnych obrad, które odbyły się 11 maja. Teksty oceniano za: warstwę językową, jakość artystyczną, oryginalność, a także ich dopasowanie do możliwości poznawczych dziecka w wieku od 4 do 10 lat.

 

Teraz rozpocznie się drugi etap konkursu „Piórko 2017” skierowany do ilustratorów. Prace, które zobrazują zwycięski tekst, można zgłaszać do 17 lipca br. Nazwisko laureata w kategorii „Ilustracje” poznamy 24 sierpnia.

 

Zwycięski tekst wraz z ilustracjami zostanie opublikowany w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Książka jeszcze w tym roku trafi do sklepów sieci Biedronka.

 

W tegorocznej edycji konkursu w Kapitule Nagrody w Kategorii „Tekst”, obok przedstawiciela sieci Biedronka, zasiedli: Agnieszka Karp-Szymańska – filolog polski, współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, Renata Piątkowska i Rafał Witek – autorzy książek dla dzieci i młodzieży, Jarosław Gugała – znany dziennikarz oraz Monika Radzikowska – laureatka drugiej edycji konkursu. Opiekę redakcyjną i wydawniczą nad projektem sprawuje Wydawnictwo Zielona Sowa.

 

Konkurs „Piórko. Nagroda Biedronka za książkę dla dzieci” sieci Biedronka promuje debiutujących autorów i ilustratorów oraz czytelnictwo wśród najmłodszych. Honorowy patronat nad inicjatywą sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

 

Projekt realizuje jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych przez ONZ w 2015 r.: cel 4. – Dobra jakość edukacji.

 

Szczegóły konkursu „Piórko 2017”, jego harmonogram i regulamin są dostępne na dedykowanej stronie internetowej www.piorko2017.biedronka.pl.

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć