Warszawa

Nowości w Oficynie Wydawniczej "Impuls"

Nowości w Oficynie Wydawniczej "Impuls"

Baju, baju, bajka... Wśród nowości Oficyny Wydawniczej Impuls tym razem dominują bajki.

 

Pamiętacie bajki z dzieciństwa? Te, które w tytule miały „rosyjskie” lub „białoruskie”? O Koniku-Garbusku, kniaziu Iwanie i złotowłosej carównie? Jeśli tak, to z pewnością pamiętacie także ilustracje, jakimi baśnie te były inkrustowane…

 

Taką podróż sentymentalną proponuje nam w swej ostatniej nowości Oficyna Wydawnicza „Impuls”. Opowieść o Ptaku Szczęścia to przetłumaczona z języka słowackiego klasyczna baśń, podejmująca najlepsze tradycje tego gatunku – a to zobowiązuje! Z radością odnotowujemy, że ilustracje, jakimi ubarwiono książeczkę, doskonale spełniają oczekiwania, jakie muszą towarzyszyć bajce, którą przetłumaczono na znakomitą większość języków europejskich, która doczekała się adaptacji telewizyjnej, a także scenicznej, stając się inspiracją dla baletu i opery.

 

Dziś tę znakomitą książeczkę, w tłumaczeniu Emilii Lichtenberg-Kokoszki, proponuje nam „Impuls” – w sam raz tuż przed świąteczną gorączką...

Nieco starszym dzieciom proponujemy „Gadajacą blachę” i inne bajkowe opowieści, drugi już w dorobku Grażyny Kustry zbiór bajek i opowiastek dla najmłodszych i tych nieco starszych dzieci. „Gadająca blacha” wpisuje się w tradycyjny schemat: każda z powiastek realizuje tradycyjny schemat walki dobra ze złem, a wartości te przyjmuje rozmaite postaci: przyjaźni, wrogości, rywalizacji, współczucia etc.

 

Dziesięć bajeczek – dziesięć fabuł, umiejętnie przeplatających tradycję z nowoczesnością (bajkowy król oddaje tron synowi i… przechodzi na emeryturę!), elementy magii z codziennością doskonale dziecku znaną (na osiemnaste urodziny Karolina dostaje od rodziców w prezencie samochód, co więcej – samochód używany), to, co oswojone, z tym, co obce i dalekie. Prostota tych bajek, w połączeniu z jasnością wyrazu, trafić musi do każdego…

 

Zbigniew Ostrach to nie tylko doktor nauk humanistycznych i wykładowca w Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu; to także wieloletni nauczyciel oraz osoba publiczna: Wójt Gminy Cieplów, Burmistrz Lipska oraz Radny Rady Powiatu, toteż prezentowana przez niego na łamach „Impulsu” publikacja – Społeczno-ekonomiczne determinanty osiągnięć szkolnych uczniów w gminach wiejskich – ma wartość szczególną, łącząc zdobycze teorii z doświadczeniem praktyka.

 

Jak przyznaje we Wstępie sam Autor – „zawsze odczuwałem jednak brak wiarygodnych argumentów w dyskusjach z radnymi i wyborcami, kiedy trzeba było zmieniać istniejący stan rzeczy. Przeprowadzone przeze mnie badania pozwoliły zgromadzić wiele cennych informacji. Jestem przekonany, że w przyszłości ułatwią one decydentom różnych szczebli podejmowanie strategicznych decyzji w doskonaleniu systemu kształcenia w środowisku wiejskim”. Od teraz luka ta jest skutecznie zapełniona!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć