Warszawa

Recenzja książki:

O kosmosie słów kilka czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach

O kosmosie słów kilka czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach

Beata Kenig
od 9 do 13 lat

Czasem przypadkiem....

Czasem przypadkiem wpada człowiekowi w ręce książka, na którą normalnie pewnie nie zwróciłby uwagi. W moim przypadku tak właśnie było z „O kosmosie słów kilka, czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach” Beaty Kenig.

 

Przyznam, że początkowo zdawało się, że moje obawy potwierdzą się. Ot, kolejna książeczka o podstawach astronomii i astrofizyki. Pierwsza jej cześć poświęcona jest właśnie przedstawieniu fundamentalnej wiedz na temat budowy Wszechświata. Dla każdego czytelnika książek popularnonaukowych z kilkuletnim choćby stażem wieje tu nudą. Co innego naturalnie w przypadku nowicjuszy, których Beata Kenig może skutecznie złapać na wędkę, bardzo przystępnie opowiadając o tych podstawach astronomii.


Zdecydowanie ciekawej robi się dalej. Opisana powyżej część jest tak naprawdę wstępem do 26 krótkich życiorysów postaci, które w rozwoju astronomii odegrały bardzo ważne role. Dwie, czasem trzy strony o Keplerze, Heweliuszu czy Einsteinie to żałośnie mało, prawda? A jednak osobom stawiającym w astronomii pierwsze kroki zupełnie wystarczy! Siła książki Beaty Kenig leży bowiem gdzie indziej. Obok mężczyzn, którzy rewolucjonizowali nasz obraz Wszechświata przedstawia ona również sylwetki kobiet-naukowców. Heweliusz występuje tu u boku swej żony Elżbiety Koopman, a William Herschel siostry Caroline. Nie zabrakło oczywiście i takich postaci jak Henrietta Leavitt czy Vera Rubin. Na kartach książki pojawia się również noblista Richard Feynman, który zapewne pierwszy raz w historii Wszechświata stanowi tu tylko przypis do swej siostry Joan. Obecność w tym zacnym gronie Aleksandra Wolszczana nikogo oczywiście nie powinna zdziwić, ale godne pochwały jest to, że autorka, tam gdzie to możliwe, prezentuje pokrótce różne polskie wątki związane z omawianymi naukowcami.


Książeczka jest bogato ilustrowana, zarówno w rysunki, które wyszły spod ręki Katarzyny Herman-Janiec i Roberta Keniga , jak i liczne kolorowe zdjęcia. Na koniec warto podkreślić, że dochód ze sprzedaży książki zasila Fundację Wega, działającą na rzecz promocji nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Jeśli nie wiecie nic o astronomii, albo chcecie znaleźć książkę, która może zainteresować tą dziedziną wiedzy dzieci i młodzież, „O kosmosie słów kilka…” to świetna propozycja.


„O kosmosie słów kilka…” Beaty Kenig to niepozorna, ale świetna książeczka o astronomii przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży. Wprowadza ona nie tylko w podstawy tej dziedziny wiedzy, ale co ważniejsze pokazuje, że w historii nauki to nie tylko świat mężczyzna, ale że doniosłą rolę odegrały również – często marginalizowane – kobiety.

 

Anna Maria Kmiecik

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Recepta na udaną powieść

Zguba w kosmosie

Recenzje CzasDzieci.pl
Recepta na udaną powieść
Dashiell Gibson ma dwanaście lat i lubi to, co większość jego rówieśników: rozmowy z przyjaciółmi, spotkania na plaży, gry, ruch, przestrzeń i dobre jedzenie. Tymczasem od jakiegoś czasu z... czytaj więcej »
Klucze i inne kluczowe sprawy

Mieszko Detektyw

Recenzje CzasDzieci.pl
Klucze i inne kluczowe sprawy
Strzeż się Sherlocku Holmesie, wkrótce twe imię zostanie zapomniane, bo oto przyszedł czas na nową osobistość wśród światowej sławy detektywów - Mieszka.   Można by nawet rzec... czytaj więcej »
Sensoryczny galimatias 

Za dużo. Jak uratować trudny dzień

Recenzje CzasDzieci.pl
Sensoryczny galimatias 
Jest piękny letni dzień. Słońce przyjemnie grzeje. Na placu zabaw przekrzykują się roześmiane dzieci. Wszystko wypełniają kolory i dźwięki. Aż chce się żyć!   Jest gorąco i... czytaj więcej »

Warto zobaczyć