Książki dla dzieci » Do przerwy 0:1

Do przerwy 0:1
PATRONAT CzasDzieci.pl

Do przerwy 0:1

Wiek dziecka: od 12 lat
Ocena: 3.9/5 od 34 os.
ISBN: 978-83-7672-188-0

Cóż może być wspanialszego dla chłopaka od gry w piłkę na własnym boisku? Absolutnie nic! No może tylko prawdziwy turniej „dzikich drużyn”, w którym zagrają zespoły z całej Warszawy! Zawodnicy Syrenki wreszcie pokażą swojemu głównemu przeciwnikowi – Huraganowi, kto tu rządzi.

Pełna humoru powieść o przygodach wychowanych przez ulicę chłopców z warszawskiej Woli. Przyjaciele, mimo szczęścia do wpadania w tarapaty i licznych przeszkód, z zapałem realizują swoje marzenia, nie podają się, walczą o sportowe laury.

 

Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 248
 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Do przerwy 0:1)

Recenzja młodego czytelnika
Uczy szlachetnej gry

Powojenna Warszawa. Paragon, Perełka i Mandżaro zdobywają szlify piłkarskie przed czekającym ich turniejem drużyn podwórkowych pod okiem Wacława Stefanka, gwiazdy warszawskiej Polonii. Nie wszystko jednak układa się po ich myśli.
Nie stać ich na kupienie kostiumów sportowych czy odpowiedniego obuwia. Ale największy problem stanowi piłka, która już zupełnie się rozlatuje. Paragon zobowiązuje się wobec kolegów zdobyć nową, choć może niezupełnie legalnie.
Przeciwnicy drużyny Paragona wbijają im pierwszego gola. Wynik do przerwy 0:1. Wszyscy liczą na piłkarskie umiejętności Paragona.
Powieść ta przede wszystkim uczy szlachetnej gry oraz prawdziwej przyjaźni, która jest w tej powieści wspaniale opisana.

Recenzja rodzica
Bardzo dobra książka

Nie wiem, jak jest w waszej okolicy, ale u mnie, kiedy pogoda jest piękna, słońce grzeje, a zieleń zaprasza na spacery, przydomowe podwórka są puste… Nie słychać krzyków dzieci, nie skrzypi stara huśtawka. Kiedy ja byłam dzieckiem, każdą wolną chwilę spędzałam na dworze z koleżankami z podwórka, grałyśmy w piłkę, gumę, klasy, czy po prostu siedziałyśmy w piaskownicy i gadałyśmy. Teraz świat się zmienił, dzieci wolą siedzieć w domu wpatrzone w ekran telewizora albo komputera, a jedyny kontakt z rówieśnikami mają poprzez nowoczesne narzędzia komunikacji internetowej jak chat, skype czy gg. Nie jestem pewna, czy ten świat, w którym przyszło dorastać mojemu dziecku, jest lepszy niż był mój, na pewno jest inny. Mój syn lubi piłkę nożną, ale nie ma z kim grać i właściwie z tego sportu pozostaje mu oglądanie meczy w TV. Ciekawa byłam, jak będzie mu się czytało o czasach, kiedy podwórka rozbrzmiewały dziecięcymi głosikami, kiedy nie było dzisiejszych rozrywek. Muszę przyznać, że książka Adama Bahdaja zrobiła na nim wrażenie. Mimo, iż akcja rozgrywa się w powojennej Warszawie, wiele kwestii poruszanych przez autora jest wciąż aktualnych – problemy rodzinne, przyjaźń, determinacja w dążeniu do celu, spełnienie marzeń. Emocje, które wzbudza w Paragonie i jego przyjaciołach rywalizacja z innymi drużynami, są tak silne, że przenoszą się na czytelnika i sami mimowolnie kibicujemy Syrence. Dopingujemy Paragona w zmaganiach z codziennym życiem. Bardzo dobra książka, która wciąż jest rewelacyjne odbierana przez młodych czytelników – nie powinno jej zabraknąć w waszej biblioteczce!

Recenzja młodego czytelnika
O zaradnym Maniusiu

Głównym bohaterem książki jest Maniuś. Chłopak mieszka z ciotką, ale wychowuje się właściwie na ulicy. Ma on ciężkie życie, umie jednak sobie poradzić. Pomaga wielu osobom, za co otrzymuje wynagrodzenie, którym potrafi dobrze gospodarować. Maniuś jest fanem klubu Polonia, a najbardziej kibicuje Stefankowi, najlepszemu graczowi. Chłopiec także świetnie radzi sobie na boisku, a koledzy przezywają go Paragon, ponieważ dobrze rozumuje nie tylko na boisku, ale także w biznesie.
Pewnego dnia chłopcy z Gołębnika wpadają na pomysł założenia własnego zespołu piłkarskiego i wystartowania w zawodach. Mandżaro tradycyjnie zostaje wybrany na kapitana drużyny, a Paragon dostaje funkcję skarbnika. Klub odradza się pod nazwą "Syrenka", a pierwszy mecz zostaje rozegrany z Huraganem. Pojedynek ten ostatkiem sił wygrywa "Syrenka".
Dalsze treningi odbywają się pod okiem Stefanka. Piłkarze szybko opanowują triki i grają coraz lepiej. Zawody, w których biorą udział, nie są wcale takie proste, a dużo problemów stwarzają im dorośli. Pewnego dnia Paragon spotyka kolegę i postanawia wyjechać razem z nim na Jamajkę. Kiedy chłopcy uzbierali wystarczająco pieniędzy ze sprzedaży butelek, wyruszają w podróż. Niestety podczas rejsu zostają schwytani przez patrol. Paragonem chwilowo zajmuje się kurator, dzięki któremu chłopiec zyskuje pracę w warsztacie samochodowym. Któregoś dnia Maniuś jest świadkiem rozmowy, z której wynika, że mężczyźni odwiedzający zakład są zamieszani w przestępstwo. Bohater postanawia sam, na własną rękę, schwytać złodziei. Niestety zostaje przez nich przyłapany i zamknięty w komórce.
Na nieszczęście w Warszawie rozgrywa się mecz, a sprytnemu Paragonowi udaje się uciec i w ostatnim momencie dociera na boisko. Po meczu złodzieje po raz kolejny ścigają chłopca i ta ucieczka kończy się dla niego tragicznie. Chłopak spada z rusztowania i trafia do szpitala. Wtedy rozpoczyna się mecz finałowy o "Złotą piłkę". Polecam książkę.

Recenzja rodzica
Książka opowiada o chłopcach z warszawskiej Woli

Znany mi młody, 13-letni człowiek czyta bardzo wiele, lecz jest to głównie fantastyka. Dlatego nieco się zdziwił, gdy podsunęłam mu powieść Adama Bahdaja Do przerwy 0:1. Potem spróbowałam z niego wyciągnąć, co sądzi o książce i jak odnajduje „tamten” świat dziś. Dlaczego? Ja czytałam Do przerwy 0:1 wiele lat temu, a teraz sobie „odkurzyłam” wspomnienia. Pamiętam też serial i miło go wspominam. Byłam więc po prostu ciekawa, co nastoletni chłopak będzie miał do powiedzenia o tej książce.
Oto nasze wspólne wrażenia: przede wszystkim jest to powieść, która uczy zasad szlachetnej gry oraz opowiada o prawdziwej przyjaźni, gotowej przezwyciężyć wszelkie przeciwności. Jednym z głównych bohaterów jest chłopiec o przezwisku "Paragon", który bardzo lubi piłkę nożną, zatem to właśnie wokół sportu toczy się cała akcja powieści. "Paragon" jest wychowywany przez ciotkę. Nie jest mu lekko i stara się, na różne sposoby, by oprócz zarabiania na swoje utrzymanie, znaleźć czas na ukochany futbol. Niestety, szczęście raczej mu nie sprzyja i dlatego często wpada w kłopoty. W ogóle młodzi bohaterowie, "Paragon" oraz jego koledzy "Perełka" i "Mandżaro", będą musieli sprawdzić się nie tylko w sportowej rywalizacji, lecz również w codziennym pokonywaniu rozmaitych kłopotów i problemów, chociażby tych związanych z rodzicami.
Akcja powieści rozgrywa się w powojennej Warszawie. Książka opowiada o chłopcach z warszawskiej Woli, którzy właściwie wychowywani są przez ulicę. Grają w piłkę nożną i marzą o zwycięstwie w turnieju. Zakładają klub sportowy o nazwie „Syrenka” i mimo wielu obaw postanawiają wziąć udział w zawodach. Chłopcy mają swoje boisko pomiędzy, na wpół wyburzonymi na skutek wojny, murami i tam rozgrywają pierwszy poważny mecz ze swoim głównym przeciwnikiem – „Huraganem”. Następnie biorą udział w turnieju tzw. dzikich drużyn. Tam grają zespoły z całej Warszawy. Rzecz jasna chłopcy przeżywają wielkie emocje podczas meczów, lecz nie chcemy odbierać Ci przyjemności z czytania i więcej nic nie zdradzimy!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Co jest najważniejsze dla psa?
Recenzja CzasDzieci.pl (Antonina Dróżdż)

Co jest najważniejsze dla psa?

Książka: Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu
Nudne muzea?
Recenzja rodzica

Nudne muzea?

Książka: Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum
Zajmie małe umysły i rączki
Recenzja rodzica

Zajmie małe umysły i rączki

Książka: Twój pierwszy KALENDARZ. Baw się, ucz, pamiętaj!
Dynamiczna jak mecz
Recenzja rodzica

Dynamiczna jak mecz

Książka: Napastnicy. Snajperzy, dryblerzy i szaleńcy
Gdzie strzyga mówi dobranoc
Recenzja rodzica

Gdzie strzyga mówi dobranoc

Książka: Borka i Sambor
więcej recenzji

Książki nagrodzone

12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Koniec świata nr 13

Koniec świata nr 13

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018