Warszawa

Mallko i tata

Mallko i tata

ISBN: 978-83-65341-46-4

Opis książki

Pamiętnik ojca. Szkicownik artysty. Wyjątkowa książka o miłości.

Z dziećmi dzieje się czasem podobnie jak z rysunkami: nie wychodzą tak, jak sobie wyobrażałeś.

„Mallko i tata” to ilustrowany pamiętnik taty wychowującego synka z zespołem Downa. Gusti – znany argentyński ilustrator i autor książek dla dzieci – zaprasza czytelników do swojego świata, opowiadając historię wyjątkowej więzi łączącej go z synem. Ukazuje zarówno radosne, jak i trudne chwile, z jakich składa się życie z niezwykłym dzieckiem – a także własną drogę od szoku i niezgody do akceptacji i bezwarunkowej miłości.


Łącząc różnorodne techniki plastyczne – rysunek, komiks, kolaż – z prostym, bezpośrednim tekstem, tworzy zachwycającą graficznie książkę i poruszający obraz rodzinnej bliskości.

 

Autor książki jest artystą, który w formie graficznej opowiada o życiu z synkiem. Pokazuje, jak się bawić i wygłupiać, jak spędzać czas, a przede wszystkim – jak kochać dziecko z zespołem Downa. Nie ma tu planu terapii, tłumu specjalistów. Gusti nie deklaruje, że Mallko będzie musiał być samodzielny, tak jak inni, i chodzić do pracy, na odwrót – daje mu prawo do pozostania dzieckiem.
Anna Sobolewska

 

„Mallko i tata” to sprawozdanie z pierwszej linii frontu walki o tożsamość mężczyzny – ojca w obliczu niepełnosprawności dziecka. Ukryte podteksty i znakomite grafiki pozwolą wnikliwym czytelnikom przyjrzeć się funkcjonowaniu rodziny, w której urodził się i wywrócił wszystko do góry nogami chłopiec z trisomią.
Kobas Laksa

 

Gusti (ur. 1963) – argentyński ilustrator i autor książek dla dzieci. Od 1985 roku mieszka w Europie, obecne w Barcelonie. Pracował dla wytwórni Hanna-Barbera, tworzył ilustracje i animacje dla telewizji, rysował dla czasopism dziecięcych. Ma w dorobku kilkadziesiąt książek, niektóre z nich wydano w ponad dwudziestu krajach. Współtworzył popularny w Hiszpanii serial animowany „Juanito Jones”. Od wielu lat wykłada ilustrację w szkołach i centrach kultury. Wraz z innymi artystami założył stowarzyszenie WinDown, które działa na rzecz społeczeństwa włączającego, organizując warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnościami.

Warto zobaczyć