Książki dla dzieci » Pamiętnik Czarnego Noska

Pamiętnik Czarnego Noska
PATRONAT CzasDzieci.pl

Pamiętnik Czarnego Noska

Wydawnictwo: Wilga
Wiek dziecka: od 3 do 5 lat
tagi: bajki  miś  przyjaźń 

Pozycja w kanonie lektur szkolnych!

 

"Pamiętnik Czarnego Noska" to zapiski małego pluszowego misia, którego największym marzeniem było zostać przyjacielem jakiegoś dziecka. Gdy pewnego dnia owe marzenie wreszcie się spełniło i Czarny Nosek trafił pod opiekę pewnej dziewczynki, zaczęły się jego niezwykłe przygody. Przeczytajcie koniecznie, co spotkało misia, dokąd zawędrował, jakie miejsca odwiedził, z kim jeszcze się zaprzyjaźnił, a kto napędził mu stracha.

Pełna humoru, klasyczna opowieść z przepięknymi ilustracjami.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Pamiętnik Czarnego Noska)

Recenzja rodzica
Czarny nosek, złote serce

Czasami jest tak, że klasyka literatury dziecięcej zachwyca rodziców, młodzi czytelnicy nie podzielają jednak tego entuzjazmu i trącące – skądinąd uroczą – myszką teksty nie znajdują zrozumienia. W przypadku wydanego przez Wilgę we wspaniałej „Serii z Niezapominajką” „Pamiętnika Czarnego Noska” sprawa ma się jednak inaczej – historia zyskuje od razu aprobatę dzieci, a główny bohater zostaje szybko włączony w poczet najbliższych przyjaciół.
Opowieść Janiny Porazińskiej z 1964 roku, publikowana przed laty systematycznie na łamach „Słonka”, ukazuje wzruszająco dobrego, ciepłego i niewinnego bohatera – misia o niezawielkim rozumku, nazwanego przez właścicielkę Czarnym Noskiem. Publikacja redaktorki „Płomyczka” i laureatki Orderu Uśmiechu jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym, dzięki klarownej konstrukcji i nieskomplikowanej akcji pozwala najmłodszym czytelnikom swobodnie podążać za bohaterem, który mówi językiem dziecka, odczuwa świat w sposób prostolinijny i kieruje się sercem. Starsi odbiorcy na pewno docenią piękną polszczyznę oraz niebanalny komizm. A także nostalgiczny powrót do krainy dzieciństwa i spotkanie z postacią przywodzącą skojarzenia z Misiem Uszatkiem, Pik Pokiem, Wróbelkiem Elemelkiem.
Historia Czarnego Noska jest dynamiczna – pluszowy miś należący do małej Małgosi ma mnóstwo przygód, z których zawsze jednak wychodzi cało i szczęśliwie znajduje swoją ukochaną opiekunkę; jest to konstrukcja typowa dla powieści w odcinkach lub zbioru opowiadań publikowanych w prasie – każda cząstka musi stanowić osobny, barwny i maksymalnie skupiający uwagę czytelnika mikroświat. Powieść przypomina nieco przygody „Panny Kreseczki” Wandy Chotomskiej, czyta się ją równie przyjemnie, jak twórczość Joanny Papuzińskiej czy Adama Bahdaja. Jest to bezpieczna wychowawczo opowieść – wszyscy sobie pomagają, starają się siebie zrozumieć, najważniejszymi wartościami są miłość, przyjaźń, wierność, uczciwość. Dobór tematyki, przeżywanych przez bohaterów przygód oraz odwiedzanych miejsc nie są przypadkowe – książka w nienachalny sposób edukuje najmłodszych m.in. odnośnie do różnic między życiem na wsi a życiem w mieście, opowiada o lesie, górach, parku, podróżowaniu pociągiem i autobusem.
„Seria z Niezapominajką” jest pięknie wydawana. „Pamiętnik Czarnego Noska” posiada twardą oprawę i wspaniałe ilustracje Ewy Podleś, która zadbała również o stylizowane liternictwo nagłówków. Wizerunek misia jest stworzony z dużym wyczuciem charakteru postaci, zdaje się tchnąć dobrocią i łagodnością. Maluchy, które lubią zwierzątka – więc najprawdopodobniej wszystkie maluchy – spędzą niejedną chwilę zapatrzone w jeża, wiewiórkę, bernardyna czy zająca, napotkanych przez Czarnego Noska podczas przeżywanych przez niego przygód.
Cudzych pamiętników ani korespondencji nie wypada czytać. Ale dla „Pamiętników Czarnego Noska” należy uczynić wyjątek. Inaczej można by mocno żałować, że nie podjęło się szansy na zdobycie wartościowego przyjaciela.

 

Anna Barasińska
mama Anastazji, Michaliny i Maksa

Recenzja rodzica
Idealna na dwa wieczory

"Pamiętnik czarnego noska" Janiny Porazińskiej (1888-1971) seria Z niezapominajką wydawnictwa Wilga to książka o misiu, który mieszka na sklepowej wystawie i marzy, aby go ktoś z tamtąd zabrał.
Pewnego dnia misia kupuje mama swojej córce Małgosi, która wypatrzyła go na wystawie i już od dłuższego czasu pragnęła mieć. Dziewczynka pokochała misia od pierwszej chwili. Zaraz po przyjściu do domu, Małgosia oprowadza misia po całym mieszkaniu i od tej pory misiu towarzyszy dziewczynce we wszystkich wycieczkach, gdzie oczywiście czekają na niego niesamowite przygody. Miś poznaje miasto, wieś i góry. Wszędzie tam towarzyszą mu bardzo przyjazne dzieci i zwierzęta. Przeżywając razem z misiem przygody możemy wyobrazić sobie dawną wieś, wędrówki po lesie z dziećmi i życie juhasów w górach. Jednak mimo wielu wydarzeń, miś zawsze szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafia do swojej właścicielki.
Tytułowy bohtaer wszystkie te historie opisuje siedząc w redakcji pisma dla dzieci "Słonko", gdzie go oddała Małgosia, która wróciła do szkoły.
Opowieść jest dla małych i dużych, z zainteresowaniem słuchali jej moi synowie w wieku 2 i 7 lat, co zdarza się nieczęsto. Książka pochłonęła nas całkowicie w dwa jesienne wieczory.
Książka bardzo ładnie wydana z przepięknymi ilustacjami Ewy Podleś to pozycja obowiązkowa do przeczytania dla wszystkich.

 

Barbara BąkLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Wyręcza nas w odpowiedziach na trudne pytania
Recenzja rodzica

Wyręcza nas w odpowiedziach na trudne pytania

Książka: Anioł i mała
Moc koloru!
Recenzja rodzica

Moc koloru!

Książka: Kolory
Zajmie małe umysły i rączki
Recenzja rodzica

Zajmie małe umysły i rączki

Książka: Twój pierwszy KALENDARZ. Baw się, ucz, pamiętaj!
Gorąco polecam!
Recenzja rodzica

Gorąco polecam!

Książka: Pampiludki na Szlaku Szczęścia
O rozumnej miłości do książki
Recenzja rodzica

O rozumnej miłości do książki

Książka: Książka, dzięki której pokochasz książki
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Dziewczynka ze srebrnym zębem

Dziewczynka ze srebrnym zębem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Wyróżnienie
Rok przyznania: 2017
Teatr niewidzialnych dzieci

Teatr niewidzialnych dzieci

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Wyróżnienie i Nagroda Czytelników
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018