Warszawa

M.U.Z.Y.K.A.

M.U.Z.Y.K.A.

od 10 do 14 lat
ISBN: 978-83-65341-36-5

Opis książki

Przeczytajcie tę książkę, by przekonać się, że słuchanie jest fascynującą przygodą, a w muzyce współczesnej wszystko może się zdarzyć. Oto nowy, szósty tom przebojowej serii edukacyjnej zapoczątkowanej przez „D.O.M.E.K.”.

 

Kompozytor z innej planety i silniki grające na instrumentach. Muzyka z wnętrza butelki i z serca tropikalnej dżungli. Koncert na zabawkowe bączki i symfonia na syreny fabryczne. Spacery dźwiękowe, mosty słuchowe i tapeta do słuchania…

Czym jest muzyka? Gdzie jej szukać? Jak ją tworzyć? Muzycy i kompozytorzy zadają sobie te pytania od wieków. Ale w ciągu ostatnich 100 lat wielu z nich znalazło odpowiedzi, o jakich wcześniej nikomu się nie śniło. W muzyce współczesnej wszystko może się zdarzyć! I właśnie o tym opowiada ta książka.

 

W 44 zwięzłych i przystępnych rozdziałach autorzy przedstawiają wybranych kompozytorów, muzyków i ich dzieła, ukazując na ich przykładach różnorodne sposoby myślenia o dźwięku, muzyce, komponowaniu oraz byciu muzykiem. Wśród bohaterów znajdziecie m.in. Johna Cage’a, Steve’a Reicha, Arnolda Schönberga, Karlheinza Stockhausena, Pawła Szymańskiego i Iannisa Xenakisa, a także The Beatles, Briana Eno, Einstürzende Neubauten, Kraftwerk czy Madonnę.

Książce towarzyszyć będzie strona internetowa umożliwiająca odsłuchanie większości opisanych utworów.

 

Michał Libera (ur. 1979) – socjolog zajmujący się muzyką od 2003 roku, ostatnio głównie jako dramaturg muzyczny, autor esejów dźwiękowych, oper i eksperymentalnych form radiowych. Prowadzi konceptualno-popowe wydawnictwo płytowe Populista oraz produkuje serie reinterpretacji muzyki z archiwów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Kurator koncertów, festiwali i programów muzycznych do wystaw, w tym m.in. kurator Pawilonu Polskiego wyróżnionego na 13. Biennale Architektury w Wenecji. Jest autorem zbioru esejów na temat muzyki i słuchania Doskonale zwyczajna rzeczywistość. M.U.Z.Y.K.A. to jego pierwsza książka dla dzieci.

 

Michał Mendyk (ur. 1981) – rozpoczynał karierę jako dziennikarz muzyczny, związany m.in. z Programem 2 Polskiego Radia. Był współzałożycielem i wieloletnim redaktorem magazynu „Glissando”. Obecnie zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem autorskiego wydawnictwa fonograficznego Bołt Records. Jako kurator, członek komisji programowych albo konsultant merytoryczny współpracuje z festiwalami muzycznymi, m.in. warszawskim „Ad Libitum”, wrocławskim Musica Electronica Nova, krakowskim „Sacrum Profanum” oraz brytyjskim Huddersfield Contemporary Music Festival. Jego działalność fonograficzna i kuratorska przyczyniła się w znacznym stopniu do międzynarodowego renesansu zainteresowania dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy (ur. 1982) – graficy, twórcy książek i stron internetowych. Autorzy m.in. „Map” – światowego bestsellera przetłumaczonego na blisko 30 języków. Ich książka „D.O.M.E.K.” zapoczątkowała serię, w której ukazuje się „M.U.Z.Y.K.A.”. Opracowali także graficznie dwa inne wydane w niej tytuły: „D.E.S.I.G.N.” i „S.Z.T.U.K.A.”. Laureaci licznych nagród i wyróżnień przyznawanych za projekty książkowe i internetowe, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia BolognaRagazzi Award 2010 za książkę „Co z ciebie wyrośnie?” oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Primo Andersen 2013 za „Mapy”.

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Warto zobaczyć