Książki dla dzieci » Wielki powrót detektywa Pozytywki

Wielki powrót detektywa Pozytywki
PATRONAT CzasDzieci.pl

Wielki powrót detektywa Pozytywki

Wiek dziecka: od 6 do 10 lat
Ocena: 4.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-10-13152-2

Drzwi agencji detektywistycznej „Różowe Okulary” są wciąż zamknięte na głucho, jednak mieszkańcy kamienicy starają się nie poddawać złym myślom. Tymczasem Martwiak ostatnio wyraźnie zhardział, ciągle przesiaduje w piwnicy lub na podwórzu i najwyraźniej coś planuje… Czy detektyw Pozytywka wróci na czas, aby udaremnić jego knowania?

 

Grzegorz Kasdepke — najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z ponad jego czterdziestu tytułów uzyskały status bestsellera (m.in. „Kacperiada…” czy „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”). Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja „ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.

 

Piotr Rychel zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracją. Współpracował z lokalnym wydaniem „Gazety Wyborczej”, wydawnictwami literatury dziecięcej i edukacyjnymi. Ilustrował i opracowywał graficznie serię podręczników do nauczania początkowego (za jeden z nich został wyróżniony przez PTWK w konkursie na najpiękniejszą książkę roku 2000). W latach 2004–2008 jako redaktor naczelny kierował dwutygodnikiem „Miś”. Od wielu lat współpracuje ze „Świerszczykiem”. Jest twórcą graficznego wizerunku detektywa Pozytywki, głównego bohatera bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke. Współautor (z Magdą Wosik) pierwszej w Polsce bajki do rysowania pt. „O, ja cię! Smok w krawacie!” – Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i kropka” 2011 w konkursie Empiku. W wolnych chwilach jeździ na motorze.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Wielki powrót detektywa Pozytywki)

Recenzja rodzica
Co knuje Martwiak?

Książek Grzegorza Kasdepke nie trzeba szczególnie rekomendować. Każda bez wyjątku to Wielkie Wydarzenie Literackie i niezapomniana przygoda czytelnicza dla małych i dużych miłośników dobrej literatury!  
Nie inaczej będzie zapewne i tym razem, gdyż na rynku wydawniczym ukazała się ostatnio kolejna książka o przygodach polskiego arcymistrza dedukcji, właściciela agencji detektywistycznej „Różowe Okulary”, pt. Wielki powrót detektywa Pozytywki.
Sympatyczny detektyw zniknął i wszelki słuch po nim zaginął. Mieszkańcy kamienicy, w której mieści się biuro detektywa Pozytywki z niepokojem, ale i z niecierpliwością czekają na jego powrót. W kamienicy bowiem zaczynają się dziać dziwne rzeczy – wciąż po podwórku kręci się knujący coś Martwiak i pojawia się dawny właściciel domu. Co knuje Martwiak? Kim jest rzekomy właściciel kamienicy? I wreszcie czy detektyw Pozytywka odnajdzie się i pomoże rozwikłać tajemniczą zagadkę nieruchomości? Odsyłam do lektury tej JAK ZAWSZE! pasjonującej książki, która wciąga już od pierwszego rozdziału, a właściwie od pierwszej zagadki i od której nie sposób się oderwać!
Oprócz ciekawej opowieści okraszonej ogromną dawką Kasdepkowego humoru na małych czytelników czekają jeszcze frapujące zagadki detektywistyczne, dzięki którym mali detektywi mogą doskonalić umiejętność logicznego myślenia i dedukcji.
Na uwagę zasługuje też nietuzinkowa szata graficzna, a zwłaszcza urocze, zabawne i oryginalne kolorowe ilustracje Piotra Rychela, które znakomicie dopełniają tę interesującą historię kryminalną.
Gorąco polecam! To bezapelacyjnie WIELKI POWRÓT DETEKTYWA POZYTYWKI!

 

Beata Dziąbek

Recenzja rodzica
Otwarte pytania

W dużych miastach są zamknięte osiedla, gdzie nie ma mieszkańców w wieku powyżej 35 lat, w związku z czym wychowujące się tam dzieci mieszczą się w zakresie od noworodka do adepta nauczania początkowego. Te dzieci nie muszą znać z praktyki codziennej trzepaka, walających się pod blokiem puszek po piwie, a niesamowitym widokiem będzie dla nich obleczony byle jak pan pchający wózek dziecięcy wypełniony żelastwem. To może być dla nich sytuacja z… bajki! Wystarczy lektura zagadek z detektywem Pozytywką, których nowy tom wydała Nasza Księgarnia.

 

Dla przypomnienia: sprawy opisane przez Grzegorza Kasdepke są osadzone w krajobrazie kamienicy. Dotyczą społeczności, w której jedną z najistotniejszych ról pełni dozorca, a dzieci na podwórku podejmują wyzwania i inicjatywę tam, gdzie brakuje im jej rzadziej niż dorosłym. Urocze karykaturalne ilustracje Piotra Rychela (współtworzy postać detektywa od pierwszego tomu jego przygód, który ukazał się w 2014 roku) przypominają nam, że to bajka, a nie reportaż z podwórka.

 

Tło tej fikcji jest dalekie od stymulującego umysły dziecięce uosobionego świata zwierząt, skarpetek i samochodów; to szorstki realizm zapraszający do poruszenia razem z pociechą problemów społecznych takich jak samotność ludzi starszych, troska o sąsiadów, porządek w najbliższym otoczeniu. Pojawia się nawet - w formie groteski - jeden z gorących jeszcze tematów społeczno-politycznych (sięgnijcie po książkę, by przekonać się, który!).

 

Nie ma zatem w “Wielkim powrocie detektywa Pozytywki” efektów fantastycznych. Domyślamy się, kto sprywatyzował ławkę na podwórzu kamienicy, przenosząc ją bliżej śmietnika. Piaskownica jest wypełniona szarym piaskiem i odłamkami szkła. Nie waha się Kasdepke wprowadzać do dziecięcej prozy scen kłótni między dorosłymi sąsiadami czy opryskliwych odzywek drobnych cwaniaczków. Z racji tego rodzaju wątków odpowiednim odbiorcą tej pozycji będą dopiero starsze przedszkolaki, takie potrafiące (i lubiące, co w młodym wieku może znaczyć jedno) siłować się umysłowo i wzbogacać słownictwo (naindyczony!).

 

Drugim po sprytnym wprowadzeniu do niektórych zagadnień codzienności walorem książeczki byłego naczelnego “Świerszczyka” jest zachęta do myślenia. Przyznam, że nie miałem wcześniej kontaktu ani z detektywem Pozytywką, ani z podobną formułą w literaturze dziecięcej. Podoba mi się ta idea wczesnoszkolnego testu na czytanie ze zrozumieniem - umiejętność zanikającą wśród młodych. Wymagałbym od literatury raczej więcej momentów zaskoczenia takich, jak pod koniec pierwszej części, to znaczy zagadki, kiedy zostałem z synem wywołany do tablicy: skąd Asia wiedziała, że tytułowy detektyw nie wrócił do domu? Więcej główkowania przychodzi z kolejnymi historyjkami, a w potrzebie poratuje (cichosza!) aneks z rozwiązaniami.

 

Walorów edukacyjnych w najnowszej odsłonie serii o detektywie Pozytywce (to już szósty tom -- nie licząc zbiorczych wydań) jest sporo. Także dla dorosłych, bo Kasdepke pomaga nam obserwować rzeczywistość oczami dzieci i w obliczu nieuchronnego zderzenia codzienności ich świata z naszymi wyobrażeniami zamiast serwowania prostych recept stawia otwarte pytania, których nie chcemy sobie zadać sami.

 

Tomasz Mszyca


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Poprzez dowcipne limeryki i interesujące teksty opowiada o kulturze żydowskiej
Recenzja bibliotekarza

Poprzez dowcipne limeryki i interesujące teksty opowiada o kulturze żydowskiej

Książka: Drejdl i Hamantasze. Przewodnik po kulturze żydowskiej dla najmłodszych
Pasjonująca lektura
Recenzja bibliotekarza

Pasjonująca lektura

Książka: Kroniki Archeo. Oko węża
Prawdziwa gratka dla miłośników metody Montessori
Recenzja CzasDzieci.pl (Agnieszka Szumańska)

Prawdziwa gratka dla miłośników metody Montessori

Książka: Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat
Cierpliwość to klucz do świata idealnych glutków
Recenzja rodzica

Cierpliwość to klucz do świata idealnych glutków

Książka: Laboratorium Slime
Idealna na wakacje
Recenzja rodzica

Idealna na wakacje

Książka: Faro ze Słonecznej zatoki
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Brzuchem do góry

Brzuchem do góry

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda graficzna za książę obrazkową
Rok przyznania: 2017
12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018