Warszawa

Borka i Sambor

Borka i Sambor

Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
od 7 do 10 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-61391-13-15
Tematyka: komiks, historia, Polska

Opis książki

Nowy komiks z cyklu proponowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie: „Lubię te historie!”. Jest to komiks historyczno-przygodowy dla dzieci (choć dorośli także przy nim mogą świetnie spędzić czas) pt. „Borka i Sambor”, za którego odpowiedzialni są uznani twórcy literatury dziecięcej i nie tylko!

 

Scenariusz komiksu został oparty o opis zawarty w „Kronice polskiej” Anonima tzw. Galla, dotyczący postrzyżyn syna Piasta i syna Popiela oraz wizytę pielgrzymów. Do współpracy Muzeum zaprosiło Elżbietę Żukowską, znawczynię literatury, scenarzystkę i publicystkę oraz Karola Kalinowskiego (znanego także jako KaeReL), jednego z najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów komiksowych w Polsce, autora słynnej „Łaumy” i zdobywcy m.in. Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za "Kościsko".


Przeczytałem to z przyjemnością. Myślę, że to bardzo dobry sposób dotarcia do dzieci z legendą o początkach dziejów Polski. Fabuła jest prosta i bez wielkiego zadęcia. Nie ma nachalnej dydaktyki, ale jest aura tajemniczości. Dzieciom się spodoba, chociaż nie będzie to konkurencja dla internetu, niestety.
prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk – archeolog


Może jednak warto spróbować i przedstawić swoim pociechom komiks jako alternatywną formę spędzenia czasu bez internetu? Komiksy niezmiennie są przecież modne i przyciągające uwagę najbardziej wymagających młodych czytelników.


Karol Kalinowski odpowiedzialny jest za rysunki do „Borki i Sambora” – na co dzień pracuje w bibliotece, a jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Oto kilka nagród, które zdobył w ostatnich latach Kalinowski:
• Wyróżnienie na Festiwalu Euroshorts 2005 za animowany film jednominutowy „Berek” (2005)
• Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za rok 2009 w kategorii najlepszy komiks polski – "Łauma" (2009)
• Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku dla wydawnictwa KG za komiks Łauma, za najchętniej wypożyczany tytuł dla młodzieży (2009)
• Nagroda dla "Łaumy" za Najlepszy Polski Album Komiksowy 2009/2010 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
• II nagroda w ogólnopolskim konkursie na ekslibris „Feliks Nowowiejski w Olsztynie” (2010)
• Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za "Kościsko". 

 

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak:
• Kapitan Wrona
• Miasto z widokiem


Mamy nadzieję, że dzięki temu komiksowi Wasze dzieci pokochają początki naszej historii!
 

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzja książki Borka i Sambor

Gdzie strzyga mówi dobranoc

Ostatnio najważniejszą, ulubioną lekturą mojej 8-letniej córki są „Opowieści mitologiczne” dla młodzieży, opracowane tak, by nieco złagodzić wymiar bezlitosnych mitów greckich.... czytaj więcej »

Warto zobaczyć