Książki dla dzieci » Złość i agresja u dzieci

Złość i agresja u dzieci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Złość i agresja u dzieci

Wyd.: GWP
ISBN: 78-83-7489-686-3


• Jakie są przyczyny wybuchów gniewu u dziecka?
• Jak wspomagać dziecko w pokonywaniu czekających je wyzwań?
• Jak radzić sobie z agresją najmłodszych?
• Dlaczego dziecko reaguje w taki, a nie inny sposób?


Złość to naturalne uczucie, które towarzyszy każdemu z nas. Tego, jak nad nią panować, uczymy się przez całe życie. Autorzy wnikliwie omawiają proces pojawiania i uzewnętrzniania się złości – już od momentu narodzin. Przekonują przy tym, że najważniejsze jest to, by poznać jej prawdziwe powody. A może być ich dużo, miedzy innymi niezaspokojone potrzeby, pojawienie się młodszego rodzeństwa, zła atmosfera między rodzicami czy napięcia wśród rówieśników. Ten napisany z humorem poradnik doskonale uczy, jak zrozumieć gniew swojego dziecka i jak sobie z nim poradzić.

________________________________________
Thomas Berry Brazelton – doktor nauk medycznych, założyciel Oddziału Rozwoju Dziecka przy Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, zasłużony emerytowany profesor pediatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvarda. Pediatra z ponad czterdziestopięcioletnią praktyką, wprowadził do szkolenia pediatrycznego koncepcję „przewidywać i prowadzić”. Autor ponad 200 prac naukowych i 30 książek przeznaczonych zarówno dla specjalistów, jak i dla laików, między innymi: Infants and mothers, Toddlers and parents, On becoming a family oraz serii The Brazelton Way. Jego program telewizyjny "What every baby knows" był emitowany przez dwanaście lat i zdobył nagrodę Emmy oraz trzy Ace Awards. Nagrodzony licznymi odznaczeniami, między innymi Nagrodą C. Andersona Aldricha za wybitny wkład w dziedzinie rozwoju dziecka, przyznaną przez Amerykańską Akademię Pediatrii, oraz Nagrodą Woodrowa Wilsona za wybitną służbę na rzecz społeczeństwa, przyznaną przez Uniwersytet Princeton.

Joshua Sparrow – doktor nauk medycznych, psychiatra dziecięcy i ogólny, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, kierownik przychodni w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie oraz dyrektor inicjatyw specjalnych w Brazelton Touchpoints Center. Współautor ośmiu książek napisanych wspólnie z T. B. Brazeltonem, w tym serii The Brazelton Way.

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Złość i agresja u dzieci)

Ze złością za pan brat

Wydaje się, że wielu ludzi nie radzi sobie ze złością. Dorosłych a co dopiero dzieci... Albo rozkręcają się w niej, nie mogąc wyhamować, wyciszyć się, odpuścić. Albo może i zatrzymują się, ale przytrzymani poczuciami winy próbują naprawić to, czego nie zepsuli ani w czym nie zawinili. Są i tacy, którzy przejawów złości się po prostu boją, tacy, którzy jej nie akceptują, tacy, którzy ją krytykują u innych. Można wymieniać i wymieniać. Jest też wiele stereotypów, fałszywych przekonań na jej temat. Choć tak bardzo znana, bo powszechna to jednak wciąż mało poznana, „okiełznana”, zrozumiana.
Doświadczeni lekarze – pediatra Thomas B. Brazelton i psychiatra dziecięcy Joshua D. Sparrow pokazują i przekonują, że złość jest emocją taką, jak każda inna – bardzo potrzebną. Mało tego – przewidywalną. To znaczy, że spodziewając się jej, obserwując – można się na jej „przybycie” po prostu przygotować. Można się z jej obecnością oswoić i nauczyć lepiej radzić.
Obserwacje, opisy, podpowiedzi autorów dotyczą głównie małych dzieci – takich do szóstego roku życia, ale też można rozumiejąc mechanizmy, sposoby radzenia sobie i przyczyny – odnosić je do starszych. Autorzy tłumaczą skąd bierze się złość. Nie pojawia się ona dlatego, że dziecko „jest po prostu niegrzeczne, bo taki ma charakter”. Przekonują, że jest sygnałem ostrzegawczym, pojawia się w odpowiedzi na jakieś zagrożenie – zewnętrzne i wewnętrzne, realne lub wyimaginowane. Pokazują, że choć złość jest naturalna i potrzebna to jednak są granice, które w wyraźny i konsekwentny sposób należy dzieciom stawiać. I choć owo wyznaczanie granic może być niełatwe – owoce są pożądane i dostarczają równowagi – zarówno u rodziców, jak i dzieci. Idąc dalej – autorzy podpowiadają jak sobie radzić z tym, co pewnie wielu rodziców zna z autopsji – z atakami wściekłości, może nawet agresji u swoich pociech. Ulegać czy przeczekać? Chronić się przed spojrzeniami obserwatorów, słuchać podpowiedzi czy robić swoje – z przekonaniem, że to właściwa droga? Jak pomóc dziecku, które się boi, przeżywa nocne koszmary? Co wspólnego ze złością mają gry komputerowe czy telewizja? Kiedy się niepokoić zachowaniami dzieci, a kiedy uznać, że ich działania są naturalne, związane z rozwojem?
Mogłabym pisać jeszcze bardzo długo – ilość poruszanych spraw, praktycznych problemów jest wielkim bogactwem tej książki. Warto ją mieć na półce, bo to naprawdę cenna podpowiedź w wychowaniu. Czytelna, zrozumiała, łatwo w niej odnaleźć interesujące tematy, wrócić do nich, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Napisana przez specjalistów dla rodziców, by lepiej sobie radzili i nie bali się złości.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Okiem córki i okiem mamy

Okiem córki i okiem mamy

Książka: Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia
Jedzie auto z daleka
Recenzja rodzica

Jedzie auto z daleka

Książka: Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe
REWELACJA!
Recenzja rodzica

REWELACJA!

Książka: Bawimy się, programując w Scratchu
Czarny nosek, złote serce
Recenzja rodzica

Czarny nosek, złote serce

Książka: Pamiętnik Czarnego Noska
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Brzuchem do góry

Brzuchem do góry

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda graficzna za książę obrazkową
Rok przyznania: 2017
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Teatr niewidzialnych dzieci

Teatr niewidzialnych dzieci

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Wyróżnienie i Nagroda Czytelników
Rok przyznania: 2017
Koniec świata nr 13

Koniec świata nr 13

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Prezenty1 Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018