Książki dla dzieci » Złość i agresja u dzieci

Złość i agresja u dzieci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Złość i agresja u dzieci

Wyd.: GWP
ISBN: 78-83-7489-686-3


• Jakie są przyczyny wybuchów gniewu u dziecka?
• Jak wspomagać dziecko w pokonywaniu czekających je wyzwań?
• Jak radzić sobie z agresją najmłodszych?
• Dlaczego dziecko reaguje w taki, a nie inny sposób?


Złość to naturalne uczucie, które towarzyszy każdemu z nas. Tego, jak nad nią panować, uczymy się przez całe życie. Autorzy wnikliwie omawiają proces pojawiania i uzewnętrzniania się złości – już od momentu narodzin. Przekonują przy tym, że najważniejsze jest to, by poznać jej prawdziwe powody. A może być ich dużo, miedzy innymi niezaspokojone potrzeby, pojawienie się młodszego rodzeństwa, zła atmosfera między rodzicami czy napięcia wśród rówieśników. Ten napisany z humorem poradnik doskonale uczy, jak zrozumieć gniew swojego dziecka i jak sobie z nim poradzić.

________________________________________
Thomas Berry Brazelton – doktor nauk medycznych, założyciel Oddziału Rozwoju Dziecka przy Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, zasłużony emerytowany profesor pediatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvarda. Pediatra z ponad czterdziestopięcioletnią praktyką, wprowadził do szkolenia pediatrycznego koncepcję „przewidywać i prowadzić”. Autor ponad 200 prac naukowych i 30 książek przeznaczonych zarówno dla specjalistów, jak i dla laików, między innymi: Infants and mothers, Toddlers and parents, On becoming a family oraz serii The Brazelton Way. Jego program telewizyjny "What every baby knows" był emitowany przez dwanaście lat i zdobył nagrodę Emmy oraz trzy Ace Awards. Nagrodzony licznymi odznaczeniami, między innymi Nagrodą C. Andersona Aldricha za wybitny wkład w dziedzinie rozwoju dziecka, przyznaną przez Amerykańską Akademię Pediatrii, oraz Nagrodą Woodrowa Wilsona za wybitną służbę na rzecz społeczeństwa, przyznaną przez Uniwersytet Princeton.

Joshua Sparrow – doktor nauk medycznych, psychiatra dziecięcy i ogólny, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, kierownik przychodni w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie oraz dyrektor inicjatyw specjalnych w Brazelton Touchpoints Center. Współautor ośmiu książek napisanych wspólnie z T. B. Brazeltonem, w tym serii The Brazelton Way.

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Złość i agresja u dzieci)

Ze złością za pan brat

Wydaje się, że wielu ludzi nie radzi sobie ze złością. Dorosłych a co dopiero dzieci... Albo rozkręcają się w niej, nie mogąc wyhamować, wyciszyć się, odpuścić. Albo może i zatrzymują się, ale przytrzymani poczuciami winy próbują naprawić to, czego nie zepsuli ani w czym nie zawinili. Są i tacy, którzy przejawów złości się po prostu boją, tacy, którzy jej nie akceptują, tacy, którzy ją krytykują u innych. Można wymieniać i wymieniać. Jest też wiele stereotypów, fałszywych przekonań na jej temat. Choć tak bardzo znana, bo powszechna to jednak wciąż mało poznana, „okiełznana”, zrozumiana.
Doświadczeni lekarze – pediatra Thomas B. Brazelton i psychiatra dziecięcy Joshua D. Sparrow pokazują i przekonują, że złość jest emocją taką, jak każda inna – bardzo potrzebną. Mało tego – przewidywalną. To znaczy, że spodziewając się jej, obserwując – można się na jej „przybycie” po prostu przygotować. Można się z jej obecnością oswoić i nauczyć lepiej radzić.
Obserwacje, opisy, podpowiedzi autorów dotyczą głównie małych dzieci – takich do szóstego roku życia, ale też można rozumiejąc mechanizmy, sposoby radzenia sobie i przyczyny – odnosić je do starszych. Autorzy tłumaczą skąd bierze się złość. Nie pojawia się ona dlatego, że dziecko „jest po prostu niegrzeczne, bo taki ma charakter”. Przekonują, że jest sygnałem ostrzegawczym, pojawia się w odpowiedzi na jakieś zagrożenie – zewnętrzne i wewnętrzne, realne lub wyimaginowane. Pokazują, że choć złość jest naturalna i potrzebna to jednak są granice, które w wyraźny i konsekwentny sposób należy dzieciom stawiać. I choć owo wyznaczanie granic może być niełatwe – owoce są pożądane i dostarczają równowagi – zarówno u rodziców, jak i dzieci. Idąc dalej – autorzy podpowiadają jak sobie radzić z tym, co pewnie wielu rodziców zna z autopsji – z atakami wściekłości, może nawet agresji u swoich pociech. Ulegać czy przeczekać? Chronić się przed spojrzeniami obserwatorów, słuchać podpowiedzi czy robić swoje – z przekonaniem, że to właściwa droga? Jak pomóc dziecku, które się boi, przeżywa nocne koszmary? Co wspólnego ze złością mają gry komputerowe czy telewizja? Kiedy się niepokoić zachowaniami dzieci, a kiedy uznać, że ich działania są naturalne, związane z rozwojem?
Mogłabym pisać jeszcze bardzo długo – ilość poruszanych spraw, praktycznych problemów jest wielkim bogactwem tej książki. Warto ją mieć na półce, bo to naprawdę cenna podpowiedź w wychowaniu. Czytelna, zrozumiała, łatwo w niej odnaleźć interesujące tematy, wrócić do nich, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Napisana przez specjalistów dla rodziców, by lepiej sobie radzili i nie bali się złości.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Co wiesz o Indianach?
Recenzja rodzica

Co wiesz o Indianach?

Książka: Paweł i Indianie
Karty są tak naprawdę zaproszeniem do rozmowy
Recenzja rodzica

Karty są tak naprawdę zaproszeniem do rozmowy

Książka: Dobre myśli. Karty afirmacyjne dla chłopców
Bohater potrzebny od zaraz
Recenzja CzasDzieci.pl (Maria Kuziela)

Bohater potrzebny od zaraz

Książka: Mali bohaterowie
Ciężar słów
Recenzja rodzica (Karina Hanisz)

Ciężar słów

Książka: Basia i przyjaciele. Titi
W tej książce można i należy zakochać się od pierwszego wejrzenia – spojrzenia
Recenzja bibliotekarza (Iwona Bednarczyk)

W tej książce można i należy zakochać się od pierwszego wejrzenia – spojrzenia

Książka: Jak to działa? Zwierzęta
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Historyjki z ulicy Karowej

Historyjki z ulicy Karowej

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE ZA EDUKACYJNY TEKST VARSAVIANISTYCZNY
Rok przyznania: 2016
Dziewczynka ze srebrnym zębem

Dziewczynka ze srebrnym zębem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Wędrówka Nabu

Wędrówka Nabu

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIA ZA ILUSTRACJE
Rok przyznania: 2016
Więcej niż klub

Więcej niż klub

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE
Rok przyznania: 2016
Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Gry - Nasza Księgarnia Pamiętnik Zuzy Łobuzy Kapitan Nauka Doktor Misia Domowa Akademia Winx! EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017