Książki dla dzieci » 45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać

45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać
PATRONAT CzasDzieci.pl

45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać

Wyd.: WydawnictwoTamaryn/Agora SA
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-937389-6-0

Doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych. Fantastyczne i kryminalne opowiadania, rymowanki, bajki i dowcipy, które tłumaczą trudne pojęcia i wyrażenia.  W tej książce znajduje się kilkadziesiąt wytłumaczeń pojęć i wyrażeń dla dzieci kilkudziesięciu pojęć i wyrażeń. Aby nie powielać przy każdym z objaśnianych wyrazów tego samego schematu, co i raz sięgałem po inne gatunki literackie. Nie tylko literackie zresztą, są tu też przykłady tak zwanej prozy użytkowej (tym określeniem nazywamy ogłoszenia, ściągi, instrukcje obsługi itp.). Powstał groch z kapustą, ale – o dziwo – apetyczny.

 

"Rzadko mamy do czynienia z tak oryginalną książką dla dzieci. Jest wyjątkowa i to pod wieloma względami: nietypowa, zaskakująca, pomysłowa, a przy tym zabawna i wciągająca. Zdumiewające, że autorowi udało się upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: po pierwsze wytłumaczył znaczenie 45 niejednoznacznych wyrażeń, a po drugie zaprezentował 45 gatunków literackich – sięgając również po tak zwaną prozę użytkową (czego dowodem jest choćby ten blurb – krótki tekst zamieszczany zwyczajowo na tylnej okładce książki). Nikt wcześniej niczego podobnego nie napisał i najpewniej już nie napisze – w każdym razie nie tak dobrze. Na tego typu oryginalność stać wyłącznie Grzegorza Kasdepke!"
Mama autora

KUP TERAZ

Recenzje książki (45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać)

Recenzja bibliotekarza

Ostatnio na rynku wydawniczym ukazała się niezwykła książka 45 puknięć w głowę: słowa i pojęcia, które warto znać Grzegorza Kasdepke.  To absolutny rarytas i rewelacyjna pomoc dydaktyczna dla wszystkich rodziców i nauczycieli, którzy pragną zadbać o bogaty język dziecka i wyjaśnić im znaczenie trudnych wyrazów i pojęć takich jak np. sarkazm, bezpieczeństwo, emigracja i imigracja, wrażliwość. Wyjaśnionych terminów jest dużo, dużo więcej…

 

Książka jest świetnie napisana i oparta na wspaniałym pomyśle. Otóż, aby nie zanudzić czytającego, Autor wykorzystuje różne formy wypowiedzi: list, wywiad, poradnik, ogłoszenie, notatka biograficzna, opowiadanie i wiele, wiele innych. A wszystko okraszone dużą dawką wybornego humoru. Co więcej, książka napisana została prostym (ale nie prostackim) językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika. Wyjaśnione zaś pojęcia mogą znakomicie inspirować do dalszej rozmowy na określony temat.

 

Na szczególną uwagę zasługuje też piękna szata graficzna tej fantastycznej książki. Twarde okładki oraz oryginalne i cudowne ilustracje Tomka Kozłowskiego, które wspaniale dopełniają całości.

Polecam tę nietuzinkową publikację czytelnikom w każdym wieku. Jestem przekonana, że ta genialna książka zagości w każdym domu (i w szkole !) i będzie  po wielokroć czytana, omawiana i wspominana…

 

Na zakończenie dodam jeszcze, że książki Grzegorza Kasdepke cieszą się ogromną popularnością wśród młodych czytelników olkuskiej Biblioteki i rzadko zalegają na bibliotecznych półkach.

Recenzja CzasDzieci.pl
PArADoKS w słowniku

Puknąć się w głowę raz? Niekoniecznie. To boli. Puknąć się dwa razy? Niedorzeczne! Puknąć się w głowę 45 razy? Nierealne! Nie ma mowy!

 

Zadanie z pozoru mało wdzięczne. Wręcz karkołomne. A jednak. Trzeba tylko pamiętać, że „najlepiej pukać się w głowę razem, wtedy przychodzi do niej więcej ciekawych myśli”.  Nie wolno też popadać w monotonię.  „Tam gdzie jest nuda, zaraz jest koniec zabawy”. Wiadomo.

 

Trudno odmówić Grzegorzowi Kasdepkemu pomysłowości i poczucia humoru. Nie brakuje mu również wyobraźni. Potrafi zaskoczyć, zadziwić i wciągnąć w swój literacki świat nie tylko milusińskich. No tak, ale to przecież oczywiste. Jak inaczej udałoby mu się wyjaśnić znaczenie 45 niejednoznacznych wyrażeń i nie zanudzić przy tym czytelnika na śmierć? Nauka = zabawa?

 

Taki PArADoKS˟

 

 ˟ Zaskakujące twierdzenie sprzeczne z przyjętą powszechnie opinią; sytuacja pozornie niemożliwa, w której współistnieją dwa wykluczające się fakty (słownik języka polskiego).

 

Tym, którzy nie boją się pukać w głowę proponuję Kasdepkową alternatywę:

 

„Pewien brzydki wyraz

Postanowił wziąć udział

w konkursie piękności.

O dziwo – wygrał!

 

Karolina Grabarczyk

Karolina Grabarczyk

Miłośniczka literatury i ilustracji dla dzieci
Architekt z wykształcenia, miłośniczka literatury i ilustracji dla dzieci oraz szeroko pojętej estetyki, pasjonatka życia. Studiuje „Literaturę i książkę dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pracuje na portalu CzasDzieci.pl jako redaktor działu „Książka” i specjalista do spraw współpracy z wydawnictwami literackimi oraz redaktor-koordynator Wrocławia.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Baśniowy świat pełen przygód
Recenzja bibliotekarza

Baśniowy świat pełen przygód

Książka: Piratka
Gorąco polecam!
Recenzja rodzica

Gorąco polecam!

Książka: Pampiludki na Szlaku Szczęścia
Rozwijająca wyobraźnię
Recenzja rodzica

Rozwijająca wyobraźnię

Książka: 24 godziny. Coś się dzieje na budowie
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Spacer

Spacer

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Haczyk

Haczyk

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Czarne jeziora

Czarne jeziora

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Filipek i piłka nożna
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018