Warszawa

Masz prawa, człowieku

Masz prawa, człowieku

Wydawnictwo: Tamaryn
od 7 lat

Opis książki

„Masz prawa, człowieku" - picture book na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Mądra i piękna książka z humanistycznym przesłaniem, z ilustracjami aż szesnastu wybitnych polskich artystów!

 

Wyjątkowa publikacja – zarówno ze względu na ponadczasowe, humanistyczne  przesłanie, jak i  z powodu unikatowej formy.  

 

To książka skierowana do dzieci – starszych i tych całkiem małych. Także do ich rodziców i opiekunów. Dzięki wsparciu sugestywnych obrazów, jedni mogą opowiedzieć drugim, co znaczy człowieczeństwo.

 

 

To zachęta do wspólnej lektury i rozmowy – w domu, w szkole, na spotkaniu ze znajomymi. Na przykład o szacunku dla innych, o wolności, tolerancji i prawie do godności.

 

„Masz prawa, człowieku” może być przyczynkiem do światopoglądowych sporów i narzędziem pomocnym w mierzeniu się ze światem. Albo spotkaniem ze sztuką podczas oglądania pięknych, mądrych ilustracji.

 

Do zinterpretowania praw człowieka na poziomie wizualnym przyjęli zaproszenie wybitni, nagradzani w Polsce i za granicą artyści ilustratorzy: Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Agata Dudek, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Anita Graboś, Tomasz Kozłowski, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Piotr Nagin, Małgorzata Nowak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek.

 

Tekst napisały: Małgorzata Węgrzecka –  redaktor naczelna literackiego magazynu dla dzieci „Świerszczyk” oraz Iwona Zabielska-Stadnik – filozofka i redaktorka.

 

 

Inspiracją do napisania tekstu stała się Powszechna Deklaracja Praw Człowieka – pierwszy zbiorowy dokument zawierający prawa, które przysługują ludziom dlatego, że są ludźmi, podpisany przez kilkadziesiąt państw w 1948 roku. Deklaracja dała początek wielu kolejnym dokumentom. Niektóre spośród zapisanych tam praw dotyczą wyłącznie świata dorosłych. W książce „Masz prawa, człowieku” znajdują się wszystkie te prawa, których dzieci mogą przestrzegać już dziś, nie czekając, aż dorosną.


Przyjęta w książce formuła wypowiedzi artystycznej ma służyć rozmowie o prawach człowieka, wykorzystując jako pretekst walor plastyczny, który do dzieci przemawia najmocniej i zawsze budzi ciekawość. Taka publikacja to znakomite narzędzie edukacyjne do budowy hierarchii wartości, najprostsza droga do nauki odpowiedniego traktowania innych – ze zrozumieniem, z szacunkiem, z troską i współczuciem. To wreszcie wartościowy wkład w program szkolny i edukację domową, przyczynek do kluczowych, światopoglądowych dyskusji.


Mądra i piękna książka z humanistycznym przesłaniem, w której aż szesnastu wybitnych polskich ilustratorów przedstawia swoje interpretacje.

 

 

Warto zobaczyć