Książki dla dzieci » Zwierzaki świata

Zwierzaki świata

Zwierzaki świata

Wyd.: Wydawnictwo G+J Książki
Wiek dziecka: od 6 do 14 lat
Ocena: 4.7/5 od 3 os.
ISBN: 978-83-7596-508-7

Dlaczego słonie boją się myszy, czy to prawda, że mrówkojady mają język 10 razy dłuższy od naszego, a orangutany uwielbiają jeść duriany, najbardziej śmierdzące owoce świata i że można oswoić hipopotama i razem z nim oglądać w telewizji seriale? Z tą książką wasze dzieci odbędą niesamowitą podróż do najbardziej egzotycznych zakątków świata i poznają historie Jessiki, Happiego, Fusiego, Balgira i Carlito - piątki fantastycznych zwierzaków. Dzięki tym opowiadaniom, które są jak to w życiu bywa czasami wesołe, czasami smutne, wszyscy mamy szansę stać się lepszymi ludźmi, bo podobno ludzie, którzy kochają zwierzęta są dobrzy. A od tego, jacy jesteśmy, zależy przyszłość Ziemi i los zwierząt.

 

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Zwierzaki świata)

Recenzja rodzica
Ciekawe i poruszające opowieści

Zwierzaki świata to pełna ciekawych i wzruszających opowieści, bogato ilustrowanych materiałem fotograficznym, książka autorstwa Martyny Wojciechowskiej i jej pięcioletniej córeczki. Tym razem jednak znana podróżniczka zabiera swych czytelników, małych i dużych (zgodnie z informacją na okładce – adresatami jej są dzieci w wieku od 3 do 103 lat!) w podróż w egzotyczne zakątki świata, by przedstawić im bliżej historię, zwyczaje i środowisko życia pięciu przedstawicieli fauny, których dane jej było osobiście poznać.

 

Czyniąc bohaterami oraz narratorami swej książki obce raczej, ze względu na inną strefę klimatyczną, zwierzęta autorka sprawiła, że czytanie ich losów jest dla małych czytelników fascynującą przygodą. Sama wraz z moimi pociechami (lat 4 i 7) dałam się porwać tej niesamowitej lekturze. Wzruszające przygody Carlita, młodego mrówkojada z Wenezueli, psotnego orangutana z Borneo o wdzięcznym imieniu Happy, białego szczura – mieszkańca indyjskiej Świątyni Szczurów, słonika-sierotki z Kenii, zwanego Fusi i hipopotamicy-gwiazdy TV o imieniu Jessica czyta się z zapartym tchem. Choć bohaterów jest jedynie pięcioro, cała książka liczy sobie blisko 150 stron i wciąga tak bardzo, że trudno się od niej oderwać.

 

Warto jednak zasiąść do jej lektury z dziećmi, by w rodzinnym gronie przenieść się w odległe zakątki naszego globu i poprzez zabawę poznać nie tylko fakty z życia kilku gatunków fauny, ale także wzbogacić wiedzę z zakresu przyrody i geografii. Książka Zwierzaki świata to bowiem doskonałe połączenie zajmującej opowieści z atlasem geograficznym i przewodnikiem po fascynującym świecie zwierząt. Jeszcze przed rozpoczęciem lektury dzieci mogą, korzystając z barwnej mapy świata, dowiedzieć się, skąd pochodzą jej egzotyczni bohaterowie, a także w jakiej strefie klimatycznej żyją (puszcza amazońska, wyspa Borneo, Radżastan w płn. Indiach, afrykańska sawanna, RPA), jakie inne zwierzęta można tam spotkać itp.

 

Sama zaś opowieść każdorazowo pełna jest przepięknych fotografii, które dodatkowo wzbogacają treść książki, a także służą do prezentacji informacji o gatunkach zwierząt będących bohaterami Zwierzaków świata. Zebrane są one zwykle na dwóch stronach kończących każdy rozdział. I tak podczas lektury dowiedzieć się można licznych ciekawostek, np. ile godzin dziennie odpoczywa mrówkojad, po czym rozpoznać dorosłego orangutana, jak szczur manifestuje swe zdenerwowanie, ile litrów wody dzienne wypija słoń oraz jakie zabarwienie ma pot hipopotama. Cała wiedza podana jest w przystępny i bardzo atrakcyjny dla młodych czytelników sposób.

 

Ponadto w książce znaleźć można inne informacje, które zapewne zainteresują także dorosłych czytelników, takie jak np. skąd się bierze czekolada (zdjęcie kakaowca i jego ziaren), jak wygląda termitiera, co jedzą mrówkojady, jak wyglądają egzotyczne owoce typu liczi, marakuja, durian (słynący z obrzydliwego zapachu!), co jada się w Indiach, które zwierzęta zalicza się w poczet słynnej "wielkiej piątki" i dziesiątki najgroźniejszych zwierząt na świecie. Każdy zatem znajdzie tu coś dla siebie.

 

Dodatkową pomocą, zwłaszcza podczas lektury Zwierzaków świata z dziećmi, są rozdziały zatytułowane "Tematy do rozmowy", które poruszają istotne kwestie inspirowane każdą z opowieści. Są to zazwyczaj tematy bardzo trudne. Można zatem, korzystając z podpowiedzi autorstwa Dominiki Słomińskiej, doświadczonego psychologa dziecięcego, poruszyć w rozmowie nad książką takie tematy, jak prawdziwa przyjaźń, śmierć, kłusownictwo, rozpad rodziny.

 

Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko w rodzinnym gronie zasiąść do lektury Zwierzaków świata. Gorąco polecam!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Słodka, urocza książka o dzieciach i dla dzieci
Recenzja rodzica

Słodka, urocza książka o dzieciach i dla dzieci

Książka: Hania Humorek i Przyjaciele. Franek Perełka. Do trzech razy sztuka
Książka do kanonu
Recenzja rodzica

Książka do kanonu

Książka: Wilczek
A Wy, Szanowne Czytelniczki, jak zamierzacie zmienić świat?
Recenzja bibliotekarza

A Wy, Szanowne Czytelniczki, jak zamierzacie zmienić świat?

Książka: Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat
Wychowanie (nie tylko) językowe
Recenzja rodzica

Wychowanie (nie tylko) językowe

Książka: Siódme niebo. Przygód nie tylko językowych ciąg dalszy
Niekłamana radość
Recenzja rodzica

Niekłamana radość

Książka: Misia i jej mali pacjenci. Milusi uciekinier
więcej recenzji

Książki nagrodzone

12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Haczyk

Haczyk

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Czarne jeziora

Czarne jeziora

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Filipek i piłka nożna
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018