Książki dla dzieci » Palindromy i inne zabawy słowne

Palindromy i inne zabawy słowne

Palindromy i inne zabawy słowne

Wyd.: Sorus
Wiek dziecka: od 7 do 14 lat
Ocena: 2.0/5 od 1 os.

 Palindromy (zdania lustrzane) charakteryzują się tym, że mają symetryczny układ liter, dzięki czemu można je czytać tak samo od początku i od końca. Żartobliwa legenda głosi, że pierwszy palindrom wypowiedział Adam, przedstawiając się Ewie w Raju. Zarówno w języku angielskim, jak i po polsku są to palindromy:


madam, I`m Adam
madam, otom Adam

KUP TERAZ

Recenzje książki (Palindromy i inne zabawy słowne)

Recenzja rodzica
Polecam na rozruszanie szarych komórek

Niewielka książeczka, która zachwyciła mnie od samego początku. Zabawy słowne polegają na wyszukiwaniu słów, zdań, wierszy lub innych utworów, które mają jakąś szczególną właściwość. Od kiedy tylko pamiętam uwielbiałam wszelkiego rodzaju łamigłówki językowe. Jeśli więc jesteście ciekawi, czym są palindromy, anagramy, pangramy, to książka jest dla Was. Na pewno sprawi, że pojawią się nowe pomysły na zabawę i jednocześnie na naukę. Warto zajrzeć.

W książce znajduje się mnóstwo interesujących konstrukcji logicznych oraz skłaniających do refleksji utworów. Czym są owe palindromy? W języku polskim teksty czytamy od strony lewej do prawej. Ale jest wiele wyrazów, które można czytać od końca do początku, czyli od prawej do lewej, a które brzmią tak samo. Kiedy tylko to przeczytałam od razu zaczęłam wypisywać znane mi słowa. Łatwo nie było: kajak, radar, sos, Ala, jadaj. Wymyślanie takich wyrazów to jeszcze nic takiego. Zdecydowanie ambitniejszym zadaniem jest napisanie całego zdania, które będzie palindromem.

Oprócz tego w książce znajdziecie mnóstwo innych zabaw słownych: akronimy, czyli po prostu skrótowce, akrostychy, które przeważnie są wierszykami, w których z pierwszej litery każdej linijki można ułożyć jakiś wyraz; anagramy, czyli słowa albo zdania różniące się kolejnością liter. Anagramy znane były już w starożytności. Kiedyś ludzie potrafili się bawić! Podam parę przykładów:

dyżurna- drużyna
Morawski-mrowiska

Wśród innych zabaw znajdziecie także ananimy, homonimy, kalambury, metagramy, pangramy, synonimy, tautogramy. Znajdziemy także mnóstwo wierszyków z palindromami, w których należy wyszukać palindromów. Zabawy słowne to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Polecam na rozruszanie szarych komórek.

Recenzja rodzica
Nauka języka polskiego nie musi być nudna

Pierwszy raz mam okazję zetknąć się z taką formą zabawy słownej. Jest przeznaczona dla dzieci już dobrze czytających i dorosłych. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym, czy można stworzyć słowo albo zdanie, które będzie miało identyczną pisownię i znaczenie również przeczytane od tyłu.
Z książki dowiemy się, skąd pochodzi nazwa palindrom. Ku mojemu zdziwieniu okazuje się, że były one już zapisywane na kamiennych tablicach przez Greków. Autor w ciekawy sposób wykonał przy pomocy palindromów podpisy pod obrazkami m.in. "amator Wiktor wołał o wrotki . Wrota ma".
Książka zawiera siedem rozdziałów, które nie są poświęcone tylko palindromom. Dzieci mają okazję poznać inne zabawy słowne, a dorośli przypomnieć sobie, co oznacza słowo: oksymoron, synonim, tautagram, homonim.
Bardzo interesująca pozycja dla rodziców poszukujących rozmaitych zabaw dla dzieci. Ja na pewno skorzystam z pomysłów Tadeusza Morawskiego, aby przekazać synkowi, że nauka języka polskiego nie musi być nudna.

Recenzja rodzica
Słów gięcie to zajęcie...

Słów gięcie to zajęcie – idealna książka na jesień, podróż lub po prostu dla tych, co lubią zabawy językowe. Któż z nas nie pamięta gier ze słowami, chociażby w wyszukiwanie słów na ostatnią literę wypowiedzianego wcześniej słowa – jak trzeba się było nagimnastykować, by na "a" coraz to inne słowa znajdować… Broszurka stanowi ciekawą odmianę takich zabaw, wymagającą trochę więcej gimnastyki umysłowej. Wprowadza niezbędną terminologię popartą wieloma przykładami – co już samo w sobie daje ogromną inspirację. Podczas długiej jazdy samochodem na wakacje wcale nam się nie nudziło, układanie palindromów czy pangramów, czy anagramów umilało nam czas, a i do tej pory prześcigamy się w znajdowaniu coraz to nowszych łamigłówek słownych. Książeczka naprawdę warta uwagi!

Recenzja rodzica
Pobaw się językiem polskim

Palindromy i inne zabawy słowne przeczytałam jednym tchem. Tak, tak, zamiast przekazać książkę moim dzieciom w wieku szkolnym, to najpierw sama łamałam sobie głowę, wymyślając palindromy, akronimy czy turystychy. Przyznam, że jestem pasjonatką zabaw ze słowami i wiele przyjemności sprawia mi poszukiwanie nowych pomysłów.
Po przeczytaniu książeczki Tadeusza Morawskiego wiele się dowiedziałam. Autor pisze ze swadą, w czytelny sposób wyjaśnia znaczenia skomplikowanych nazw, podaje mnóstwo przykładów, ale prawdziwa zabawa zaczyna się w momencie wymyślania swoich pomysłów ananimów, metagramów czy tautogramów. Moim zdaniem, rewelacja!

I teraz najważniejsze – to, że ja miałam uciechę z łamania sobie głowy, podczas tworzenia zadań to jedno, ale moje szkolne dzieci – czwarta i druga klasa – po prostu mnie oczarowały swoją pomysłowością i mądrością. A starsza córka zaczęła po takim kilkudniowym treningu mówić wyrazy od końca, literując je – dotyczy to także wyrazów, których znaczenia nie zna! Podsumowując – ta niepozorna broszurka jest wspaniałą podpowiedzią i dla rodziców, i dla nauczycieli, jak zaciekawiać językiem ojczystym oraz świetnym treningiem umysłowym.
Gorąco polecam!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Warto!
Recenzja nauczyciela

Warto!

Książka: Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni
Warto czytać - wg córki i jej mamy

Warto czytać - wg córki i jej mamy

Książka: Klub poszukiwaczy przygód. As piątych klas
Od sieni do stajni – z myszką u boku
Recenzja rodzica (Anna Kossowska - Lubowicka)

Od sieni do stajni – z myszką u boku

Książka: Dwór wiejski dla dzieci
Gdy szalbierstwa wyjdą na jaw...
Recenzja rodzica

Gdy szalbierstwa wyjdą na jaw...

Książka: Szelmostwa lisa Witalisa
Nie morał jest tu ważny
Recenzja rodzica (Anna Kasprzyk)

Nie morał jest tu ważny

Książka: Wilk powrócił
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Dziewczynka ze srebrnym zębem

Dziewczynka ze srebrnym zębem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Kobiety i mężczyźni

Kobiety i mężczyźni

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda w kategorii książki dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Wędrówka Nabu

Wędrówka Nabu

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIA ZA ILUSTRACJE
Rok przyznania: 2016
Myszka

Myszka

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE
Rok przyznania: 2016
Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Gry - Nasza Księgarnia Pamiętnik Zuzy Łobuzy Kapitan Nauka Doktor Misia Domowa Akademia Winx! Rodzinne wakacje EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017