Książki dla dzieci » Myślanki o Piratach

Myślanki o Piratach
PATRONAT CzasDzieci.pl

Myślanki o Piratach

Wyd.: Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur
Ocena: 4.3/5 od 7 os.

Co jest potrzebne, żeby zostać piratem?

  • Pomysłowość – żeby móc zmienić w statek własne łóżko albo… hulajnogę.
  • Ciekawość – żeby wymyślić, co by było, gdyby pokładowym zwierzakiem była… żyrafa.
  • Trochę odwagi – żeby narysować ocean pełen fal i morskich stworzeń, a potem przeżyć na nim prawdziwy sztorm.
  • Spostrzegawczość − żeby stać się mistrzem w czytaniu map i spoglądaniu przez lunetę.
  • Giętki język – żeby wymówić wszystkie pirackie powiedzonka i okrzyki.
  • Dobry humor – bo wesoło jest być piratem!

 

Kapitan i załoga Burzy Mózgów zapraszają na pokład!

 

Seria "Myślanki" to książki dla dzieci przydatne w kreatywnej zabawie. Pomagają rozwijać myślenie i zachęcają do twórczego przyglądania się światu.
W Myślankach o Piratach dzieci bawią się w obserwatorów, poszukiwaczy skarbów, geografów, nurków, rysowników i malarzy. Przeżywają pirackie przygody i pomagają załodze w podróży po skarb.
Znajdziecie tu nietypowe zagadki, zadania dla wyobraźni oraz zabawy plastyczne.
To książka, w której można twórczo działać: wymyślać, tworzyć historie i bawić się słowami, transformować, rysować i  kolorować, a nawet skakać, tupać i tańczyć!

 

"Myślanki to zbiór zabaw i zadań, które służą rozwojowi twórczego i krytycznego myślenia. Autorzy realizują ten cel w odważny i nowatorski sposób, po pierwsze poprzez różnorodność zadań i przyporządkowanie ich konkretnym operacjom umysłowym, biorącym udział w procesie twórczym, po drugie poprzez zachęcanie do ciągłego ćwiczenia się w twórczym myśleniu (zabawa "poza" książeczką), a po trzecie, informując rodziców i opiekunów o naturze twórczego myślenia, wciągają ich w zabawę i nauczanie twórczości".

z recenzji
dr Magdaleny Grohman,
University of Texas At Dallas

KUP TERAZ

Recenzje książki (Myślanki o Piratach)

Recenzja rodzica
To nie są zwykłe malowanki!

W książeczce zebrane są różne zadania przeznaczone dla małych dzieci. Nie są to zwykłe malowanki. Podczas rozwiązywania zadań, a raczej ich tworzenia, dzieci rozwijają swoją pomysłowość i spostrzegawczość. Bardzo pracują nad swą dziecięcą wyobraźnią i pobudzają ją. Na kartkach mogą tworzyć, dorysowywać różne szczegóły. W ten sposób powstaje coś nowego i niepowtarzalnego. Pojawia się też dużo nowych, trudnych słów. Podczas zabawy można je przetwarzać i zaznajamiać się z nimi.
Każde dziecko niezależnie czy chłopiec, czy dziewczynka w pewnej chwili chce zostać piratem. Dodatkowo chciałam zwrócić uwagę, że rysunki wyglądają jakby były wykonane przez dzieci. Są ładne, ale nie idealne. Dziecko wreszcie może coś dorysować w książce, a wykonany rysunek nie będzie się różnił i doskonale uzupełni całość. Wiem, jak ważne jest to dla dzieci, które nie umieją jeszcze dobrze rysować i malować. Mojej córce nie zawsze wychodziły "idealne" rysunki, pomimo jej ogromnego wysiłku. Oczywiście dla mnie wszystkie były i są śliczne bez wyjątku. Często jednak pojawiało się zdanie "ale w malowance jest tak ładnie, a ja tak nie potrafię". Książeczka Myślanki o Piratach bierze pod uwagę takie sytuacje. Jest także dobrze dostosowana do wieku swoich małych odbiorców.

Recenzja rodzica
Pochwała kreatywności

Tę książeczkę można wykorzystać nie tylko do wypełniania, ona zachęca do tworzenia i zawierzenia własnej wyobraźni, odkrywania na nowo, w sposób niebanalny. Cóż można odkryć? Nie tylko nieznane lądy, chociaż rzecz o piratach, ale na przykład coś na kształt bandery, masztu czy kajuty… we własnym domu. Ćwiczenia, rysunki, zadania zachęcają do popatrzenia inaczej na to, co dotychczas wydawało się oczywiste. Jak przerobić durszlak lub hulajnogę w "coś pirackiego"? Do czego mogą przydać się drewniana szalupa czy beczka bez dna? Jakie imiona przydzielić dzielnej pirackiej załodze? Co można ujrzeć przez lunetę? Jak narysować Wyspę Szelestów czy Wyspę Słodkości? Oczywiście myśleć każdy może i do tego działania autorzy myślanek w sposób wciągający i atrakcyjny zapraszają. Wszystko tu jest ciekawe, inteligentne, pobudzające do aktywności, kreatywności – i treść, i forma, i kreska, i pomysły. Zaskakuje, bawi, uczy, rozśmiesza. Książeczka inna niż wszystkie określane mianem "edukacyjnych". Szczególna, inspirująca i tak interesująca, że… sama mam ochotę wymyślać kolejne części, na domowy użytek, ku pochwale kreatywności! Nietuzinkowe podejście i nietuzinkowa zabawa. Zachęcam.

Recenzja rodzica
W czasie burz, po prostu twórz!

Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur przygotował dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zafascynowanych tematyką piracką ciekawą propozycję. Myślanki o Piratach to kolorowanka, wycinanka, łamigłówka i zabawianka w jednym zeszycie. Dużo tu miejsca na swobodną twórczość dziecka, sporo podpowiedzi i inspiracji. Dzieci na wstępie dowiadują się, jakie cechy i postawy potrzebne są, by zostać piratem. Są to: pomysłowość, ciekawość, trochę odwagi, spostrzegawczość, giętki język i dobry humor.

I rzeczywiście, wyżej wymienione zalety przydają się podczas rozwiązywania zadań z kolejnych kart książeczki. Dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, zabawa z książką będzie wielką frajdą, gdy tata lub mama zamienią się w pirata i będą, czytając zadania, bawili się wraz ze swoją pociechą. Starsze dzieci odczują satysfakcję z samodzielnie wykonywanych bardzo różnorodnych poleceń. Oto niektóre z zadań: Co jest w twoim domu jak galion? Zamień zwykły dzbanek w piracki statek - używając tylko kredek. Wymyśl, do czego w twoim domu mogłaby się przydać nadtłuczona kula armatnia. Książeczka jest naprawdę wciągająca. Istnieje "niebezpieczeństwo", że dziecko nie będzie chciało oderwać się od zadań, dopóki nie rozwiąże wszystkich.
To także dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu z rodzicami i z zabawą tematyczną w piratów.
Polecam!

Recenzja rodzica
By pobudzić dziecięcą wyobraźnię!

Gdzie najlepiej myśli się o piratach, jeśli nie nad morzem? Nie dziwcie się zatem, że Myślanki o piratach przejechały z nami pół Polski, by ukazać się po raz pierwszy oczom mego syna w pewnej małej nadmorskiej miejscowości. Wiedziałam, że z mnóstwem tubylczych atrakcji ciężko będzie wygrać. Tej niewielkiej książeczce się to jednak udało.
Cóż, znacie mężczyznę, który w swych szczenięcych latach nie chciał choć przez chwilę zostać dzielnym i niezłomnym kapitanem pirackiego żaglowca? Mój syn chciałby i jak się okazało – nie tylko on, bo do rozwiązywania zadań przyłączył się nasz nadmorski sąsiad, rówieśnik Starszego (5 lat). Robili to więc jednocześnie na dwie, a w zasadzie to na cztery ręce i całkiem sprawnie sobie z tym radzili. Może tylko pisząc o "rozwiązywaniu zadań" trochę niewłaściwie się wyraziłam, bo w pirackich myślankach trudno się doszukiwać szkolnych, szablonowych zadań. To przede wszystkim prace twórcze – pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Możemy tu kolorować, dorysowywać, tworzyć, zmieniać, budować własne nazwy, powiedzonka czy całe opowieści. Niektóre zadania – wychodzące poza obszar książeczki – można wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu, choć pozycja wydaje się niepozorna, dajemy dziecku kreatywne zajęcie na długie godziny.
PS. Wiecie, jak wygląda bałwan morski? Zupełnie jak ten śniegowy, tyle, że jest niebieski! Chwyćcie książkę w dłoń, a może i Wy czegoś ciekawego dopatrzycie się w pracach swych dzieci.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Połknięta na raz!
Recenzja bibliotekarza

Połknięta na raz!

Książka: Amelia i Kuba. Wenecki spisek
Esencja twórczości Nikoli Kucharskiej
Recenzja bibliotekarza

Esencja twórczości Nikoli Kucharskiej

Książka: Jak to działa? Ciało człowieka
Dla odkrywców małych i dużych
Recenzja rodzica

Dla odkrywców małych i dużych

Książka: Wielka księga morskich zwierząt
Do lasu marsz! - Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci.
Recenzja CzasDzieci.pl

Do lasu marsz! - Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci.

Książka: Nie ma złej pogody na spacer
Pomoc, przyjaźń i ciocia Józefina
Recenzja rodzica

Pomoc, przyjaźń i ciocia Józefina

Książka: Lutek i ciotka Józefina
więcej recenzji

Książki nagrodzone

A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018