Książki dla dzieci » Dziecko z bliska

Dziecko z bliska
PATRONAT CzasDzieci.pl

Dziecko z bliska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Mamania
Ocena: 5.0/5 od 3 os.
ISBN: 978-83-62829-06-4

Pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości. Dziecko z bliska kompleksowo opisuje relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem.

 

 • Jak pomóc dziecku rozpoznawać i wyrażać emocje?
 • Czy karać, czy nagradzać?
 • Jak i gdzie postawić granice?
 • Konsekwentnie zabraniać czy czasem pozwolić?
 • Jak nie zapomnieć o własnych potrzebach?

 

Agnieszka Stein, ceniona przez polskich rodziców psycholog dziecięca proponuje inspirującą koncepcję trzech R:

 

RELACJA – nawiązanie i dbanie o dobrą więź pomiędzy dorosłymi a dziećmi;
REGULACJA – rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych; nauka samoregulacji emocji;
ROZWÓJ – wsparcie dziecka w rozwoju; rozwój osobisty dzięki obcowaniu z dziećmi.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Dziecko z bliska)

Recenzja bibliotekarza
"Relacja-Regulacja-Rozwój" w mądrym wychowaniu

Jeśli masz za sobą kolejny dzień, po którym stwierdzasz – "ja tego dziecka nie rozumiem, wszystko robię, aby było dobrze, a tu nie ma efektów…", to ta książka przeznaczona jest dla ciebie.
Jeśli dziecko dopiero ma się urodzić, to również książka jest dla ciebie, ponieważ nauczy cię bycia rodzicem. Oczywiście w swoim życiu przeczytasz jeszcze wiele publikacji, ale ta wprowadzi cię na jeden z wielu szlaków, które przed tobą…

Jak zatem wychować dzieci, nie stosując kar? - kontrowersyjne pytanie i od razu przywodzi nam na myśl bezstresowe wychowanie, ale na szczęście nie to nam proponują autorzy. Książka również nie jest szablonowym poradnikiem - co więc prezentuje? Pokazuje drogi, jakie należy obrać w kształtowaniu młodego człowieka, biorąc pod uwagę niepowtarzalność każdego dziecka oraz to, że rodzicielstwo jest procesem poszukiwania najodpowiedniejszej metody wychowawczej.
Agnieszka Stein - ceniona przez polskich rodziców, psycholog dziecięca zainspirowana koncepcją trzech R (relacja, regulacja, rozwój) - wyjaśnia, jak, stosując w praktyce tę taktykę, wychować szczęśliwego, dobrego i samodzielnego człowieka.
Pierwszym ważnym elementem wychowania jest tzw. rodzicielstwo bliskości, czyli filozofia i styl życia, w których rodzicielstwo oparte jest na więzi i przywiązaniu. Rodzic obserwuje dziecko tu i teraz, patrzy na niego z szacunkiem i zaufaniem, troszczy się o niego i zaspokaja jego potrzeby. Zbytnie zamartwianie się tym, co z niego wyrośnie w przyszłości, może sprawić, że przeoczymy ważne relacje już teraz. A dziecko, dręcząc się na przykład wynikiem jakiegoś testu lub ciągle myśląc, jakie otrzyma oceny na koniec roku, straci radość z codziennych drobnych osiągnięć i beztroskiej zabawy. A zatem "rodzicielstwo bliskości to równowaga pomiędzy tu i teraz, instynktem i świadomą refleksją".
W budowaniu więzi liczy się każdy dzień, więc rodzaj relacji, jakie nawiążemy z potomstwem już od jego pierwszych chwil życia mają ogromne znaczenie. Autorka pomaga zrozumieć niuanse związane z głęboką relacją ("bezpieczną bazą") i więzią oraz odróżnić je od kontaktu zabawowego i przyjacielskiego. Intensywność tych stanów skutkuje pozytywnie bądź negatywnie w późniejszym odejściu od rodzica (żłobek, niania, przedszkole).

Drugie R to regulacja. Regulacja dotyczy wyrażania, odczytywania i reagowania na emocje w różnych sytuacjach zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym rozdziale znajdziemy odpowiedzi między innymi na pytania: jak reagować, kiedy dziecko sprawi nam smutek lub wywoła złość (wściekłość) oraz poznamy mechanizmy występujące w komunikacji dorosły-dziecko, takie jak: "błędne koło regulacji" i poczucie winy u dorosłego.

Trzecie R, czyli rozwój, daje rodzicom największą radość. Agnieszka Stein przedstawia opis narzędzi przydatnych rodzicom we wspomaganiu harmonijnego rozwoju swojego dziecka. Owocne efekty przynosi uważne słuchanie dzieci i organizowanie rodzinnych narad z użyciem metody tzw. burzy mózgów.
Podsumowując można stwierdzić, że autorka wybiera wychowanie, które jest oparte bardziej na miłości niż na strachu, budowaniu od samego początku głębokich więzi i poszukiwaniu drogi rozwoju własnego i dziecka.
Dużym plusem tego wydawnictwa jest ciekawa konstrukcja treści. Każdy główny rozdział poprzedzono interesującymi cytatami zawierającymi łatwe do odczytania i obrazowe metafory ilustrujące omawiane tematy. Sześć głównych rozdziałów podzielono na szereg poddziałów, wyróżniając w ciemniejszych ramkach komentarze oraz teksty do zapamiętania.

Na zakończenie autorka odsyła rodziców w adnotowanej bibliografii do książek, które warto przeczytać. Przyłączam się do opinii psychologa Justyny Dąbrowskiej (informacja na okładce) - "Mądra książka, choć się nie mądrzy" i polecam obojgu rodzicom.                                                                                                                                                

Recenzja rodzica
Czasem wystarczy po prostu być

Kiedy zasiadałam do lektury Dziecko z bliska Agnieszki Stein, miałam mieszane uczucia. Z jednej strony cieszyłam się i byłam bardzo ciekawa, bowiem wcześniej obserwowałam, jakie pochlebne recenzje zbiera ta książka, z drugiej zaś obawiałam się, że stracę jedynie czas, a lektura niczego nowego nie wniesie do mojego postrzegania macierzyństwa, bowiem tyle poradników już przestudiowałam, że ho ho. I tutaj muszę uczciwie przyznać, iż moje rozterki nie znalazły pokrycia. Poradnik dał mi sporo: przede wszystkim wzmocnił moją wiarę w matczyną intuicję.
Czasem zastanawiam się, po co mi te wszystkie poradniki? Ale zaraz potem myślę: "bo nie chcesz błądzić po omacku". Najważniejsze, to umieć zawarte tam myśli przepuścić przez filtr własnego, osobistego postrzegania. Nie czerpać wszystkiego bezkrytycznie, ale wybierać najwartościowsze dla siebie ziarna. Takie, które mają szansę wzrastać w klimacie, w jakim się dojrzewa. Niektóre bowiem nie mają szans przyjąć się na naszym gruncie, szkoda zatem tracić energię na coś, co wiemy, że zmarnieje i nie ma możliwości rozkwitnąć pełnią potencjału.
Spacerując pośród stron Dziecka z bliska, miałam wrażenie, jakbym rozmawiała z doświadczoną, uważną, empatyczną i życzliwą przyjaciółką. Jakby czytała w moich myślach i wyprzedzała odpowiedziami pytania, które dryfują gdzieś w próżni. A nawet takie, które rodzą się we mnie, ale są jeszcze zbyt onieśmielone, zbyt nieporadne, bym potrafiła samodzielnie je zwerbalizować.
Cenię autorkę za ostrożność i szacunek, z jakim podchodzi do czytelnika. Nie stawia siebie na piedestale alfy i omegi, nie rozdziela na lewo i prawo wskazówek, nakazów, zakazów. Zachęca do tego, by przede wszystkim wsłuchać się w naturalny rytm, który w darze otrzymuje każde dziecko. Jest on tak cudnie prostolinijny i tak pierwotny, że aż nieprawdopodobny. Ale i rodzice mają go w sobie, czasem przysypanego tym wszystkim, co niesie ze sobą tzw. socjalizacja, jednak wraz z przyjściem na świat dziecka, on zaczyna pulsować silniej, wyraźniej, wrażliwiej i trzeba jedynie mu zaufać.
Jestem wdzięczna autorce za to, że tak umiejętnie kieruje ową rozmową (autorka-czytelnik, czytelnik-własne wnętrze), iż nie wzbudza we mnie wyrzutów sumienia, ni paniki, gdy zaczynam dostrzegać, jak bardzo dotąd błądziłam. Wręcz przeciwnie – wcale nie nachalnie – wsącza we mnie rozgrzeszające krople, a ja wiem, że one drążyć będą skałę…

Zadziwiający jest fakt, z jaką łatwością Agnieszce Stein udało się podbudować moje ego, może czasem trochę próżne, niekiedy trochę zagubione, ciut stłamszone. Z jaką prostotą potrafiła rozbudzić we mnie zaufanie w moc matczynej intuicji. Niełatwo być matką w dzisiejszych czasach, gdy z każdej strony zalewa nas fala "dobrych rad", wskazań, ostrzeżeń: to dobre, to złe, to zasługuje na pochwałę, tamto zaś jest karygodne. Tutaj tego nie ma. Zamiast tego jest motywacja, by eksperymentować, potrafić oprzeć się naporowi tych wszechobecnych "czyń tak"/"zrezygnuj z tego". Uczenie się siebie zajmie nam sporo czasu (zatem rodzicielstwo wolne winno być od pośpiechu), nieraz postąpimy niewłaściwie, ale też wiele pięknych chwil wspólnie przeżyjemy – skupmy się przede wszystkim na tym, że bycie dzieckiem i rodzicem ma nam przynosić wiele emocji i radości. Wszystko inne jest dopiero za tym. Wielu z nas czuje to intuicyjnie, tylko czasem obawia się, czy nie skrzywi tym pociechy, czy nie rozpuści – tylko czy bycie blisko może wyrządzić jakąkolwiek krzywdę?
Dziecko z bliska to takie wzięcie pod lupę codzienności. Czasem brak nam czasu na zastanowienie się nad tym, czy owym. Czasami czujemy coś pod skórą, ale nie potrafimy tego nazwać, a niekiedy nawykowo idziemy przez "dziś" i "jutro", nie umiejąc oderwać się od "wczoraj". A przecież wystarczy chcieć przeżywać każdy dzień świadomie i uważnie – i tego można się stąd nauczyć. Tego uczą nas również nasze dzieci – trzeba jedynie wsłuchać się w ich cichutkie niekiedy głosiki (a kiedy są zbyt donośne, znaczy to, że przeoczyliśmy fazę, gdy starały się nam coś zakomunikować).
Innym atutem tej pozycji jest to, że książka pisana jest spójnym, zrozumiałym językiem. Zaletą jest także jej swojskość – odnosi się ona bowiem do naszych polskich realiów, w przeciwieństwie do wielu poradników, pisanych przez cenione, acz zagraniczne, autorytety. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż autorka sama jest mamą, nie przekazuje zatem teoretycznych farmazonów, ale naprawdę wie, co mówi.
Pozycja obowiązkowa, gdy gubisz się w rodzicielstwie, choć zależy ci na tym, by budować więź i relację opartą na zaufaniu, szacunku, zdrowej miłości. Niekoniecznie trzeba wychowywać, wystarczy po prostu być – w smutkach i radościach.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

to jest fantastyczna książka. Porządkująca ale i zawierajaca wiele ciekawych rozwiązań. Naprawdę warto.

dodany: 2012-06-02 15:53:23, przez: Monika


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Genialna w swojej prostocie
Recenzja rodzica

Genialna w swojej prostocie

Książka: A każdy widział kota
Idealna na wakacje
Recenzja rodzica

Idealna na wakacje

Książka: Faro ze Słonecznej zatoki
Mary Poppins z Grajdołka
Recenzja rodzica

Mary Poppins z Grajdołka

Książka: Babcocha
Inspirująca
Recenzja rodzica

Inspirująca

Książka: Paw, co ogon miał z przyjaźni
Ta seria wciąga!
Recenzja rodzica

Ta seria wciąga!

Książka: Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka jaskini
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Filipek i piłka nożna
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018