Kraków

Muzykoterapia – niezastąpione lekarstwo ciała i duszy
Kraków

Muzykoterapia – niezastąpione lekarstwo ciała i duszy

Wpis archiwalny

„Muzyka to kąpiel duszy” - Zenta Maurina Raudive

 

Terapia dźwiękiem oparta jest na prastarej wiedzy o istocie oddziaływania dźwięku, która już ponad 5000 lat temu znalazła zastosowanie w hinduskiej sztuce uzdrawiania. Również w starożytnym Egipcie leczono dźwiękiem i przepisywano muzykę jako lek na receptach. Starożytny grecki filozof i matematyk Pitagoras, który był także uzdrowicielem, stosował muzykę jako lek na najróżniejsze dolegliwości i choroby. W kulturze Zachodu dopiero w XX i XXI wieku misy dźwiękowe i gongi zaczęły być stosowane do masażu dźwiękiem oraz podczas koncertów relaksacyjno-terapeutycznych, czyli tzw. kąpieli dźwiękowych. Leczenie muzyką zaczęło stopniowo uzupełniać medycynę konwencjonalną. W Polsce muzykoterapia została uznana za samodzielną dziedzinę w latach siedemdziesiątych XX w. i została zdefiniowana jako wszechstronne oddziaływanie na człowieka za pomocą uspokajająco–relaksacyjnej muzyki. Odpowiednio dobrana muzyka pomaga w osiągnięciu spokoju wewnętrznego i harmonii. Seansom w Krakowskiej Jaskini Solnej towarzyszy muzyka relaksacyjna, która łączy odgłosy natury i delikatne dźwięki instrumentów smyczkowych oraz muzyka klasyczna, składająca się z dźwięków pianina, skrzypiec i wiolonczeli. Odpoczynek przy takiej muzyce pozwala na głębsze odprężenie, wyciszenie oraz skupienie tylko na własnym wnętrzu.


W muzykoterapii istotne znaczenie ma również muzyka grana i odbierana na żywo. Podczas takiej formy terapii używa się mis dźwiękowych i gongów, które wprowadzają w stan głębokiej relaksacji,a niekiedy medytacji. Misy i gongi wydają wielowarstwowy, wysokiej jakości dźwięk, który pomaga zsynchronizować ze sobą obie półkule mózgowe oraz oczyścić i ożywić energię życia w każdej komórce ludzkiego ciała. Ich dźwięk leczy ciało i duszę. Potrafi wyzwolić uśpione siły życiowe, znakomicie wspomagaj regenerację wszystkich komórek. Dźwięk działa na organizm relaksująco, wzmacniająco i regenerująco.

 

Badania potwierdziły jego wpływ na:


leczenie migren, bólów reumatycznych, napięć przedmiesiączkowych,
układ nerwowy, oddechowy, krążenia
wszystkie poziomy ciała,
likwidowanie blokad energetycznych
zwiększenie sił witalnych człowieka
rozluźnienie mięśni
likwidowanie negatywnych myślokształtów (wzorców myślowych) i blokad psychicznych

wspieranie rozwoju kreatywności i intuicji człowieka


Wibracje sprawiają, że podczas terapii dźwiękiem odczuwalne jest ciepło, zimno, mrowienie oraz delikatne dreszcze. Fale dźwiękowe, przenikając ciało, wywołują w żywych komórkach wibracje, mające pozytywny wpływ na zdrowie. Leczenie muzyką może uzupełniać rehabilitację i fizjoterapię (np. u osób z niską koordynacją ruchową, niepełnosprawnych ruchowo), a także kinezyterapię i rekreację.


Oddziałując na psychikę, muzykoterapia zmniejsza depresję, lęki, poprawia samoocenę, pomaga osobom cierpiącym na bezsenność. Stosowana jest także w leczeniu nerwic, zaburzeń psychosomatycznych oraz zapobiega atakom paniki. Ćwiczenia z muzykoterapii polegają na wyzwalaniu emocji i aktywizowaniu uczuć. Słuchacz odbiera bodźce, które wyzwalają w nim wrażenia emocjonalne i intelektualne. Terapia muzyką to jednak nie tylko słuchanie, ale też tworzenie muzyki. Osoby biorące udział w zajęciach często także śpiewają i komponują. Muzykoterapia znajduje zastosowanie terapeutyczne w różnych dziedzinach: psychoterapii, pedagogice specjalnej oraz resocjalizacji. Odpowiednio dobrana muzyka pomaga w osiągnięciu spokoju wewnętrznego i harmonii. Skutkuje lepszym przyswajaniem wiedzy i rozwijaniem zdolności.


Muzyka ma również ogromny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci. Wykorzystywana jest nie tylko podczas zajęć terapeutycznych, ale również edukacyjnych, jako metoda stymulacji rozwoju. Przyjmuje ona najczęściej formę terapii aktywnej. Uczestnictwo w takich zajęciach umożliwia dzieciom pozbycie się barier i zapomnienie o ograniczających je trudnościach. Muzykoterapię można stosować w pracy z dziećmi zarówno zdrowymi, jak i niepełnosprawnymi.

 

Najczęściej zalecana jest dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zaburzeniami słuchu, wzroku, niepełnosprawnym umysłowo, a także zmagającymi się z zaburzeniami zachowania. Zajęcia muzykoterapeutyczne pomagają w wyciszeniu jak i w aktywizacji. Zajęcia muzykoterapeutyczne są też pomocne w nauce koncentracji uwagi, umiejętności podporządkowania się określonym zasadom i czekania na swoją kolej. Terapia muzyczna stymuluje rozwój dziecka, pomaga w kształtowaniu osobowości i leczeniu jego dysfunkcji.
Dzieci to bardzo wdzięczna grupa odbiorców, są bardzo otwarte na nowe doświadczenia, angażują się w nie z radością i zaangażowaniem, nie mają uprzedzeń. Misa dźwiękowa i gongi dają wiele możliwości by rozwijać percepcję u dzieci.


W Krakowskiej Jaskini Solnej muzykoterapia dla grup maluszków przeprowadzana jest w formie zabaw, podczas których dzieci poznają dźwięki: radosne, smutne, wesołe, uspokajające itp. Mają możliwość wykonania masażu dźwiękiem sobie nawzajem, lub zorganizowania mini koncertu mis i gongów. Zajęcia prowadzi certyfikowana masażystka Agnieszka Urban – dla najmłodszych ukończyła kurs „Dźwięk w pedagogice – masaż dźwiękiem z dziećmi”.
Warto pamiętać, że tylko w ciszy i skupieniu możemy w pełni odebrać dźwięk oraz odczuć jego uzdrawiające działanie.


Zespół KJS&W
Agnieszka Urban
Jagoda Jabłecka
Alicja Dębek

 

W każdą środę i piątek o godzinie 20:00.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Organizator:

Krakowska Jaskinia Solna & Wellness

Ul. Długa 48/21
31-147 Kraków
tel.: 12 623 71 90

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć