Kraków

Strefa dzieci na Terra Madre Slow Food Festival Central Europe
Kraków Warsztaty Wstęp wolny

Strefa dzieci na Terra Madre Slow Food Festival Central Europe

Wpis archiwalny

W grudniu Kraków stanie się kulinarną stolicą Europy Środkowej. Blisko 200 wystawców, ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 15 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni, degustacje piwne i winiarskie oraz Slow Wine Bar, koncerty, spektakl teatralny i edukacyjny, wielki stół wigilijny. To wszystko, by pokazać bioróżnorodność Terra Madre – Matki Ziemi! Organizatorzy pamiętali też o najmłodszych. Dla dzieci, pod bacznym okiem Renaty Rusnak, przygotowywany jest specjalny, sensoryczno-smakowy plac zabaw, tak by po wejściu na teren Centrum Kongresowego ICE Kraków nie tylko rodzice mogli cieszyć się różnorodnymi doznaniami smakowymi.

 

Jak ważną rolę w całym naszym życiu odgrywają „smaki z dzieciństwa”, wiemy wszyscy. Od tego, jaką spuściznę smakową po naszym zabieganym, na pół wirtualnym życiu zostawimy dzieciom, zależą ich przyszłe „smaki z dzieciństwa”. Czy będzie to posmak puszki, proszku, kartonu, mrożonki i mikrofalówki, czy może będzie to smak naszej lokalnej łąki, na której rodzą się wszystkie odcienie miodów, subtelne różnice posmaku mleka, sera i masła, albo chleba i domowego ciasta ze starych odmian pszenicy? Czy nasze dzieci zapamiętają zapach ziemniaków z ogniska z bryndzą, czy raczej zapach frytek z majonezem na utwardzonym tłuszczu?

 

Dzieciństwo na wsi? Odwiedziny u dziadków? Niedzielne wypieki z mamą? Kto tego nie pamięta, kto nie wspomina czaru, kręcącego się wokół najważniejszego elementu naszego życia – wokół stołu. Czy nasze wnuki będą wspominały zbieranie jajek z babcią w kurniku, jeżdżenie z dziadkiem do młyna, gotowanie jesiennych powideł, czy już tylko niedzielną wycieczkę do najbliższego marketu i obiad w samochodzie podany z fast foodowego okienka?

 

Czy my, współcześni rodzice i współcześni dziadkowie mamy prawo odebrać dzieciom to, co w życiu człowieka najbardziej pachnące, najbliższe naturze, budzące zmysły i wyobraźnię? Związek z ziemią, z przyrodą uczy pokory, cierpliwości, uważności i współpracy, ale przede wszystkim uczy tego, co najwspanialsze – umiejętności dzielenia się. Dobre jedzenie smakuje, dobre jedzenie w towarzystwie smakuje jeszcze lepiej. Nasze dzieci i wnuki powinny wiedzieć, jak powstaje żywności, gdzie rodzą się plony, jak o nie dbać i jak je przygotowywać, nie tylko dlatego, że tak jest zdrowiej. Również dlatego, że tak jest piękniej!

 

Tegoroczne warsztaty dla dzieci na Festiwalu Terra Madre mają pokazać najmłodszym dobrobyt i różnorodność poszczególnych regionów Polski. Każde województwo, każdy powiat, każde convivium Slow Food charakteryzuje się odmiennymi walorami smaków i tradycji. Na warsztatach przedstawimy dzieciom to, co normalnie pokazaliby im dziadkowie i rodzice – produkty oraz tworzenie i przygotowywanie żywności, dań. Chcemy zetknąć je z czystymi, naturalnymi smakami, które narodziły się z bogactwa ziemi i pokoleniowego doświadczenia człowieka, a nie z próbek, laboratoriów, mieszanek chemicznych i sztucznych substytutów, mających za zadanie jeden cel – oszukać zmysły i skłonić do bezmyślnej konsumpcji, a przede wszystkim przywiązać i uzależnić. Siedemnaście składników w zwykłych frytkach, trzydzieści kilka w ciastkach, tradycyjnie robionych z mąki, wody, jajka, masła i cukru – czy to mają być „smaki dzieciństwa” kolejnych pokoleń?

 

Ruch Slow Food od wielu lat mówi „nie” takiej spuściźnie po naszych czasach. W Polsce mimo zalewu przemysłowej, fabrycznej żywności, wciąż mamy dużą wiedzę i pamięć o prawdziwych, naturalnych produktach, o żywności naszych przodków. Mamy również czyste ekologicznie ziemie i uprawy. Choć szybciej i taniej jest wszystko polać chemią i wypełnić polepszaczami, nasi producenci stają na wysokości zadania, karmiąc nas najlepszej jakości uczciwą żywnością. Dzieci zasługują na takie jedzenie i odżywianie, podobnie jak zasługują na nauczenie się tego, w jaki sposób same mogą je przygotowywać.

 

W programie znajdą się różnorodne smakowo wcale nie łatwe dla maluchów niespodzianki, zaczynając od pomorskiego „węża morskiego”, przez szczecińskiego śledzia w różnych odsłonach, wytłaczanie i poznawanie odmian olejów z polskich nasion z lubelskiego, kojarzenie pszczoły nie tylko z miodami, ale i zapylaniem roślin, lepienie prawdziwych rogali wielkopolskich, czy własnoręczne doprawianie kozich twarogów. Pojawi się również element edukujący najmłodszych w robieniu mądrych zakupów i czytaniu etykiet.

 

Małe “slow” firmy, które przywiązują wagę do jakości usług oferowanych dzieciakom, włączyły się w program nie tylko ze świetnym produktem sprzedażowym, ale i interesującymi i zróżnicowanymi pomysłami na wartościowe sposoby na spędzanie czasu poprzez mądrą zabawę. Przygotowują dla nich zabawy ruchowe i edukacyjne, rozmowy o węglu, spotkanie z miejskim ogrodnictwem, piękną ilustracją książkową, nie cyfrowym kinem, wycinanki bożonarodzeniowe z filcu, lepienie z gliny aniołów i ślimaków, zabawy na recyklingowym, tekturowym placu zabaw.

 

Zapisy na warsztaty dla dzieci można dokonać podczas trwania festiwalu na miejscu.

 

Koordynatorka strefy dzieci Renata Rusnak
http://renatarusnak.com

 

Szczegółowy program Terra Madre Slow Food Festival: www.terramadre.pl

 

11-13 grudnia 2015, Kraków z około 50 lokalami gastronomicznymi

12-13 grudnia 2015, godziny 10.00-18.00,

Miejsce: Centrum Kongresowego ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków

 

Wstęp dla dzieci do 12 roku za darmo (pozostali na targi kosztuje 5 zł)

1/7
1/7
2/7
2/7
3/7
3/7
4/7
4/7
5/7
5/7
6/7
6/7
7/7
7/7
Organizator:

Slow Food Polska

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć