Kraków

Wspinanie jest dobre na wszystko
Kraków Inne

Wspinanie jest dobre na wszystko

Wpis archiwalny

Pokonywanie własnych słabości. Satysfakcja i radość- przy jednoczesnej świetnej zabawie. Gdzie można zafundować najmłodszym takie atrakcje? Na przykład na ściance wspinaczkowej!

 

Ruch jest naturalną potrzebą dziecka. Niemal każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę i dba o to, by nie zabrakło go w stałym grafiku jego pociechy. Propozycji zajęć dla najmłodszych jest naprawdę sporo i rodzice mają z czego wybierać. Oczywiście największą popularnością cieszy się piłka nożna dla chłopców oraz balet dla dziewczynek. Nie wolno jednak zapominać, że w sporcie chodzi przede wszystkim o samą radość z ruchu, a częste żmudne i forsowane treningi, mogą działać na dzieci zniechęcająco. Dlatego tak ważne jest urozmaicenie i wyszukiwanie kolejnych ciekawych zajęć. Wspinaczka na sztucznej ściance z pewnością do nich należy. Wbrew obiegowej opinii jest aktywnością bardziej bezpieczną i mniej kontuzjogenną, niż na przykład piłka nożna. To jednak nie wszystko. Wspinanie ma zbawienny wpływ na kondycję fizyczną dziecka oraz na wiele innych aspektów: zachowanie społeczne, koncentrację i sprawność umysłu.

 

Dlaczego warto zacząć?

Każda aktywność jest cenna. Niemniej wspinanie szczególnie w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym - jest najdoskonalszą formą ćwiczeń ruchowych, przy okazji wspomagającą terapię i profilaktykę wad postawy. Jak zauważa Anna Korzeniowska-Kacprzak z Akademii Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków „SkakAnka” – Wspinanie rozwija koordynację, pracę wszystkich części ciała, sprawność mięśni, gibkość, umiejętność panowania nad ruchem, orientację w przestrzeni i zwinność dziecka. Koryguje nawykowe nieprawidłowe wzorce postawy i ruchu. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że taka forma aktywności jest wręcz nieoceniona przy korygowaniu płaskostopia. To naprawdę mocne argumenty, by zacząć! Podczas wspinania pracuje praktycznie każdy mięsień ciała, przy znikomym ryzyku nabawienia się kontuzji. Co więcej, poszczególne ruchy na ściance wspinaczkowej wymagają od dziecka skupienia i precyzji. Świadomy wysiłek umysłowy i kontrolowanie emocji to elementy stale towarzyszącym tej aktywności fizycznej.

 

Ograniczenia wiekowe – jakie ograniczenia?

Jeśli chodzi o wspinanie tak naprawdę nie ma granicy wieku, by zacząć. Na każdym etapie życia można znaleźć w tej aktywności coś cennego. Oczywiście trening małych dzieci różni się od treningu dorosłych. Szkielet kostny dziecka dopiero się kształtuje, jest bardzo podatny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego trening wytrzymałościowo – siłowy jest niewskazany dla dzieci. Każdy ma swój Everest i swój własny cel. W przypadku najmłodszych wspinaczy powiedzenie to również jest prawdziwe w 100%. 4-letnie dziecko znajdzie na ściance wspinaczkowej ogromną radość i ... motywację do dalszej aktywności, przy praktycznym braku monotonii i rutyny – każdy trening jest inny i dostarcza nowych wrażeń. Bardzo szybko zauważa się u małych dzieci większą świadomość ruchu oraz własnego ciała. Przyjmuje się, że dzieci wykazują mniej lęku przed wysokością niż dorośli. To nie jest jednak właściwe podejście. Warto pamiętać, że dziecko na ściance wspinaczkowej ma mieć poczucie bezpieczeństwa. Nie należy bagatelizować jego lęków i obaw – ma do nich prawo. Każdy przymus jest szkodliwy i wywołuje reakcję odwrotną do oczekiwanej. Jeśli dziecko boi się wyjść wyżej na ściance to oznacza, że nie jest jeszcze na to gotowe. Na naszych zajęciach nie zmuszamy, a zachęcamy i motywujemy. Dzięki temu dziecko ma okazję przekonać się, ile satysfakcji daje pokonanie własnych słabości. – mówi Anna Korzeniowska-Kacprzak z Akademii Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków „SkakAnka”. 

 

Wierzchołek góry.

Rodzic zapisujący dziecko na ściankę wspinaczkową nie musi na początku inwestować w drogi sprzęt. W przypadku większości ośrodków i miejsc do wspinaczki, istnieje możliwość wypożyczenia specjalnej uprzęży, czy butów. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które młodemu adeptowi wspinania mogą się przydać:

  • Ubiór - strój nie może krępować ruchów. Tak jak w przypadku innych dyscyplin sportu, lepiej wybierać przewiewne, bawełniane tkaniny. Wybierając spodnie dla dziecka koniecznie trzeba zadbać, by zakrywały kolana – to zapobiegnie obtarciom.
  • ButyKupno nowych specjalistycznych butów to wydatek rzędu 100-250 złotych. W przypadku dziecka, którego rozmiar stopy zmienia się, co kilka miesięcy, tego typu zakup nie jest koniecznością. Wystarczą więc buty sztywne, przylegające do stopy – zapewniające stopie stabilność od wewnątrz. Popularne adidasy są zbyt śliskie, przez co mogą przyczynić się do urazu dziecka na ścianie wspinaczkowej.

 

Gdzie się wspinać?

Często rodzice słysząc : „wspinanie” myślą: „góry”, „lodowiec”, „skały”. Niekoniecznie są to miejsca w których widzą swoje dzieci. Warto, przynajmniej na początku przygody ze wspinaniem, zabrać dziecko na sztuczną ściankę wspinaczkową. Praktycznie w każdym większym mieście można taką znaleźć. Są też organizowane specjalne sekcje dla dzieci, na których doświadczeni instruktorzy zapoznają młodych adeptów z pięknem tej dyscypliny sportu. Każdy się może wspinać – bez względu na wiek i płeć. Niemniej, to właśnie u dzieci najszybciej można zaobserwować zbawienny wpływ tej aktywności na ogólne samopoczucie i sprawność umysłową. To świetna okazja do „prawdziwej lekcji życia”, gdzie linia wspinaczkowa, łącząca młodego wspinacza z asekurantem, staje się symbolem zaufania odpowiedzialności – za siebie i innych. Wspinanie jest dobre na wszystko, a skoro tak, warto pozwolić dziecku, by samo się o tym przekonało! Jest wielce prawdopodobne, że również rodzic nie pozostanie obojętny na piękno tej formy aktywności.

Organizator:

SkakAnka

ul. Fiołkowa 15, Kraków 31-457
tel.: 124 105 142

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć