Kraków

Kraków Konkurs 6–13 lat Nasz Patronat

"Na drugim końcu świata... Kraków-Ishigaki" - wyniki

Wpis archiwalny

Fundacja Kioto-Kraków, portal CzasDzieci.pl oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprosili dzieci do udziału w Konkursie Plastycznym "Na drugim końcu świata… Kraków-Ishigaki".

 

Celem konkursu była wymiana doświadczeń i poszerzenie wiedzy uczestników na temat tego, jak wygląda życie codzienne ich rówieśników w dwóch zupełnie odmiennych geograficznie i kulturowo miejscach – w Krakowie (Małopolsce) i na wyspie Ishigaki, leżącej w archipelagu japońskich Wysp Okinawa, czyli "na drugim końcu świata".

 

   

 

Wyniki konkursu

 

Otrzymaliśmy ogromną ilość cudownych prac plastycznych, za które serdecznie dziękujemy.

 

Obrady jury były bardzo burzliwe i trudne, ponieważ każda z prac była wartościowa, pięknie przekazywała polskie tradycje i opisywała naszą rzeczywistość.

 

 

 

 

 

 

 

Po długich naradach zdecydowaliśmy się nagrodzić:

 

 

Miejsce pierwsze

Wiktoria Mateja, kl. V, 11 lat „Mecz hokeja na jeziorze”


Praca wybrana została ze względu na estetykę, artystyczne wykonanie i dynamiczny sposób przedstawienia tematu. Autorka zastosowała ciekawą i oryginalną technikę akwareli, która wyróżniła pracę i zwróciła uwagę komisji.

 

Miejsce drugie

Jonasz Sroka, kl. IV, 10 lat „Stroje ludowe”


Praca została wyróżniona, ponieważ trafnie wpisuje się w tematykę konkursu – przedstawia tradycje, zwyczaje typowe dla polskiej kultury. Uwagę przykuła także staranność wykonania, stroje ludowe przedstawionych postaci zostały odwzorowane z dużą dokładnością i dbałością o szczegóły.

 

Miejsce trzecie

Klara Radwan, kl. II, 9 lat, „Mój dom”


Praca została wybrana ze względu na sposób przedstawienia - autorka użyła nietypowych materiałów i techniki – bibuły, zapałek. W ciekawy sposób ukazuje elementy tradycyjnej, polskiej wsi i małych miast.

 

Wyróżnienia:

 

Emilia Binek, kl. II „Zabawy na Śniegu”

Praca została wyróżniona ze względu na ukazanie typowego polskiego krajobrazu oraz zimowych dziecięcych zabaw. Niesie ona ze sobą wartość poznawczą dla japońskich rówieśników z Okinawy, którzy nie mają na co dzień styczności z typowym zimowym krajobrazem i śniegiem.

 

Maria Tyrpa, kl. II, „Harcerka”

Pracę wyróżniono na podstawie wyboru ciekawego tematu. Przedstawia bardzo polską, typową tradycję związaną z harcerstwem. Uwagę komisji przykuło także techniczne wykonanie pracy.

 

Zuzanna Puszczyńska, kl. IV „Lajkonik”

Praca została wybrana, gdyż ukazuje typowy element polskiej kultury – lajkonika, a także duże zróżnicowanie Polaków pod względem wyglądu, co może być niemałą ciekawostką dla japońskich rówieśników.

 

Weronika Zięba, kl. V, 11 lat „religijne tradycje – Święcenie pokarmów”

Pracę wyróżniono ze względu na staranne, dokładne wykonanie oraz nawiązanie do polskich tradycji. Ukazuje ona także zróżnicowanie ludzi mieszkających w Polsce, co może być niemałą ciekawostką dla japońskich rówieśników, którzy będą ją oglądali.

 

Jakub Nędza, kl. IV, 10 lat „Grzybobranie”


W pracy uwagę komisji zwróciło przedstawienie tradycji nieznanej na Okinawie – chodzenia do lasu na grzyby. Ma ona dużą wartość poznawczą dla japońskich rówieśników, którzy będą mieli okazję zapoznać się z nieznanymi wcześniej elementami życia codziennego w Polsce.

 

Monika Wiśniowska, kl. IV, 10 lat „Wiosenne tradycje: Śmigus –dyngus, topienie marzanny”

Praca została wybrana z uwagi na zastosowaną technikę oraz tematykę. Przedstawia tradycję topienia marzanny, z którym japońskie dzieci mogą utożsamić rodzimą, podobną tradycję. Jest ona także wykonana na poziomie plastycznym podobnym do poziomu japońskich dzieci w tym samym wieku.

 

Anna Strzelec, kl. V, 11 lat „Religijna procesja – Boże ciało”


W pracy uwagę komisji zwróciło ciekawe ukazanie polskiej tradycji procesji Bożego Ciała, a także nawiązanie do strojów ludowych przedstawionych na postaciach pierwszoplanowych.
 

 

Finał konkursu oraz uroczyste rozdanie nagród będą miały miejsce 5 maja 2013 roku podczas Japońskiego Dnia Dziecka w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

 

Organizator:

Manggha - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

ul. M. Konopnickiej 26,
30-302 Kraków
tel.: 012 267 27 03, 012 267 37 53

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć