Kraków

Kraków Pod naszym patronatem Nasz Patronat

Zbieramy zakrętki na wózek inwalidzki - możesz pomóc!

Wpis archiwalny

O Programie

 

Inicjatywa „ZbieramyZakretki.pl pomagając ludziom pomagamy naturze” jest programem Fundacji Nauka i Kultura. Istotą akcji jest zbieranie plastikowych zakrętek PET, a następnie odsprzedawanie ich jako surowca do firm recyklingowych.

 

Zbieramy zakrętki po wodach, napojach, pozostałych art. spożywczych, zakrętki po kawie oraz herbacie, płynach, kosmetykach oraz chemii gospodarczej, dekielki, zatyczki, korki, plastikowe sztućce oraz miarki np. na proszek do prania, mleko w proszku, oraz opakowania po jajkach niespodziankach. Jednym słowem wszystkie plastikowe elementy posiadające oznaczenia PE, PP, lub trójkącik ze strzałek. Zakrętki te kupują od nas firmy recyklingowe, które za każdy kilogram wpłacają kwotę od 40 groszy do 1zł. na konto Fundacji Nauka i Kultura. Fundacja ze zgromadzonych pieniędzy finansuje zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych osób.


Przez ostatni rok udało nam się pomóc piątce dzieci kupując dla nich wózki inwalidzkie i potrzebny sprzęt rehabilitacyjny. Do końca roku chcemy pomóc:

  • KONRADOWI JANKOWIAKOWI z województwa wielkopolskiego. Konrad urodził się w 26 tygodniu ciąży. Z powodu niedotlenienia i krwotoku dokomorowego II ST. Doszło do uszkodzenia mózgu. To stało się przyczyną choroby mózgowego porażenia dziecięcego.
  • ZUZANNIE GARSTCE z województwa wielkopolskiego. Zuza choruje na DPM dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe. Zuzia to wcześniak, urodziła się w 26 tygodniu ciąży. Było to przyczyną porażenia mózgowego, wylewu okołokomorowego III stopnia, małogłowia, upośledzenia umysłowego, dysplazja płucno – oskrzelowa. Zuza cierpi także z powodu skoliozy kręgosłupa oraz zwichniętych bioder. Przebyła sepię. Samodzielnie nie siedzi, nie chodzi, nie raczkuje i nie mówi.
  • MILENIE HERIAN krakowiance. Milenka cierpi na chorobę Edwardsa; znaczne opóźnienie rozwoju, dysmorfia, głęboki ubytek słuchu, zaburzenia mowy i komunikacji, karmiona pegiem, ma zaburzenia rozwoju ruchowego: przebywa głównie w pozycji półleżącej, siedzi jedynie z całkowitą pomocą dorosłego. Milenka potrzebuje koblinezon rehabilitacyjny na całe ciało
  • ADRIANOWI JARMAKOWSKIEMU z Bełchatowa który jest niewidomy i autystyczny. Cierpi na jaskrę, WZW”B” oraz dysplazję stawu biodrowego. Miał już dwukrotnie operowany lewy staw biodrowy Potrzebny sprzęt rehabilitacyjny do koloroterapii po zamknięciu mięśniowym.

 

--- MOŻESZ POMÓC! ---

8 i 9 października w godz. od 10-16 na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 2) wolontariusze z Fundacji nauka i Kultura będą przyjmować zakrętki od Krakowian. Zebrane zakrętki zostaną przekazane na wózek inwalidzki dla KONRADA JANKOWIAKA, z województwa wielkopolskiego.

 

W nasz projekt zaangażowane są przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponad gimnazjalne firmy prywatne, urzędy, instytucje, biura, uczelnie oraz osoby prywatne. Honorowym Patronatem objęli go Prezydent Krakowa, Wojewoda Małopolski oraz Kurator Małopolski.


W tym roku przygotowaliśmy konkursy dla szkół i przedszkoli. Dzieci mogą uczestniczyć jako klasy lub przedszkola w rywalizacji o tytuł zakręconego przedszkola lub zakręconej klasy. Ten honorowy tytuł otrzyma ta placówka, która uzbiera do maja 2011 najwięcej zakrętek w naszym programie. Zwycięzca otrzyma wspaniały puchar, który będzie przechodni i każdego roku zwycięzca poprzedniej edycji będzie go wręczał swojemu następcy. Innego rodzaju konkursem przeznaczonym dla dzieci i ich rodziców jest konkurs na zaprojektowanie ekozabawki. Z nadesłanych prac zostanie stworzona wystawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.


Szczegóły programu oraz formularze zgłoszeniowe można pobrać na www.zbieramyzakretki.pl

 

 


Przez dwa tygodnie od 7 do 21 października mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową wystawę zorganizowaną przez Fundację Nauka i Kultura, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz grupę "Wójcikinovaki" prezentującą kolekcję mebli wykonanych z plastikowych zakrętek przez studentów pracowni dr hab. Tomasza Wójcika Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

 

Ekspozycja przedstawia w atrakcyjny sposób możliwości eko designu oraz sposoby wykorzystania plastikowych zakrętek w architekturze wnętrz. Zaprezentowane zostaną autorskie projekty mebli takich jak fotele, krzesła, stoły, taborety lampy oraz wiele innych.

Wystawa ta została przygotowana w ramach projektu „Zbieramyzakretki.pl pomagając ludziom pomagamy naturze” którego celem jest zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wózków inwalidzkich chorym dzieciom poprzez zbieranie plastikowych zakrętek. Wystawa pokazuje, iż z czegoś tak małego i niepozornego jak plastikowa zakrętka można zrobić coś pięknego. Z połączonych ze sobą pojedynczych zakrętek studenci pod okiem dr hab. Tomasza Wójcika przygotowali wspaniale eksponaty, a tysiące osób zbierających zakrętki w ramach naszego programu współuczestniczy w przekazywaniu chorym dzieciom tak bardzo potrzebnego im sprzętu rehabilitacyjnego – mówi Katarzyna Góralczyk, Prezes zarządu FNIK.


8 i 9 października w godz. od 10-16 na terenie Muzeum wolontariusze z Fundacji nauka i Kultura będą przyjmować zakrętki od Krakowian. Zebrane zakrętki zostaną przekazane na wózek inwalidzki dla KONRADA JANKOWIAKA, z województwa wielkopolskiego.

Konrad urodził się w 26 tygodniu ciąży. Z powodu niedotlenienia i krwotoku dokomorowego II st. doszło do uszkodzenia mózgu. To stało się przyczyną choroby mózgowego porażenia dziecięcego.

 

Przez ostatni rok udało nam się zakupić wózki inwalidzkie oraz sprzęt rehabilitacyjny dla pięciorga dzieci. Do końca tego roku planujemy wesprzeć czwórkę kolejnych. Uda się to tylko dzięki tym wszystkim osobom którzy sami zbierają zakrętki i zachęcają do tego swoich znajomych oraz współpracowników. Otrzymujemy wiele telefonów z innych miast od osób chcących się zaangażować w nasz program. To daje szansę na szybszą pomoc większej liczbie dzieci – informuje Katarzyna Góralczyk.

Organizator:

Fundacja Nauka i Kultura

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć