Kraków

Akademia Młodego Fizyka
Kraków Zapisy 6–11 lat

Akademia Młodego Fizyka

Wpis archiwalny

W PROGRAMIE:

  •  Szkoła Nartników, czyli uczymy się chodzić po wodzie.

Dzieci dowiedzą się czym jest napięcie powierzchniowe i ciecz nienewtonowska. W ramach zajęć dzieci przeprowadzą samodzielnie doświadczenia dzięki którym zrozumieją omawiane zjawiska, będą też miały możliwość własnoręcznego przygotowania wspomnianej cieczy oraz eksperymentowania z jej właściwościami.

  •  Ślimak i tygrys, czyli kto pierwszy na mecie?

Zajęcia umożliwiają zrozumienie czym jest siła grawitacji oraz siła tarcia. Na kilku przykładach dzieci będą miały możliwość zaobserwować niezależność przyspieszenia grawitacyjnego od masy, a następnie za pomocą historyjki obrazkowej zastanowią się czy ślimak zjeżdżający ze stoku narciarskiego na snowboardzie może wyprzedzić biegnącego na metę tygrysa. W drugiej części dzieci będą obserwować zjawiska siły bezwładności i przeprowadzą proste eksperymenty ilustrujące to zjawisko.

  •  Cytrynowe światło, czyli jak zbudować baterię z owoców.

Warsztaty skoncentrują się wokół tematyki prądu. Pokazane zostaną proste eksperymenty ilustrujące ciekawe zjawiska związane z jego przepływem. Dzieci samodzielnie wykonają z owoców baterie oraz skonstruują najprostszy silnik elektryczny.

  •  Z czego zbudowany jest nasz świat?

Zajęcia będą obejmowały wstęp do mikroskopowej budowy materii. Za pomocą historyjek obrazkowych dzieci zapoznają się z podstawowymi pojęciami pozwalającymi opisać miary materii. W drugiej części przeprowadzą eksperymenty obrazujące cząsteczkową budowę  ciał oraz zjawisko dyfuzji.

  •  Co dzieje się gdy jest naprawdę zimno?

Na zajęciach przeprowadzone zostaną pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu, które umożliwiają zaobserwowanie efektów zachodzących w bardzo niskich temperaturach. W ramach warsztatów dzieci będą miały możliwość wziąć udział w eksperymentach ilustrujących zmianę właściwości ciał pod wpływem temperatury oraz prezentujących możliwości jakie niesie ze sobą wykorzystanie bardzo niskich temperatur.

  •  Dlaczego niebo jest niebieskie?

W ramach zajęć dzieci będą miały możliwość własnoręcznego skonstruowania spektroskopów oraz krążków Newtona. W drugiej część wykorzystując różne źródła światła będą mogli obserwować typy widm dzięki czemu spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące kolorów otaczającego nas świata.

  •  Gwiezdne zoo i smoki na niebie.

Zajęcia będą składać się z dwóch części. W pierwszej z nich dzieci będą miały okazje zapoznać się z położeniem wybranych gwiazdozbiorów odnoszących się do gwiezdnego zoo, a także wykonać własnoręcznie prostą mapę nieba. Druga część skoncentruje się na bliższych ciałach niebieskich- własnoręczne wykonania zegarów słonecznych.

 

TERMINY SPOTKAŃ:

czwartek, 17:30 – 19:00 
7 spotkań, średnio co dwa tygodnie (22.03, 05.04, 19,04, 26.04, 10.05, 24.05, 07.06)

KOSZT:

Udział w zajęciach jest płatny i wynosi 245 PLN.
Istnieje możliwość wpłaty w dwóch ratach – pierwsza rata w wysokości 145 PLN płatna do dn. 16.03.2018 r., druga rata w wysokości 100 PLN płatna do dn. 16.04.2018 r.

Wpłaty należy dokonać na numer konta:

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
nr konta: 71 1240 4722 1111 0000 4852 4687
Tytułem: DK 128 - IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA + Akademia Miłośników Psów


MIEJSCE ZAJĘĆ:

Uniwersytet Pedagogiczny, ECKUM
ul. Jęczmienna 9, 31-268 Kraków

Przy budynku znajduje się parking

UCZESTNICY:
Zajęcia przewidziane są dla dzieci w wieku 6 – 11 lat


Osoba odpowiedzialna za warsztaty: mgr inż. Magdalena Krupska (Instytut Fizyki UP)
Warsztaty zostaną poprowadzone przez członków Studenckiego Koła Naukowego Pozyton.

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć