Kraków

Marcowe warsztaty w Cricotece
Kraków Warsztaty

Marcowe warsztaty w Cricotece

Wpis archiwalny

Przedmiot zainteresowania

 

Zmieniamy znaczenia, zastosowanie a nawet kształty. Przez cały marzec proponujemy twórcze działania z różnymi przedmiotami – tymi codziennego użytku i zupełnie nietypowymi.

 

Dla dzieci w wieku 2–3 lata (prowadzenie: Agnieszka Kolanowska)

 

2 marca, piątek, 17:30–18:30
Wielkie pakowanie
Wkładamy do walizki, co znajdziemy pod ręką. Co przyda się w podróży? Pakujemy, zwijamy, chowamy.


7 marca, środa, 11:30–12:30
Podwodne testy
Gdzie schowały się wszystkie przedmioty? Może nurkują pod wodą? Sprawdzimy, które szybko opadają na dno, a które unoszą się na powierzchni. Będzie mokro!


7 marca, środa, 17:30–18:30
Wszystko pływa
Zbudujemy tratwy i łódki, wykorzystując zawartość naszych szuflad. Pływające machiny zwodujemy, sprawdzając, czy na wodzie utrzymają się też skarby z naszych kieszeni.


9 marca, piątek, 17:30–18:30
Do góry
Ćwiczenia w odrywaniu przedmiotów od ziemi. Podrzucamy i łapiemy. Dmuchamy, podrywając do lotu piórka i bibułki. Przerabiamy słomki do napojów na latawce.


14 marca, środa, 11:30–12:30
Specjaliści od kształtów
Wspólnie ulepimy wielką kulę masy plastycznej. Posłuży nam do tworzenia różnych form. Lepimy, gnieciemy. Ćwiczymy paluszki.


14 marca, środa, 17:30–18:30
Odciski
Łapiemy kształty i zachowujemy na później. Odciskamy i formujemy. Czy potrzebne będą foremki do ciastek? A może sięgniemy po zupełnie nietypowe formy.


16 marca, piątek, 17:30–18:30
Obrysowywanie
Obrysujemy przedmioty i wykorzystamy jako inspirację do działań plastycznych. Gimnastykujemy rączki, ćwiczymy trzymanie ołówka. Malujemy farbami. Uwaga – warto wziąć ubranie na zmianę!


21 marca, środa, 11:30–12:30
Mała orkiestra
Czy przedmioty z naszego otoczenia skrywają w sobie dźwięki? Czy potrafimy je wydobyć i na nich zagrać? Pobawimy się rytmem, wysokościami dźwięków oraz stworzymy swój instrument.


21 marca, środa, 17:30–18:30
Tańczące przedmioty
Jak nakłonić kalosze do tańca? Z pomocą przyjdą ręcznie zrobione grzechotki. Wspólnie zagramy bardzo cicho i bardzo głośno. Zobaczymy, czy uda się wymyślić taniec, w którym zatańczą nasze buty.


23 marca, piątek, 17:30–18:30
Igła z nitką
Kto potrafi malować nitką? Z pomocą tańczącej nitce przyjdą różne sznurki. Wspólnymi siłami będziemy wiązać kształty przedmiotów. Uwaga: spora szansa na pobrudzenie się farbą! 


28 marca, środa, 11:30–12:30
Nowi bohaterowie
Przynieśmy nasze ulubione przedmioty lub ich zdjęcia. Dziś staną się bohaterami nowych historii opowiedzianych za pomocą teatru Kamishibai. Wspólnie zrobimy kolorowe kolaże jako ilustracje do opowieści.


28 marca, środa, 17:30–18:30
Świetlne eksperymenty
Czy z pomocą latarki i paru łyżek możemy sprawić, że urosną nam wielkie uszy? Albo dziwne nosy? Poeksperymentujemy z cieniami rzucanymi na ścianie. Może zainspirują nas do wymyślania szalonych historii.

 

Dla dzieci w wieku 3,5–5 lat

 

3 marca, sobota, 11:30–12:30
Podróże przedmiotów
Po zimowych zastojach przedmioty potrzebują trochę ruchu. Przegonimy je z kąta w kąt. Zbudujemy tory przeszkód i wymyślimy przedziwne konkurencje. Przenoszenie książki na głowie, wyławianie zakrętek z wanienki czy układanie wieży z poduszek?


10 marca, sobota, 11:30–12:30
Nocne kształty
Z latarkami zakradniemy się, żeby podglądać nocne życie przedmiotów. Jakie przybierają kształty? Może wspólnie wymyślimy szaloną historię, w której szczotka zamieni się w jeża, a chochelka w drzewo?


17 marca, sobota, 11:30–12:30
Szkoła latania
Podrywamy przedmioty do lotu. Odrywamy od ziemi. Podrzucamy, żonglujemy. Sprawdzimy, jak długo będą w stanie utrzymać się w powietrzu.


24 marca, sobota, 11:30–12:30
Rozdźwięki
Czy można grać na słoikach? A jak brzmią krzesła? Do wydobywania dźwięków użyjemy najróżniejszych sprzętów. Pobawimy się w dyrygentów.

 

Dla dzieci w wieku 6–12 lat

 

3 marca, sobota, 13:00–14:00
Podchody
Sala edukacyjna jako wielka plansza do gry! Wspólnie wyznaczymy trasy i skomplikowane zadania do wykonania po drodze. Po drodze czekają nas trudne przeszkody – labirynty z poduszek, barykady z wiader i dywanowe tunele.


10 marca, sobota, 13:00–14:00
Przedmioty w przebudowie
Zapraszamy młodych reżyserów do wymyślania scenografii w technice teatru cieni. Z pomocą latarek wyczarujemy nowe przedmioty, montując kształty w dziwaczne cienie.


17 marca, sobota, 13:00–14:00
Złośliwość rzeczy martwych
Uciekające krzesło. Znikająca łyżka. A może przeszkadzające w zabawie koło rowerowe? Tylko od nas zależy, kto stanie się bohaterem naszych filmów. Wprawki z animacji poklatkowej dla początkujących specjalistów od efektów specjalnych.


24 marca, sobota, 13:00–14:00
Fabryka instrumentów
Zamieniamy w instrumenty wszystko, co znajdziemy. Gumki recepturki zamienimy w struny, a łyżki w pałeczki do perkusji. Czy uda nam się zrobić kalimbę? A może małą gitarę?

 

Na warsztaty obowiązują bilety, które można zakupić na naszej stronie internetowej lub w kasie Cricoteki. Nie prowadzimy rezerwacji. Ilość miejsc jest ograniczona.
Bilet w cenie 10 zł należy kupić tylko dla dziecka, rodzice mogą wejść na warsztaty za darmo. Rodzicom przysługuje też bilet ulgowy na zwiedzanie wystawy w czasie warsztatów.


W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: Anna Migdał, tel. (12) 442 77 70 wew. 115 lub mail: migdal@cricoteka.pl


Warsztaty rodzinne dla rodzin z dziećmi 5+

 

4 marca, niedziela, 11:30–12:30
Rozrusznik teatralny
Czy potrafimy wyginać się jak rura od odkurzacza? A kręcić jak korba? Inspiracją do zabaw ruchowych i teatralnej rozgrzewki staną się rzeczy codziennego użytku. Dorośli razem z dziećmi będą mieli okazję do stworzenia zwariowanych etiud.
Prowadzenie: Agnieszka Kolanowska - absolwentka logopedii, filologii polskiej i teatrologii, aktorka i instruktorka. Od 2009 roku związana z Teatrem Figur Kraków.


18 marca, niedziela, 11:30–12:30
Metamorfozy przedmiotów
Odsłaniamy magię przedmiotów. I mali, i duzi przekonają się, że oprócz funkcji użytkowej rzeczy mają również znaczenia, które my im nadamy zależnie od naszej wyobraźni. Sprawdzimy, czy zwykła rama może zamienić się w stół, stary but w potwora, a drewniana łyżka w tajemniczego wędrowca.


Prowadzenie: Monika Filipowicz – aktorka, lalkarka, instruktorka teatralna. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Związana z Teatrem Groteska w Krakowie.

 

Na warsztaty obowiązują bilety, które można zakupić na naszej stronie internetowej lub w kasie Cricoteki. Nie prowadzimy rezerwacji. Ilość miejsc jest ograniczona.


Bilet w cenie 10 zł obowiązuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zasadą jest udział co najmniej dwóch osób (dziecka i osoby dorosłej), ale można również uczestniczyć w trójkach, czwórkach itd. Nie prowadzimy rezerwacji miejsc, o uczestnictwie w zajęciach decyduje kupno biletu.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: Anna Migdał, tel. (12) 442 77 70 wew. 115 lub mail: migdal@cricoteka.pl


Organizator: Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Organizator:

Cricoteka

ul. Nadwiślańska 2
30-527 Kraków
tel.: 12 442 7 770

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć