Kraków » Wiadomości lokalne » Pechowy? Nosorożec

Pechowy? Nosorożec powiększ

Pechowy? Nosorożec

Patronat CzasDzieci.pl

My już go widzieliśmy! Jeszcze nieśmiało, ale pokazał się pierwszym widzom w Teatrze Groteska. Do złudzenia przypomina prawdziwego nosorożca. Potrafi ruszać uszami, nogami, ogonem i buzią. Tańczy i mówi. A jego największym marzeniem jest latanie. “Pechowy” nosorożec jest bohaterem najnowszego spektaklu Teatru Groteska. Przydreptał prosto z ciekawego, zabawnego i ciepłego opowiadania Leszka Kołakowskiego na scenę. Nie wstydzi się walczyć o swoje marzenia i umie prosić o wsparcie. Mały wróbel będzie starał się mu pomóc. A najmłodsze dzieci z rodzicami? Też pomogą nosorożcowi?

 

 

Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Lech Walicki. To on postanowił sięgnąć po opowiadanie Leszka Kołakowskiego, objętego cenzurą w PRLu, a wydanego oficjalnie dopiero w 2006 roku. Jak sam przyznaje, przeczytał utwór jednym tchem i zauważył w nim duży potencjał. Nie tylko literacki, ale także konstrukcyjny i animatorski. Największym atutem, ale też trudnością i wyzwaniem było stworzenie nosorożca, który wyglądałby jak prawdziwy, ale jednocześnie nie był przerażający dla małych dzieci. Czy to się udało? Przekonacie się podczas spektaklu. Ale naszym zdaniem - zdecydowanie tak!

Głównym celem stało się to, aby żeby zaskoczyć dzieci tym, że mamy w teatrze prawdziwego nosorożca mówi Małgorzata Zwolińska, autorka scenografii. Sami byliśmy dziećmi i wiemy, jakie wrażenie na nas robiły w dzieciństwie zabawki. Wydawało się nam, że one mają swoje życie, czują, myślą i są wrażliwe. Chodzi nam o to, żeby dostarczać dzieciom takich przeżyć, żeby one je kształtowały i żeby pozostawały w pamięci. To jest cel i nasza misja: małym dzieciom robić wielkie przyjemności.

 

 

Aktorzy spektaklu przyznają, że liczą na “efekt wow” podczas spotkania dzieci z nosorożcem. Mimo swoich gabarytów, zwierzę nie będzie wzbudzało w dzieciach strachu. Jest bardzo kochany, wzruszający i sympatyczny. Nauczenie się animowania takiej formy scenicznej trwało przez jakiś czas i wymagało szereg prób. Aktorzy musieli się nauczyć nawiązywania kontaktu ze zwierzęciem, łapania kontaktu wzrokowego oraz sprawdzali, jakie ma możliwości ruchowe. Nosorożec raz kojarzy się z żywym stworzeniem, a z kolei miewa takie momenty, kiedy widzimy go jako taką ogromną zabawkę, która ożyła. Jest to bardzo nietypowy rodzaj lalki, ponieważ animują ją nie tylko aktorzy siedzący wewnątrz, ale także aktorzy przebywający na zewnątrz.

 

Postacią łączącą widownię z nosorożcem jest narrator, konferansjer grany przez Jakuba Popławskiego. To on, w założeniu, jest właścicielem zwierzęcia i razem z nim odwiedza najmłodszych widzów. Bliskiemu kontaktowi ze nosorożcem sprzyja także układ Sali Kopułowej. 

 

 

W przygotowanie spektaklu włączyli się nie tylko pracownicy Teatru, ale także podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie, którzy wykonali niezwykłe ilustracje. Pojawiają się one podczas przedstawienia, są częścią wykorzystanych tam animacji. Współpraca Ośrodka z Teatrem trwa nie od dziś.

 

Oliwia Jarnot - wicedyrektor ośrodka w Juszczynie: Dzieci wkładają w te rysunki serca i umiejętności. To jest niesamowity wysiłek, namalowanie każdej kreski, każdej plamy kosztuje. Autorami ilustracji są nie tylko dzieci niepełnosprawne intelektualnie, ale także ruchowo, fizycznie. Tym bardziej dzieci są bardzo dumne z tych rysunków. Próbujemy im wyjaśniać ich wagę i sposób wykorzystania. Jest to także wydarzenie dla Ośrodka oraz dla rodziców. Oni także cieszą się niesamowicie. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do tego, żeby społeczeństwo zauważało nas, nie tylko w teatrze. Pokazujemy, że potrafimy się włączyć w sztukę, tworzyć coś pięknego.

 

Małgorzata Zwolińska, autorka scenografii: Współpracujemy z Ośrodkiem już od dłuższego czasu. Bardzo się cieszę, że możemy pokazać te prace szerszej widowni. Daje to możliwość otwarcia się innych ludzi na podopiecznych Ośrodka. Na zwrócenie uwagi na osoby, które potrzebują uwagi i pomocy, dobrego serca.

 

Lech Walicki: Ta współpraca ukierunkowuje myślenie widzów, że ten spektakl jest między innymi o takich dzieciach [niepełnosprawnych - przyp. red.]. Im bym chciał zadedykować ten spektakl. Im, rodzicom oraz wszystkim dorosłym, którzy spotykają dzieci gdzieś na ulicy, w różnych okolicznościach. Niech patrzą na nie przez pryzmat tego spektaklu. Naszego pechowego, nie wiem czy pechowego, nosorożca. W każdym razie smutnego, a czasem potrzebującego, żeby go pocieszyć.

 

     źródło zdjęcia: groteska.pl


A jak dzieci i wszyscy na widowni mogą włączyć się w spektakl? W spektaklu pojawiają się piosenki wykonywane na żywo. Przedostatnia z nich będzie mogła być wykonywana przez siedzącą na widowni publiczność. Twórcy zachęcają do pobrania z kanału YouTube Teatru czy ze strony internetowej fragmentu muzyki i nauczenia się piosenki. W ten sposób dzieci przychodzące na spektakl będą w jakiś sposób przygotowane do wzięcia w nim udziału.

 


Spektakl namawia dzieci do refleksji i odpowiadania na drobne lub mniej drobne pytania.

 

Opis spektaklu tutaj.

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Konkurs z Teatrem Groteska - wygraj zaproszenie... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Konkurs z Teatrem Groteska - wygraj zaproszenie na Doktora Dolittle!

Konkurs z Teatrem Groteska - wygraj zaproszenie na Doktora Dolittle!

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na spektakl Doktor Dolittle do Teatru Groteska na 27 stycznia, na godzinę 11:00 oraz upominek książkowy od CzasDzieci.pl więcej »
Wygraj zaproszenie do teatru dla Babci i Dziadka. Konkurs z Teatrem Ludowym

Wygraj zaproszenie do teatru dla Babci i Dziadka. Konkurs z Teatrem Ludowym

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka wspólnie z Teatrem Ludowym przygotowaliśmy dla Was specjalny konkurs. więcej »
Atrakcje 27. Finału WOŚP w Krakowie

Atrakcje 27. Finału WOŚP w Krakowie

Przed nami 27 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co będzie działo się podczas tegorocznej zbiórki w Krakowie? więcej »
Garść pomysłów na ferie 2019 w Krakowie!

Garść pomysłów na ferie 2019 w Krakowie!

Odliczanie czas zacząć. Już 14 stycznia w województwie małopolskim startują ferie zimowe! Nie macie jeszcze pomysłu jak je zaplanować, sprawdźcie nasze propozycje. więcej »
Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej oglądać możecie jedną z największych i najpiękniejszych szopek w Polsce. Przygotowana przez Ojców Bernardynów szopka w kalwaryjskim sanktuarium od Bożego Narodzenia przyciąga tłumy zwiedzających więcej »
Świąteczny konkurs. Pochwal się swoją choinką! (zakończony)

Świąteczny konkurs. Pochwal się swoją choinką! (zakończony)

Ubieranie choinki i dekorowanie domu to jedne z najprzyjemniejszych przedświątecznych czynności. Zapraszamy Was do udziału w naszym bożonarodzeniowym konkursie. więcej »
Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze wydarzenia (15-16 grudnia)

Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze wydarzenia (15-16 grudnia)

Przedstawiamy zestawienie najciekawszych wydarzeń nadchodzącego weekendu. W powietrzu czuć już świąteczną atmosferę. więcej »
Najciekawsze rodzinne wydarzenia na najbliższy weekend!

Najciekawsze rodzinne wydarzenia na najbliższy weekend!

Gdzie spotkacie Mikołaja w Krakowie? Gdzie poczujecie klimat świąt? Przedstawiamy najciekawsze mikołajkowe i świąteczne wydarzenia na najbliższy weekend. więcej »
Zwierzyniec. Okazy wybrane jedną z 5 najpiękniejszych książek 2018 roku

Zwierzyniec. Okazy wybrane jedną z 5 najpiękniejszych książek 2018 roku

29 listopada, podczas uroczystej gali w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, wręczono nagrody ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku ?Pióro Fredry 2018?. więcej »
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO!

Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO!

Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich
została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa
Ludzkości UNESCO! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
2019 w kinie - 23 filmy dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2019 w kinie - 23 filmy dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiada się, że rok 2019 w kinie będzie niesamowity! Już dawno nie było takiej lawiny kinowych przyjemności! To trzeba będzie zobaczyć!...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019