Kraków » Wiadomości lokalne » Pechowy? Nosorożec

Pechowy? Nosorożec powiększ

Pechowy? Nosorożec

Patronat CzasDzieci.pl

My już go widzieliśmy! Jeszcze nieśmiało, ale pokazał się pierwszym widzom w Teatrze Groteska. Do złudzenia przypomina prawdziwego nosorożca. Potrafi ruszać uszami, nogami, ogonem i buzią. Tańczy i mówi. A jego największym marzeniem jest latanie. “Pechowy” nosorożec jest bohaterem najnowszego spektaklu Teatru Groteska. Przydreptał prosto z ciekawego, zabawnego i ciepłego opowiadania Leszka Kołakowskiego na scenę. Nie wstydzi się walczyć o swoje marzenia i umie prosić o wsparcie. Mały wróbel będzie starał się mu pomóc. A najmłodsze dzieci z rodzicami? Też pomogą nosorożcowi?

 

 

Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Lech Walicki. To on postanowił sięgnąć po opowiadanie Leszka Kołakowskiego, objętego cenzurą w PRLu, a wydanego oficjalnie dopiero w 2006 roku. Jak sam przyznaje, przeczytał utwór jednym tchem i zauważył w nim duży potencjał. Nie tylko literacki, ale także konstrukcyjny i animatorski. Największym atutem, ale też trudnością i wyzwaniem było stworzenie nosorożca, który wyglądałby jak prawdziwy, ale jednocześnie nie był przerażający dla małych dzieci. Czy to się udało? Przekonacie się podczas spektaklu. Ale naszym zdaniem - zdecydowanie tak!

Głównym celem stało się to, aby żeby zaskoczyć dzieci tym, że mamy w teatrze prawdziwego nosorożca mówi Małgorzata Zwolińska, autorka scenografii. Sami byliśmy dziećmi i wiemy, jakie wrażenie na nas robiły w dzieciństwie zabawki. Wydawało się nam, że one mają swoje życie, czują, myślą i są wrażliwe. Chodzi nam o to, żeby dostarczać dzieciom takich przeżyć, żeby one je kształtowały i żeby pozostawały w pamięci. To jest cel i nasza misja: małym dzieciom robić wielkie przyjemności.

 

 

Aktorzy spektaklu przyznają, że liczą na “efekt wow” podczas spotkania dzieci z nosorożcem. Mimo swoich gabarytów, zwierzę nie będzie wzbudzało w dzieciach strachu. Jest bardzo kochany, wzruszający i sympatyczny. Nauczenie się animowania takiej formy scenicznej trwało przez jakiś czas i wymagało szereg prób. Aktorzy musieli się nauczyć nawiązywania kontaktu ze zwierzęciem, łapania kontaktu wzrokowego oraz sprawdzali, jakie ma możliwości ruchowe. Nosorożec raz kojarzy się z żywym stworzeniem, a z kolei miewa takie momenty, kiedy widzimy go jako taką ogromną zabawkę, która ożyła. Jest to bardzo nietypowy rodzaj lalki, ponieważ animują ją nie tylko aktorzy siedzący wewnątrz, ale także aktorzy przebywający na zewnątrz.

 

Postacią łączącą widownię z nosorożcem jest narrator, konferansjer grany przez Jakuba Popławskiego. To on, w założeniu, jest właścicielem zwierzęcia i razem z nim odwiedza najmłodszych widzów. Bliskiemu kontaktowi ze nosorożcem sprzyja także układ Sali Kopułowej. 

 

 

W przygotowanie spektaklu włączyli się nie tylko pracownicy Teatru, ale także podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie, którzy wykonali niezwykłe ilustracje. Pojawiają się one podczas przedstawienia, są częścią wykorzystanych tam animacji. Współpraca Ośrodka z Teatrem trwa nie od dziś.

 

Oliwia Jarnot - wicedyrektor ośrodka w Juszczynie: Dzieci wkładają w te rysunki serca i umiejętności. To jest niesamowity wysiłek, namalowanie każdej kreski, każdej plamy kosztuje. Autorami ilustracji są nie tylko dzieci niepełnosprawne intelektualnie, ale także ruchowo, fizycznie. Tym bardziej dzieci są bardzo dumne z tych rysunków. Próbujemy im wyjaśniać ich wagę i sposób wykorzystania. Jest to także wydarzenie dla Ośrodka oraz dla rodziców. Oni także cieszą się niesamowicie. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do tego, żeby społeczeństwo zauważało nas, nie tylko w teatrze. Pokazujemy, że potrafimy się włączyć w sztukę, tworzyć coś pięknego.

 

Małgorzata Zwolińska, autorka scenografii: Współpracujemy z Ośrodkiem już od dłuższego czasu. Bardzo się cieszę, że możemy pokazać te prace szerszej widowni. Daje to możliwość otwarcia się innych ludzi na podopiecznych Ośrodka. Na zwrócenie uwagi na osoby, które potrzebują uwagi i pomocy, dobrego serca.

 

Lech Walicki: Ta współpraca ukierunkowuje myślenie widzów, że ten spektakl jest między innymi o takich dzieciach [niepełnosprawnych - przyp. red.]. Im bym chciał zadedykować ten spektakl. Im, rodzicom oraz wszystkim dorosłym, którzy spotykają dzieci gdzieś na ulicy, w różnych okolicznościach. Niech patrzą na nie przez pryzmat tego spektaklu. Naszego pechowego, nie wiem czy pechowego, nosorożca. W każdym razie smutnego, a czasem potrzebującego, żeby go pocieszyć.

 

     źródło zdjęcia: groteska.pl


A jak dzieci i wszyscy na widowni mogą włączyć się w spektakl? W spektaklu pojawiają się piosenki wykonywane na żywo. Przedostatnia z nich będzie mogła być wykonywana przez siedzącą na widowni publiczność. Twórcy zachęcają do pobrania z kanału YouTube Teatru czy ze strony internetowej fragmentu muzyki i nauczenia się piosenki. W ten sposób dzieci przychodzące na spektakl będą w jakiś sposób przygotowane do wzięcia w nim udziału.

 


Spektakl namawia dzieci do refleksji i odpowiadania na drobne lub mniej drobne pytania.

 

Opis spektaklu tutaj.

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce.... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Budynki, ich wyposażenie, przedmioty codziennego użytku, barwne stroje ludowe, przedmioty kultu religijnego to pretekst do rozmowy o kulturze, tradycji, o tym jak kiedyś wyglądało życie na wsi. więcej »
Weekend w pigułce 13-14 października

Weekend w pigułce 13-14 października

Kolejny weekend października przynosi zawody sportowe, zajęcia dla młodych studentów, warsztaty plastyczne czy koncerty. Mamy też w zestawieniu propozycje dla całych rodzin. Wybierzcie coś dla siebie. Udanego weekendu! więcej »
Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Już 13 października w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
odbędzie się XVI Inauguracja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Podobne uroczystości mają miejsce na innych uniwersytetach w całej Polsce. Gościć na nich będą dzieci włączone do programu, tutorzy oraz koordynatorzy szkolni. więcej »
Weekend w pigułce 6-7 października

Weekend w pigułce 6-7 października

Pierwszy weekend października przynosi początek dużego festiwalu teatralnego, imprezę plenerową ku czci walczących o niepodległość, spacer śladami czarnoksiężników czy propozycję dla młodych przyrodników. więcej »
Weekend za pół ceny 5-7 października - Kraków

Weekend za pół ceny 5-7 października - Kraków

To kolejna już, tym razem jesienna edycja ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. więcej »
Krakowskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Krakowskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Tym razem nominowanych i organizatorów gościły wnętrza Opery Krakowskiej. Plebiscyt, w tym roku organizowany już po raz ósmy, ma na celu docenienie najbardziej rozwojowych inicjatyw skierowanych do dzieci. więcej »
Weekend w pigułce 28-30 września

Weekend w pigułce 28-30 września

To już ostatni weekend września, a zarazem pierwszy weekend jesieni. Zobaczcie nasze zestawienie - polecamy między innymi imprezy plenerowe, spacer po Krakowie pełnym fantastycznych stworzeń czy spektakl dla rodzin. więcej »
Nowy sezon i nowa sala w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowy sezon i nowa sala w Nowohuckim Centrum Kultury

22 września podczas Kombinatu Kultury Nowohuckie Centrum Kultury zaprezentowało swoją ofertę zajęć dodatkowych na nowy sezon.
więcej »
Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Zobaczcie, jakie działania są podejmowane, by rozwijać zainteresowanie książką i wychować nowe pokolenie czytelników. więcej »
Weekend w pigułce 22-23 września

Weekend w pigułce 22-23 września

Sprawdźcie co na nadchodzący weekend przygotowały krakowskie instytucje. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018