Kraków » Wiadomości lokalne » Pechowy? Nosorożec

Pechowy? Nosorożec powiększ

Pechowy? Nosorożec

Patronat CzasDzieci.pl

My już go widzieliśmy! Jeszcze nieśmiało, ale pokazał się pierwszym widzom w Teatrze Groteska. Do złudzenia przypomina prawdziwego nosorożca. Potrafi ruszać uszami, nogami, ogonem i buzią. Tańczy i mówi. A jego największym marzeniem jest latanie. “Pechowy” nosorożec jest bohaterem najnowszego spektaklu Teatru Groteska. Przydreptał prosto z ciekawego, zabawnego i ciepłego opowiadania Leszka Kołakowskiego na scenę. Nie wstydzi się walczyć o swoje marzenia i umie prosić o wsparcie. Mały wróbel będzie starał się mu pomóc. A najmłodsze dzieci z rodzicami? Też pomogą nosorożcowi?

 

 

Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Lech Walicki. To on postanowił sięgnąć po opowiadanie Leszka Kołakowskiego, objętego cenzurą w PRLu, a wydanego oficjalnie dopiero w 2006 roku. Jak sam przyznaje, przeczytał utwór jednym tchem i zauważył w nim duży potencjał. Nie tylko literacki, ale także konstrukcyjny i animatorski. Największym atutem, ale też trudnością i wyzwaniem było stworzenie nosorożca, który wyglądałby jak prawdziwy, ale jednocześnie nie był przerażający dla małych dzieci. Czy to się udało? Przekonacie się podczas spektaklu. Ale naszym zdaniem - zdecydowanie tak!

Głównym celem stało się to, aby żeby zaskoczyć dzieci tym, że mamy w teatrze prawdziwego nosorożca mówi Małgorzata Zwolińska, autorka scenografii. Sami byliśmy dziećmi i wiemy, jakie wrażenie na nas robiły w dzieciństwie zabawki. Wydawało się nam, że one mają swoje życie, czują, myślą i są wrażliwe. Chodzi nam o to, żeby dostarczać dzieciom takich przeżyć, żeby one je kształtowały i żeby pozostawały w pamięci. To jest cel i nasza misja: małym dzieciom robić wielkie przyjemności.

 

 

Aktorzy spektaklu przyznają, że liczą na “efekt wow” podczas spotkania dzieci z nosorożcem. Mimo swoich gabarytów, zwierzę nie będzie wzbudzało w dzieciach strachu. Jest bardzo kochany, wzruszający i sympatyczny. Nauczenie się animowania takiej formy scenicznej trwało przez jakiś czas i wymagało szereg prób. Aktorzy musieli się nauczyć nawiązywania kontaktu ze zwierzęciem, łapania kontaktu wzrokowego oraz sprawdzali, jakie ma możliwości ruchowe. Nosorożec raz kojarzy się z żywym stworzeniem, a z kolei miewa takie momenty, kiedy widzimy go jako taką ogromną zabawkę, która ożyła. Jest to bardzo nietypowy rodzaj lalki, ponieważ animują ją nie tylko aktorzy siedzący wewnątrz, ale także aktorzy przebywający na zewnątrz.

 

Postacią łączącą widownię z nosorożcem jest narrator, konferansjer grany przez Jakuba Popławskiego. To on, w założeniu, jest właścicielem zwierzęcia i razem z nim odwiedza najmłodszych widzów. Bliskiemu kontaktowi ze nosorożcem sprzyja także układ Sali Kopułowej. 

 

 

W przygotowanie spektaklu włączyli się nie tylko pracownicy Teatru, ale także podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie, którzy wykonali niezwykłe ilustracje. Pojawiają się one podczas przedstawienia, są częścią wykorzystanych tam animacji. Współpraca Ośrodka z Teatrem trwa nie od dziś.

 

Oliwia Jarnot - wicedyrektor ośrodka w Juszczynie: Dzieci wkładają w te rysunki serca i umiejętności. To jest niesamowity wysiłek, namalowanie każdej kreski, każdej plamy kosztuje. Autorami ilustracji są nie tylko dzieci niepełnosprawne intelektualnie, ale także ruchowo, fizycznie. Tym bardziej dzieci są bardzo dumne z tych rysunków. Próbujemy im wyjaśniać ich wagę i sposób wykorzystania. Jest to także wydarzenie dla Ośrodka oraz dla rodziców. Oni także cieszą się niesamowicie. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do tego, żeby społeczeństwo zauważało nas, nie tylko w teatrze. Pokazujemy, że potrafimy się włączyć w sztukę, tworzyć coś pięknego.

 

Małgorzata Zwolińska, autorka scenografii: Współpracujemy z Ośrodkiem już od dłuższego czasu. Bardzo się cieszę, że możemy pokazać te prace szerszej widowni. Daje to możliwość otwarcia się innych ludzi na podopiecznych Ośrodka. Na zwrócenie uwagi na osoby, które potrzebują uwagi i pomocy, dobrego serca.

 

Lech Walicki: Ta współpraca ukierunkowuje myślenie widzów, że ten spektakl jest między innymi o takich dzieciach [niepełnosprawnych - przyp. red.]. Im bym chciał zadedykować ten spektakl. Im, rodzicom oraz wszystkim dorosłym, którzy spotykają dzieci gdzieś na ulicy, w różnych okolicznościach. Niech patrzą na nie przez pryzmat tego spektaklu. Naszego pechowego, nie wiem czy pechowego, nosorożca. W każdym razie smutnego, a czasem potrzebującego, żeby go pocieszyć.

 

     źródło zdjęcia: groteska.pl


A jak dzieci i wszyscy na widowni mogą włączyć się w spektakl? W spektaklu pojawiają się piosenki wykonywane na żywo. Przedostatnia z nich będzie mogła być wykonywana przez siedzącą na widowni publiczność. Twórcy zachęcają do pobrania z kanału YouTube Teatru czy ze strony internetowej fragmentu muzyki i nauczenia się piosenki. W ten sposób dzieci przychodzące na spektakl będą w jakiś sposób przygotowane do wzięcia w nim udziału.

 


Spektakl namawia dzieci do refleksji i odpowiadania na drobne lub mniej drobne pytania.

 

Opis spektaklu tutaj.

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy

Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 22 lipca na dzień otwarty wystawy
Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia! więcej »
KOMBINAT KULTURY - dzień otwarty NCK

KOMBINAT KULTURY - dzień otwarty NCK

W czwartą sobotę września NCK szeroko otworzy swoje drzwi dla wszystkich tych, którzy pragną twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, rozwijać swoje talenty lub zdobywać nową wiedzę i nawiązywać znajomości. więcej »
Kolejny etap remontu rozpoczęty!

Kolejny etap remontu rozpoczęty!

W Teatrze Groteska rozpoczął się kolejny etap remontu. Wymiana sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego, zakup wyposażenia niezbędnego do modernizacji górnej mechaniki sceny oraz innego niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej wyposażenia. więcej »
Weekendy w mieście bez nudy

Weekendy w mieście bez nudy

Wakacje spędzane w mieście nie muszą być nudne. Mamy dla Was i dzieciaków sporo pomysłów. Będzie o kawiarniach i restauracjach przyjaznych maluchom, o parkach rozrywki i linowych, o plażach, lodach, basenach i konkursie. więcej »
Rozhuśtane centrum Krakowa - najlepsze place zabaw

Rozhuśtane centrum Krakowa - najlepsze place zabaw

Z czym kojarzy Wam się centrum Krakowa? Z bulwarami? Smokiem wawelskim? Plantami? Nam kojarzy się z ciekawymi placami zabaw! Zobaczcie, jak interesujące i rozwijające może stać się popołudnie spędzone wspólnie z dzieckiem na placu zabaw.
więcej »
Zachwycająca "Lampa Aladyna" w Grotesce
Patronat CzasDzieci.pl

Zachwycająca "Lampa Aladyna" w Grotesce

Dzieci od 7 lat
Spektakl "Cudowna lampa Aladyna" to opowieść. I to jest jego niesamowity walor. Od początku jesteśmy wciągnięci w spójną fabułę opowiadaną przez poszczególnych aktorów. więcej »
Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Upalna pogoda sprawia, że mamy ochotę spędzać weekendy i popołudnia z dala od miasta. W okolicach Krakowa jest kilka zbiorników wodnych, nad którymi możemy przyjemnie spędzić letnie dni. Także takich przyjaznych dzieciom. więcej »
Cudowna lampa, tajemniczy dżin i Aladyn
Patronat CzasDzieci.pl

Cudowna lampa, tajemniczy dżin i Aladyn

Kto z nas nie marzył w pewnym momencie o tym, aby mieć swojego własnego, zamkniętego w lampie ducha, spełniającego życzenia? Jaki byłby nasz duch? Dobry, złośliwy, zabawny? O co byśmy go poprosili? więcej »
Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Największe polskie miasta oferują mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, nie brakuje warsztatów, festiwali czy koncertów. Jednak nie wszystkie zasługują na uwagę, a niektórych wprost nie można przegapić! Jak wybrać te najlepsze? więcej »
Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Najlepszy prezent z okazji Dnia Dziecka to wspaniałe przeżycia? Z całą pewnością mogę stwierdzić, że takich właśnie dostarczył spektakl ?Pan Tralaliński?, na który poszliśmy z moim 6 latkiem w niedzielne przedpołudnie do Opery Krakowskiej... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Jak umilić czas swojemu maluchowi?  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Nowinki

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  
Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto ty jesteś? To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także...  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018