Kraków » Wiadomości lokalne » Spektakl Piękna i Bestia. Recenzja

Spektakl Piękna i Bestia. Recenzjapowiększ

Spektakl Piękna i Bestia. Recenzja

Kto nie zna historii o Pięknej i Bestii... Chyba każdy z nas zetknął się z nią nie raz. Najbardziej popularna jest zapewne wersja Disneya. Warto jednak czasami sięgnąć do oryginału, poznać tę opowieść w jej pierwotnej wersji. Tak właśnie postanowił zrobić reżyser spektaklu, Jerzy Jan Połoński. W jego interpretacji nie zobaczymy śpiewających świeczników, a Bella nie jest jedyną córką trochę zwariowanego ojca - naukowca. Czy to jednak znaczy, że historia jest mniej ciekawa? Zdecydowanie nie! Przekonaliśmy się o tym będąc na przedpremierowym spektaklu w Teatrze Groteska.

 

 

 

"Piękna i Bestia" to spektakl zawierający wszystkie elementy lubiane przez dzieci: śpiew, taniec, lalki, ciekawą scenografię i wciągającą historię. Od początku jesteśmy zaciekawieni tajemnicami, które skrywają drzwi - główny element scenografii. Raz są drzwiami pałacu Bestii, raz drzwiami domku Belli i jej rodziny. Postaci są barwne, niektóre z nich zabawne. Cały czas przez historię prowadzi nas kamerdyner, który opowiada i wyjaśnia.

 

 

Spektakl bywa chwilami mroczny, ale taki nastrój bardzo szybko zostaje przełamany wesołą piosenką czy kolejną radośniejszą sceną. Postać Bestii także nie powinna być przerażająca, nawet dla najmłodszych dzieci. Zagrana została w dość łagodny sposób. Piosenki są przyjemne dla dzieci, a ich teksty bogate. Dorośli mogą w nim odczytać więcej sensów. Dzięki temu spektakl jest wartościowy nie tylko dla dzieci.

 

 

Najbardziej uniwersalne i ponadczasowe, a także niezwykle istotne w dzisiejszych czasach jest przesłanie spektaklu. Pokazuje on istotę poznania drugiego człowieka. To poznanie nie opiera się jedynie na powierzchownej ocenie, ale na odkrywaniu zainteresowań, potrzeb i emocji, które wymaga czasu. Bella spędziła z Bestią kilka miesięcy i dopiero wtedy zaczęła dostrzegać jego walory, ukryte pod nieprzyjemnym wyglądem. W dobie przelotnych znajomości i internetowych kontaktów opierających się często głównie na ocenie zdjęć i wyglądu ważne jest, by wracać do przesłania tej historii i inspirować się nią. Bestia nie jest tylko symbolem brzydoty, ale ogólniej, jest symbolem inności. Może być ona przerażająca w pierwszej chwili, ale oswojona i dobrze poznana, staje się intrygująca i przyjazna.

Spektakl pokazuje też wartość poświęcenia się dla drugiego człowieka. Pokazuje, że miłość ma różne oblicza i może przejawiać się w różny sposób. Cały czas obserwujemy miłość Belli do ojca oraz trudną miłość do Bestii. Miłość, która pozwala odejść i miłość, która poświęca własną wolność. 

 

 

 

“Piękna i Bestia” jest spektaklem rodzinnym, który warto obejrzeć razem z dziećmi i pomóc im odkryć różne sensy. A może to właśnie dzieci pokażą nam coś odkrywczego w znanej historii?

 

źródło zdjęć: groteska.pl/ fot. Aneta Żurek/Polska Press

 

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Weekend w pigułce 16-17 czerwca 2018 więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Weekend w pigułce 16-17 czerwca 2018

Weekend w pigułce 16-17 czerwca 2018

Ten weekend to przede wszystkim dwie noce: w sobotę Noc Teatrów, a w niedzielę Noc Tańca. W naszym kalendarzu i zestawieniu znajdziecie propozycje z nimi związane. A oprócz tego... więcej »
Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Największe polskie miasta oferują mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, nie brakuje warsztatów, festiwali czy koncertów. Jednak nie wszystkie zasługują na uwagę, a niektórych wprost nie można przegapić! Jak wybrać te najlepsze? więcej »
Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Najlepszy prezent z okazji Dnia Dziecka to wspaniałe przeżycia? Z całą pewnością mogę stwierdzić, że takich właśnie dostarczył spektakl ?Pan Tralaliński?, na który poszliśmy z moim 6 latkiem w niedzielne przedpołudnie do Opery Krakowskiej... więcej »
Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie

Dzień Dziecka z 11. Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie

Bajkowe przeżycie okazało się być wspaniałym prezentem z okazji dnia dziecka. Najmłodsi opuszczali halę Tauron Areny nie tylko z uśmiechem na twarzach, ale i z przekonaniem, że bawili się naprawdę dobrze i żadna bestia już im nie straszna. więcej »
Młodzieżowy Chór Gospel + Zespół jazzowy

Młodzieżowy Chór Gospel + Zespół jazzowy

Przedstawiamy Państwu efekt projektu realizowanego przez Młodzieżowy Chór Gospel, Grupę Medialną Młodzieżowego Domu Kultury "Dom Harcerza" oraz Zespół Jazzowy Szkoły Muzycznej Im. B. Rutkowskiego. więcej »
Smoki są już pełnoletnie, czyli o 18. Wielkiej Paradzie Smoków

Smoki są już pełnoletnie, czyli o 18. Wielkiej Paradzie Smoków

Wielka Parada Smoków to wydarzenie lubiane i podziwiane już nie tylko przez krakowian, ale także przez gości z różnych części Polski. Co sprawia, że niezwykłe stwory odwiedzane są coraz liczniej? O paradzie, smokach, nowych działaniach podczas pikniku, a także o rodzinnym charakterze wydarzenia opowiada nam Dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek. więcej »
Kraków dla najnajów

Kraków dla najnajów

Dzieci do 3 roku
W centrum, Nowej Hucie, rowerem i w jednym bucie. Wszędzie i każdym sposobem znajdziecie w Krakowie propozycje dla najmłodszych i rodziców. W galerię klikajcie i przybywajcie! więcej »
Top 5 wydarzeń cyklicznych organizowanych w Krakowie

Top 5 wydarzeń cyklicznych organizowanych w Krakowie

Nasze miasto słynie z atrakcyjnych wydarzeń, które od lat przyciągają mieszkańców i turystów. Każde z nich proponuje coś ciekawego i edukacyjnego dla dzieci. Sprawdźcie nasze top 5. Niektóre z nich już niedługo! więcej »
18. urodziny w grodzie Kraka
Patronat CzasDzieci.pl

18. urodziny w grodzie Kraka

To będą prawdziwe smocze urodziny! Około czterdziestu kolorowych smoków, ponad tysiąc animujących je dzieci, wielki rodzinny piknik na Bulwarach oraz widowisko z laserami, efektami pirotechnicznymi i nastrojową muzyką. Tak zapowiada się 18. Wielka Parady Smoków. więcej »
Opieka medyczna

Opieka medyczna

Co powinniśmy wiedzieć o Podstawowej Opiece Zdrowotnej? Do czego mają prawo pacjenci w Krakowie? Gdzie można otrzymać nocną i świąteczną opiekę zdrowotną? Garść przydatnych informacji dla mieszkańców naszego miasta. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

KONKURS na Czasie

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji...  

Nowinki

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  
Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Top 10 najlepszych atrakcji Legendii

Gdy pierwszy raz weszliśmy do Legendii, od razu ogromne uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach! Wiedzieliśmy, że przez najbliższy...  

Wideorecenzja na Czasie

Seria "Królik Franek"

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018