Kraków

Dozwolone do lat trzech

Dozwolone do lat trzech

Maluchy też mają co robić w Krakowie! Przygotowaliśmy ściągę z oferty instytucji kultury dla dzieci w wieku do trzech lat.

 

Criocteka w każdą środę zaprasza na warsztaty dla dzieci w wieku od 2 do 3 lat. Co miesiąc mają one inny motyw przewodni, ale zawsze zainspirowany twórczością Tadeusza Kantora. Wbrew pozorom sztuka Kantora nie jest zjawiskiem hermetycznym, ba, dzieci często czują ją dużo lepiej niż dorośli. Każde warsztaty są pretekstem do poznania fragmentu kolekcji oraz do niczym nieskrępowanej twórczej zabawy. Co istotne (i rzadkie) można przyjść na pojedyncze warsztaty. Zobacz program na czerwiec 2016.

 

 

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego zaprasza z kolei na Smykowe Granie, czyli spotkania z muzyką, tańcem i śpiewem dla dzieci w wieku do 3 lat a także dla kobiet w ciąży, z wykorzystaniem koncepcji i metordy prof. E.E. Gordona. Merytorycznym opiekunem cyklu jest dr Ewa Klimas-Kuchtowa - kierownik Studiów Podyplomowych „Muzykoterapia” na Akademii Muzycznej w Krakowie. Każda odsłona cyklu ma inny motyw przewodni, nie trzeba zapisywać się na cały cykl, a najbliższe (i przy okazji ostatnie przed wakacjami) zajęcia odbędą się w weekend 18/19 czerwca 2016.

 

Paleta debiutanta to niedzielne zajęcia dla beniaminków w Muzeum Narodowym w Krakowie. Muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba, ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki uczą się przez zabawę. Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są nie tylko pędzel, ale również dłonie, stopy i przedmioty codziennego użytku. Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść. Warto pamiętać o tym, że zapisy odbywają się nie na pojedyncze zajęcia, a na semestralny cykl. Na wiosenny nie ma już miejsc, toteż warto śledzić stronę Muzeum Narodowego po wakacjach.

 

 

Na warsztaty umuzykalniające Du:da:di dla dzieci i niemowląt zaprasza Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Przy pomocy muzyki wykonywanej na żywo dzieci odkrywają świat rytmów i skal w oparciu o Teorię Uczenia się Muzyki profesora E.E Gordona.  W spontaniczny sposób rozwijają swoje zdolności muzyczne oraz harmonię ruchu. Każdym zajęciom towarzyszą rekwizyty pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Zajęcia odbywają się w poniedziałkowe przedpołudnia w dwóch grupach wiekowych: do 1,5 roku życia oraz do 3 lat.

 

Było dla ducha, teraz coś dla ciała. Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na zajęcia sportowe dla mam z dziećmi - Fitness z maluszkiem. Uczestnicząc w zajęciach mama dba o swoje zdrowie, samopoczucie i figurę nie rozstając się ze swoim maleństwem. Ćwiczenia wykonuje się wspólnie z dzieckiem, można go trzymać w ramionach, układać na brzuchu. Dla obojga jest to wspaniała zabawa i okazja do budowania wzajemnej więzi. Zajęcia odbywają się w raz w tygodniu – we wtorki przed południem.

 

 

Zostańmy jeszcze w Nowej Hucie. Mała ARTzona zaprasza na zajęcia w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida dzieci od 3 miesiąca do 3 roku życia. Dziecko harmonii to zajęcia rozwojowo-umuzykalniające prowadzone wg metody pedagogicznej „Sonatal”, lekarza i muzyka M. Łazarewa, Zajęcia łączą w sobie wiele różnorodnych elementów (rytmicznych, teatralnych, ruchowych, artystycznych), ich podstawę  stanowi muzyka: dużo śpiewu, grania i słuchania. Dziecko harmonii – to muzyczne odkrycie i doświadczenie dzieckiem całego świata. M. Łazarew wymyślił system piosenek, związanych z podstawowymi czynnościami w życiu niemowląt i dzieci – jedzeniem, kąpielą, zabawą itd. Przez inne piosenki dziecko poznaje zwierzęta i rośliny, rzeczy i przedmioty, litery i liczby, ruchy i emocje. Prowadzi muzykolożka Irina Utienkowa-Szałapak. Zajęcia odbywają się w środy popołudniu i czwartki rano.

 

Z kolei Klub Kuźnia zaprasza w każdy piątek na Tańczące nutki. Zajęcia polecamy rodzicom, którzy dbają o integrację z dzieckiem, rozwój jego poczucia rytmu, muzykalność i spotkania z rówieśnikami. Tańczące nutki to świetny sposób na adaptację dziecka w grupie rówieśników przed przedszkolem czy żłobkiem. Zajęcia przeznaczone dla maluszków od 12 m-ca - 2,5 r.ż. z rodzicami. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć