Kraków

Premierowo w Teatrze Groteska. Dwanaście prac Heraklesa

Premierowo w Teatrze Groteska. Dwanaście prac Heraklesa

Już w najbliższy piątek i sobotę w Teatrze Groteska odbędzie się premiera spektaklu "Dwanaście prac Heraklesa" w reżyserii Elżbiety Depty. Tekst napisał Adrian Szafrański.

 

Spektakl opowiada dzieje Heraklesa za pomocą atrakcyjnego języka teatru formy. Rozgrywa się w czterech planach – na scenie pojawią się aktorzy w żywym planie, w maskach, zobaczymy też lalki i teatr cieni.

 

Herakles musi odpokutować własne występki wykonując dwanaście nadludzkich prac. Twórcy  skupiają się na jego rozdarciu  pomiędzy Cnotą a Rozkoszą. Jak jednak podkreśla Elżbieta Depta, są one rozumiane  nieco inaczej niż rozumiemy je współcześnie – Cnota to dążenie do równowagi i moralności, z kolei Rozkosz to folgowanie własnym zachciankom i instynktom. Bohater w trakcie opowieści dojrzewa, uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, a także pokory. Dzięki cierpliwości i odwadze, by krytycznie spojrzeć na siebie udaje mu się odpokutować swoje winy.

 

 

Spektakl „Dwanaście prac Heraklesa” to przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu do odpowiedzialności za swoje czyny. Pisząc naszą wersję mitu, zadawaliśmy sobie pytanie kim byłby Herakles dzisiaj, na czym polegałaby jego przemiana i co w Heraklesie może zainteresować młodego widza. Herakles to postać znana głównie ze swojej nadludzkiej siły i tym przypomina on współczesnych popularnych superbohaterów. Jednak nasz Herakles w trakcie swoich przygód przede wszystkim dojrzewa, uwrażliwia się na innych. Jego prace polegają nie tylko na pokonywaniu kolejnych potworów, ale na zdobywaniu wiedzy, wytrwałości, poznawaniu wagi przyjaźni, uczeniu się na błędach – pisze na temat spektaklu Elżbieta Depta.

 

Scenografia (szczególnie kolorystyka) nawiązuje sztuki greckiej i do malarstwa wazowego. W spektaklu pojawią się także sporych rozmiarów lalki, przedstawiające mitologiczne potwory.

 

 

Spektakl obfituje w choreografię, w tym choreografię walk – widzowie mogą liczyć między innymi na spektakularne walki Heraklesa z Amazonkami. Poruszyć odbiorców może także muzyka.

 

Oprawa muzyczna przedstawienia i chóry w maskach inspirowane są instrumentami i rytmami greckiej muzyki antycznej i współczesnej, u nas wykonywanej przez aktorów na żywo - zachęca reżyserka.

 

 

Dodajmy, że spektakl adresowany jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej i uczniów szkół średnich. Przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym wygrać możecie dwa podwójne zaproszenia na premierę w piątek 23, listopada na godz. 18:00. Aby wziąć udział w konkursie wyślijcie e-mail (bez danych osobowych) na adres wejsciowki@czasdzieci.pl i napiszcie, dlaczego to Was mamy wybrać. W piątek o godz. 10:00 wylosujemy dwie osoby i skontaktujemy się z nimi mailowo.

 

Spektakl wystawiany będzie według repertuaru.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć