Rozrywka dla dzieci » Czytanki

Wynalazek na piątkę z plusem - Ludwik Jerzy Kern

Powiedział mi kiedyś mój tata

I miał, jak się zdaje, rację

Że największym wynalazcą wszechświata

Był ten

Co wynalazł WAKACJE [...]

Wakacje dla nas, to wspaniały czas,

Lekcji nie ma i nauka idzie w las.

Leżę sobie na tapczanie jak ten lord,

Leniuchować mogę codziennie

I cieszę się z tego niezmiernie
Pozostałe bajki:

Życzenia na Dzień Matki cz. X

Mamusiu Kochana! W dniu tak uroczystym, w dniu Twojego święta, składam Ci życzenia, o Tobie pamiętam. By życie Twe było kwiatami usłane, tak piękne i czyste jak letni... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. IX

Zapytał mnie kolega o moją pierwszą miłość. Odpowiedziałem mu, że moją pierwszą miłością była moja Mama. Dlatego do Ciebie, Mamo ślę dzisiaj to serce. Zawsze będzie z Tobą.   ***   Mam... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. VIII

Ja Ci nie dam, Mamo, gwiazdki z nieba, bo Ci wcale gwiazdki nie potrzeba. Ja Ci nie dam, Mamo, krokodyla, bo on wcale życia nie umila. I nie kupię Ci nowego kosmetyku, bo ich... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. VII

Ile kwiatków w maju, Ile szczęścia w raju, Tyle radości i słodyczy Kochający synek życzy.   ***   W kalendarzu Święto Matki z życzeniami śpieszą... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. VI

Kochana Mamo! Niech ten radosny dzień na zawsze Twe troski odsunie w cień. Niech się śmieje do Ciebie świat, blaskiem szczęśliwych i długich lat!   ***   Żyj... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. V

Myślą w przyszłość wybiegam i zaczynam marzyć, że zastąpię cię w pracy, gdy tylko dorosnę. Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenie, za twą miłość matczyną, nigdy... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. IV

Czas, jak koło szybko krąży, rok za rokiem szybko mija, z życzeniami synek dąży, niech Ci tylko szczęście sprzyja!   ***   Za Twe czułe serce, za mądre nakazy, w... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. III

Mamo! Ty mnie życia uczyłaś, wszystko co miałaś mi poświeciłaś, nikt nie ofiaruje nigdy mi więcej. Dziś Ci więc serce me daję w podzięce.   ***   Droga... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. II

Dziś dla Ciebie Mamo, świeci słońce złote, Dla Ciebie na oknie usiadł barwny motyl. Dziś dla Ciebie Mamo, płyną barwne chmurki, A wiatr je układa w świąteczne laurki. Dziś dla... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Matki cz. I

W dniu twojego święta Stoję tutaj uśmiechnięta. Uśmiechnięta i nieśmiała, Ze wzruszenia drżąca cała. Chciałabym powiedzieć ładnie, Co w serduszku leży na dnie, Lecz mi pięknych... czytaj więcej »

Co słonko widziało - Maria Konopnicka

Cały dzionek słonko Po niebie chodziło; Czego nie widziało! Na co nie patrzyło! Widziało nasz domek, Jak się budzi rankiem, Jak Magda na pole Niesie mleko dzbankiem… Jak... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. IX

Gdy Cię gnębi zła pokusa, schroń się wtedy u Jezusa. Skryj się w jego słodkiej ranie, a pokusa wnet ustanie.   ***   Dziś jeden z najpiękniejszych dni w... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. VIII

Bóg Cię widzi, choć się kryjesz, Strzeż się grzechu póki żyjesz. Każdy dzień co Ci upłynie Świadczyć ma o dobrym czynie.    ***   Cieszy się... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. VII

Komunia dziś sprawiła, że się stałaś ukochanym dzieckiem Boga,  jego łaskę otrzymałaś,  z nią jest prosta każda droga,  ufaj Bogu nie pytając,  co... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. VI

Choć się ukryłeś w tej Hostii małej, przecież mój Jezu ciebie poznałem. I tak się cieszę, żeś przyszedł do mnie, bo Cię mój Jezu kocham ogromnie.   ***   Jezu... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. V

Przeżywamy dziś wraz z Tobą radość z nowego i szczególnego spotkania z Jezusem. Nie trać nigdy tej radości z bycia jednością z Panem, zawsze już przyjmuj Jezusa do swego serca, a Ten, który... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. IV

Dziś jeden z najpiękniejszych dni w życiu - Twoje pierwsze, tak bliskie spotkanie z Panem Jezusem. Zachowaj ten dzień głęboko w pamięci i w sercu! Obfitych Łask Bożych... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. III

Panie Jezu, błogosław temu dziecku, które dziś Ciebie przyjęło do serca, niech będzie radością Rodziny, Kościoła i naszej Ojczyzny. Z życzeniami z okazji przyjęcia sakramentu Komunii Świętej…   ***   Z... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. II

Ukochane małe dziecię, Gdy chcesz szczęście mieć na świecie. Gdy Cię minąć ma zła droga, Nade wszystko miłuj Boga. Kochaj swoich rodzicieli, By pociechę z Ciebie mieli. Ale... czytaj więcej »

Życzenia na Pierwszą Komunię Świętą cz. I

Idź drogą bez przeszkód, miej w sercu wiarę, uczciwość i miłość, aby Bóg prowadził Cię przez życie godnie i szczęśliwie. Na Pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej życzenia wielu łask... czytaj więcej »

Upominanie słońca - Wojtek Wróblewski

Słońce wstaje rano. Bardzo rano. Ma jednak również swoje humory. Latem wstaje wcześniej, ale zimą dużo później. - Skąd takie grymasy u naszego słoneczka? - zastanawiała się Kasia. Mama... czytaj więcej »

Bulinowe przygody I - Marta Czemska

W dawnych czasach różne rzeczy się działy. Śpiące księżniczki, waleczni rycerze, smoki, czy krasnoludki – historie o nich dzieci, wszystkie dzieci znają bardzo dobrze. Nie znają jednak... czytaj więcej »

Małe budowanie - Ania Depczyńska

Adam był z tego znany, że lubił wymyślać różne rzeczy. Mimo, że miał zaledwie 6 lat to już był uznawany za małego konstruktora. Do jego ulubionych zabawek należały klocki. Miał ich pod... czytaj więcej »

Ptasi Karmnik - Izabela Sadczyńska

Gdy przyszła zima i spadł śnieg w ptasim karmniku panował straszny gwar. Najwięcej przyleciało szarych wróbli. Przybyły całą gromadą. Wydzióbują ziarenka zbóż. Zaraz potem przyleciała... czytaj więcej »

Trzy bałwanki - Marta Fic

Na placu zabaw przed przedszkolem stały dwa bałwany. Jeden był duży, drugi mały. Bałwan duży był ulepiony przez grupę Zuchów, przedszkolnych starszaków. Bałwan mały był ulepiony przez... czytaj więcej »

Spijże, śpij... - K. Woźniak

Śpijże stul oczka maluśki, śpią już pszczółki i śpią muszki, zajączek też śpi na łące, tam gdzie kwiaty są pachnące. Stokroteczka płatki zwija i zasypia nawet żmija, żuczek... czytaj więcej »

Mocne nogi - Grzegorz Tompolski

Wielu marzy o szybkich rakietach, samolotach czy samochodach. Mały Michał marzył o mocnych nogach. Co komu po mocnych nogach? Nie prześcignie nimi ani rakiety, ani samolotu, ani samochodu. Jednak... czytaj więcej »

Świąteczne sprzątanie lasu - Grzegorz Tompolski

Wiosna to czas radosny. Wiele jest ku temu powodów. Dni są coraz dłuższe, słońce coraz cieplejsze, a trawa coraz zieleńsza. Wiosną cieszymy się również na okoliczność nadchodzących świąt... czytaj więcej »

Malowanie jajek - Marta Skibicka

Julia z niecierpliwością czekała na Wielką Sobotę. Wszystko dlatego, że właśnie tego dnia w jej domu malowało się jajka. Przygotowania do tego zadania rozpoczęły się znacznie wcześniej.... czytaj więcej »

Lany poniedziałek - Alina Gierun

Słońce nieśmiało wyglądało przez chmury, upewniając się, czy ludzie pamiętają, że dzisiaj jest śmigus-dyngus. Pierwszy wstał tato. Cichuteńko na paluszkach przemknął się do kuchni,... czytaj więcej »

Piosenka o LITERCE B || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI

B B B B B B B B Z literką B warto trzymać się B stoi na drugim miejscu w alfabecie Literka B wybuchowa jest B bombowo śpiewa się więc śpiewajmy B B B B B B B B B   B... czytaj więcej »

Piosenka o LITERCE D || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI

Zdaje mi się że widziałem D! D! Gdzie to D? D! Schowało się!   Kto zna literkę B To pewnie dobrze wie Że duże B ma brzuski dwa A małe b ma jeden mały brzuszek? Tak!   I... czytaj więcej »

Pociąg ELEKTRYCZNY || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI

Pociąg pociąg, pociąg elektryczny Bardzo bardzo bardzo szybki Pędzi pędzi pędzi ta maszyna Nic jej nic jej nie zatrzyma   PE: - Mówią mi pociąg elektryczny PE: - Jestem... czytaj więcej »

Piosenka o FIGURACH || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI

Proste figury geometryczne Kwadraty i trójkąty Koła i prostokąty Na pewno wszystkie dostrzegasz cały czas Wkoło ich pełno, kształtują cały świat Kwadraty i trójkąty Koła... czytaj więcej »

Śmiga LOKOMOTYWA || DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI

Śmiga lokomotywa, sunie przed siebie Przed nią tory za nią sznur wagonów jedzie Z komina bucha dym, silnik głośno pracuje Gdy się ciuchcia zmęczy odpocznie na peronie   Jedzie... czytaj więcej »

Piosenka o GŁOWIE || CeZik malutki i DrobNutki || Piosenki DLA DZIECI

REFREN To nasza głowa Głowa jest duża A z przodu głowy Jest nasza buzia I na tej buzi Dzieją się cuda Bez buzi na głowie Byłaby nuda Byłaby nuda   I ZWROTKA Oczy... czytaj więcej »

Złotowłosa królewna

Raz królewna złotowłosa cudny miała sen, że splatała złote włosy, złociste jak len. I przyszedł do niej grajek, na skrzypcach zaczął grać i mówi: Pójdź, królewno konwalie... czytaj więcej »

Kołyska - Domowe Melodie

Śpij, ja zostawię Ci Pod poduszką zęby złote Kromkę lepką z miodem Śpij, wszystkie dobre sny Przecedzimy do garnuszka Byś nie zdążył zgubić ich   Śpij, same lecą... czytaj więcej »

Kołysanka dla okruszka - Seweryn Krajewski

Królu mój, ty śpij, ty śpij, a ja, królu mój, nie będę dzisiaj spał. Kiedyś tam będziesz miał dorosłą duszę, kiedyś tam, kiedyś tam…   Ale dziś jesteś mały... czytaj więcej »

Cytaty o dzieciach

Od dzieci można się wiele dowiedzieć. Na przykład, jak bardzo jesteś cierpliwy. - Franklin P. Adams   ***   Dzieci nigdy nie były dobre w słuchaniu starszych, ale też... czytaj więcej »

Cytaty o rodzicielstwie

Zachęcaj i wspieraj swoje dzieci, ponieważ są takie, jakie wierzysz, że są! - Lady Bird Johnson   ***   Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym... czytaj więcej »

Ptasi mózg - Jan Brzechwa

Dnia pewnego leśne ptaki Przeczytały napis taki: „Tu dla mody i ozdoby Wymieniamy ptasie dzioby! Szlifujemy, poprawiamy I zapłaty nie żądamy”. Widzą ptaki: dziupla w... czytaj więcej »

Tłusty czwartek - życzenia

Czwartek Tłusty - dniem rozpusty, każdy zajada pączek tłusty. Czy to jeden czy to dwa, a czasem ile się da. Ja Ci życzę dziś smacznego, zjedz pączka chociażby jednego. A... czytaj więcej »

Tłusty Czwartek - wierszyki

Był sobie mały, tłuściutki pączek. Był okrąglutki i nie miał rączek. Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę, a w środku dziurkę na konfiturkę!   ***   Pyszne... czytaj więcej »

Tłusty czwartek - przysłowia

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.   ***   Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy... czytaj więcej »

W karnawale, w karnawale

W karnawale, w karnawale Dookoła wielkie bale, Gdy orkiestra pięknie gra, Dobry humor każdy ma!   Bal maskowy, bal maskowy Jest naprawdę pomysłowy, Można przebrać się... czytaj więcej »

Na balu przebierańców

Miłą niespodziankę Zosia mi zrobiła, na bal przebierańców dziś mnie zaprosiła. Małe przedszkolaki piękne stroje mają i do świata bajek gości zapraszają. Zosia jest... czytaj więcej »

Jak małej myszce udało się uczestniczyć w zabawie karnawałowej

Jutro zaczyna się karnawał. Wszystkie zwierzęta przygotowują się do zabawy: bawią się, przymierzając kostiumy, maski i nie mogą doczekać się chwili, gdy zacznie się wielki bal karnawałowy. Jedynie... czytaj więcej »

Opowiadanie o balu karnawałowym

Był styczeń. Wielkimi krokami zbliżał się karnawał. W szkole bal karnawałowy miał odbyć się już za tydzień i dlatego wszyscy uczniowie klas I- III z zapałem przygotowywali sobie najróżniejsze,... czytaj więcej »

W karnawale

Z Nowym Rokiem szedł karnawał, przebieraniem się zabawiał. W instrumenty przebrał drzewa, wiatr w gałęziach pieśni śpiewał. Przebrał dzieci,spójrzcie sami, są Indianie z... czytaj więcej »

Dzisiaj jest takie święto...

Dzisiaj jest takie święto, że buzię mam uśmiechniętą, bo wszędzie dokoła nas nastał miłości czas i z tej miłosnej przyczyny pałam miłością do całej rodziny i walentynkowym... czytaj więcej »

Nie ten, kto z Tobą tańczy...

Nie ten, kto z Tobą tańczy Nie ten, kto się z Tobą śmieje Lecz ten, co z Tobą płacze Jest Twoim przyjacielem.   ***   Wszystko przemija w życiu człowieka. Nawet... czytaj więcej »

Pójdziesz w daleki świat

Bądź dobrą dziewczynką, ucz się za młodych lat, bo one szybko miną, i pójdziesz w daleki świat. Tam ludzi kochać trzeba, i z nimi dobrze żyć, od złych nie bierz chleba, ze... czytaj więcej »

Są chwile w życiu

Są chwile w życiu, które w pamięci zostają, I choć czas mija, one nadal trwają. Są też osoby, które raz poznane, Bywają w życiu niezapomniane.   ***   "Życie... czytaj więcej »

Mam jedno życzenie

Nigdy nie zbaczaj z wybranej drogi, którą obrałaś w wędrówce życia, choćby Ci ciernie raniły nogi, a cel wydawał się nie do zdobycia.   ***   Mam jedno życzenie i... czytaj więcej »

Dobre serduszko

I po co kreślić bezmyślne słowa, Pisać wierszydła bez treści?... Wystarczy przecież krótkie: - Pamiętaj! W tym słowie wszystko się mieści.   ***   Ucz się... czytaj więcej »

Kochana!

Kochana!   Gdy opuścisz szkolne mury I w daleki pójdziesz świat Niech ta kartka Ci przypomni Koleżankę z dawnych lat.    ... czytaj więcej »

Bucik czerwony

Bucik czerwony, pończoszka biała, nie kochaj chłopców, boś jeszcze mała, bo na Twych ustach jest jeszcze mleko, a do szesnastki jeszcze daleko…   ***   Życie... czytaj więcej »

Nie na rok...

Nie na rok, nie na dwa, Lecz na zawsze Tobie ja!   ***   Ku pamięci! Jeśli jeździć to rowerem Jeśli chodzić to z fryzjerem Jeśli śmiać się to z radości Jeśli... czytaj więcej »

Zapamiętaj!

Zapamiętaj!   Gdy będziesz miała osiemnaście lat, to będziesz piękna jak róży kwiat. A teraz jesteś jak róży pączek, więc trzymaj się mamusi rączek!   Na... czytaj więcej »

Odważnie idź przed siebie

Nie drżyj nigdy wobec ciosu, nie załamuj rąk w potrzebie, ale słuchaj serca głosu i odważnie idź przed siebie.   ***   Bądź dla innych pomocą w trudnej godzinie i... czytaj więcej »

Białe święta

1. O białych świętach wciąż marzę, bo w mej pamięci ciągle mam migocących bombek srebrzyste twarze i magiczne dzwonki śnieżnych sań.   2. O białych świętach wciąż... czytaj więcej »

Betlejem święte, miasteczko wsławione

1. Betlejem święte, miasteczko wsławione Tyś przez proroków z dawna ogłoszone, Według proroctwa Micheaszowego, Z ciebie miał wynijść wódz ludu Bożego.   2. To się już... czytaj więcej »

Aniołów chóry i mieszkańcy ziemi

1. Aniołów chóry i mieszkańcy ziemi, Hymn chwały wznieśmy głosy złączonymi, Imię Maryi sławmy w uniesieniu, Najświętsze imię po Boskim Imieniu.   2. O święte Imię... czytaj więcej »

Anieli w niebie śpiewają

1. Anieli w niebie śpiewają, Bogu cześć chwałę oddają, wesele opowiadaj wszemu światu znać dawają. Kolęda.   2. Narodził się nam Zbawiciel, wszego świata Odkupiciel. Izajasz... czytaj więcej »

Boże Dziecię, witaj nam

1. Boże Dziecię, witaj nam Boże Dziecię, witaj nam, Na sianeczku położony, Aniołami otoczony, Niebios Pan, niebios Pan.   2. Synu Maryi, witaj nam, Synu Maryi, witaj nam, który... czytaj więcej »

Dla Ciebie mamo

Dla ciebie kwiaty kwitną na łące Dla ciebie wieje ciepły wiatr Dla ciebie niebo jest tak błękitne Do ciebie śmieje się cały świat   Ref. La, la, la,la,la….   Dla... czytaj więcej »

Ciastka

Mniam, mniam, mniam, mniam... Ale mam szczęście Co za wydarzenie! Chciałam zjeść ciastko Spełnił ktoś marzenie Tace jak UFO latają w salonie Kapie krem na dywan Ja ciastka gonię Ja... czytaj więcej »

Hej, przedszkole ukochane

1. Gdy maj nadchodzi i kwitną kwiatki A ty już kończysz swe siedem lat Żegnasz zerówkę lub sześciolatki I zaraz ruszysz dalej w świat   Ref; Hej przedszkole ukochane, co... czytaj więcej »

Babcia ma święto

Babcia ma święto, to babci dzień, a ja pamiętam o tym. Kwiatki jej dam, buzi jej dam, słonko zaświeci złote.   Babcia moja la la la la la Babcia moja święto ma. 2x   Babcia... czytaj więcej »

Babcia tańczy rock and rolla

Styczeń jest zimno mi dzwonię do babci drzwi, kwiatki trzymam oraz magnetofon mam od mamy. Babciu, cześć! Zdrowia moc życzę ci, teraz chodź, rękę daj, kości zardzewiałe rozruszamy.   Zamiast... czytaj więcej »

Jesień u fryzjera - Danuta Gellnerowa

Przyszła jesień do fryzjera: - Proszę mną się zająć teraz! Lato miało włosy złote, ja na rude mam ochotę.   No, bo niech pan spojrzy sam, rudo tu i rudo tam...   Mówi... czytaj więcej »

Przyszła jesień do ogródka - Ludwik Wiszniewski

Przyszła Jesień do ogródka. Przywołała Jagusię: - Marchew zbierz, rzepkę zbierz, do piwniczki wszystko znieś!   Znosi Jagusia do piwniczki jarzynki, znosi i znosi. Jeden... czytaj więcej »

Wiatr mnie niesie - Tadeusz Kubiak

Wietrzyk? – wieje. Deszczyk? – pada. A śnieg? – prószy.   Krawiec palto, a szewc buty pięknie uszył.   Co mi wietrzyk, deszcz i śniegi... Idę... czytaj więcej »

O dębie, co żołędzie rozdawał - Lucyna Krzemieniecka

Przyszła pod dąb wiewiórka: - Dębie, dębie mocarny, daj żołędzie do spiżarni. – I dąb dał.   Przyszedł do dębu borsuk: - Dębie, dębie mój miły, już żołędzie... czytaj więcej »

Bukieciki - Lucyna Krzemieniecka

Posypały się listeczki dookoła, to już jesień te listeczki z wiatrem woła:   Opadnijcie moje złote i czerwone, jestem jesień przyszłam tutaj, w waszą stronę.   Lecą... czytaj więcej »

List jesieni - Jadwiga Hockuba

Przybywaj zimo, siwa damo, dawno już spadły wszystkie liście. Wdziej swoje futro, czapkę włóż, bo tu, w kałużach błyszczy mróz i wiatr w gałęziach świszcze.   I... czytaj więcej »

Liście - Zofia Dąbrowska

Wietrzyk chodzi po ogródku, strąca złote liście, wietrzyk gra, a one tańczą, raźno, zamaszyście.   Szur, szur, szur, szur, szu, szu, szu!   Lecą, lecą liście... czytaj więcej »

W nocy - Józef Czechowicz

Biały miesiączek Po niebie chodzi, Srebrnym paluszkiem Po świecie wodzi. Palec-promyczek Na drzewach kładzie, Liczy ostatnie Listeczki w sadzie. Dotyka domów, Głaszcze... czytaj więcej »

Klinika lalek - Józef Czechowicz

Przy ulicy Zielonej Stoi domek czerwony. A w tym domku czerwonym Siedzi dziadek zgarbiony. A w tym domku dziwne rzeczy: Chore lalki dziadek leczy. Zeszywa im brzuszki, Nakłada... czytaj więcej »

Jesień - Józef Czechowicz

Szumiał las, śpiewał las, Gubił złote liście, Świeciło się jasne słonko Chłodno a złociście… Rano mgła w pole szła, Wiatr ją rwał i strzępił… Opadały... czytaj więcej »

Ameryka

– Tato, daleko jest ta Ameryka? – Nie godoj tiela Jasiu, ino wiosłuj!     W obecności Picassa rozmawiano o współczesnej młodzieży. – To prawda... czytaj więcej »

Opera

– Tatusiu, a dlaczego ten pan wygraża tej pani? – On jej nie grozi, syneczku, po prostu dyryguje. – To w takim razie, dlaczego ona tak piszczy?     Rozpaczliwie... czytaj więcej »

Gotowanie

Jeden przedszkolak mówi do drugiego: – U mnie modlimy się przed każdym posiłkiem. – U mnie nie. Moja mama bardzo dobrze gotuje...     – Mamo…... czytaj więcej »

Syn generała

– Co to był za chłopiec, z którym szedłeś do szkoły? – Kolega z klasy, syn generała… – O, z niego mógłbyś brać przykład. Taki mały, a już syn generała!.     –... czytaj więcej »

Podkowy

Co to znaczy jak ktoś znajdzie 4 podkowy? - To znaczy, że gdzieś w pobliżu koń lata boso.     Nauczyciel języka polskiego pyta się uczniów: - Jak brzmi liczba mnoga... czytaj więcej »

Skrzat

Przychodzi skrzat do apteki i mówi do aptekarki: - Poproszę aspirynę. - Dobrze ....zapakować? - Nie dziękuję, poturlam.     Co pisze na grobie maniaka komputerowego? -... czytaj więcej »

Szkoła jest jak...

SZKOŁA JEST JAK FILM I TELEWIZJA! Geografia - Discovery Channel WF - Szkoła przetrwania Religia - Dotyk anioła Chemia - Szklana pułapka Fizyka - E=mc2 Historia - Sensacje XX-wieku J.Polski... czytaj więcej »

Taksówki

Jak nazywają się małe sowy, które mówią "TAK"? TAKSÓWKI     Co może obudzić rekina? Krzyk - człowiek za burtą!     Pani pyta Jasia: -... czytaj więcej »

Sanki

- Tato,już nigdy więcej nie pójdę z tobą na sanki! - Nie gadaj tyle synu tylko ciągnij!     Czym się różni czerwona skarpetka od czerwonej róży. Zapachem.     Ida... czytaj więcej »

Wycieraczka

Jak się nazywa płacz małego raczka? Wycieraczka     Bliźniaki wracają ze szkoły i od progu wołają: - Mamo, mamo! Wygrałaś konkurs klasowy "Czyja mama jest najpiękniejsza?".... czytaj więcej »

Jaki to czas?

Nauczyciel na lekcji polskiego pyta się Stasia: - Jaki to czas? Ja się kąpię, ty się kąpiesz, on się kąpie... - Sobota wieczór, panie profesorze.     Mama pyta się... czytaj więcej »

Lekcja przyrody

Na lekcji przyrody nauczycielka pyta: - Jasiu, co wiesz o jaskółkach? - To bardzo mądre ptaki. Odlatują, gdy tylko rozpoczyna się rok szkolny!     Mała dziewczynka właśnie... czytaj więcej »

Słoiczek

Jasio podaje sprzedawczyni na targu słoiczek i prosi o nalanie śmietany. - Płacisz złotówkę - mówi sprzedawczyni, podając pełny słoik. - Mamusia położyła pieniążki na dnie słoika...     Pani... czytaj więcej »

Dlaczego ciągle spóźniasz się do szkoły?

- Dlaczego ciągle spóźniasz się do szkoły? - pyta nauczycielka Jasia. - Bo nie mogę się obudzić na czas... - Nie masz budzika? - Mam, ale on dzwoni wtedy gdy śpię.     -... czytaj więcej »

A ty Jasiu kim chcesz zostać?

Pani pyta dzieci jaki zawód chciałyby wybrać. - Lekarz, aktorka, modelka, policjant... odpowiadają dzieci A ty Jasiu kim chcesz zostać? - pyta pani - Emerytem.     -... czytaj więcej »

Mamo, mamo dzisiaj zrobiłem dobry uczynek

Przychodzi Jasiu do domu ze szkoły i krzyczy: - Mamo, mamo dzisiaj zrobiłem dobry uczynek. - No to mów. - Koledzy podłożyli pineskę szpicem do góry na krześle nauczyciela... już miał... czytaj więcej »

Mama tłumaczy Jasiowi

Mama tłumaczy Jasiowi: - Trzeba być grzecznym, żeby pójść do nieba! - A co trzeba zrobić, żeby pójść do kina?     Jasiu kim jest twój ojciec? - On jest chory. Ale... czytaj więcej »

Małgosia i Jaś

Małgosia i Jaś spostrzegają na spacerze w parku całującą się parę. - Dlaczego oni to robią? - pyta Małgosia. - Nie wiesz? On jej chce ukraść gumę do żucia!     -... czytaj więcej »

Nauczyciel pyta dzieci

Nauczyciel pyta dzieci w klasie: - Czy wiecie dzieci jaki ptak nie buduje gniazd? - Zgłasza się Jasio: Tak! To kukułka! - Nauczyciel: A czemu nie buduje? - Jasio: No bo mieszka w zegarach.     Nasza... czytaj więcej »

Jasiu

Jasiu z kanistrem przybiega na stację benzynową: - Dziesięć litrów benzyny, szybko! - Pali się, czy co? - Tak, moja szkoła... ale już zaczyna przygasać.     List... czytaj więcej »

Dzieci szacunek dla niego mają

Dzieci szacunek dla niego mają Po dobrą radę do niego gnają Bo on nam daje pomocną dłoń Od tego przecież ojcowie są Więc w dniu urodzin bo go kochamy Szczere życzenia jemu składamy Szczęścia,... czytaj więcej »

Dzisiaj, Tatusiu drogi, dzień Twego urodzenia

Dzisiaj, Tatusiu drogi, dzień Twego urodzenia, Więc pragnę i ja także złożyć Ci życzenia. Nie chcę życzyć, jak wszyscy, zdrowia, pomyślności, Bo tego życzy każdy, i to mnie już... czytaj więcej »

Żeby nie opuszczała Cię wytrwałość

Z okazji urodzin życzę Ci, Tato, aby udało Ci się wszystko, co sobie zaplanowałeś. Żeby nie opuszczała Cię wytrwałość w dążeniu do celu i pogoda ducha na co dzień. Zdrowia,... czytaj więcej »

W dniu urodzin życzę Ci...

W dniu urodzin życzę Ci subtelnej niecierpliwości wiosny, łagodnego wzrastania lata, cichej dojrzałości jesieni i mądrości dostojnej zimy, wielu chwil radości, aby każdy dzień... czytaj więcej »

Kochany Tato, życzenia już Ci na pewno składali

Kochany Tato, życzenia już Ci na pewno składali, twarz Twoja była uśmiechnięta, ale jest jeszcze Twoja córka, która o Tobie zawsze pamięta. Ona właśnie Tobie życzy wiele szczęścia... czytaj więcej »

Gdybym ja mogła tak, jak pragnę szczerze

Gdybym ja mogła tak, jak pragnę szczerze, Samo bym szczęście niosła Ci w ofierze, Róże bym, Tatku, słała Ci pod nogi I wszystkie ciernie sprzątnęła z twej drogi. Lecz nie mam władzy,... czytaj więcej »

Tatusiowe urodziny

Tatusiowe urodziny, Wszyscy razem dziś uczcimy! Zabawa będzie do białego rana, Już słychać, że ktoś otwiera szampana! Goście prezenty wręczają, Szczere życzenia z uśmiechem składają. A... czytaj więcej »

W tym niezwykłym dniu życzę Ci

W tym niezwykłym dniu życzę Ci, aby na Twojej twarzy zawsze gościł uśmiech, abyś osiągnął wszystko to, co sobie założyłeś i by nigdy nie zabrakło Ci ciepła kogoś bliskiego. Ponad... czytaj więcej »

Dzień urodzin to czas o szczególnej mocy

Dzień urodzin to czas o szczególnej mocy, wypowiedziane w nim życzenia spełniają się, jakby sam Bóg strzelał nimi ze swej procy! Aby nie zmarnować tego daru szczególnego, pragnę... czytaj więcej »

W dniu urodzin Tatusia naszego

W dniu urodzin Tatusia naszego, Życzymy mu życia najszczęśliwszego, Dużo zdrowia i marzeń spełnienia, Dużo miłości, smutku ani cienia. Za wszystko chcieliśmy podziękować, Lecz... czytaj więcej »

Wakacyjne rady

Głowa nie jest od parady i służyć ci musi dalej. Dbaj więc o nią i osłaniaj, kiedy słońce pali.   Płynie w rzece woda, chłodna, bystra, czysta. Tylko przy dorosłych z... czytaj więcej »

Wesoła kąpiel

Kiedy słońce mocno praży, najprzyjemniej jest na plaży. Złoty piasek w pięty grzeje. Ja się śmieję, wiatr się śmieje! Chociaż rzeczka chłodem kusi, czy bezpieczna, sprawdzić... czytaj więcej »

Zagadki wakacyjne cz. III

W wodzie zawsze je zakładam, Przez ręce, głowę. Już się teraz nie utopię. Bo mam koło /ratunkowe/.   Gdy słońce mocno świeci To wtedy nam się marzy By koc szybko... czytaj więcej »

Zagadki wakacyjne cz. II

Gdy tylko lato się zaczyna na krzaku dojrzewa /malina/ Mnóstwo w niej witamin i kształt ma kuleczki. Najsmaczniejszy i najzdrowszy sok z czarnej .../porzeczki/   Duża... czytaj więcej »

Zagadki wakacyjne cz. I

Na małych krzaczkach w promieniach słonka dojrzewają. Są słodkie i pyszne i czerwony kolor mają./truskawki/   Jakie to na drzewie dojrzewają przysmaki, które lubią jeść... czytaj więcej »

Bezpieczne opalanie

Choć na plaży piasek parzy. My się słońca nie boimy Bo nas chroni krem z filtrami. Smarujemy się nim sami! Bo mam czapkę taką z daszkiem, A siostrzyczka ma kapelusz. Na wakacjach... czytaj więcej »

Tato, czy już lato?

Powiedz, proszę! Powiedz tato po czym można poznać lato? Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna? Po prostu: Po słodkich malinach; Po bitej śmietanie z truskawkami; Po kompocie... czytaj więcej »

Walizki

Przede wszystkim Walizki Nie są po to by stać. Lubią ciągłe podróże; Lubią być jak najdłużej Spakowane po brzegi.   Czy to podróż daleka, czy też nie! całkiem... czytaj więcej »

Na wakacje!

Razem z rodzicami idziemy na dworzec. Już czeka na nas pociąg! Jedziemy nad morze!   Walizka pełna ubrań, A głowa pełna marzeń. Co czeka nas na miejscu, Za chwilę się... czytaj więcej »

Na wakacje ruszać czas

Za dni kilka –o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.   A ja chciałbym dotknąć chmury i dlatego jadę w góry. Razem... czytaj więcej »

Czytanie sylab miękko wymawianych

Przeczytaj pary sylab. Sylaby brzmiące miękko zamaluj kolorem czerwonym, a sylaby brzmiące twardo kolorem niebieskim   ca – cia nu – niu zię – zę we – wie... czytaj więcej »

Czytanie wyrazów wielosylabowych o różnym typie i układzie

Przeczytaj wyrazy sylabami i całościowo   aparat budynek hamulec koperek makaron parasol pomidor samolot telefon tulipan widelec zegarek antena apteka benzyna konfitura sandały butelka... czytaj więcej »

Czytanie wyrazów wielosylabowych o sylabach zamkniętych

Czytanie wyrazów sylabami i całościowo   adres aktor arbuz balkon bałwan doktor garnek handel hejnał indyk kasjer kompot kotlet kundel mostek mundur obrus odlot ponton rolnik sernik... czytaj więcej »

Wyrazy dwusylabowe o budowie sylaba zamknięta + otwarta

Czytanie wyrazów sylabami i całościowo   belka deska gąska gumka górka kotka kolce kulka kurka lalka lampa listy ławka łyżka łyżwy masło miska meble narty nocka jajko jutro... czytaj więcej »

Czytanie wyrazów dwusylabowych o budowie sylaba otwarta + zamknięta

Czytanie wyrazów sylabami i całościowo balon baran basen biwak domek dywan kotek kubek kogut kajak lasek lisek fotel motyl murek nosek nurek pasek palec pokój pilot ranek rower rynek regał... czytaj więcej »

Czytanie wyrazów jednosylabowych – sylaby zamknięte

Czytanie wyrazów, tak aby do początkowych dwóch liter szybko dopowiedzieć końcową głoskę   las lis lok lek lód but bar bal bąk dom dach dym dąb rak ruch rok sok sos sad sen... czytaj więcej »

Czytanie wyrazów wielosylabowych

Przeczytaj wyrazy sylabami i całościowo   cebula banany fasola sałata buraki jagoda malina morele topola patyki motyle koguty zające papuga żyrafa owoce bilety fotele robota balony... czytaj więcej »

Czytanie wyrazów dwusylabowych o prostych sylabach otwartych

Czytanie wyrazów sylabami i całościowo   lala baba jaja papa data pada mapa rano pole łapa kino waza zupa fala kura data pada tama mapa luty rano pole fala sala woda ryba łapa waza... czytaj więcej »

Czytanie całościowo sylab otwartych

z tą samą spółgłoską   la lo le lu li ly lą lę ma mo me mu mi my mą mę da do de du di dy dą dę pa po pe pu pi py pą pę ba bo be bu bi by bą bę ka ko ke ku ki ky ką kę na... czytaj więcej »

Zabawy z sylabami

wyklaskujemy słowa sylabami, układamy sylaby z patyczków (przeliczanie ilości sylab w wyrazie, zdaniu), śpiewamy zdania sylabami, wypowiadamy szeptem sylaby zakończone spółgłoską,... czytaj więcej »

Mąka

Biały proszek ten magiczny, Z niego ciasto i chleb śliczny! Czy razowa, czy też biała, Do pieczenia doskonała.... czytaj więcej »

Kolczyki

Są okrągłe, srebrne, złote, Jakie tylko ma ochotę Włożyć mama, ciocia, babcia... I nie mówię tu o kapciach! W uszach pięknie je pokazać - Paniom często się to zdarza.... czytaj więcej »

Długopis

Czarny, lub niebieski; Rozmaite kreski Cyfry lub litery Pisze w sposób szczery.... czytaj więcej »

Komputer

Klawiatura plus monitor, w monitorze cuda! Gry i filmy, też piosenek posłuchać się uda. W biurach, w domach, w sklepach także, to narzędzie pracy Lecz nie tylko - do zabawy też posłużyć... czytaj więcej »

Telefon

Dryń, dryń, dryń! Pik, pik, pik! Odbierz mą słuchawkę w mig! Jak odbierzesz, "halo" mów, A w rozmowie nie szczędź słów!... czytaj więcej »

Książka

Kartek może mieć bez liku, Lecz nie rysuj w niej chłopczyku! Tam historie są nie lada, Kto przeczyta, sam wybada!... czytaj więcej »

Talerz

Zwykle jest okrągły, jak stokrotki środek, Ma młodszego brata - na imię mu spodek. Jak on do jedzenia przydaje się nieźle: Połóż na nim ciasto, kartofle lub knedle...... czytaj więcej »

Podchwytliwe zagadki 3

1. Ile możesz zjeść jajek na czczo?   2. Zagadka Einsteina: Pięć osób mieszka w pięciu domkach, z których każdy ma inny kolor. Wszyscy palą pięć różnych marek papierosów... czytaj więcej »

Podchwytliwe zagadki 2

1. Co to za rzeka, która czytana od tyłu daje nazwę ryby? 2. Papież tego nie używa, a mąż daje żonie? 3. Kto mówi wszystkimi językami świata?     Odpowiedzi:   1.... czytaj więcej »

Podchwytliwe zagadki 1

1. Wyobraź sobie, że jesteś pilotem samolotu. W Warszawie wsiadło 24 osób, w Krakowie 5, a wysiadło 12. W Poznaniu doszło jeszcze 8. Ile lat ma pilot?   2. Lekarz zapisał... czytaj więcej »

Smsy Wielkanocne cz. V

Wielkanocnych pisanek uśmiechu cały ranek jajek na twardo królika z kokardą mokrego Dyngusa fajnego psikusa rzeżuchy po pachy i smacznej kiełbachy!   ***   Dużych... czytaj więcej »

Wierszyki na Wielkanoc cz. II

Na Wielkanoc od króliczka, niech wam wpadnie do koszyczka niezła kasa i kiełbasa, radość życia, coś do picia i na miłość chęci tyle, byście mieli wszystko w tyle.   ****   Z... czytaj więcej »

Życzenia, wierszyki Wielkanocne cz. V

Zajączka pięknego, dyngusa mokrego, koszyczka pełnego, śniadania smacznego, pisanek kolorowych, świąt wesołych i zdrowych, palemki ozdobnej, owieczki modnej. Wesołych Świąt... czytaj więcej »

Wierszyki Wielkanocne cz. IV

Staropolskim obyczajem dużo szynki życzę z jajem. Niech zające i barany pospełniają wasze plany, niech to będzie czas uroczy życzę miłej Wielkanocy!!!   ****   Wczoraj... czytaj więcej »

Wierszyki Wielkanocne cz. III

W te piękne święta, gdy Pan Zmartwychwstanie. Życzę Ci smacznych jajek na śniadanie, żółtego kurczaczka, białego zająca i oby te święta trwały bez końca!   ****   Z... czytaj więcej »

Wierszyki walentynkowe cz. V

W Święta kolorowych jajeczek, wełnianych owieczek, kicających króliczków, dużo jedzenia w koszyczku i mokrych ubranek w poniedziałkowy poranek!   ****   Zająca... czytaj więcej »

Przyszedł Władek - Krzysztof Roguski

Przyszedł Władek dziś do dziadka, Więc się głowi dziadek Władka, Bo miał Władek zapytanie, Co zje dziadek na śniadanie I go pyta wprost do ucha, Więc go dziadek pilnie słucha, Ale... czytaj więcej »

Pociąg towarowy - Krzysztof Roguski

Jedzie pociąg: buch, buch, buch! Ciężko mu się jedzie... uch! Bo z licznymi wagonami Ciężko jedzie się torami, Lecz wciąż jedzie w kłębach pary I wciąż wiezie w nich towary I... czytaj więcej »

Pływak - Krzysztof Roguski

Poszedł pływak dziś nad staw, By przepłynąć ten staw wpław, Więc opuścił stały ląd I popłynął wpław pod prąd. I po chwili, hen w oddali, Już unosi się na fali. Nagle... czytaj więcej »

O Dominiku - Krzysztof Roguski

Szedł Dominik, z bólu cykał, Bo gdy tak szedł to utykał. Bo tak nagle, w czasie drogi, Poczuł ostre bóle nogi. A że musiał iść tą drogą To powłóczył jedną nogą. Jak niedojda,... czytaj więcej »

Na zawodach - Krzysztof Roguski

Na zawodach wielkiej rangi Siłacz bierze się do sztangi: „Bez wysiłku wstanę z kucek I do góry ją podrzucę!” Więc się bierze wnet do dzieła... Ale sztanga ani drgnęła! Więc... czytaj więcej »

Modnisia - Krzysztof Roguski

Od samego rana dzisiaj Ciągle stroi się modnisia: To założy, to przymierzy, Żeby sprawdzić co jak leży I do lustra robi miny... Co za piękność z tej dziewczyny! To sukienki, to... czytaj więcej »

Lew - Krzysztof Roguski

Lew zły humor dzisiaj ma, Więc nie drażnij dzisiaj lwa, Bo jak lew Wpadnie w gniew I nie zdążysz się stąd zmyć To po tobie może być!... czytaj więcej »

Krab i żaby - Krzysztof Roguski

W oczku wodnym pełnym żab Jeden chciał zamieszkać krab. Żaby kraba nie widziały, Więc się wszystkie rozkumkały: „Spójrz no tylko na mnie krabie, Na te moje udka żabie, Jak... czytaj więcej »

Dni tygodnia - Krzysztof Roguski

Poniedziałek chciałby pospać, Jeszcze w łóżku sobie zostać, Więc od rana jest jęczący, Niewyspany i męczący, I humorów ma wciąż wiele, I narzeka na Niedzielę. Aż się Wtorek... czytaj więcej »

Afera - Krzysztof Roguski

W całym domu już od rana Jest afera niesłychana: Na podłodze, obok biurka, Trzy leżały ptasie piórka. A gdzie ptaszek? Właśnie, gdzie? Gdzie, biedaczek, podział się? Może w... czytaj więcej »

Na plaży - Kazimierz Przylepa

Słońce od rana zachęca i praży, Więc tłum będzie dzisiaj spędzał czas na plaży. Termometr, co stoi cały dzień na dworze, Wskazuje, że goręcej już dzisiaj być nie może, Bo słońce... czytaj więcej »

Pawian - Kazimierz Przylepa

Chciał się latem wybrać pawian Na wycieczkę do Wrocławia. Bo przeczytał gdzieś w gazecie, Że jest Wrocław piękny w lecie, Więc się teraz zastanawia Jak się dostać do Wrocławia. Samolotem... czytaj więcej »

W tartaku - Kazimierz Przylepa

Tartak to jest miejsce, w którym Przez dnie całe lecą wióry. Bo zębami piła tnie W równe deski wielkie pnie, By z tych desek mógł fachowiec Zrobić meble całkiem nowe: Stoły,... czytaj więcej »

Pranie - Kazimierz Przylepa

Dziś przed domem na podwórku Pranie suszy się na sznurku. Trzy koszule śnieżnobiałe, Dwie sukienki w paski całe, Para spodni i spodenek, Dwa berety bez antenek, Kolorowy rząd skarpetek, Para... czytaj więcej »

Warzywa - Kazimierz Przylepa

Chociaż nie są słodkie wcale To smakują też wspaniale. A gdy zjesz z nimi posiłek To ci dadzą wielką siłę, Taką siłę bohatera Jaką ma twój tata nieraz, Gdy ogromną dynię... czytaj więcej »

Rudzik - Eliza Rozdoba

W małym ogródeczku, na młodej leszczynie, pierwszy raz w swym życiu rudzik gniazdko wije. Z zapałem ogromnym znosi zewsząd piórka, aż z dziupli wyjrzała ciekawska wiewiórka, pomyślała... czytaj więcej »

Biedronki - Eliza Rozdoba

W kwitnącym sadzie, w cieniu jabłonki Przyszły dziś na świat małe biedronki. Szczęśliwa bardzo biedronka mama, Cała dziesiątka malców udana. Jeszcze szczęśliwszy biedronka tata, Dumny... czytaj więcej »

Modna świnka - Eliza Rozdoba

W małej zagrodzie, w skromnym chlewiku, Trzymał gospodarz świnek bez liku, A każda sztuka bardzo dorodna, Bo je gospodarz z troską doglądał. Wszystkie grubiutkie i okrąglutkie, Ledwo... czytaj więcej »

Stworki Niesforki - Eliza Rozdoba

Gdy noc zapadnie , z mysiej norki na świat wychodzą Stworki Niesforki, Bardzo się śpieszą, przy drzwiach tłoczą, Zeby do pracy wziąć się ochoczo. Noc zapowiada się pracowicie, Każdy... czytaj więcej »

Czarna wrona - Eliza Rozdoba

Czarna wrona z Radziejowic Raz przepierkę chciała zrobić: KRA! KRA! KRA! Zerwał się gderliwy gawron I krzyczał na całe gardło: GA! GA! GA! Czarna wrona niezrażona Trze na tarze jak... czytaj więcej »

Śledź - Eliza Rozdoba

Śledź Żył w Bałtyku pewien śledź, co chciał piękną żonę mieć. "Moja żona ma być ładna, szczupła, zgrabna i powabna!" Na to dorsz odpowie: "Śledziu! Dzielisz... czytaj więcej »

Wierszyki walentynkowe cz. IV

Pół jabłuszka, pół cytryny, słodkie usta u dziewczyny. Gdy je chłopiec pocałuje, to się miesiąc oblizuje.   ***   Na miłość jeden jest sposób, radził... czytaj więcej »

Wierszyki walentynkowe cz. III

Dla Mysiaczka-pysiaczka posyłam wielkiego buziaczka! Buziaczek trafi Cię w czoło i wszystkim będzie wesoło!   ***   Choć nie jestem milionerem, Choć nie jeżdżę... czytaj więcej »

Wierszyki walentynkowe cz. II

Zobacz, idzie kaczka, niezła z niej śpiewaczka. Śpiewa głośno: kwa, kwa, kwa! Ktoś Ci serce dzisiaj da!   ***   Na mej dłoni serce leży, niechaj spojrzy kto... czytaj więcej »

Wierszyki walentynkowe cz. I

Dzisiaj będzie draka, poślę Ci buziaka! Albo poślę dwa! Dla Ciebie i dla psa! Może poślę trzy? Niech osłodzą łzy. Tak więc trzy buziaczki od koleżanki/kolegi z paczki!   ***   Jesteś... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. VII

Kocham Ciebie babciu ach ach ach! Padam do nóg bach bach bach! serce bije klap klap klap, a łzy kapią kap kap kap. *** Czyż nie napala Cię to dumą, ze jesteś Prababunią... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. VI

Koci, koci łapci daj buziaczka babci, żeby była uśmiechnięta, w dniu tak wspaniałego święta.   ***   Jakże chciałbym dziś, o Babciu droga, W radość zmienić... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. V

Wszystkim Babciom nowa jesień niech pogodne dni przyniesie. bezdeszczowe, bez markotne jak w dzienniczkach naszych stopnie   ***   Babciu w dniu twojego święta chcę... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. IV

Jakże chciałabym dziś, o Babciu droga, w radość zmienić wszystkie troski Twoje, szczerą modlitwą wyprosić u Boga słodką nagrodę za Twój trud i znoje. I wszystkie smutki w szczęście Ci... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. III

Ty Babciu, dla gromadki wnuków kochających jesteś podporą, przykładem i siłą. Życzymy Ci dzisiaj, aby szczęścia słońce zawsze dla Ciebie Babciu radością świeciło!   ***   W... czytaj więcej »

Wiersze dla Babci cz. IV

Wszystko dla babci Tekst Ludmiła Mariańska   Po domu chodzi babcia w fartuchu, w zielonych kapciach. Sprząta, kwiatki podlewa i nigdy się nie gniewa.   Nawet,... czytaj więcej »

Wiersze dla Babci cz. III

Dlaczego kochamy Babcię?   Bo często przyjeżdża do nas, bo przynosi nam pestki z dyni i winogrona. Bo bierze nas na kolana albo na ... ptysie. I nigdy nie dręczy nas pytaniami: -... czytaj więcej »

Piosenki na Dzień Babci i Dziadka cz. IV

Święto babci   Chociaż zimowa pora na dworze, na stole kwiaty w wazonie i biały obrus, piękne serwetki przez naszą babcię zrobione.   Dzisiaj twe święto, babuniu... czytaj więcej »

Piosenki na Dzień Babci i Dziadka cz. III

Kochamy was   Czy wy wiecie moi mili czy wy wiecie Ile babć i dziadków jest na całym świecie Właśnie wielkie święto swoje dzisiaj mają Więc wnuczęta im piosenkę śpiewać... czytaj więcej »

Wiersze dla Dziadka cz. II

Dziadek   Mój dziadek wie prawie wszystko. Umie gwizdać jak kos, ma duże okulary i długi siwy wąs. Potrafi z kawałka drewna wystrugać lalkę i psa. Jak piękna książka... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Dziadka cz. VI

Dziadku drogi, Dziadku miły, cóż Ci wnuczę Twoje powie? Niech Ci Pn Bóg mnoży siły Niech Ci dobre daje zdrowie...   ***   Kiedy Dzień Dziadka zaświta, wiązanką... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Dziadka cz. V

Z okazji dnia dziadka życzę Tobie ciepłych kapci. Niechaj uśmiech z ust nie znika A twa miłość nie przemyka. Nie wierzę już w bajki, Ale pamiętam je wciąż, Bo czytałeś mi... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Dziadka cz. IV

Dziadziu drogi, Dziadziu miły, Niech Ci Bozia daje siły, Dużo zdrowia i uśmiechu, Niech Ci słońce zawsze świeci Pośród wnuków swych i dzieci!   ***   Dzisiaj... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Dziadka cz. III

Ty coś przepracował pół wieku bez mała, gdy od trosk posiwiała Ci srebrem głowa cała. Dziadziusiu nasz drogi! Przyjm dziś od nas wnuków życzenia: Niech szczęście dni Ci opromienia i... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Babci cz. I

Jakże chciałbym dziś, o Babciu droga, W radość zmienić wszystkie troski Twoje, Szczerą modlitwą wyprosić Boga Słodką nagrodę za twój trud i znoje. I wszystkie smutki w szczęście... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Babci cz. II

Babciu w dniu twojego święta, chcę byś była wypoczęta. Więc pomogę ci w zakupach, przypilnuję, żeby zupa z garnka ci nie wykipiała. I pod uszko dam poduszkę, abyś słodko... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Babci cz. III

Babciu nasza ukochana, nie bądź nigdy zatroskana, niechaj wdzięcznych wnucząt koło, zawsze widzi Cię wesołą! Niechaj w zdrowiu długie lata dni Twe płyną w pomyślności, niech Twe... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Babci cz. V

W dniu Twojego święta, Ukochana Babciu, Życzę Ci z całego serca zdrowia, szczęścia i pomyślności. Niech los, co ma najlepszego, ściele Ci pod nogi I niech Cię otacza radość, a omija... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Babci cz. VI

Babciu, babciu coś Ci dam, jedno serce tylko mam. A w tym sercu same róże, żyj sto lat, a nawet dłużej!   ***   Babcia jest jak dobra wróżka, co otwiera bajkom... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Babci cz. IV

Z całego serca Ci Babciu dziękuję, za trud włożony w me wychowanie, a wdzięczność Tobie Babciu kochana do końca życia mi pozostanie. Za to jak bardzo się o mnie troszczyłaś, za... czytaj więcej »

Dzień Babci i Dzień dziadka - życzenia na laurki cz. III

Otworzy serce, kieszeń otworzy, podsunie czekoladę,   Z twoich sukcesów zawsze się cieszy.   Kto? No, wiadomo - Dziadek!   A jak coś spsocisz, jak... czytaj więcej »

Dzień Babci i Dzień dziadka - życzenia na laurki cz. II

Babcia to są miłe ręce, Książka, herbatka słodka, Śmieszne słowa w dawnej piosence, Suknia dla lalki i szarlotka. Babcia to bajka, której nie znamy. Pudełeczka, perfumy, włóczka, Babcia... czytaj więcej »

Dzień Babci i Dzień dziadka - życzenia na laurki cz. I

Zobacz prezenty, które możesz zrobić własnoręcznie »   Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr Żyją nam Babcie, Dziadkowie 100 lat! _________________________________ Dla... czytaj więcej »

Dziadziu, dziadziu coś ci powiem...

Dziadziu, dziadziu coś ci powiem, podziękuję i opowiem: Za książki przeczytane, za poranki radosne, za długie spacery nasze, ciepłe kurtki i bambosze. Dziękuję Ci, Dziadku drogi za... czytaj więcej »

Dziś Dzień Dziadka, nie psocimy...

Dziś Dzień Dziadka, nie psocimy, tylko dobrze Ci życzymy. Ty wybronisz nas od draki, bośmy małe rozrabiaki. Całujemy Cię serdecznie, żyj nam Dziadku długo wiecznie!... czytaj więcej »

Życzę Wam rzeki i piasku przy rzece...

Życzę Wam rzeki i piasku przy rzece na wspaniałe, piaskowe fortece. I poziomek w leśnych kotlinach, drzew, na które dobrze się wspinać. Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr Żyją nam... czytaj więcej »

Wiesz, mój Dziadku, mój kochany...

Wiesz, mój Dziadku, mój kochany, że dla Ciebie mych nie szczędziłbym dziś sił. W znoju, głodzie, czy o chlebie, abyś tylko wesół był. Niech stale radość i uciecha Twoją kochaną... czytaj więcej »

Babciu, dziadku, chodźcie z nami...

Babciu, dziadku, chodźcie z nami. Damy wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem. Do wąchania, patrzenia... A do łąki dodamy życzenia. Nawet, gdy się zachmurzy na niebie, Nawet, gdy się... czytaj więcej »

Dla Dziadunia dzięcioł stuka...

Dla Dziadunia dzięcioł stuka, Ryczy krowa, brzęczy mucha, Osioł skacze, aż do nieba - Zawsze Dziadka kochać trzeba!!!... czytaj więcej »

Dziadziusiu nasz drogi!

Dziadziusiu nasz drogi! Przyjmij dziś od nas wnuków życzenia: Niech szczęście dni Ci opromienia i rzuca Ci się pod nogi! My Twoje wnuczki i wnuki z życia Twojego czerpiemy nauki. Tak... czytaj więcej »

Dziś Dzień Dziadka...

Dziś Dzień Dziadka, okazja ta niezwykle rzadka! Ja całusy i życzenia chcę ci złożyć w oku mgnienia! Żebyś zawsze był szczęśliwy, pogodny i żartobliwy. Gorące życzenia i... czytaj więcej »

Z okazji Dnia Dziadka...

Z okazji Dnia Dziadka życzę Tobie ciepłych kapci. Niechaj uśmiech z ust nie znika A twa miłość nie przemyka. Nie wierzę już w bajki, Ale pamiętam je wciąż, Bo czytałeś mi... czytaj więcej »

Krótki mój wierszyk i mowa krótka...

Krótki mój wierszyk i mowa krótka, bo jestem dziadku bardzo malutka. Kiedy urosnę, dziadku jedyny, będę Ci życzyć przez dwie godziny. A teraz tylko te słówka powiem, niech Bóg... czytaj więcej »

Kochana Babciu - zacznę zwyczajnie...

Kochana Babciu - zacznę zwyczajnie, że z Tobą w domu jest fajnie: i w deszczu, i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości. Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować i... czytaj więcej »

Jest taka Pani, piękna jak kwiat...

Jest taka Pani, piękna jak kwiat. Ogromne serce dla wszystkich ma. Bardzo ją kocham, ona mnie też. Być blisko przy niej codziennie chcę. Dziś wnuczka i wnuczek życzeń mają sto. Żyj... czytaj więcej »

Kochani, dziś okazja rzadka...

Kochani, dziś okazja rzadka. Mamy Dzień Babci oraz Dziadka. Jak wiecie jest ich razem czworo, co można sprawdzić, gdy się zbiorą. Wciąż mówią wtedy o tych latach, gdy jeszcze dzieckiem... czytaj więcej »

Kochana Babciu, gdy się zbudziłam...

Kochana Babciu, gdy się zbudziłam I oczu moich powieki uchyliłam Promyczek miłości w serduszku zawzięcie, Wspominał mi ciągle o Twoim święcie. Życzę Ci Babciu zdrowia dobrego, Gdyż... czytaj więcej »

Babcia z dziadkiem dziś świętują...

Babcia z dziadkiem dziś świętują, wszystkie dzieci więc pracują Zetrą kurze w każdym kątku, przypilnują dziś porządku. W kuchni błyszczą już talerze, wnusia babci bluzkę pierze Wnusio... czytaj więcej »

Pędzą wnuki ulicami...

Pędzą wnuki ulicami z ogromnymi laurkami. Te laurki pełne kwiatków są dla wszystkich babć i dziadków. A dziadkowie wraz z babciami już czekają przed domami. Przez lornetki patrzą... czytaj więcej »

Kto mnie może kochać więcej?

Kto mnie może kochać więcej? Zmarznę-grzejesz moje ręce Zszywasz spodnie, budzisz rano Miód smarujesz mi na chlebie Ty mnie kochasz –a ja babciu Bardzo ,bardzo kocham Ciebie.... czytaj więcej »

Babcie bywają różne...

Babcie bywają różne, lecz każda pamięta, że jednakowo zawsze kochają wnuczęta. To samo je cieszy, to samo raduje: nasz pocałunek, uśmiech i słowo... Dziękuję!... czytaj więcej »

Siadaj Babciu, siadaj blisko

Siadaj Babciu, siadaj blisko. Zaraz ci opowiem wszystko. Prawie całą noc nie spałam, bo prezenty wymyślałam. Na kanapie się kręciłam, aż dla ciebie wymyśliłam: z lodu broszkę... czytaj więcej »

Życzę Tobie, Babciu miła

Życzę Tobie, Babciu miła, byś zawsze w życiu szczęśliwa była. Życzę Ci, Babuniu, życia najdłuższego, pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego!... czytaj więcej »

Zbieramy kasztany - Władysław Broniewski

Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki, a wtedy je można nawlekać na sznurki. Tak robi się lejce, naszyjnik z korali. Kasztany, kasztany będziemy zbierali.... czytaj więcej »

Odlatują ptaki - Artur Oppman

Liść pożółkły spada z drzewa chłodny wietrzyk wieje chór ptaszęcy już nie śpiewa ścichły lasy, knieje.   Słonko bladsze rankiem wstaje na niebieskie szlaki. Posmutniały... czytaj więcej »

Dwa wiatry - Julian Tuwim

Jeden wiatr - w polu wiał, drugi wiatr - w sadzie grał: Cichuteńko, leciuteńko, liście pieścił i szeleścił, mdlał...   Jeden wiatr – pędziwiatr! Fiknął kozła,... czytaj więcej »

Wiewiórka - Władysław Broniewski

Ruda wiewiórka, ruda wiewiórka skacze wesoło z drzewa na drzewo. Z chwiejnej gałązki w zieleń da nurka, machnie ogonkiem w prawo i w lewo. Zeszła na ziemię, nic się nie boi, wie,... czytaj więcej »

Listopad - Jan Brzechwa

Złote, żółte i czerwone opadają liście z drzew, zwiędłe liście w obcą stronę pozanosił wiatru wiew.   Nasza chata niebogata, wiatr przewiewa ją na wskroś, i przelata... czytaj więcej »

Kotek

    „Jestem mały, zwinny kotek     Łatwo biorę każdy płotek     Do zabawy ja gotowy     Dla mnie pestka-wielkie łowy”      ... czytaj więcej »

Żaby

    Siadły raz wieczorem żaby     Każda swojej broni sławy     Dobrze tak tu przy jeziorze     Każda chwali się jak może      ... czytaj więcej »

Słonik

Nudził się raz słonik mały Dzień był parny, wyleniały Muchy grały naokoło Jemu było niewesoło   Nie miał druha do zabawy Los był jakoś niełaskawy Już próbował... czytaj więcej »

Hipopotam

Jestem sobie hipopotam Często się po błocie miotam Czuję się tam tak jak w domu I do tego nic nikomu   Zaprosiłem raz panterkę Żeby przyszła na wyżerkę Przyjdź, jej... czytaj więcej »

Dzięcioł

„Dziobię całe dnie i noce I się wielce przy tym pocę Wszystkie robią tak dzięcioły Przy tym jednak każdy goły   Miewam nieraz wątpliwości Dziobać dalej, bez przyszłości? Tak... czytaj więcej »

Mysz młoda i stara - Stanisław Jachowicz

„Wyjdź, kochaneczko, z ciasnej chatki I posłuchaj głosu matki — Mówiła mysz do córki — w świat cię wyprowadzę. Ja ci doradzę: Jak zbierać ziarneczka, Jak się... czytaj więcej »

Basia - Stanisław Jachowicz

Cóż się stało Basi? Jakąż widzę zmianę! Jej nosek napuchnięty, oczki zapłakane, A pod noskiem plasterek. Cóż to wszystko znaczy? Któż niezwykłą spokojność Basi wytłumaczy? Zwyczajnie... czytaj więcej »

Żółw i mysz - Ignacy Krasicki

Że zamknięty w skorupie niewygodnie siedział, Żałowała mysz żółwia; żółw jej odpowiedział: „Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny; Prawda, nie jest wspaniały - szczupły,... czytaj więcej »

Wilczki - Ignacy Krasicki

Pstry jeden, czarny drugi, a bury najmniejszy, Trzy wilczki wadziły się, który z nich piękniejszy. Mówił pierwszy: „Ja rzadki!” Mówił drugi: „Ja gładki!” Mówił... czytaj więcej »

Ptaszki w klatce - Ignacy Krasicki

„Czegoż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody - Masz teraz lepsze w klatce, niż w polu wygody”. „Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę; Jam był wolny,... czytaj więcej »

Przyjaciele - Ignacy Krasicki

Zajączek jeden młody, Korzystając z swobody, Pasł się trawką, ziółkami w polu i ogrodzie, Z każdym w zgodzie. A że był bardzo grzeczny, rozkoszny i miły, Bardzo go tam zwierzęta... czytaj więcej »

Lis i osieł - Ignacy Krasicki

Lis stary, wielki oszust, sławny swym rzemiosłem, Że nie miał przyjaciela, narzekał przed osłem. „Sameś sobie w tym winien – rzekł mu osieł na to – Jakąś sobie zgotował,... czytaj więcej »

Kruk i lis - Ignacy Krasicki

Bywa często zwiedzionym, Kto lubi być chwalonym. Kruk miał w pysku ser ogromny; Lis, niby skromny, Przyszedł do niego i rzekł: „Miły bracie, Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę... czytaj więcej »

Dzieci i żaby - Ignacy Krasicki

Koło jeziora Z wieczora Chłopcy wkoło biegali I na żaby czuwali; Skoro która wypływała, Kamieniem w łeb dostawała. Jedna z nich, śmielszej natury, Wystawiwszy łeb do góry, Rzekła:... czytaj więcej »

Czapla, ryby i rak - Ignacy Krasicki

Czapla stara, jak to bywa, Trochę ślepa, trochę krzywa, Gdy już ryb łowić nie mogła, Na taki się koncept wzmogła. Rzekła rybom: „Wy nie wiecie, A tu o was idzie przecie”. Więc... czytaj więcej »

Chałka Michałka

Fragment pochodzi z książki "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach" Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, od wydawnictwa Wilga.   Książka nie na raz!... czytaj więcej »

Lalka Alki

Fragment pochodzi z książki "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach" Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, od wydawnictwa Wilga.   Książka nie na raz!... czytaj więcej »

Mała Jagna w bagnie

Fragment pochodzi z książki "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach" Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o.   Książka... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - ŁAKOMCZUCH ©

Kto najsłynniejszym jest łakomczuchem z głośno burczącym i pustym brzuchem? To pan odkurzacz – ja, oczywiście! Spytam, czy dla mnie zostawiliście jakiś smakołyk? Gdzie? Na podłodze! Gdy... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - CIEKAWSKA MADZIA ©

Słyszeliście już o Madzi, co się wszystkich wokół radzi, z ciekawości zerka wszędzie - przy śniadaniu, przy obiedzie? Czy to wieczór, czy to rano – Madzia bada świat tak samo. Gdy... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - HALO, HALO! ©

- Halo, halo! Czy rozmawiam z rodzicami grzecznych dzieci? Bardzo ciekaw jestem jak im w szkole i w przedszkolu leci? Dzwonię, bo dylemat wielki mam: przez rok nie schudłem tyle, bym bez trudu... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - JAJKO ©

Nieraz tak to bywa z bajką, że w niej występuje jajko. Nie minęła jedna chwilka – już ma jajko marzeń kilka: chce być w paski, chce być w kratkę albo w kropki. Wnet ukradkiem wytoczyło... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - JAK POMIDOR SZUKAŁ ŻONY ©

Powiem wam o pomidorku, co się wstydził już od wtorku. Cały zrobił się czerwony, kiedy zaczął szukać żony. Dwie papryki, trzy porzeczki oraz cztery wisieneczki pocieszały pomidora: „Na... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - JEŻ ©

Jeżeli wierzyć chcesz - to wierz: był sobie raz niezwykły zwierz, bo dziwna rzecz, jeżeli jeż do fryzjera przychodzi też. Fryzjer już ku niemu bieży, który ma na imię Jerzy, zęby od... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - KOCIA WYCIECZKA ©

Dziesięć małych kotków idzie na wycieczkę. Ale czy są wszystkie? Proszę o chwileczkę: na początku pierwszy – z podwórka najmniejszy, obok niego drugi – co ma ogon długi, a za... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - KRÓLESTWO CHICHOLANDII ©

W pewnym przedziwnym królestwie mieszka król Chichot oraz królewna Śmieszka. Miejsce to trudno znaleźć na mapie. Każdy ze śmiechu za brzuch się łapie, bo w Chicholandii o wszelkiej porze... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - KROSTA ©

Sprawa wcale nie jest prosta: Basi wyskoczyła krosta. Najpierw Basia do lusterka z każdej strony zerka, zerka; potem wreszcie woła Zosię: „Zosiu, krostę mam na nosie! Wielka chyba jak... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - KURKA-LICZYPIÓRKA ©

Oto mała kurka z wiejskiego podwórka. A jak ma na imię? Właśnie Liczypiórka! Czy wiecie dlaczego? Trudno w to uwierzyć: ona wszystko liczy, ona wszystko mierzy. Swoje roztrzepane piórka... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - LEŚNY DOKTOR ©

W pewnym wielkim lesie pan dzięcioł jest doktorem. Tam bada i leczy zwierzęta różne chore. Pacjentów ma wielu, przyjmuje ich z radością. Przyjrzyjmy się razem dzisiejszym jego gościom. Po... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - MOTYL TAKI, CO ZNA ZNAKI ©

Pośród przeróżnych motyli jest taki, co się nie myli: ma na skrzydełkach swych znaki, do tego wie, który jaki. Jeżeli głośno ktoś krzyczy - wykrzyknik jemu pożyczy, gdy ktoś zadaje... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - MRÓWKA-PODRÓŻNICZKA ©

- Kto to na mój but się wspina? - Jestem mrówką spod Szczecina. Czas wypełniam podróżami - zwiedzam miejsca z mrowiskami. - Chcesz więc jechać na mym bucie? - Tak, ostatni wczoraj uciekł,... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - MUCHA-KŁAMCZUCHA ©

Pewna mucha lata po świecie, nic nie robi, tylko plecie: że balon jest twardy jak skała, że tęcza jest czarno-biała, że z piasku się lepi bałwanki, a kura znosi pisanki, że Mikołaj nie... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - MUZEUM Z RÓŻNOŚCIAMI ©

To najdziwniejsze muzeum na świecie. Przeróżne rzeczy ujrzeć możecie. Dużo ich tutaj – z tego wynika, że dobrze będzie mieć przewodnika. A więc pomocą uprzejmie służę, zapraszam... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - NA DZIAŁCE BABCI JADZI ©

Oto działka babci Jadzi. "Co dziś pani tu posadzi?" "Cóż, posadzę warzyw sporo - wnuczków przecież mam kilkoro. Gdy wnuczęta mnie odwiedzą, to warzywa smaczne zjedzą". "Plan jest trudny,... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - NIEPOSŁUSZNE BUTY ©

W nieposłuszne oba buty mały Wojtek był obuty. "Mamo, mamo! Słowo daję, że się nie słuchają wcale! Na zakupy mam pójść w lewo - one skaczą hop! na drzewo. Mam pójść w prawo ze śmieciami... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - POSŁUCHAJCIE, CO SIĘ DZIEJE! ©

Posłuchajcie, co się dzieje: pies podobno mocno grzeje, a piec ugryźć chciał Filipa, gdy go Filip w ogon szczypał! To nie wszystko: w stawie czapka kumka, a zielona żabka dobrze nosi... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - PRZEPROWADZKA ©

Puk, puk! Przepraszam, czy nie przeszkadzam? Proszę o pomoc, gdyż przeprowadzam się popołudniu z piętra piątego prosto na parter. Nic piękniejszego! W pierwszym pokoju pufę postawię, przedtem... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - SIKORKA-PRZEKORKA ©

Ta sikorka ma dwa latka i nazywa się „bogatka”. Lecz zaprzecza, kiedy lata: „Nie, nie jestem ja bogata!” Robi również wiele krzyku po obiadku przy karmniku. Gdy ktoś... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - SKLEP U NIEDŹWIEDZIA ©

Gdy po lecie przyszła jesień, niedźwiedź sklep otworzył w lesie. Odtąd już o porze każdej można było w jego gawrze kupić sobie drobiazg mały. Ze stron wszystkich przybywały tłumy zwierząt... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - SPOTKANIE Z "R" ©

- Co za miłe spotkanie! Ile już lat ma pani? - Dopiero jeden roczek. - A czy ssie pani smoczek? - O rety! Pan żartuje?! Ja już nawet rymuję, umiem robić rysunki, znam też dobrze rachunki! -... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - STONOGA ©

Przyjrzeliście się pani stonodze czy nosi buty na każdej nodze? Opowiem wszystkim dzieciom najlepiej o tym, że raz ją ktoś widział w sklepie; stonoga przyszła pewnie na skróty, aby kupować... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW ©

Z niewielkiego pudełeczka wyskoczyła raz szczoteczka. Taki talent ona miała, że przed lustrem zaśpiewała: Szuru-buru szuru-buru-bam! Ja o zęby dzieci dbam! Szuru-buru szuru-buru-bam!... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - URODZINY „Ś” ©

Gdzieś w Środzie Śląskiej i to we środę, a ściślej mówiąc w śnieżną pogodę, „ś” sześćdziesięciu gości sprosiła i urodziny swe wyprawiła. Najwcześniej z wszystkich... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - WYWIAD Z PANEM ROBACZKIEM ©

- O kim ta bajka? Wszystko wytłumaczę: dziś naszym gościem będzie pan robaczek. Proszę powiedzieć, szanowny robaczku, kiedy ostatnio mieszkał pan w kabaczku? - Słabo pamiętam, namyślić... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - ZAJĄCZEK ©

Był raz wśród zajączków wielu taki, co chciał mieć kapelusz. Kapelusze – tak jak wiecie – są najbardziej modne w lesie (bo już każdy widział chyba ubranego całkiem grzyba?) Grzyby... czytaj więcej »

Mariusz Szwonder - ZAWODY ©

W pewnym mieście się zebrało tyle mydeł, ile chciało zdobyć medal na zawodach, w których ważna jest uroda. Oto pierwsza konkurencja: wręcz prześliczna ich prezencja - mydła w sukniach... czytaj więcej »

Fineasz i Ferb - Bał Cziki Bał Bał

Bow, chicka, bow-bow tak miły mówi mi! Mow mow mow, moje serce bije! Chicka chicka chew-op, nie zatrzyma się! Glitchi-glitchi-goo znaczy kocham cię! Dziewczyna moja mówi dziwacznie, uczucia... czytaj więcej »

A Ty śpij...

a Ty śpij bo dziś w nocy gwiazdy spadną pod Twoimi powiekami złotą różdżką zaczarowane rozbłysną marzeniami a Ty śnij bo dziś we śnie motyle zatańczą w głowie zawrócą kolorami i... czytaj więcej »

Kołysanka (Zaśnij, syneczku, śpij...)

Zaśnij, syneczku, śpij, pod powiekami skryj niebieskie swe źrenice. Kiedyś zwiędną jak mech, gdy ci życie i pech obrócą świat na nice. Zaspokoją twą chęć dwie dziewczyny lub pięć, bo... czytaj więcej »

Równoramienni

Synku, syneczku – śpij Synku, syneczku – śnij Synku – obudź się – wstań Otwórz drzwi – to ja – ten sam - - (Dobrze – poczekam – jeszcze Wcześnie... czytaj więcej »

Kołysanka (Moja córeczka w tym domu mieszka...)

Moja córeczka w tym domku mieszka, o modrym zmierzchu śpi w tym orzeszku. Oczko prawe, śpij! Trzepoce rączkami – kłania się mamie, nóżkami swemi kłania się ziemi. Oczko... czytaj więcej »

Opowieść o niedużym żółwiu

Był żółw nieduży. Mieszkał w pudełku. Pływał w kałuży. Po skałach się drapał. Kłapnął na ćmę. Kłapnął na płotkę. Kłapnął na pchłę. Na mnie nie kłapnął. I złapał... czytaj więcej »

Wiersz do poduszki

Za to, że jesteś obecna aż po opuszki palców, że tęsknisz, za to, jak zginasz kolana i jak objawiasz mi swoje włosy, za gorączkę i mroczność; za zdania rzucane mimochodem, za znikomą... czytaj więcej »

Kołysanka dla mamy

powtórz znów słyszane niegdyś słowa jak wiatr jak wiatr jak kamień kolacja w nędznej chałupie trzeszczące drwa zamieć wełniana chusta i cichy akordeon jego zęby połyskują... czytaj więcej »

Senna kołysanka

Kołysanka Kołysanka słodka Kołysanka Śpij, maleńki Po troszeńku, do białego ranka Kołysanka, kołysanka Senna kołysanka Niebo całe się zamknęło I ty oczka zamknij Kołysanka Kołysanka... czytaj więcej »

Serce pik pik pik

Serce pik, pik, pik dzień za szybą znikł, w snach odwiedzą was małe smerfy. Serce pik, pik, pik, Smerfik fik, fik, fik Pora spać, pora spać. Hokus pokus i smerf fokus we śnie staje wśród... czytaj więcej »

Tu paluszek, tam paluszek

Tu paluszek, tam paluszek, Kolorowy mam fartuszek. Tu jest rączka, a tu druga, A tu oczko do mnie mruga. Tu jest buźka, tu ząbeczki, Tu wpadają cukiereczki. Tu jest nóżka i tu nóżka, Chodź,... czytaj więcej »

Idzie myszka do braciszka

Idzie myszka Do braciszka. Tu zajrzała, Tu wskoczyła, A na koniec TAM się skryła!... czytaj więcej »

Koziołek Matołek, tęga głowa

Koziołek Matołek, tęga głowa, Szedł przez las do Pacanowa, Za nim Sindbad z Muminkami Podążali rowerami, A Uszatek z Kolargolem Na piechotę szli przez pole. Szli tak długo, aż parami Wpadli... czytaj więcej »

Na ulicy Reja

Na ulicy Reja złapano złodzieja, a ten złodziej był czarodziej i powiedział tak: raz, dwa, trzy, odchodź ty!... czytaj więcej »

Poszła Tola na wagary

Poszła Tola na wagary, wzięła z sobą plecak stary. A w plecaku dziura była, prawie wszystko pogubiła. Co w plecaku jeszcze tkwi, powiesz teraz właśnie ty … np. n - a - p - ó - j... czytaj więcej »

Pióro takie duże miała

Pióro takie duże miała, sama taka mała. Taka mała, taakie pióro, taakie pióro, taka mała, Taka mała, taakie pióro, taakie pióro, taka mała.... czytaj więcej »

Solomon Grundy

Solomon Grundy, Born on a Monday, Christened on Tuesday, Married on Wednesday. Took ill on Thursday, Worse on Friday, Died on Saturday, Buried on Sunday, This is the end Of Solomon Grundy.... czytaj więcej »

Twinkle, twinkle, little star

Twinkle, twinkle, little star, How I wonder what you are, Up above the world so high, Like a dimond in the sky. Twinkle, twinkle, little star, How I wonder what you are.... czytaj więcej »

Yankee Doodle

Yankee Doodle came to town, Riding on a pony; He stuck a feather in his cap And called it macaroni... czytaj więcej »

One, two, three, four, five

One, two, three, four, five Once I caught a fish alive Six, seven, eight, nine, ten Then I let it go again Why did you let it go? Because it bit my finger so Which finger did it bite? This finger... czytaj więcej »

Moja mamo ukochana

W ten przepiękny dzień majowy Dam Ci bukiet kolorowy. Moja mamo ukochana Bądź radosna już od rana. Niech zakwili Ci skowronek I ucieszy posprzątany domek. Dużo szczęścia i spełnienia To... czytaj więcej »

Żyj nam Mamo 200 lat

Dzisiaj Dzień mojej Mamusi Tata do sprzątania zmusił. Wszyscy w kuchni się krzątają No i torcik przystrajają. Choć gotować nie umiemy To Ci z serca winszujemy By Ci był przychylny świat Żyj... czytaj więcej »

Dziękuję Ci, Mamusiu

Dziękuję Ci Mamusiu Za plastry przyklejane z troską na potłuczone kolana Za herbatki z malinowym sokiem na gorączkę I kanapki z wędliną w śniadaniówce do szkoły. Za Twoje dobre serce, za... czytaj więcej »

Bądź, Mamusiu, uśmiechnięta

Bądź Mamusiu uśmiechnięta Na co dzień, nie tylko od święta. My też chcemy Cię ucieszyć Byś nie musiała się spieszyć. Sami w domu posprzątamy Bajek dziś nie oglądamy. By Mamusię... czytaj więcej »

Dziękuję, mamo

Za to, że mnie wychowałaś I na świat ten powołałaś. Za twe nieprzespane noce I że w garnkach wciąż furgoce. Za obiadki najsmaczniejsze Podziękować chce najmniejsze, Dziecko mamy ukochane Wychuchane,... czytaj więcej »

Mamusię uwielbiamy

Dzisiaj święto naszej mamy Bukiet kwiatów jej więc damy. Zawsze dzieciom jest oddana Od wieczora aż do rana. Więc mamusię uwielbiamy I być grzeczni się staramy.... czytaj więcej »

Dziękuję Ci, Mamo

Gdy byłem mały nocami nie spałaś, Kiedy chorowałem nade mną czuwałaś. Dziś mimo mojego wieku dorosłego, Wciąż widzisz we mnie chłopca małego. Dziękuję Mamo za Twoje poświęcenie, Za... czytaj więcej »

Mamusiu, żyj sto lat!

Z promiennym uśmiechem zawsze na twarzy, Ciepłym spojrzeniem o poranku obdarzy, Czuje dumę, gdy osiągam sukcesy, Kiedy upadam z dobrym słowem śpieszy. Bo taka właśnie powinna być mama, Ciepła,... czytaj więcej »

Bukiet róż i czekoladki

Bukiet róż i czekoladki A dla kogo są? Dla matki Ona na nie zasługuje Urodziny dziś świętuje Za Twą dobroć dziękujemy Co najlepsze dać Ci chcemy Byś zawsze szczęśliwa była W dobrym... czytaj więcej »

Dobra jak anioł

Dobra jak anioł, Łagodna jak baranek, Cierpliwa i pełna miłości O kim jest mowa wiecie? To o naszej mamie przecież Za to jej nieba uchylić chcemy I w dniu urodzin życzenia ślemy By ta... czytaj więcej »

Złoty arbuz - Bolesław Zagała

Bardzo dawno temu w pewnej wsi uzbeckiej mieszkał biedny Zuchar. Jego pole było maleńkie, chata też mała. W takiej chatce wszystkiego było niewiele. Właśnie przyszła wiosna. Biedak pracował... czytaj więcej »

Klara i Tygrysek - Karin Stjernholm Raeder

Dzisiaj Klara postanowiła bawić się w piaskownicy. Tam zawsze jest dużo dzieci. Ale czemu dzisiaj nie ma nikogo? Gdzie są inne dzieci? Schowały się? A może już wszyscy zaczęli chodzić do szkoły,... czytaj więcej »

Trzy małe świnki - Jennifer Greenway

Dawno temu, w małej zaniedbanej chatce, mieszkały sobie z mamą trzy małe świnki. Były bardzo biedne, więc postanowiły, że wyruszą w świat w poszukiwaniu fortuny. I tak, pierwsza z nich... czytaj więcej »

Truskawka - Elżbieta Wiśniewska

Na ławce, w kącie przedszkolnego ogródka siedziały dwie dziewczynki. Były bardzo zajęte. Robiły zastrzyk choremu misiowi. Obok „czterej pancerni” wspinali się na drabinki, które... czytaj więcej »

Szkolne przygody Pimpusia Sadełko - Maria Konopnicka

SZKOŁA Szkoła pani Matusowej głośne w świecie ma przymioty, uczęszczają do niej wszystkie dobrze wychowane koty. Już to sam nieboszczyk Matus był wybornym pedagogiem i prowadził przez... czytaj więcej »

Filuś, Miluś i Kizia - wesołe kotki - Maria Konopnicka

OPISAŁ: MRUCZYSŁAW PAZUREK Nic milszego, moje dziatki, Jak kot pięknie wychowany Taki, jak go tu widzicie Nad miseczką od śmietany. Poranek Filonka. I. Przejdźcie góry, przejdźcie... czytaj więcej »

O Janku Wędrowniczku - Maria Konopnicka

Chcecie poznać się z chłopczykiem, Jankiem, wielkim podróżnikiem, Co zwędrował ziemie, wody, I przeróżne miał przygody? No, to patrzcie co za mina, Bo już powieść się zaczyna! Janeczkowi,... czytaj więcej »

Dwie niegrzeczne myszy - Beatrix Potter

Był raz sobie bardzo piękny dom dla lalek; cały z czerwonej cegły, miał białe okna, prawdziwe, muślinowe firanki, drzwi frontowe i komin. Należał on do dwóch lalek, Lucyndy i Janki, a w każdym... czytaj więcej »

Na jagody! - Maria Konopnicka

Tuż nad Bugiem, z lewej strony, Stoi wielki bór zielony. Noc go kryje skrzydłem kruczem, Świt otwiera srebrnym kluczem, A zachodu łuna złota Zatrzaskuje jasne wrota. Nikt wam tego nie opowie, Moje... czytaj więcej »

Baśń o korsarzu Palemonie - Jan Brzechwa

I Kiedy król Fafuła Czwarty Zachorował nie na żarty, Do doktora rzekł: Doktorze, Nic mi widać nie pomoże, Przeznaczenie jest nieczułe, Przyszła kreska na Fafułę. Muszę umrzeć - wola... czytaj więcej »

Bądź dzieckiem jak najdłużej...

Bądź dzieckiem jak najdłużej. Jak dziecko baw się, śmiej. I kochaj tak jak dziecko, I serce dziecka zawsze miej!... czytaj więcej »

W tym dzisiejszym dniu radości...

W tym dzisiejszym dniu radości, życzę 100 lat pomyślności. Niech Ci życie w szczęściu płynie, niech Cię radość nie ominie! Dziś chcę złożyć Ci życzenia, szczęścia, zdrowia,... czytaj więcej »

Pierwszy czerwca dzień radosny...

Pierwszy czerwca dzień radosny, kwitną kwiatki, słońce świeci... W dniu tak pięknym i wspaniałym życzę Tobie sercem całym moc uśmiechu i radości, szczęścia, zdrowia, pomyślności.... czytaj więcej »

W dniu tak pięknym i wspaniałym...

W dniu tak pięknym i wspaniałym życzę ci serduszkiem całym, dużo szczęścia, stu lat życia, milion euro do zdobycia. Z okazji dnia dziecka życzenia składają...... czytaj więcej »

Ze wszystkich kwiatów świata chciałbym zerwać...

Ze wszystkich kwiatów świata chciałbym zerwać... słońce i dać je potem Tobie złociste i gorące. Słoneczko jest daleko, ale się nie martw (imię) narysowałem drugie, jest prawie takie... czytaj więcej »

Skoro już jestem całkiem duża...

Skoro już jestem całkiem duża posyłam Ci zapach letniego arbuza, dwa pełne worki radosnego słonka, i kwiatek, po którym tupie biedronka, niech ci zdrówko długo służy i nie bój się... czytaj więcej »

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie...

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie. Dalej żyrafy, lisy, niedźwiedzie, a na samym końcu pyszny tort jedzie. Zające z miną uśmiechniętą wołają: "Dziś jest Twoje święto...", Jadą do... czytaj więcej »

Dziś Cię odwiedzą...

Dziś Cię odwiedzą różne zwierzaczki, borsuki, myszki, zające, misiaczki, biedronki w prezencie balony przyniosą i do wspólnej zabawy, wesoło zaproszą.... czytaj więcej »

Za morzami niebieskimi...

Za morzami niebieskimi, za wyspami bezludnymi, złota rybka mała, życzenia spełniała. Pyszczek miała groźny, wciąż stroiła minki, nie wiedziała jak dopłynąć do Twojej rodzinki. Aż zaprzęgła... czytaj więcej »

Rośnij duży, dzielny, zdrowy...

Rośnij duży, dzielny, zdrowy, w 100% odlotowy. Teraz coś dla Twojej główki, by nie było z niej makówki. Bądź pomocny jak komputer, szybki jak japoński skuter, sympatyczny jak maskotka i... czytaj więcej »

W sukieneczkach z pajęczynki

W sukieneczkach z pajęczynki, tańczą kwiatki w blasku gwiazd Świerszcz przygrywa im na skrzypcach, sen zagląda już do gniazd W gniazdku pod skrzydełkiem mamy, już wróbelek dawno śpi Wredna... czytaj więcej »

Kotki dwa

Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, nic nie będą robiły, tylko ciebie bawiły. Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, jak się kotki rozigrały, to dziecinę kołysały. Aaa, kotki dwa, szarobure... czytaj więcej »

Zachodźże, słoneczko

Zachodźże, słoneczko, skoro masz zachodzić, bo mnie nogi bolą, po tym polu chodzić. Nogi bolą chodzić, ręce bolą robić. zachodźże, słoneczko, skoro masz zachodzić. Za las, słonko... czytaj więcej »

Królewna złotowłosa

Raz królewna złotowłosa cudny miała sen, że splatała złote włosy, złociste jak len. I przyszedł do niej grajek, na skrzypcach zaczął grać i mówi: Pójdź, królewno konwalie ze... czytaj więcej »

Stary niedźwiedź mocno śpi

Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi. My go nie zbudzimy, bo się go boimy, jak się zbudzi, to nas zje. jak się zbudzi, to nas zje. Stary niedźwiedź mocno śpi, stary... czytaj więcej »

Siwa chmurka

Małe dzieci mrużą już oczka, małym dzieciom chce już się spać, już do okien zagląda nocka, będzie nam cicho śpiewać i grać Siwa chmurka po niebie płynie, siwy ptaszek za oknem śpi, mały... czytaj więcej »

Dorotka

Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała ranną rosą, ranną rosą, i tupała nóżką bosą, nóżką bosą. Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała... czytaj więcej »

Słoneczko

Słoneczko już gasi złoty blask, za chwilę niebo błyśnie czarem gwiazd. Dobranoc. Dobranoc. Dobranoc już. Słoneczko już gasi złoty blask, za chwilę niebo błyśnie czarem gwiazd, Dobranoc. Dobranoc. Dobranoc... czytaj więcej »

Był sobie król...

Był sobie król, był sobie paź i była też królewna. Żyli wśród mórz, nie znali burz, rzecz najzupełniej pewna. Żyli wśród mórz, nie znali burz, rzecz najzupełniej pewna. Kochał... czytaj więcej »

Na Wojtusia z popielnika

Z Wojtusia z popielnika Iskiereczka mruga Chodź opowiem Ci bajeczkę bajka będzie długa. Była sobie raz królewna pokochała grajka Król wyprawił im wesele I skończona bajka. Była... czytaj więcej »

Jedzie Zima

Jedzie pani Zima na koniku białym, spotkały ją dzieci, pięknie powitały: - Droga pani Zimo, sypnij dużo śniegu, żeby nam saneczki nie ustały w biegu.... czytaj więcej »

Tańczy bałwan

Tańczy bałwan grubasek w swym śniegowym kaftanie. Gra zimowa muzyka dzwonią dzwonki u sanek. Zając, borsuk i wrona usłyszeli to granie. Zaprosili sarenkę niech zatańczy z bałwanem.... czytaj więcej »

Z zimowych rozrywek

Ulepiły sobie dzieci ze śniegu bałwana, Gdy ich mama na podwórze wypuściła z rana. Nos i oczy dały z węgla, a ręce z patyków, Toż to śmiechów na podwórzu, radosnych okrzyków! Starsza... czytaj więcej »

Bałwan

Gdy wychodzimy z samego rana, Ulepić w parku wielkiego bałwana, Ja, mama, tata, no i mój brat, Pokryty śniegiem jest cały świat. Bierzemy garnek, marchew, guziki, Po drodze tata znajduje... czytaj więcej »

Ślizgawka

Równo, równo, jak po stole, Na łyżewkach w dal... Choć wyskoczy guz na czole, Nie będzie mi żal! Guza nabić - strach nieduży, Nie stanie, się nic; A gdy chłopiec zawsze tchórzy, Powiedzą,... czytaj więcej »

Zła zima

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Szczypie w nosy, szczypie w uszy Mroźnym śniegiem w oczy prószy, Wichrem w polu gna! Nasza zima zła! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Płachta na niej długa, biała, W... czytaj więcej »

Gdzie ten luty

Co się z tą pogodą stało? W zimie wcale nie jest biało... Gdzie ten luty, groźny, zły, który szczerzył mrozu kły, lecz, gdy humor dobry miał na saneczkach z górki gnał? I bałwanki... czytaj więcej »

Dwie minuty dla głodnych ptaków

W lutym - poświęć głodnym ptakom dwie minuty! W lutym najsrożej mróz rządzi na dworze, śnieg prószy. Niech w lutym co rano głodne ptaki dostaną garść okruszyn! Życie głodnym ptakom dajesz... czytaj więcej »

Grudzień

W grudniu rzadko ptak zaśpiewa w srebrze stoją wszystkie drzewa. Naszą rzeczkę po kryjomu, w nocy lodem okuł mróz. Sanki wezwał i do domu z lasu nam choinkę wniósł. Janusz Minkiewicz... czytaj więcej »

Domek dla ptaszków

Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek zmajstrowali ptaszkom domek. Jest podłoga, jest i daszek, żeby mógł się zmieścić ptaszek. Jest też miejsce na okruszki dla wróbelka, pośmieciuszki. Jest... czytaj więcej »

Dni wiosenne

Ach, motylki już fruwają, dni wiosenne przybywają, rybki w stawie się pluskają plim i plum i plim i plum Turkaweczka w lesie grucha, brzęczy pszczółka, bzyka mucha. Kumka żaba i ropucha kum,... czytaj więcej »

Wiosna

Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna. Kret skrzywił się ponuro: - Przyjedzie pewno furą Jeż się najeżył srodze: - Raczej na hulajnodze. Wąż syknął: - Ja nie wierzę, przyjedzie... czytaj więcej »

Listki

Młode listki cieszą się wszystkim: wiatrem-że je huśta i kolebie, obłokami-że tańczą po niebie, szpakiem-co gałązki w locie trąca i zielonym cieniem i promieniem słońca. Młode listki... czytaj więcej »

Idzie wiosna

Puk, puk, puk ...w okienko! - Wyjdźcie dzieci prędko. Idzie już wiosenka i słoneczko świeci. Z baziami gałązkę w ręku ma wierzbową. I za pasem wiązkę przylaszczek liliowych. Idzie... czytaj więcej »

Ile głosów w lesie

Gdy się wsłuchasz w leśną ciszę, Tysiąc głosów możesz słyszeć: śpiewa wilga, komar bzyka, świerszczykowa gra muzyka, strumień nuci swą piosenkę, złota pszczoła leci z brzękiem, szumią... czytaj więcej »

Za co lubimy wiosnę ?

Za przylaszczkę, pierwiosnek. Za sasankę w futerku, za żaby kumkające. Za kukanie kukułki, za kaczeńce na łące.... czytaj więcej »

Odejście Zimy

Kiedy się rozgniewa groźna pani zima, zmienia się w Marzannę i władać zaczyna. Sypie gęstym śniegiem, wody skuwa lodem, sroga, rozgniewana powiewa wciąż chłodem. Kiedy mroźnej zimy ludzie... czytaj więcej »

Jabłonka

Jabłoneczka biała kwieciem się odziała. Obiecuje nam jabłuszka, jak je będzie miała. Mój wietrzyku miły, nie wiej z całej siły. Nie trącaj tego kwiecia, żeby jabłka były.... czytaj więcej »

Marzanna

Marzanna, zimowa panna, w słomianej sukience rozpostarła ręce. W lęku drżąca cała, topić się nie chciała. z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą. Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się... czytaj więcej »

Powitanie wiosny

Leci pliszka spod kamyczka: - Ja się macie dzieci! Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci! Poszły rzeki w świat daleki, płyną het - do morza; A ja śpiewam, a ja lecę, gdzie... czytaj więcej »

Głoski szumiące (sz, ż, cz, dż).

"Szpak" Szedł po drodze szpak do szkoły się uczyć, i tak sobie śpiewał: szpu- szpu, szpa- szpa, szpo- szpo, szpe- szpe, szpi- szpi... Taki śmieszny szpak, co uczyć się chciał. "Trzy... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [g]

Ogródek Grześ i Małgosia mają swoje grządki w ogródku koło domu. Ogródek otoczony jest krzakami agrestu. Na grządce Małgosi rosną różnobarwne kwiaty. Są tam goździki, nagietki, pelargonie,... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [k]

Ranek na wiejskim podwórku Z kurnika wyszły na podwórko kury i kaczki. Ciekawie spoglądają w kierunku furtki, w której wkrótce ukaże się Kasia. Kasia codziennie karmi swoje kurki. Daje im... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [c]

Zając kica po łące. Baca pilnuje owiec. Celina ceruje koc. Ulica pędzi motocykl. Owoce leżą w piwnicy na półce. Pajacyk fika na drabince. Na granicy jest forteca. Cukierki są w celofanowej... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [s]

W lesie rosną smukłe sosny. Na wiosnę pod lasem rosną sasanki. Sarenka skubie listki. Na polu stoją snopki słomy. Jaskółka karmi swoje pisklęta. Włosy są spięte spinkami. Po stawie pływają... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [z]

Przygoda Izy Iza to zuch dziewczynka. Wszystko umie sama zrobić. Dziś Iza zamiata zmiotką swój pokój. Najpierw pozbierała zabawki. Później pójdzie na łąkę i nazrywa niezapominajek do wazonu.... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [r]

Czarna krowa Czarna krowa w kropki bordo Gryzła trawę kręcąc mordą. Kręcąc mordą i rogami Gryzła trawę wraz z jaskrami. Czarna krowo, nie kręć rogiem bo ja pieróg jem z twarogiem. Gdy... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski [ż]

Rzeka płynie do morza. Chmurzy się i grzmi. Żaba wpadła w kałużę. Wiatr uderzył w żagle. W spiżarni są jarzyny i orzechy. We wrześniu kwitną wrzosy. Lekarze pełnią dyżury. Wioślarze... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski (cz)

Piłka skacze. Pies skacze przez obręcz. Dziewczynka rozczesuje czarne warkocze. Do stołu podano pieczeń, a na deser smaczne pączki. Babcia zabrała wnuczka na wycieczkę. Mama Mareczka kupiła... czytaj więcej »

Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski (sz)

"Zwierzątka idą do szkoły" Rok szkolny już się zaczął. Ze wszystkich stron lasu spieszą do szkoły, pod szumiące kasztany, leśne zwierzątka. Pierwszy maszeruje zajączek Długouszek z młodszym... czytaj więcej »

W dniu tak pięknym i wspaniałym...

W dniu tak pięknym i wspaniałym życzę Tobie sercem całym zdrówka, szczęścia, pomyślności i w nauce, i w miłości. Bądź radosna, wesolutka, piękna, zgrabna i śliczniutka.... czytaj więcej »

Dla Ciebie wszystkie cuda tego świata...

Dla Ciebie wszystkie cuda tego świata. Dla Ciebie ciepło słonecznego lata. Dla Ciebie gwiazdki, co błyszczą na niebie. Dla Ciebie nutki w ptaszków śpiewie. Dla Ciebie kwiatki kolorowe. I marzenia... czytaj więcej »

Samych szczęśliwych dni w życiu...

Samych szczęśliwych dni w życiu, uśmiechu na twarzy, słonecznych promyków w pochmurne dni, lata zimą i wiosny jesienią, to, o czym marzysz, by się spełniło, a czego pragniesz, by Twoje... czytaj więcej »

W dniu Twych urodzin...

W dniu Twych urodzin, w dniu Twego święta niech buzia Twa będzie uśmiechnięta przez cały czas, jak słoneczko na niebie, bo, nasze Serduszko kochamy Ciebie.... czytaj więcej »

Mało się ucz, lecz dużo śmiej...

Mało się ucz, lecz dużo śmiej, gdy pała grozi, to z lekcji wiej, na chłopców nie zerkaj, wszystkich wykiwaj, radosną miej minę i życia używaj...... czytaj więcej »

Niech Ci słonko ciepło gra...

Niech Ci słonko ciepło gra, niech Twój uśmiech długo trwa, nie trać swej wesołej minki, dziś są Twoje urodzinki!... czytaj więcej »

Idzie misio, idzie słonik...

Idzie misio, idzie słonik, Idzie lalka, no i konik. Wszyscy razem z balonami Z najlepszymi życzeniami. Bo to dzień radosny wielce, Masz już jeden roczek więcej!... czytaj więcej »

W kolorowych serpentynach...

W kolorowych serpentynach i balonów tłoku, takie święto się obchodzi tylko raz do roku! Kolorowych snów, uśmiechu od ucha do ucha, pięknych bajek na dobranoc, własnego psa i kota, co... czytaj więcej »

Klasa Pana Czajki - Małgorzata Karolina Piekarska

"Znowu mama i znowu tata" To był kolejny dzień, kiedy Czarny Michał nie przyszedł do szkoły. Niby przedwiośnie, ale gdyby był przeziębiony, Kinga na pewno coś by wiedziała. Jednak nikt z... czytaj więcej »

Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren

"Anna i ja załatwiamy sprawunki" Sklep, w którym kupujemy cukier, kawę i takie różne inne rzeczy, znajduje się w Wielkiej Wsi, tuż koło szkoły. Gdy mamusia potrzebuje czegoś ze sklepu, to... czytaj więcej »

Żyrafa - Tomek Nowaczyk

Przyszło na myśl raz żyrafie: „Od dzisiaj robić chcę fotografie!”. Więc pstrykała ciągle po to, by mieć w kolekcji kolejne foto. Na dodatek z każdym zdjęciem fotograficzne... czytaj więcej »

Pająk - Tomek Nowaczyk

Nie ma spokoju w domu pająka... Męża strofuje pajęcza żonka (mimo że przecież to czarna wdowa). Dość ma już pewnych męża zachowań. Bo mąż jej siedzi wciąż w Internecie – wiosną,... czytaj więcej »

Lis - Tomek Nowaczyk

„Chcę na kutrze być rybakiem!” – pewien lis miał myśli takie. Nie ustawał w swym uporze, by wypłynąć kutrem w morze. „Nie chcę włóczyć się po borach, a mój... czytaj więcej »

Łoś - Tomek Nowaczyk

Raz podobno widział ktoś, jak na rower wsiadał łoś. Mówiła żona mu łosiowa: „Czy ciebie, łosiu, boli głowa? Za ciężki jest na rower łoś! Coś ty wymyślił, łosiu, coś?”. Ale... czytaj więcej »

Papuga - Tomek Nowaczyk

Była sobie raz papuga, która zawsze była druga. Plotkowały okolice: „Ciągle druga! Zawsze wice-!”. „Czy to fatum? Boska kara?” – tak się zamartwiała ara. – „Wciąż... czytaj więcej »

Nietoperz - Tomek Nowaczyk

Spotkała sowa raz nietoperza (to było w lesie, gdzieś koło Zgierza) i rzekła: „Powiedz, bo jestem w szoku, jak dajesz radę latać po zmroku? No bo na moje, ty, drogi gacku, to latasz... czytaj więcej »

Kruk - Tomek Nowaczyk

Raz, siedząc na gałęzi, rozmyślał sobie kruk: „Dlaczego każde zwierzę ma inną liczbę nóg? Ja tylko dwie mam nogi i mnie nie dziwi to, a już stonoga taka ma chyba ich ze sto! Mam skrzydła... czytaj więcej »

Zabawa w chowanego - Tomek Nowaczyk

Tejże historii nikt nie pamięta, ale pewnego razu zwierzęta (wszystkie zwierzęta – wierz mi, kolego) zaczęły bawić się w chowanego. Dzięcioł w swe drzewo przestał już stukać i... czytaj więcej »

Krowa i łaty - Tomek Nowaczyk

Czemu krowa jest łaciata? Może krowę łata łata? Może łat ktoś przyniósł wór, bo ma krowa dużo dziur? No a może to graffiti? Albo była na Haiti? W słońcu sobie zwierzak legł, a... czytaj więcej »

Żuk - Eliza Rozdoba

Żuk gnojarek miał ambaras, chciał dwie kulki toczyć naraz, ale - że mu było z górki, wnet się potoczyły kulki, mkną w zupełnie różne strony, żuk gnojarek rozzłoszczony! Co ma robić?... czytaj więcej »

Maruda - Fasolki

Gdy na dworze robi się ciemno, Kiedy słońce się chowa za chmurki, Coś dziwnego dzieje się ze mną, Nie poznaje mamusia swej córki. Mina staje się kwaśna jak ocet I narzekam, wybrzydzam,... czytaj więcej »

Mam niewiele lat - Fasolki

Mam niewiele lat, po prostu akurat I jeszcze mam czas by życiu patrzeć w twarz Jedno dzisiaj wiem nie muszę martwić się Co będzie za lat sześć mało ważne jest. ref.: Piosenki śpiewam,... czytaj więcej »

Bal moich lalek - Fasolki

Co się tutaj dzieje Mruczy kot i pies Że pokoik podskakuje też Fruwają sukienki Wstążek nagle brak A serduszka lalek biją tak Raz do roku wielkie święto Lalek moich bal Wszystkie miejsca... czytaj więcej »

Kundel bury - Fasolki

Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku I wyglądał jak czterdzieści osiem smutków: Taki mały, taki chudy, nie miał pana ani budy, Więc, go wziąłem, przygarnąłem, no i jest. Razem... czytaj więcej »

Szczepan Szczygieł

Szczepan Szczygieł Z Grzmiących Bystrzyc Przed chrzcinami Chciał się przystrzyc. Sam się strzyc Nie przywykł wszakże, Więc do szwagra Skoczył: "Szwagrze! Szwagrze, ostrzyż... czytaj więcej »

Wróbelek Walerek

Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek, felerek werbelka naprawił Walerek, wróbelek Walerek na werbelku gra!... czytaj więcej »

Jamnik

W grząskich trzcinach i szuwarach kroczy jamnik w szarawarach, szarpie kłącza oczeretu i przytracza do beretu, ważkom pęki skrzypu wręcza, traszkom suchych trzcin naręcza, a gdy zmierzchać... czytaj więcej »

Goryl

Turlał goryl po Urlach kolorowe korale, rudy góral kartofle tarł na tarce wytrwale, gdy spotkali się w Urlach góral tarł, goryl turlał, chociaż sensu nie było w tym wcale.... czytaj więcej »

Jerzy na wieży

Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na drugiej wieży leży drugi Jerzy. Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że leży na wieży. Leży Jerzy obok wieży i nie wierzy, że na wieży jeszcze jeden... czytaj więcej »

Bzyczy bzyg

Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!... czytaj więcej »

Znaki drogowe

Stoją przy drodze na jednej nodze. To nie są ptaki, lecz …... czytaj więcej »

Kaczka

Lubi wodę i zielone, nóżki bardzo krzywe ma. Gdy się zgubi, szuka mamy, krzycząc głośno "kwa, kwa, kwa".... czytaj więcej »

Kura

Nie śpiewa, tylko gdacze, jej dzieckiem jest kurczaczek, nie ma sierści, tylko pióra. Kto to jest? To jest ...... czytaj więcej »

Krowa

W oborze na sianku sypia, ma rogi, ogon i kopyta, daje mleczko bardzo zdrowe. Wszyscy znają dobrze ...... czytaj więcej »

Owieczka

Hodowana przez górali, smaczną trawkę je na hali z jej wełenki jest czapeczka. Czy już wiesz? To ...... czytaj więcej »

Kotek

Chodzi własnymi drogami, ugania się za myszkami, lubi wspinać się na płotek. - Kto to jest? Tak, to ...... czytaj więcej »

Czapla

Leci jak bez szyi, stoi jak bez nogi, urządza połowy- rybki - spłyńcie z drogi!... czytaj więcej »

Cebula

Jakie warzywo, nawet niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę?... czytaj więcej »

Ślimak

Domek ma na grzbiecie dwa różki na głowie. A kto to jest, czy wiecie? Zgadnijcie! Ja nie powiem!... czytaj więcej »

Nietoperz

Czarną maską kryje oczy, na wyprawy rusza w nocy. Za to we dnie siedzi w norze, bo go ktoś zobaczyć może!... czytaj więcej »

Pies

Mówią o nim: przyjaciel człowieka, na obcych zazwyczaj szczeka. Co to za zwierzę, czy wiesz? Tak, oczywiście to ...... czytaj więcej »

Ence pence

Ence pence Cztery ręce. Idzie sobie smok w sukience. Elke trelke Kartofelke. Smok się przebrał za modelkę! Cukier, lukier, Wrona z krukiem. Wiatr smokowi zwiał perukę! Raz, dwa,... czytaj więcej »

Ele mele - zjedz morele

Ele mele - zjedz morele. Bango, bango - wcinaj mango. Pomarańcza z marakują Do zabawy się szykują. I cytryny i banany, Będzie ubaw niesłychany!... czytaj więcej »

Deszczyk

Deszczyk pada, słońce świeci, Czarownica masło kleci, Czarownica masło kleci, Deszczyk pada, słońce świeci. Co ukleci, wnet zajada, Myśli, że to czekolada. Zaraz ciebie poczęstkuje,... czytaj więcej »

Deo riki tiki

Amse kadamse flore, Omade omade, Omadeo deo riki tiki, Deo deo riki tiki, Raz dwa trzy!... czytaj więcej »

Chodzi lisek

Chodzi lisek koło drogi, Cichuteńko stawia nogi, Cichuteńko się zakrada, Nic nikomu nie powiada.... czytaj więcej »

Bury, wióry, czarne chmury

Bury, wióry, czarne chmury, Porwał rower kundel bury! Bajka, fajka, gadka, szmatka, Tak przezywał wnuczek dziadka!... czytaj więcej »

Baloniku mój malutki

Baloniku mój malutki, Rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, Przebrał miarę - no i trach!... czytaj więcej »

Baca

Na podwórku, koło studni, Ktoś patykiem w wiadro dudni. Leci baca, patrzy kto to, Potknął się i upadł w błoto. Leży w błocie już dwa dni, A tym bacą będziesz ty.... czytaj więcej »

Babcia zupę gotowała

Babcia zupę gotowała I do garnka powrzucała: Dwie marchewki, trzy pietruszki, Sól i cztery kurze nóżki, Garść guzików, pół ziemniaka, Trzy gazety i buraka, Ząbek czosnku, kości... czytaj więcej »

Ancy pancy

Ancy pancy, chust glanc, Amal udy, amal anc. Erwas perwas, koperwas, Ty, zajączku, zmykaj w las.... czytaj więcej »

Rozrabiaki - Eliza Rozdoba

Kto miśkowi urwał łapę? Kto sok wylał na kanapę? Kto poplamił obrus babci? Kto jej włożył lód do kapci? Kto chciał uczyć pieska latać? Komu trzeba spodnie łatać? Kto w pokoju miał... czytaj więcej »

Hipopotamica Hania - Eliza Rozdoba

Hipopotamica Hania aż się słania z niewyspania, bardzo męczy się nieboże, od tygodnia spać nie może, czy na boku, czy na wznak, spać nie może tak, czy siak. Poszła w końcu do doktora... czytaj więcej »

Zostań moim przyjacielem - Eliza Rozdoba

Zostań moim przyjacielem i na co dzień i w niedzielę, ja dla ciebie wszystko zrobię, nawet deser oddam tobie i czerwony wóz strażacki, stare klocki, brata znaczki i książeczkę z naklejkami, siostry... czytaj więcej »

Jelonek Bronek - Eliza Rozdoba

Pewnego razu jelonek Bronek poszedł do lisa na podwieczorek, bo go zaprosił chytry rudzielec na siedemnastą dziesięć w niedzielę. Bronek przyodział garnitur nowy, który zamówił w sklepie... czytaj więcej »

Tadeuszek - Stanisław Jachowicz

Raz niegrzeczny Tadeuszek Nawsadzał w butelkę muszek; A nie chcąc ich męczyć głodem, Ponarzucał chleba z miodem. Widząc to ojciec przyniósł mu piernika I nic nie mówiąc, drzwi na klucz... czytaj więcej »

Zostań moim przyjacielem - Eliza Rozdoba

Zostań moim przyjacielem i na co dzień i w niedzielę, ja dla ciebie wszystko zrobię, nawet deser oddam tobie i czerwony wóz strażacki, stare klocki, brata znaczki i książeczkę z naklejkami, siostry... czytaj więcej »

Tadeuszek - Stanisław Jachowicz

Raz niegrzeczny Tadeuszek Nawsadzał w butelkę muszek; A nie chcąc ich męczyć głodem, Ponarzucał chleba z miodem. Widząc to ojciec przyniósł mu piernika I nic nie mówiąc, drzwi na klucz... czytaj więcej »

Figielki Kazia - Stanisław Jachowicz

Tadzio domki z kart budował, Kazio coraz to dmuchnął i pod stół się chował. "Wiesz, Kaziu - rzekł braciszek - co ja teraz zrobię? Schowam karty do szuflady i dmuchajże sobie!"... czytaj więcej »

Andzia - Stanisław Jachowicz

"Nie rusz Andziu, tego kwiatka, Róża kole" - rzekła matka. Andzia mamy nie słuchała, Ukłuła się i płakała.... czytaj więcej »

Staś na spodniach zrobił plamę - Stanisław Jachowicz

Staś na spodniach zrobił plamę; Płacze i przeprasza mamę. Korzystając z chwili, mama Rzecze: na spodniach wypierze się plama; Ale strzeż się moje dziecię, Brzydkim czynem splamić życie: Bo... czytaj więcej »

Kukuryku - Stanisław Jachowicz

Piał kogucik: kukuryku! Wstawaj rano, mój chłopczyku. — A chłopczyk się ze snu budzi, Patrzy.... dużo chodzi ludzi; Więc się szybko zrywa z łóżka, By nie uszedł za leniuszka; I... czytaj więcej »

Pszczółka - Stanisław Jachowicz

Była to raz pszczółka mała, Co miodek z kwiatków zbierała: Od kwiateczka do kwiateczka Latała sobie pszczółeczka; Nigdy próżno nie wróciła, Dużo miodku nanosiła. Przyszła jesień,... czytaj więcej »

Pchła

Pchła pchłę pchła, pchła przez pchłę płakała, że pchła pchłę pchała. Pchła pchłę pchła i ta pchła była zła, że ta pchła ją pchła.... czytaj więcej »

Mąż gżegżółki

Mąż gżegżółki w chaszczach trzeszczy, W krzakach drzemie krzyk… A w Trzemesznie straszy jeszcze Wytrzeszcz oczu strzyg… /Czesław Kruszewski/... czytaj więcej »

Mała muszka

Mała muszka spod Łopuszki chciała mieć różowe nóżki – różdżką nóżki czarowała, lecz wciąż nóżki czarne miała. – Po cóż czary, moja muszko? Ruszże móżdżkiem,... czytaj więcej »

Kruk

Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie. /Katarzyna Grochola/... czytaj więcej »

Kra krę mija...

Idę, nos trę, kra krę mija, tu lis ma norę, sarna tor mija. Kra krę mija. Lis ma norę, kret ma ryja. Idę i nos trę. Omijam tę krę. Nie idę tym torem, bo tu lis ma norę. Kra krę omija. Kret... czytaj więcej »

Huczek i wnuczek

Hasał huczek z tłuczkiem wnuczka i niechcący huknął żuczka. Ale heca… – wnuczek mruknął i z hurkotem w hełm się stuknął. Leży żuczek, leży wnuczek, a pomiędzy nimi tłuczek. Stąd... czytaj więcej »

Pomorze

Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże, to pomoże może las. Jak Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a jak morze nie pomoże, to pomoże może Gdańsk. Pojedziemy... czytaj więcej »

Czyżyk

Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek. Po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem.... czytaj więcej »

Krowa

Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę kręcąc mordą. Kręcąc mordą i rogami gryzła trawę wraz z jaskrami. /Joanna Kulmowa/... czytaj więcej »

Chrząsz

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ, Czcza szczypawka czka w Szczecinie, Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż, Strząsa skrzydła z dżdżu, A... czytaj więcej »

Zobaczyć niewidoczne - konkurs literacki

Prezentujemy Państwu najpiękniejsze prace nadesłane przez naszych czytelników na konkurs literacki pt. "Zobaczyć niewidoczne". Moja mama ma słaby wzrok i bez okularów niewiele widzi. Latem,... czytaj więcej »

Kulig Dziadka Mroza

Poprzez zamieć i zawieję pędzi kulig Dziadka Mroza. Dźwięczą dzwonki, sanie skrzypią, z końskich nozdrzy para bucha, z nieba płatki śniegu sypią. Trwa zimowa zawierucha.... czytaj więcej »

Lew

Lew ma, wiadomo, pazur lwi, Lew sobie z wszystkich wrogów drwi. Bo jak lew tylko ryknie, To wróg natychmiast zniknie.... czytaj więcej »

Wilk

Powiem ci w słowach kilku, Co myślę o tym wilku: Gdyby nie był na obrazku, Zaraz by cię zjadł, głuptasku.... czytaj więcej »

Papuga

Papużko, papużko, Powiedz mi coś na uszko. Nic nie powiem, boś ty plotkarz, Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz.... czytaj więcej »

Kwiecień

Ledwo pierwsze i nieśmiałe kwiatki z sobą niesie a już - widzisz samochwałę! - - dumnie kwiatem zwie się. Ale może i ma rację, bo w pustym bezkwieciu on najpierwszy wczesny fiolet sasanek... czytaj więcej »

Czerwony Kapturek

Snuj się, snuj, bajeczko! A było tak: niedaleczko, Właśnie tutaj, nad rzeczką, Mieszkała wdowa z córeczką. Córeczka, chociaż mała, swej matce pomagała: Zamiatała podłogę, pełła... czytaj więcej »

Baa, baa black sheep

Baa, baa black sheep Have you any wool? Yes sir, yes sir Three bags full. One for the master And one for the dame And one for the little boy Who lives down the lane.... czytaj więcej »

Head and shoulders

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, knees and toes. And eyes and ears, and mouth and nose. Head and shoulders, knees and toes, knees and toes head... czytaj więcej »

Magiczne wierszyki

Prezentujemy Państwu najciekawsze naszym zdaniem prace, nadesłane przez czytelników na konkurs literacki pt."Magiczne wierszyki". Oto najpiękniejsze rymowanki! "Odlotowa krowa" W pewnym mieście... czytaj więcej »

Gdybym był wampirem - pełnokrwisty konkurs literacki

Prezentujemy Państwu zwycięskie prace, nadesłane przez naszych czytelników na konkurs literacki pt."Gdybym był wampirem". Oto najciekawsze wampirze przygody! "Wampir, który uwielbia czekoladę" Mam... czytaj więcej »

It's raining, it's pouring

It's raining, it's pouring The old man is snoring. He got into bed And bumped his head And couldn't get up in the morning.... czytaj więcej »

One, two, three, four, five

One, two, three, four, five Once I caught a fish alive. Six, seven, eight, nine, ten Then I let it go again. Why did you let it go? Because it bit my finger so. Which finger did it bite? This little... czytaj więcej »

Tiger - Tygrys

TIGER "Mr Tiger, how are you?" "It's so boring in the zoo!" "Would you like to be released? "Sure, I'd eat you up, at least!" TYGRYS "Co słychać panie tygrysie?" "A nic. Nudzi mi się." "Czy... czytaj więcej »

Monkey - Małpa

MONKEY Monkeys are funny and gay, Monkeys - just like monkeys - play, Please, look at the chimpanzee What a monkey! Can you see! MAŁPA Małpy skaczą niedościgle, Małpy robią małpie... czytaj więcej »

Bear - Niedźwiedź

BEAR Boys and girls Meet a bear He has lots of fluffy fur Ask him to touch you His paw is pretty He doesn't want to? What a pitty! NIEDŹWIEDŹ Proszę państwa, oto miś. Miś jest... czytaj więcej »

Ostrich - Struś

OSTRICH The ostrich always hides his head in the sand Because he's scared of everything around. Everybody calls him a coward But he doesn't care He just lays big eggs every hour. STRUŚ Struś... czytaj więcej »

Bison - Żubr

BISON "Ladies and gentelmen May I introduce Mr. Bison, just in front of you" "Try to be polite! Smile! Oh, yes! That's just right!" ŻUBR Pozwólcie przedstawić sobie Pan Żubr we własnej... czytaj więcej »

Parrot - Papuga

PARROT "My dear little parrot, whisper something in my ear". "I don't trust you my dear" "I promise to keep it safe And not to give it away." PAPUGA "Papużko, papużko, Powiedz mi coś... czytaj więcej »

Reindeer - Renifer

REINDEER A lady visited a reindeer, The reindeer looks at her politely and says: "I'm so delighted my dear, That you'll be wearing soft gloves from me". RENIFER Przyszły dwie panie do renifera. Renifer... czytaj więcej »

Boar - Dzik

BOAR A boar is wild, a boar is nasty, His tusks are sharp but a bit rusty. Whenever you hear: "beware of the hog" You better just run off! DZIK Dzik jest dziki, dzik jest zły, Dzik ma bardzo... czytaj więcej »

Wolf - Wilk

WOLF The wolf is dangerous, It can eat you up! But not this one here It just makes you laugh! WILK Powiem ci w słowach kilku, Co myślę o tym wilku. Gdyby nie był na obrazku, Zaraz... czytaj więcej »

Elephant - Słoń

ELEPHANT This is Bombi. An elephant, I suppose. He would like to play on his nose. Don't ask him why, Because he is very shy. SŁOŃ Ten słoń nazywa się Bombi. Ma trąbę, lecz na... czytaj więcej »

Misie głodomorki

Gdy do domu dzisiaj z przedszkola wróciłem, nie zgadniecie nawet, co ja zobaczyłem. W pokoiku moim misie małe dwa, Siedzą przy akwarium, każdy wędkę ma. Trzeci obok łapką rybkę chce wyłowić, -... czytaj więcej »

Żyrafa

Długą ma szyję, łatki na ciele. Listków akacji w dzień zjada wiele. Nawet gdy śpi na nogach stoi, bo dzikich zwierząt bardzo się boi. Mieszka w Afryce, gdzie żyją lwy... czytaj więcej »

Jeż

Jeża niby wszyscy znają lecz nie wiedzą o nim wiele, mówią wszyscy: lubi jabłka, kolców pełno ma na ciele. Lecz to nie do końca prawda, bo jabłuszek nie je wcale, lecz owady i ślimaki mu... czytaj więcej »

Mucha

W zielonym lesie mieszka czarna mucha, lubi dużo bzyczeć, choć jej nikt nie słucha. Kiedy wstaje rano, zaczyna bzykanie, bzyczy nawet wtedy, kiedy je śniadanie, potem uśmiechnięta od ucha... czytaj więcej »

Kropelka Amelka

Na miękkiej i białej chmurze mieszkała kropla Amelka, na niebie wysoko w górze z wiatrem bawiła się w berka. O świcie słonko witała, liczyła orły i sroki, a w nocy gwiazdom machała i... czytaj więcej »

Pluszowy prezent

Pluszowy niedźwiadek siedzi w wielkim worku. Mikołaj go schował i tak już od wtorku czeka, żeby Święty zabrał go do dzieci: w saniach Mikołaja z innymi poleci. - Do jakiego malca trafię,... czytaj więcej »

Postępowy żuczek

"Do biedronki przyszedł żuk w okieneczko puk puk puk" * Tak to było w dawnych czasach, gdy biegało się po lasach. Dzisiaj żuczek postępowy ma telefon odlotowy, więc nie puka już... czytaj więcej »

Biedroneczki

W poniedziałek biedroneczki gdzieś zgubiły swe kropeczki. Cały wtorek ich szukały, bo ich domek nie był mały. W środę poszły na spacerek przeszukały cały skwerek. W czwartek już... czytaj więcej »

Złośliwe buty

Strasznie mam złośliwe buty Zawsze szukam ich co rano Nigdy nie wiem gdzie je znajdę Czy pod łóżkiem, czy pod ścianą Raz spieszyłem się do szkoły Lecz się buty gdzieś zgubiły Szukam!... czytaj więcej »

Zima

Zima wskoczyła mi do komina Świszczy i śnieży do ucha dmucha Siarczystym mrozem mrozić zaczyna Nic już nie widać! Trwa zawierucha! Idzie chodnikiem bałwanek biały Ma czapkę z daszkiem... czytaj więcej »

Jesień

Ponuro i mgliście Z drzew lecą już liście Już kończy się wrzesień To po prostu jesień... Na Bałtyku sztorm szaleje W górach deszcz jak z cebra leje Nadciągnęła wielka chmura... czytaj więcej »

Dziki Dzik Maciej

Biega w lesie wraz z rodziną Dziki Maciek z dziką miną Maciej dzikie ma nawyki Ryje, chrząka – bo jest dziki… Ma Dzik Maciej synka Felka Córcię małą jak kropelka Ma też żonę... czytaj więcej »

Ktoś

Na brzegu talerza z rosołem Ktoś biega kolo za kołem Ten ktoś na chwilę przystaje Ten ktoś ma marne zwyczaje Odnóży ma sześć…może osiem? Ma skrzydła i kąpie je w sosie Za... czytaj więcej »

Jaś Chudzielec

Wykrzywiony jak widelec Idzie drogą Jaś Chudzielec Wiatr go gnie na wszystkie strony Jaś jest strasznie zagłodzony Nie chciał zabrać dziś śniadania Od obiadu też się wzbrania A kolacji... czytaj więcej »

To był zwyczajny dzień w szkole, gdy nagle...

Prezentujemy Państwu zwycięskie prace, nadesłane przez naszych czytelników na konkurs filmowy pt."Przygoda z LEGOŸ na DVD". Oto najciekawsze historie o tym, co wydarzyło się w pewien zwykły-niezwykły... czytaj więcej »

Pluszowa poezja

Prezentujemy Państwu zwycięskie prace, nadesłane przez naszych czytelników na konkurs literacki pt."Pluszowa historia". Oto najpiękniejsze, wierszowane opowieści o ukochanych, pluszowych przyjaciołach.... czytaj więcej »

Lustro Prababci Cecylii

Ma jakąś rysę Ramy złocone Szkło szare, płaskie Nieco zamglone Ma brzeg rzeźbiony W grubym krysztale Spójrz w nie! Zobaczysz balowe sale Kolie, jedwabie i krynoliny Wesołe oczy... czytaj więcej »

Zebra

Zebra nie nosi ubrania Zebra nie sprząta mieszkania Zebra piosenek nie śpiewa Zebra gdy śpi to nie ziewa Zebra do sklepu nie chodzi Zebra po wodzie nie brodzi Zebra na krześle nie siada Zebra... czytaj więcej »

Zegar dziadka Józefa

Staruszek zegar wisi na ścianie Drewniane, strojne nosi ubranie Ma dwie mosiężne ciężkie wskazówki Rzeźbione gzymsy, ozdobne główki Dzwoni godziny, cyka minuty Chodzi choć stoi, raz był... czytaj więcej »

Bajka o grubym Rycerzu Kazimierzu

Był rycerz Kazio gruby jak beczka Bo co dzień jadał słodkie ciasteczka Zamiast dla zdrowia pójść na spacerek Wolał zjeść tłuścioch tuzin eklerek Zbroja się stała ciasna i mała Gdy... czytaj więcej »

Rycerz Maciej i Kot

Żył rycerz Maciej Który po dziadku Zamiast rumaka Miał kota w spadku I przez rok cały W słońcu czy w słocie Zamiast na koniu Jeździł na kocie Lecz dnia pewnego Gdzieś zza stodoły Wyszedł... czytaj więcej »

Sokół Janek - chuliganek

Ktoś z obłoków się wynurza Krąży kręgiem w krąg podwórza Łypie okiem, płoszy cieniem Wodzi wokół złym spojrzeniem Każdy chowa się gdzie może Mysz ukryła się w komorze Kura... czytaj więcej »

Opowiadania z dreszczykiem

Porwana - opowiadanie Zuzanny Raczkowskiej To był zwyczajny dzień, jak każdy inny, niczym nie różniący się od pozostałych. A jednak czułam zbliżający się ciąg nieprawdopodobnych wydarzeń,... czytaj więcej »

Opowieści na dobranoc

Oto zbiór baśni na dobranoc autorstwa naszych czytelników, przesłanych na konkurs "Opowieści na dobranoc". Zapraszamy do lektury - być może zainspirują Państwa do tworzenia własnych historii,... czytaj więcej »

Moja wielka zimowa przygoda

Prezentujemy Państwu najlepsze opowiadania, które nasi młodzi czytelnicy nadesłali na konkurs "Moja wielka zimowa przygoda". Zapraszamy do lektury! 1. Moja przygoda - Stasiu Otręba W... czytaj więcej »

Bajkowe zagadki naszych czytelników - część trzecia

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w trzeciej edycji konkursu czytelniczego "Bajkowe łamigłówki". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i... czytaj więcej »

Zagadki naszych czytelników - zgadnij co to?, część druga

Zagadka 1: Z pierza jest zrobiona, w twoim łóżku mieszka. Przytulasz ją do uszka, to Twoja ... Zagadka 2: Długi kij ma, a nie nogi. Zamiata podłogi. W każdym domu ją widzicie, jeżdżą... czytaj więcej »

Zagadki naszych czytelników - zwierzaki, część druga

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w pierwszej edycji "Zagadkowego konkursu czytelniczego". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i zapraszamy... czytaj więcej »

Zagadki naszych czytelników - zgadnij co to?

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w pierwszej edycji "Zagadkowego konkursu czytelniczego". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i zapraszamy... czytaj więcej »

Zagadki naszych czytelników - zgadnij kto to?

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w pierwszej edycji "Zagadkowego konkursu czytelniczego". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i zapraszamy... czytaj więcej »

Zagadki naszych czytelników - zwierzaki, część pierwsza

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w pierwszej edycji "Zagadkowego konkursu czytelniczego". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i zapraszamy... czytaj więcej »

Bajkowe zagadki naszych czytelników - część druga

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w dwóch edycjach konkursu "Bajkowe łamigłówki". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i zapraszamy do... czytaj więcej »

Bajkowe zagadki naszych czytelników - część pierwsza

Prezentujemy Państwu zagadki przygotowane przez naszych Czytelników w dwóch edycjach konkursu "Bajkowe łamigłówki". Życzymy dobrej zabawy w odgadywaniu prawidłowych rozwiązań i zapraszamy do... czytaj więcej »

Cień

Cień przechadza się w słońcu Gdyż nocy nie lubi Bowiem gdy jest ciemno Cień zaraz się gubi Cień buzię ma ciemną I ciemne odzienie Chodzą ulicami Zabiegane cienie Pędzą do... czytaj więcej »

Strachliwy Koteczek

Niech to każda mysz usłyszy Był raz kot co bał się myszy Mysz zapiszczy – kotek w nogi Trzęsą mu się łydki z trwogi Mysz futerko łapką czyści On już drży pod stertą liści Kotek... czytaj więcej »

Basia i Boże Narodzenie (fragmenty)

Mama miała wypadek. W sobotę rano, na dwa tygodnie przed Wigilią. Kiedy nikt nie spodziewał się katastrofy. Tata spał, zmęczony po nocnym dyżurze w szpitalu. Janek zamknął się w pokoju i groźnie... czytaj więcej »

Zoo

Za zasłoną, ktoś tam jest! Może kot, może pies... Trzeba sprawdzić to, Może jest tam całe zoo!... czytaj więcej »

Smoki obiboki

Smoki obiboki Robią wielkie skoki, a zamkowa królewna struga chłopca z drewna. A ten chłopiec żywy zbiera w lesie grzyby i zupę z purchawek dla swoich zabawek. Zabawka – Klauniczek robi... czytaj więcej »

Książki

Warto w domu książki mieć, Bo to bardzo ważna rzecz. To nie zabawka do boksowania, to jest rzecz do szanowania! Bo w nich się wiedzę nową znajduje i w tedy się w oczkach nic nie psuje.... czytaj więcej »

Dla babci i dziadka

Dla babci Iwonki, Latają już bąki I zapylają kwiatka. To nie jest wierszyk, tylko dla babci Iwonki, To jest też wierszyk dla dziadka!... czytaj więcej »

Myślicie, że wszystko wiecie?

Wróbelki latają po świecie, Myślicie, że coś o nich wiecie? Wy wiecie o nich niewiele, Bo latają tylko w niedzielę. W niedzielę się chodzi do kościoła, Myślicie, że ktoś nas tam... czytaj więcej »

Przyszła już jesień...

Przyszła już jesień, A nadal jest wrzesień. Zajączki chowają kapustę, Bo mają już brzuszki puste. A jesień jest już z nami Wraz z kolorowymi snami.... czytaj więcej »

Dla Mai

Wiesz kim Ty jesteś? Jesteś wróżką. A ja kim jestem ? Ja jestem poduszką. Więc proszę załóż kalosze, Nie żądaj ode mnie zapłaty - cztery grosze, Bo pieniądz to nie najważniejsza... czytaj więcej »

Wiesz jaka jesteś?

Wiesz jak jesteś? Jesteś kochana. Wiesz jaka jesteś? Ładnie ubrana. Wiesz co ja robię? Kocham Cię szczerze I umiesz jeździć na rowerze. Kochasz zwierzątka i koty też. I wtedy spada z... czytaj więcej »

Natrętny Komar

Gdzieś nad głową komar brzęczy Brzydkim bzykiem wciąż mnie męczy A więc żal mam do komara Bo ukąsić się mnie stara Proszę ładnie: Mój Komarze Inny obiekt tobie wskażę Byś... czytaj więcej »

Znakomity Cudosław

Rzecz w ten sposób się przedstawia Znam jednego Cudosława Co w kieszeniach ma lusterka I co chwilę do nich zerka Ma Cudosław śliczne butki Ma nad uchem loczek krótki Ma kosz wonnych „specyjałów” Ma... czytaj więcej »

Zębaki Mleczniaki

Tylko z nimi problemy Bo z nich takie cwaniaki Że potrafią dokuczyć Małe Zęby Mleczaki Bardzo lubią cukierki Ciasta i Słodyczaki Za to warzyw nie znoszą! Te przewrotne Mleczaki Już... czytaj więcej »

Robaczek i szpinaczek

Raz mały zielony robaczek Chciał zjeść ulubiony szpinaczek Lecz gdzie tu znajdę szpinaczek? Zamyślił się mały robaczek Nad rzeczka nie było szpinaczku Nie było pod krzaczkiem, na pniaczku Nie... czytaj więcej »

Lampa kuzynki Magdaleny

Stała na stole, lampa naftowa Nie jakaś zwykła – bardzo stylowa Na srebrnej nodze Ze szklanym kloszem Zawsze mówiła „Dziękuję, Proszę” To Lampa mówi? Niezwykła sprawa!... czytaj więcej »

Moje Letnie Wakacje

Lato lipcowe lato Czekało z koszykiem kwiatów Czekało tutaj z uśmiechem By objąć mnie letnim oddechem Poranne zbudziło się słońce Leniwe i słodko gorące Promykiem w nosie zakręci I... czytaj więcej »

Oj, zakwitło ziółko

Oj, zdało mi się zdało, że pólko gorzało. Ale mojej Marysieńce ziółko zakwitało. Oj, zakwitło ziółko, da, czerwone goździki. Da, zakładaj Jasieńku, da, te wrone koniki. A jakże... czytaj więcej »

Stary burek i wilk - bajka słowacka

Pewien baca miał psa Burka, który mu przez długie lata, w dzień i noc, czujnie pilnował owiec, tak że wilk nie odważył się nawet zbliżyć do zagrody. Ale cóż, poczciwy Burek na starość zaczął... czytaj więcej »

Ropucha - bajka łużycka

Był raz pewien bogaty gospodarz, miał wielką i piękną zagrodę i dwóch synów. Gdy już się zestarzał, postanowił jednemu z synów przekazać majątek. Wezwał więc ich i tak rzekł: - Ten... czytaj więcej »

O złotym Rysiu - bajka polska

Raz pewien król pojechał na polowanie i złapał złotego rysia. Wrócił do domu, wsadził go do osobnego pokoju, a klucz od niego dał żonie, przykazując, żeby nikt tam nie zaglądał. Potem porozpisywał... czytaj więcej »

O wężowym Królu - bajka polska

Dawno temu żyła we wsi bardzo biedna kobieta, która miała trzy córki. Wszystkie były ładne, ale najładniejsza była najmłodsza z nich, Helena. Raz poszły dziewczęta kąpać się w stawie,... czytaj więcej »

O Janku - Polanku - bajka słowacka

Żył sobie raz pewien rzeźbiarz. Był żonaty, ale nie miał dzieci. Żona jednak bardzo pragnęła dziecka, więc prosiła męża, aby wystrugał je choć z drewna. Tak więc mąż wystrugał prześliczne... czytaj więcej »

O chłopie i złotej rybce - bajka polska

Był pewien chłop, co już czterdzieści lat łowił ryby, ale bardzo mu się nie wiodło. Raz zarzucił sieci – wyłowił tylko morską trawę; zarzucił je drugi raz, patrzy, a tu rybka, nieduża,... czytaj więcej »

Smsy Wielkanocne cz. I

Nie wiesz jak i nie wiesz skąd W czasie Wielkanocnych Świąt Zjawił się zajączek mały Wielce uśmiechnięty cały I Życzenia Tobie składał By Ci w Święta nie opadał ...dobry... czytaj więcej »

Smsy Wielkanocne cz. III

Weź koszyczek do swej pięści, do kościoła idź poświęcić. Włóż szyneczkę, kilka jajek, smacznej babki też kawałek. Spróbuj zmieścić i kiełbasę, nie zapomnij chrzanu czasem! **** W... czytaj więcej »

Smsy Wielkanocne cz. II

Weź koszyczek do swej pięści, do kościoła idź poświęcić. Włóż szyneczkę, kilka jajek, smacznej babki też kawałek. Spróbuj zmieścić i kiełbasę, nie zapomnij chrzanu czasem! **** W... czytaj więcej »

Smsy Wielkanocne cz. IV

Żurku smacznego Baranka cukrowego Pisanek wymarzonych Świąt mile spędzonych Dyngusa mokrego i wszystkiego bardzo udanego. **** Pogody, słońca, radości. W niedzielę dużo... czytaj więcej »

Wierszyki Wielkanocne cz. I

Zajączka pięknego, dyngusa mokrego, miłości wiecznej, drogi tylko mlecznej. Świąt w szczęście owocnych życzy Twój kurczaczek Wielkanocny **** Mówi zając do baranka -... czytaj więcej »

Wierszyki Wielkanocne cz. II

Niech Wam jajeczko dobrze smakuje, bogaty zajączek uśmiechem czaruje. Mały kurczaczek spełni marzenia, wiary, radości, miłości, spełnienia. **** Smacznej szynki i jajeczka w... czytaj więcej »

Życzenia, wierszyki Wielkanocne cz. I

By marzenia się spełniły, kury jaja poświęciły, tata nam dyngusa sprawił ksiądz nam święta błogosławił. Byśmy w święta byli razem jak nam na Wielkanoc każe. **** Niech... czytaj więcej »

Życzenia, wierszyki Wielkanocne cz. II

Anielka piszczy wśród pisanek ma na głowie kwiecia wianek Podmuch wiosny na jej skroni i kurczaczka ma na dłoni obok baranek w trawie figluje i Wielkanoc nam zwiastuje Zajączek baziami strzela... czytaj więcej »

Życzenia, wierszyki Wielkanocne cz. III

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego... czytaj więcej »

Życzenia, wierszyki Wielkanocne cz. IV

Wczoraj kury tak gdakały, nasze jajka oszalały. Malowały się w paseczki i w kółeczka i wstążeczki. Teraz wszystkie krzyczą - hura hura wesołego Alleluja! *** Święta,... czytaj więcej »

Wierszyki na Wielkanoc cz. I

Zdrowia,szczęścia i radości niech wam uśmiech w sercach gości a zajączek piękny, biały niech przyniesie koszyk cały jajek złotych, kolorowych i miłości cały worek. **** W... czytaj więcej »

O biedzie - bajka polska

Było raz dwu sąsiadów, jeden nazywał się Kukiełka, a drugi Kukiełeczka. Kukiełka był bardzo bogaty, a Kukiełeczka bardzo biedny. Mieszkała u niego na piecu Bieda, podobna do sowy i co tylko... czytaj więcej »

Bajka o zaczarowanym szczupaku - bajka polska

Żyła pewna macocha, która miała córkę i pasierbicę, Kachnę. I, jak to zwykle bywa, swojej córce dogadzała, a pasierbicy nie lubiła. Ta zaś za panią matką również Kachnie dokuczała. Pewnego... czytaj więcej »

O dwu dziewczynach, złej i dobrej - bajka polska

Jednej dziewczynie źle było w domu. Macocha jej dokuczała, przyrodnia siostra miała zawsze ładne sukienki, a ona cierpiała biedę, nieraz była i głodna. Poszła kiedyś do lasu na jagody i zabłądziła.... czytaj więcej »

Łabędzianka - bajka czeska

W pewnym kraju, koło Smoleńska, albo gdzieś w tamtych stronach, był mały lasek, a dalej, w rozległej dolinie rozpościerały się wielkie, pańskie bory. Mieszkał w nich myśliwy ze swoją żoną... czytaj więcej »

Wyliczanka

Co tam Kto tam Hipopotam Ręką w szybę załomotam Hop Siup Skok I znów na palce Są trzy żaby w umywalce Stuk Puk W lewo Potem w prawo Burek siedzi gdzieś pod ławą Pif Paf Trach I... czytaj więcej »

Wierszyk ze szkolnego zeszytu

Zna miłość różne drogi Na których los nas stawia Bo kiedy ktoś odchodzi Ktoś inny się pojawia Zna miłość różne serca Bo w sercach pisać umie Lecz kto zawiłe strofy Miłości... czytaj więcej »

Lepiej słuchać starszych

Trzej koledzy z podwórka na lodzie się bawili. Po zmrożonym jeziorze na łyżwach jeździli. Uwagi nie zwracali na upomnienia dziadka. Co mówił, że jeziora jest krucha tafla gładka. I tak pewnego... czytaj więcej »

Przez tropiki, przez pustynię

Przez tropiki, przez pustynię toczył zająć wielką dynię, toczył, toczył dynię w dół, pękła dynia mu na pół! Pestki się z niej wysypały, więc je zbierał przez dzień cały. Raz,... czytaj więcej »

Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę

Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę a kocica papierosa, upaliła kawał nosa. Szybko, szybko! Po doktora! Bo kocica bardzo chora. Przyszedł doktor z lekarstwami, a kocica z... pazurami!... czytaj więcej »

Raz, dwa, trzy, cztery...

Raz, dwa, trzy, cztery maszerują oficery, a za nimi oficerki, pogubiły pantofelki. Raz,dwa, trzy, cztery, maszerują oficery, a za nimi oficerki - powpadały do butelki, a z butelki do jajeczka i... czytaj więcej »

Krakowiaczek jeden

Krakowiaczek jeden miał koników siedem, pojechał na wojnę, ostał mu się jeden. Siedem lat wojował, szabli nie wyjmował, szabla zardzewiała, wojny nie widziała. Krakowianki jednak miała... czytaj więcej »

Jestem muzykantem, konszabelantem

Jestem muzykantem, konszabelantem My jesteśmy muzykanci, konszabelanci. Ja umiem grać i my umiemy grać: Na flecie, na flecie Firlalalajka, firlalalajka firlalalajka, firlalalajka bęc! Jestem... czytaj więcej »

Jest w lesie chateńka

Jest w lesie chateńka, przed chatka sarenka, był zając tam szary, i drugi do pary, sosna jak wielkolud, maleńki krasnolud, pod grzybkiem się schował, zwierzątka rachował.... czytaj więcej »

Długą ścieżka przez ogródek

Długą ścieżka przez ogródek idzie sobie krasnoludek. - Dokąd idziesz mój malutki? - Idę do swej krasnoludki, będę na skrzypeczkach grał, a ty w kącie będziesz spał!... czytaj więcej »

W murowanej piwnicy

1. W murowanej piwnicy tańcowali zbójnicy. Kazali se piknie grać i na nózki pozirać. Hej! 2. Tańcowałbyk, kiebyk móg, kiebyk nie mioł krzywych nóg. A ze krzywe nózki mom, kie podskoce,... czytaj więcej »

My jesteśmy krasnoludki

My jesteśmy krasnoludki, Hopsasa, hopsasa Pod grzybkami nasze budki. Hopsasa, hopsasa. Jemy mrówki, żabie łapki, oj tak, tak, oj tak, tak, a na głowach krasne czapki - to nasz znak, to... czytaj więcej »

Poszłam sobie do ogródka

Poszłam sobie do ogródka, napotkałam krasnoludka. - Dzień dobry krasnoludku. Co ty robisz w mym ogródku? - Pająkowi szyję sieci, słowikowi bawię dzieci. Zbieram nektar z kwiatów złoty, bardzo... czytaj więcej »

Na górze róże

Na górze róże na dole fiołki, my się kochamy jak dwa aniołki, na górze róże na dole bez, my się kochamy jak kot i pies!... czytaj więcej »

Dwa aniołki w niebie

Dwa aniołki w niebie piszą list do ciebie, piszą i rachują, ile kartek potrzebują.... czytaj więcej »

Baba Jaga masło kleci

Deszczyk pada, słonko świeci Baba Jaga masło kleci. Co ukleci, to zajada, myśląc, że to czekolada. Zaraz ciebie poczęstuje, jeśli masz w dzienniczku dwóje. Masz? - Wypadasz!... czytaj więcej »

Tere-fere kuku

Tere-fere kuku strzela baba z łuku, gdy zestrzeli gwiazdy z nieba, zrobi dżemu ile trzeba. Raz, dwa, trzy, wychodź ty!... czytaj więcej »

Miała baba koguta...

Miała baba koguta, wsadziła go do buta, siedź! O mój miły kogucie, jakże ci tam w tym bucie jest? Miała baba indora, wsadziła go do wora, siedź! O mój miły indorze, jakże ci tak w... czytaj więcej »

Ćwierkają wróbelki od samego rana

Ćwierkają wróbelki od samego rana - Ćwir, ćwir. Dokąd idziesz Marysiu kochana? Ćwir, ćwir. Dokąd idziesz Marysiu kochana? A Marysia na to, śmiejąc się wesoło - Szkolny rok się zaczął,... czytaj więcej »

Rączki robią klap, klap, klap

Rączki robią klap, klap, klap. nóżki robią tup, tup, tup. Tutaj swoją główkę mam i na brzuszku sobie gram. Buźka robi am, am, am, oczka patrzą tu i tam, tutaj swoje uszka mam i na nosku... czytaj więcej »

Mam ołówek, ołóweczek,

Mam ołówek, ołóweczek, narysuję sześć owieczek, zamiast owiec wyszły świnki, ale śmieszne mają minki.... czytaj więcej »

Jestem sobie przedszkolaczek

Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę, na bębenku marsza gram - ram tam tam! Mamy tu zabawek wiele, razem bawić się weselej, Kolegów dobrych mam - ram tam tam!... czytaj więcej »

Policzymy co się da...

Policzymy co się da: mam dwie ręce, łokcie dwa, dwa kolanka, nogi dwie - wszystko pięknie zgadza się, dwoje uszu, oczka dwa, no i buzię też się ma. A ponieważ buzia je, chciałbym buzie... czytaj więcej »

Poszła Ola do przedszkola

Poszła Ola do przedszkola zapomniała parasola, a parasol był zepsuty, połamane wszystkie druty!... czytaj więcej »

Mam chusteczkę haftowaną

Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi, kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi. Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuje! a chusteczkę haftowaną tobie podaruję!... czytaj więcej »

Apli papli blite blau

Na wysokiej górze, rosło drzewo duże, Nazywało się Apli papli blite blau A kto tego nie wypowie, ten nie będzie grał!... czytaj więcej »

Stary niedźwiedź mocno śpi

Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi. My go nie zbudzimy, bo się go boimy, jak się zbudzi, to nas zje. My go nie zbudzimy, bo się go boimy, jak się zbudzi, to nas zje. Stary... czytaj więcej »

Ciuciubakba

A ta mała ciuciubabka, czujne uszko, czujna łapka, po omacku chodzi, czujna łapką wodzi, gdy się zagapię, zaraz mnie złapie!... czytaj więcej »

Mało nas, mało nas do pieczenia chleba

Mało nas, mało nas do pieczenia chleba. Tylka nam, tylko nam ciebie tu potrzeba. Dużo nas, dużo nas do pieczenia chleba, więc już nam, więc już nam, ciebie tu nie trzeba!... czytaj więcej »

Baloniku nasz malutki!

Baloniku nasz malutki, rośnij, rośnij okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach Przebrał miarę no i trach!... czytaj więcej »

Stoi ptaszek na ulicy

Stoi ptaszek na ulicy, zbiera ziarenka pszenicy, a ja sobie stoję w kole i wybieram, kogo wolę!... czytaj więcej »

Ojciec Wirgiliusz

Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje, a miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje Hejże hej, hejże ha! Hejże hej, hejże ha! Róbcie wszystko to, co ja. To, co ja!... czytaj więcej »

Patataj, patataj

Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj! Tam, gdzie Wisłą modra płynie, szumią zboża na równinie. Patataj, patataj... A jak zowie się ten kraj??... czytaj więcej »

Kto ty jesteś?

- Kto ty jesteś? - Polak mały. - Jaki znak twój? - Orzeł biały. - Gdzie ty mieszkasz? - Między swymi. - W jakim kraju? - W polskiej ziemi. - Czym ta ziemia? - Mą ojczyzną. - Czym zdobyta? -... czytaj więcej »

Szły pchły

Szły pchły koło wody. pchła pchłę pchła do wody. a ta pchła płakała, że ją pchła wepchała... czytaj więcej »

Kosi, kosi łapci

Kosi, kosi łapci, Pojedziem do babci, a od babci do dziadka, da nam gracja na jabłka, a od dziadka do mamy, Mama da nam śmietany, Od mamy do taty, Jest tam piesek kudłaty, Leży pod lóżkiem,... czytaj więcej »

W pokoiku na stoliku

W pokoiku na stoliku stało mleczko i jajeczko. Przyszedł kotek, wypił mleczko, a ogonkiem stłukł jajeczko. Przyszła pani, kotka zbiła, a skorupki wyrzuciła.... czytaj więcej »

Tu sroczka kaszkę warzyła...

Tu, sroczka kaszkę warzyła, Tu, ogonek sobie sparzyła... Temu dała na miseczkę, temu dała na łyżeczkę, temu, bo grzecznie prosił, temu, bo wodę nosił, a temu najmniejszemu nic nie dała, tylko... czytaj więcej »

Palec pod budkę

Palec pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę na złotą kłódkę. Budka zamknięta nie ma klienta, klient w Warszawie siedzi na ławie... czytaj więcej »

Mam trzy latka, trzy i pół

Mam trzy latka, trzy i pół, sięgam głową ponad stół, mam fartuszek z muchomorkiem, do przedszkola chodzę z workiem. Umiem pantofelki zmieniać, rączki myję do jedzenia, ładnie żegnam... czytaj więcej »

Kipi kasza, kipi groch

Kipi kasza, kipi groch, lepsza kasza niż ten groch! Bo po grochu brzuszek boli, a po kaszy się zagoi!... czytaj więcej »

Aniołek, fiołek

Aniołek Fijołek Różna Bez Konwalia Balia Wściekły Pies Entliczek - pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego - bęc!... czytaj więcej »

Ene, due, rabe...

Ene due rabe, bocian połknął żabę, a później Chińczyka, co z tego wynika, raz, dwa, trzy, wychodź ty.... czytaj więcej »

Jeden, dwa...

Jeden ,dwa, jeden, dwa, pewna pani miała psa. Trzy i cztery, trzy i cztery, pies ten dziwne miał maniery. Pięć i sześć, pięć i sześć, pies ten kości nie chciał jeść. Siedem, osiem,... czytaj więcej »

Siała baba mak

Siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad wiedział, nie powiedział, a to było tak!... czytaj więcej »

Elemele dudki

Ele mele dudki, gospodarz malutki gospodyni jeszcze mniejsza, ale za to robotniejsza... czytaj więcej »

Wyliczanka na deszcze

O ale! O ale! O rika tika tonga, O rika tika tonga, O masa, masa, masa. O masa, masa, masa. O ale bulua, balue! O ale, balua, balue!... czytaj więcej »

Beksa lala

Beksa lala pojechała do szpitala, a w szpitalu powiedzieli, takiej beksy nie widzieli! Posolili, doprawili i do kosza wyrzucili!... czytaj więcej »

Entliczek pentliczek

Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego bęc!... czytaj więcej »

Kra krę mija...

Kra krę mija, dom mija, wir mija, tu lis ma norę, a ja nos trę. Spróbujcie powiedzieć ten wierszyk jak najszybciej potraficie, a zobaczycie jak śmiesznie brzmi!:)... czytaj więcej »

Ene, due, rike..

Ene, due, rike, fake, torbe, borbe ósmesmake eus, deus, kosmateus, i morele - baks.... czytaj więcej »

Wiatr

Zerwał z głowy czapkę wiatr Szalik z szyi wiatr też skradł Zabrał babci parasolkę Potem płaszcz zawinął w rolkę W okiennice z trzaskiem wpadł Taki psotnik, mały wiatr. 5 luty 2012... czytaj więcej »

Wszelkie sprawy małych i dużych - Kto późno wstaje

Przy śniadaniu coś się stało Przewróciło się kakao Wyskoczyły paróweczki Spadły z dżemem dwie bułeczki Jajecznica tak się zgrzała Że z patelni zejść nie chciała To obrazek niewesoły A... czytaj więcej »

Bajka o Rycerzach Tomaszu i Tobiaszu

Legend starodawnych O przesławnych wojach Wiele już spisano Na pożółkłych zwojach Na pergaminie i na papierze Ciągle biegali zacni rycerze I ratowali piękne księżniczki I znajdowali... czytaj więcej »

Skrzat i dukaty

Za siódmą górą, za łukiem tęczy Skrzat mały ukrył garniec pieniędzy Czy chciałbyś znaleźć te skarby skrzata? Odkopać garniec w złotych dukatach? To co byś zrobił gdybyś go znalazł? Lodów... czytaj więcej »

O Emilii, co zmieniła królestwo chłopców - Kajetan Kiełtyka

W dalekiej krainie było królestwo, w którym żyli sami chłopcy. Królestwo i otaczające wioski zamieszkiwali mali chłopcy, mężczyźni, a dzieci, które wyczarowywał czarodziej z kamienia, były... czytaj więcej »

Piosenka - Partycja Kordalska

1. Jesteś taka malutka i taka kochana, swym głośnym płaczem budzisz mnie z rana, ale ja z chęcią szybko wstaję, by Cię przytulic moje kochanie. Ref: Kochanie moje dziękuję... czytaj więcej »

Do Mikołaja - Patrycja Kordalska

Mikołaju Drogi, każdy czeka na święta dziecka buzia uśmiechnięta, a nikt nie pomyśli o TOBIE, co podarować twej osobie, więc ja tak skromnie donoszę, że kupiłam dla Ciebie nowe kalosze, by... czytaj więcej »

Zęby - Partycja Kordalska

Mycie ząbków jak każdy wie, to jest bardzo ważna rzecz. Ja córeczkę tak uczyłam szczotkę , pastę jej kupiłam, czy to wieczór, czy to rano, myje ząbki, bo jej powiedziano. Bywało... czytaj więcej »

Wiosna - Partycja Kordalska

Przyszła do nas wiosna-mowi mama, wstaję , patrzę -jest tak pięknie ubrana. ma kapelusz, na nim kwiaty na ramieniu białe kwiaty. suknia tak jak polna łąka każdy z okna się przygląda. I... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. II

Babcia to bajka, której nie znamy, Pudełeczka, perfum, włóczka, Babcia to mama mojej mamy, A ja jestem wnuczka. *** Życzę dziś Tobie, Babuniu miła, byś zawsze w życiu szczęśliwa... czytaj więcej »

Wiersze dla Dziadka cz. I

Kwiaty dla dziadka Tekst W. Chotomska Kto ci powie o dawnych latach tych lat naoczny świadek. Jak kraj nasz rośnie , jak ludzie rosną opowie ci twój dziadek. Otworzy serce , kieszeń... czytaj więcej »

Smsy na Dzień Babci i Dziadka cz. I

Kochana Babciu, z okazji Twojego święta chciałbym złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia. W pierwszej kolejności życzę Ci, abyś pozostała taka, jaka jesteś, ponieważ – nie... czytaj więcej »

Wiersze dla Babci cz. II

Były raz kotki dwa Były raz kotki dwa, jak w znanej piosence. Nuci nam o nich wciąż nasza babuleńka. Tysiąc pieśni babcia zna i przecudnych bajek sto. Babciu dziś święto... czytaj więcej »

Wiersze dla Babci cz. I

U babci jest słodko Tekst W. Chotomska Kiedy tata basem huknie , kiedy mama cię ofuknie , kiedy patrzą na człowieka okiem złym - to do kogo człowiek stuka , gdzie azylu sobie szuka... czytaj więcej »

Piosenki na Dzień Babci i Dziadka cz. II

Babcia ma święto Babcia ma święto, to babci dzień, a ja pamiętam o tym. Kwiatki jej dam, buzi jej dam, słonko zaświeci złote. Babcia moja la la la la la Babcia moja święto... czytaj więcej »

Piosenki na Dzień Babci i Dziadka cz. I

Kiedy babcia była mała Kiedy babcia była mała to sukienkę i fartuszek krótki miała. Małe nóżki chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki. Ref. I co , i co , że babcia... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Dziadka cz. II

Dziadku kochany, zepsuj swoje plany, znajdź dla nas czas, i pocałuj nas. *** Niechaj dziadzio z babciunią tak nam długo żyją, póki komar i mucha morza nie wypiją. A ty mucho,... czytaj więcej »

Życzenia na Dzień Dziadka cz. I

By dobrze Ci się żyło, by dobrze Ci się wiodło, by dobrze ryby brały. Ja dziś życzę Ci tego. *** Życzę Ci Dziadku wszystkiego najlepszego w dniu święta twojego bo kocham... czytaj więcej »

Z cyklu Rycerskie Baśnie - Bajka o rycerzyku Symfonisławie

Rycerskie baśnie w świecie są znane Był więc rycerzyk Eryk Rumianek Który gdy tylko budził się ranek Popijał właśnie polny rumianek Był rycerz Maciej, który miał wąsy Gdy chodził... czytaj więcej »

Wspaniali przyjaciele - Weronika Jager

Dawno, dawno temu żyła sobie paczka wspaniałych przyjaciół, którzy nigdy się nie kłócili i nawet nie wiedzieli, jak to jest się pokłócić. Tymi przyjaciółmi byli... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Krasnoludek u kupca

Był sobie pewnego razu prawdziwy student, mieszkał na strychu i nie miał nic; był sobie pewnego razu prawdziwy kupiec, mieszkał na parterze i był właścicielem całego domu. Krasnoludek zamieszkał... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Mała Syrena

Daleko na morzu woda jest tak błękitna jak płatki najpiękniejszych bławatków i tak przezroczysta jak najczystsze szkło, ale jest bardzo głęboka, tak głęboka, że jej dna nie sięga żadna kotwica;... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Pięć ziarnek grochu

Było sobie pięć ziarnek grochu w jednym strączku; wszystkie były zielone i strączek był zielony, myślały więc, że cały świat jest zielony; to całkiem zrozumiałe. Strączek rósł i ziarnka... czytaj więcej »

KWIAT PAPROCI

Dawno, bardzo dawno rósł ogromny las, otoczony ze wszystkich stron bagnistymi łąkami. U stóp prastarych sosen, dębów i jodeł tłoczyły się krzewy i zioła tak gęsto, że trudno było przecisnąć... czytaj więcej »

TRZY SIOSTRY U WŁADCY WICHRÓW

W osadzie na dalekiej Północy żył starzec, który miał trzy córki. Najmłodsza była najładniejsza i miała najwięcej rozumu. Biednie im się żyło. Ich skórzana jurta była dziurawa i połatana.... czytaj więcej »

TKACZ I CZARODZIEJ

Na południu Indii, w mieście Machiłaropia, żył biedny tkacz, Sagaradatta. Sagaradatta umiał tkać bardzo piękne dywany. Ale tkał je ogromnie wolno — jeden dywan na rok — i dlatego... czytaj więcej »

ŚPIĄCY RYCERZE

W Tatrach jest za Kościeliskami taka turnia, czyli skała, którą nazywają: Pisana. Mówią o niej górale, że tam w głębi leży wojsko uśpione, a to wojsko kiedyś się zbudzi. Skąd się o... czytaj więcej »

Smsy świąteczne

Gwiazdora w kominie, prezentów po szyję, dwa metry choinki, cukierków trzy skrzynki. Przed oknem bałwana, sylwestra do rana z kieliszkiem szampana! **************************************** Wesołych... czytaj więcej »

Życzenia, smsy świąteczne

Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek,... czytaj więcej »

Życzenia świąteczne

Ciesz się bracie, z mej pamięci i niech mają Cię w opiece Najprawdziwszy Wszyscy Święci Na Gwiazdkę i Nowy Rok ****************************** Gdy gwiazdki świecą na niebie, Mikołaj leci do... czytaj więcej »

Życzenia na Boże Narodzenie

Małą gwiazdkę przed świętami Przyjmij proszę z życzeniami Może spełni się marzenie Białe Boże Narodzenie Lub, gdy przyjdzie Ci ochota Niech to będzie gwiazdka złota Bo, gdy spada taka... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Z Narodzenia Pana (chwyty)

E A E A E H7 E 1. Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły. E A E A E H7 E Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły. E H7 E Radość ludzi... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Wołek i Osiołek (chwyty)

Wołek, wołek, wołek i osiołek C Dzieciąteczko w żłobie, a w stajence mróz F G F C Kto stworzył świat cały? Tylko jeden Bóg! /x2 G C Trzech królów magów Czterech ewangelistów Pięć... czytaj więcej »

O DOBRYM PRZEWOŹNIKU I O DWÓCH SIOSTRACH RUSAŁKACH

Był sobie stary przewoźnik, który miał trzech dorodnych synów. Żona właśnie mu zmarła, nie szczęściło mu się przez całe życie. Często nie miał nawet kawałka chleba, bo jego rola był... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Witajmy Jezusa nam narodzonego (chwyty)

F C7 F C7 F 1. Witajmy Jezusa nam narodzonego, C7 F C7 F w ubogiej stajence, w żłobie złożonego; F B C Który leży bez odzieży.... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - W żłobie leży (chwyty)

G a D7 1. W żłobie leży, któż pobieży G h a7 D7 G Kolędować Małemu? G a D7 Jezusowi, Chrystusowi, G h a7 D7 G Dziś nam narodzonemu?... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Uboga stejenka

Ogień nieziemski pod łukiem bramy wspiętej wysoko jak dzwon lub ołtarz, łuna ofiarna jak gałąź złota spływa na głowę chłodną w konaniu - zaśpiewajmy Mu, zagrajmy, czekaj martwy... czytaj więcej »

Wiersze okolicznościowe - Świąteczne podarki

Pod choinka są prezenty Każdy prezent jest zamknięty Każdy prezent na mnie zerka Bym rozwinął go z papierka Wyobraźnią już rysuję Co tam w środku się znajduje? Może misiek, klocki... czytaj więcej »

Wiersze okolicznościowe - Kłopoty Świętego Mikołaja

Od rana Mikołaj Nietęgą miał minę Jak wiecie Prezenty dostarcza kominem A dzisiaj przed świtem coś złego się stało chciał wejść poprzez komin lecz coś się zatkało! I utknął... czytaj więcej »

Poczet Smoków Miejskich - Dzienne koszmary Smoka Mariana

Smok Marian z miasta Krakowa Wciąż przed wszystkimi się chowa I tylko nocą bez celu Plącze się po Wawelu Wskoczy na rynek ukradkiem By nikt go nie spotkał przypadkiem A gdy świt wstaje... czytaj więcej »

Poczet Smoków Miejskich - Pierniczki Smoka Mirosława

Będąc przejazdem w Toruniu Słyszałem o Smoku Miruniu Co miewa takie nawyki Że co dzień jada pierniki Cynamon, miód, imbir, goździki Trzeba te wszystkie składniki - wymieszać By pyszne... czytaj więcej »

Wszelkie sprawy małych i dużych - Wyprawa

Kap, kap, kap, kap. Z kranu w kuchni leci woda. Zobacz Olu wody szkoda! Ola tylko się uśmiecha. Te kropelki to uciecha I zaciera rączki małe. Ja tu mam pomysły śmiałe! U sąsiada... czytaj więcej »

Kolęda - Triumfy Króla niebieskiego (chwyty)

F C F 1. Triumfy Króla niebieskiego, zstąpiły z nieba wysokiego. C G C Pobudziły pasterzów, C G C dobytku swego stróżów, C F g F... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Teraz śpij Dziecino mała

1. Jakaś światłośc nad Betlejem się rozchodzi. W środku nocy przerażony lud się budzi. Dzisiaj właśnie tutaj Chrystus się narodził. Przyszedł do nas, bo chce zbawic wszystkich ludzi.... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Świeć gwiazdeczko świeć

1. Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2 Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć do Jezusa prowadź mnie x2 2.... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Śliczna Panienka Jezusa zrodziła

1. Śliczna Panienka Jezusa zrodziła. Monarchę świata w żłobie położyła. O, żłobie, żłobie, tronie Najwyższego, w tobie spoczęło Zbawienie grzesznego. 2. Matka Najświętsza zalewa... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Skrzypi wóz (chwyty)

G C 1. Skrzypi mróz, wielki mróz D e wielki mróz na ziemi. (2x) G D C e Trzej królowie jadą, złoto, mirrę kładą, C... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Radujmy się, bracia mili

1. Radujmy się, bracia mili, gdyż dziw nad dziwy Swego Syna zesłał na świat Bóg dobrotliwy, Przyszedł Bóg na świat, by zbawić nas, ludzkie plemię. Z mocy grzechu, przez to przyniósł radość... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Przystąpmy do szopy uściskajmy (chwyty)

A D 1. Przystąpmy do szopy uściskajmy A h E E7 A stopy Jezusa maleńkiego, A D który swoje Bóstwo wydał na ubóstwo A h E E7 A... czytaj więcej »

Kolęda - Przybieżeli do Betlejem pasterze (chwyty)

D D G A 1. Przybieżeli do Betlejem pasterze, D D G A grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. D H7 Ref: Chwała na wysokości,... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Północ już była

1. Północ już była, gdy się zjawiła nad niską doliną jasna łuna, którą zoczywszy i zobaczywszy, krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie, kochany, znak to nie widziany, że całe... czytaj więcej »

Kolęda - Pójdźmy wszyscy do stajenki (chwyty)

E fis gis fis E E4 E E4 1. Pójdźmy wszyscy do stajenki, E fis gis fis E E4 E E7 do J e z u s a i Panienki! fis H7 E cis7 Powitajmy maleńkiego H7 fis H7 E E7(E) i Maryję,... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Patrzcie bracia

Patrzcie bracia tam na niebie gwiazda jasna świeci to w Betlejem w starej szopie przyszło na świat Dziecię. To w Betlejem w starej szopie przyszło na świat Dziecię. W dzień Bożego... czytaj więcej »

Kolęda - Pasterze mili, coście widzieli

1. Pasterze mili, coście widzieli? Widzieliście maleńkiego, Jezusa narodzonego, Syna Bożego, Syna Bożego. 2. Co za pałac miał, gdzie gospodą stał? Szopa bydłu przyzwoita, I to jeszcze... czytaj więcej »

Kolęda -Oj maluśki maluśki

D A 1. Oj maluśki, maluśki, maluśki, kieby rękawicka e A D Alboli tyz jakoby, jakoby kawałecek smycka. Ref.:... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Nowy Rok bieży

1. Nowy Rok bieży, w jasełkach leży, a kto, kto? Dzieciątko małe, dajcie mu chwałę na Ziemi. Dzieciątko małe, dajcie mu chwałę na Ziemi. 2. Leży Dzieciątko jako jagniątko, a gdzie,... czytaj więcej »

Kolęda - Nie było miejsca dla Ciebie

1. Nie było miejsca dla Ciebie, w Betlejem w żadnej gospodzie. I narodziłeś się Jezu, w stajni w ubóstwie i chłodzie. Nie było miejsca choć szedłeś, jako Zbawiciel na ziemię, by wyrwać... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Narodził się nam Zbawiciel

1. Narodził się nam Zbawiciel, Wszego świata Odkupiciel, W Betlejem, żydowskim mieście, Z Panny Maryi czystej. 2. Maryja, Panienka czysta, Porodziła Jezusa Chrysta. Tegoż w pieluszki... czytaj więcej »

Kolęda - Narodził się Jezus Chrystus (chwyty)

D G A G A A7 D 1. Narodził się Jezus Chrystus, bądźmy weseli, D G A G A A7 D chwałę Mu na wysokości nucą Anieli: D G D... czytaj więcej »

Kolęda - Mizerna cicha, stajenka licha (chwyty)

F d7 1. Mizerna, cicha, stajenka licha, g C F Pełna niebieskiej chwały. B F d Oto leżący, na sianku śpiący g C F... czytaj więcej »

Kolęda - Mędrcy świata, monarchowie

1. Mędrcy świata, monarchowie, Gdzie śpiesznie dążycie? Powiedzcież nam, Trzej Królowie, Chcecie widzieć Dziecię? Ono w żłobie, nie ma tronu, I berła nie dzierży, A proroctwo Jego zgonu, Już... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Maleńka miłość

G h e Do naszych serc do wszystkich serc uśpionych C D G dziś zabrzmiał dzwon już człowiek obudzony... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Lulajże Jezuniu (chwyty)

C G G7 d G G7 C 1. Lulajże Jezuniu, moja perełko, C G G7 d G G7 C Lulaj ulubione me Pieścidełko. C G7 G d G G7 C Lulajże, Jezuniu, lulajże lulaj! C... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Kolęda płynie z wysokości

Osioł pewny siebie, wół zarozumiały Bóg się nie wstydzi, Bóg się nie wstydzi Nie wstydzi, że jest taki mały. Ref.: Kolęda płynie z wysokości, Kolęda płynie... Śpiewa na całego... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Kiej owiecek

1. Kiej owiecek pilnowali psy kosoze D G A D To pastyze uwidzieli w nocy zoze Nad górami nad stajenką Kany Jezus był z Józefem i Panienką 2. Nad górami wielka światłość wtedy była To... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Jezusa narodzonego

D G D A7 D 1. Jezusa narodzonego wszyscy witajmy, D G D A7 D Jemu po kolędzie dary wzajem oddajmy; D G e A oddajmy wesoło,... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Jezus malusieńki

Jezus malusieńki 1. Jezus malusieńki, leży wśród stajenki, Płacze z zimna, nie dała Mu matusia sukienki. 2. Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła, W który dziecię uwinąwszy, siankiem... czytaj więcej »

Kolędy, pastorałki - Jest taki dzień

Jest taki dzień Bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień zwykły dzień W którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień W którym radość wita wszystkich Dzień który już każdy z nas zna... czytaj więcej »

Kolęda - Jakaż to gwiazda (chwyty)

D e 1. Jakaż to gwiazda świeci na wschodzie, A D G A gwiazda nowego imienia? D G Mędrcy wołają: "Ciesz się narodzie, D e... czytaj więcej »

Kolęda - Jakaś światłość (chwyty)

D G D A7 1. Jakaś światłość nad Betlejem się rozchodzi. G D A7 W środku nocy przerażony świat się budzi.... czytaj więcej »

Kolęda - Hojka

Hojka hojka zielyni się trowka, zielyni się trowka Siedzom sobie pastuszkowie jedzom kaszym z gorka /2x Przyszeł ku nim janioł i tak im powiedzioł Że się Jezusek narodził coby każdy... czytaj więcej »

Kolęda - Hej kolęda, kolęda (chwyty)

D e D A 1. W grudniowe noce, w zimowe noce, D fis e A Dzieciątko Boże z zimna dygoce. G A fis h Idzie przez pola pokryte szronem,... czytaj więcej »

Kolęda - Gloria, gloria zawołajmy (chwyty)

Gloria, gloria, zawołajmy F g F C 1. Gloria, gloria, zawołajmy, F g F C gloria, gloria zaśpiewajmy. a C7 g C Chwała bądź na wysokości,... czytaj więcej »

Kolęda- A wczora z wieczora (chwyty)

E A H7 E A 1. A wczora z wieczora, a wczora z wieczora fis7 H7 E cis7 fis7 H7 E z niebieskiego dwora, z niebieskiego dwora. E A H7 E... czytaj więcej »

Kolęda- Gdy śliczna Panna (chwyty)

G C D G (Gzw)a D cm G 1. Gdy śliczna Panna Syna kołysała, e C G (Gzm) a D cm G z wielkim weselem tak Jemu śpiewała: G (Gzw) a A D C G Li li li li... czytaj więcej »

Kolęda - Gdy się Chrystus rodzi

1. Gdy się Chrystus rodzi, i na świat przychodz1. Ciemna noc w jasności promienistej brodzi Aniołowie się radują, Pod niebiosy wyśpiewują: Gloria, gloria, gloria, in excelsis Deo! 2.... czytaj więcej »

Kolęda - Dzisiaj w Betlejem

1. Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, że Panna czysta, że Panna czysta porodziła Syna. Chrystus się rodzi, nas oswobodzi, Anieli grają, króle witają, pasterze śpiewają,... czytaj więcej »

Kolęda - Dzień taki w roku

Jest taki dzień... Bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, W którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, W którym radość wita wszystkich, Dzień, który już Każdy z... czytaj więcej »

Kolęda - Do szopy, hej pasterze

1. Do szopy, hej pasterze, Do Szopy, bo tam cud! Syn Boży w żłobie leży, by zbawić ludzki ród. Ref.: Śpiewajcie Aniołowie, pasterze, grajcie Mu. Kłaniajcie się Królowie, nie budźcie... czytaj więcej »

Kolęda - Dnia jednego o północy

1. Dnia jednego o północy, gdym zasnął w wielkiej niemocy, nie wiem, czy na jawie, czy mi się śniło, że wedle mej budy słońce świeciło. 2. Sam się czym prędzej porwałem i na... czytaj więcej »

Kolęda - Cóż to proszę za nowina

1. Cóz to prosze za nowina, narodził się Bóg-Dziecina! Niesłychanać to nowina: Niewidzialny Bóg-Dziecina. Przed wieki był obiecany, dawno światu pożądany Niesłychanać to nowina, Narodził... czytaj więcej »

Kolęda - Cieszmy się i pod niebiosy

1. Cieszmy się i pod niebiosy wznośmy razem miłe głosy, Bo wesoła dziś nowina: Czysta Panna rodzi Syna. Ref: Bijcie w kotły, w trąby grajcie, a Jezusa przywitajcie, nowonarodzonego. 2.... czytaj więcej »

Kolęda - Cicha noc, święta noc (chwyty)

1. Cicha noc, święta noc, E Pokój niesie ludziom wszem. E H E A A u żłóbka Matka Święta, E H E A Czuwa sama uśmiechnięta, E A E H Nad Dzieciątka snem, E Cis... czytaj więcej »

Kolęda - Bracia patrzcie jeno

1. Bracia patrzcie jeno jak niebo goreje znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje. Rzućmy budy, warty, stada, niechaj nimi Pan Bóg włąda. A my do Betlejem, do Betlejem. 2. Patrzcie,... czytaj więcej »

Kolęda - Bóg się rodzi, moc truchleje

1. Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony? Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice Nieskończony: Wzgardzony okryty chwałą, Śmiertelny Król nad wiekami? A Słowo ciałem... czytaj więcej »

Kolęda - Bóg się narodził nam

1. Bóg się narodził nam niech się więc dowie świat od kolędników od małych grzeszników niech się zaraz dowie o tym cały świat. Gwiazda pokaże gdzie można oddać mu cześć my tam... czytaj więcej »

Kolęda - Bóg się narodził

Ref.: Bóg się narodził, w Betlejem mieście dalej braica spieszmy tam. Niechaj go przyjmie każda zagroda, On od dawna puka do naszych bram. 1. W krąg rozdzwoniły się dzwony i dzwonią... czytaj więcej »

Kolęda - Bóg sie rodzi, pokój niesie

Ref.: Bóg sie rodzi, pokój niesie Wszystkim ludziom w całym świecie.(2x) 1. I oto znów święta, to tak mija czas, Rok stary sie kończy i nowy wita was. Więc takie sa święta Niech cieszy... czytaj więcej »

Kolęda -Bóg między nami zamieszkał

1. Może nam się zdawało albo się tylko przyśniło Ktoś noc wymalował na biało i dziecię się narodziło Dziecię się narodziło całe w jasności i bieli A potem przyszli... czytaj więcej »

Kolęda - Boże Dziecię, witaj nam

1. Boże Dziecię, witaj nam Boże Dziecię, witaj nam, Na sianeczku położony, Aniołami otoczony, Niebios Pan, niebios Pan. 2. Synu Maryi, witaj nam, Synu Maryi, witaj nam, który gładzisz... czytaj więcej »

Kolęda - Bosy pastuszek

1.Był pastuszek bosy, na fujarce grał Pasał w górach owce i w szałasie spał. Nagle aniołowie z nieba w bieli przyfrunęli Obudzili go gdy spał, gdy spał... Obudzili go gdy spał, gdy spał... Ref.:... czytaj więcej »

Kolęda - Boscy posłowie, o święci Anieli

1. Boscy posłowie, o święci Anieli Od was nam przyszła z nieba ta nowina: Że w stajeneczce, na biednej pościeli, Panna powiła nam Boskiego Syna. My się dziś biedni radujemy z wami, Że się... czytaj więcej »

Kolęda - Betlejem święte, miasteczko wsławione

1. Betlejem święte, miasteczko wsławione Tyś przez proroków z dawna ogłoszone, Według proroctwa Micheaszowego, Z ciebie miał wynijść wódz ludu Bożego. 2. To się już dzisiaj spełniło... czytaj więcej »

Kolęda - Aniołów chóry i mieszkańcy ziemi

1. Aniołów chóry i mieszkańcy ziemi, Hymn chwały wznieśmy głosy złączonymi, Imię Maryi sławmy w uniesieniu, Najświętsze imię po Boskim Imieniu. 2. O święte Imię nad wszystkie imiona, Tyś... czytaj więcej »

Kolęda - Aniołek najładniejszy

1. Nad Betlejem gwiazdka pulchna i odświętna już umyła w chmurkach rączki i oczęta. Żeby tam w żłóbeczku malec jak okruszek spojrzał na nią pierwszy jak na bratnią duszę. Ref:... czytaj więcej »

Kolęda - Anioł pasterzom mówił

1. Anioł pasterzom mówił: Chrystus się wam narodził w Betlejem, nie bardzo podłym mieście. Narodził się w ubóstwie Pan waszego stworzenia. 2. Chcąc się dowiedzieć tego poselstwa... czytaj więcej »

Kolęda - Anioł Pański otoczony światłością

1. Anioł Pański otoczony światłością dokoła Objawia się dziś pastuszkom i tak do nich woła: Ref.: Wraz, wraz, pasterze, grajcie wdzięcznie na lirze. Do Betlejem śpieszcie, Dzieciątko... czytaj więcej »

Kolęda - Ach ubogi w żłobie

1. Ach ubogi żłobie, Cóż ja widzę w tobie? Droższy widok niż ma niebo, W maleńkiej osobie. 2. Zbawicielu drogi, Jakżeś to ubogi, Opuściłeś śliczne niebo, Obrałeś barłogi 3.... czytaj więcej »

Mam chusteczkę haftowaną

Mam chusteczkę haftowaną, Co ma cztery rogi, Kogo kocham, kogo lubię, Rzucę mu pod nogi, Tego kocham, tego lubię, tego pocałuję, A chusteczkę haftowaną tobie podaruję. muz./sł. tradycyjna... czytaj więcej »

Jestem sobie przedszkolaczek

Jestem sobie przedszkolaczek, Nie grymaszę i nie płaczę, Na bębenku marsza gram, Ram tam tam, ram tam tam. Mamy tu zabawek wiele, Razem bawić się weselej, Bo kolegów dobrych mam, Ram tam... czytaj więcej »

Jedzie pociąg z daleka

Jedzie pociąg z daleka, Ani chwili nie czeka, Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy, Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy. Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy, Trudno,... czytaj więcej »

Jadą Misie

Jadą, jadą misie, tra la la la la, Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha, Przyjechały do lasu, narobiły hałasu, Przyjechały do boru, narobiły rumoru. Jadą, jadą misie, tra la la la... czytaj więcej »

A ja wolę swoją mamę

Pewnego razu Kinga spotkała Wikinga, Mieszkał na obrazku i zrywał się o brzasku, I zwiedzał wielkie morza, i Kindze było go żal. Ref.: A ja wolę moją mamę, Co ma włosy jak atrament, Złote... czytaj więcej »

Zuzia lalka nie duża - Fasolki

Zuzia lalka nieduża I na dodatek cała ze szmatek W kratkę stara spódniczka Łzy na policzkach A w główce marzeń sto Lecz kocham ją najbardziej ze wszystkich moich lal Choć nie ma sukni... czytaj więcej »

Zając Poziomka - Fasolki

Na skraju lasu jest mały domek, ma złote szybki i dach z orzeszka Obok rośnie mnóstwo poziomek. Zgadnij kto w domku tym zamieszkał? Nie koziołek, nie biedronka, lecz to ja Zając Poziomka! Ogon,... czytaj więcej »

Zabiorę brata - Fasolki

Ten mały to mój starszy brat On zawsze bardzo mało jadł Marudzi już od rana Bo nie chce jeść śniadania Więc martwi się rodzina Że ma „niejadka” syna Przepadam wprost za bratem I... czytaj więcej »

Ufoludki - Fasolki

Mój brat wciąż czyta o kosmitach Gwiazdach, planetach i orbitach O niczym innym nie chce słyszeć Nawet do UFO listy pisze Wreszcie zasłużył na nagrodę I latający ujrzał spodek Bo wylądował... czytaj więcej »

Poleć ze mną - Natalka Kukulska

Chodź opowiem ci o jednym z letnich dni, bawiłam się na łące gdy ktoś szepnął mi, wielki kłopot mam, bo ciągle jestem sam, chodź zabaw znam tysięcy z kim się bawić mam .. ? Ref: poleć,... czytaj więcej »

Ogórek - Fasolki

Wesoło jesienią w ogródku na grządce, Tu ruda marchewka tam strączek, Tu dynia jak słońce, tam główka sałaty, A w kącie ogórek wąsaty. Ref.: Ogórek, ogórek, ogórek, Zielony ma... czytaj więcej »

Myj zęby - Fasolki

Szczotka pasta,potem ciepła woda,tak się zaczyna wielka przygoda,myje zęby,bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty...Żeby zdrowe zęby mieć,trzeba tylko chcieć.Szczotko,Szczotko, hej... czytaj więcej »

Moja fantazja - Fasolki

Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala. To szkiełko wszystko potrafi, na każde pytanie odpowie,... czytaj więcej »

Mam fryzurę na cebulę - Fasolki

Mam fryzurę na cebulę Przestraszyłam panią Ulę Pewnie zaraz wszystkim powie Co ja dzisiaj mam na głowie Nie kucyki, Nie warkocze Chociaż może są urocze To fryzura całkiem nowa Taka... czytaj więcej »

Mała, smutna królewna - Natalka Kukulska

1.Żył przed laty bardzo mądry miły król był bogaty ale za to źle się czuł nie miał żony więc mu serce ściskał żal był strapiony bo córeczkę smutną miał Ref : Mała smutna królewna której... czytaj więcej »

Kulfon, co z ciebie wyrośnie? - Fasolki

Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! Martwię się już od tygodnia. Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz, dziurę masz w najlepszych spodniach! Nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie: gruszki... czytaj więcej »

Kubuś Puchatek - Fasolki

Już pora wstać by ruszyć z domu przyjaciela spotkać znów miły puchaty okrągły bo to mój jest Kubuś Puchatek Kubuś wśród roju pszczół jak to niedźwiadków ród Kubuś włazi bez... czytaj więcej »

Kto dogoni psa? - Fasolki

Poprzez miedze, poprzez łąki, poprzez leśne ścieżki wąskie, cztery łapy psa unoszą w świat. Łapy, łapy, cztery łapy, a na łapach pies kudłaty. Kto dogoni psa? Kto dogoni psa? Może... czytaj więcej »

Kle - kle bocku - Fasolki

Kle-kle boćku, kle-kle, witaj nam bocianie! Wiosna ci szykuje, wiosna ci szykuje żabki na śniadanie. Wiosna ci szykuje, wiosna ci szykuje żabki na śniadanie! x10... czytaj więcej »

Każdy ma jakiegoś bzika - Fasolki

Kiedy wracam ze szkoły i otworzyć chcę drzwi, już od progu dobiega zawsze wierny głos psi. Na dywanie w pokoju do nóg łasi się kot, a w pudełku pod stołem chomik chowa się w kąt. Każdy... czytaj więcej »

Jagódki - Fasolki

Jesteśmy jagódki, czarne jagódki Mieszkamy w lasach zielonych, zielonych Oczka mamy czarne, uszki granatowe A sukienki są zielone i seledynowe. A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi Idziemy... czytaj więcej »

Cztery zielone słonie- Fasolki

Były raz sobie cztery słonie, Małe, wesołe, zielone słonie, Każdy z kokardką na ogonie Hej – cztery słonie. I poszły sobie w daleki świat, Daleką drogę, w wesoły świat, Hej... czytaj więcej »

Co powie tata? - Natalka Kukulska

Dlaczego biedronka jest mała? Czy może być morze bez dna? Czy każda królewna ma pałac I czy on jest ze szkła? Dlaczego raz jestem nieśmiała, A potem to brykam aż wstyd? Ref. Co... czytaj więcej »

Ciotka Klotka - Fasolki

Ciotka Klotka, Patrzcie dzieci Na Gokartach w górę leci Na gokartach, na błyszczących Z walizkami tnie pod słońce Przeleciała nad ulicą I zamiotła dach spódnicą Na kominie była chwilę Czy... czytaj więcej »

Była sobie żabka mała - Fasolki

1. Była sobie żabka mała. RE-RE, KUM-KUM, RE-RE, KUM-KUM, która mamy nie słuchała. RE-RE, KUM-KUM, bęc. 2. Na spacery wychodziła RE-RE, KUM-KUM, RE-RE, KUM-KUM, innym żabkom się dziwiła. RE-RE,... czytaj więcej »

A to jeż - Fasolki

Taki las wielki las, wielki że aż strach Z rudych drzew ściany ma, z rudych liści dach W lesie szmer, w lesie szum, coś tam stuka wciąż Może to dziki smok, może wielki wąż! Skacze coś... czytaj więcej »

A ja rosnę i rosnę - Fasolki

Gdybym była całkiem mała, To bym wsiadła do sandała I pływała po kałuży I nie bałabym się burzy. Gdybym wcale nie urosła Miałabym z zapałek wiosła I robiłabym co chciała Gdybym... czytaj więcej »

Mydło wszystko umyje - Fasolki

Mydło lubi zabawę w chowanego pod wodą Każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą Kiedy dobry ma humor to zamienia się w pianę A jak znajdzie gdzieś słomkę, puszcza bańki mydlane. Ref.: Mydło... czytaj więcej »

Kolorowe kredki - Fasolki

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, Kolorowe kredki bardzo lubią mnie, Kolorowe kredki kiedy je poproszę, Namalują wszystko to co chcę. Namalują domek i na płocie kota I wesołe słonko... czytaj więcej »

Bursztynek - Fasolki

Kiedy już trzeba będzie powiedzieć "cześć", Kiedy już lato pęknie i spadnie deszcz. Co Ci dać, przyjacielu, mych słonecznych dni, Żeby czas nie zamazał tych wspólnych chwil. Ref: Bursztynek,... czytaj więcej »

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

Święty Mikołaj wygląda pięknie. Ubiór ma dziwny, patrzy tak smętnie. Wspomina czasy, gdy też był mały I różne figle się go trzymały. Gdy zrobił komuś coś niedobrego, umiał się... czytaj więcej »

Przejście cz. II Morfoza kontra Zenda - fragmenty książki!

Za czarną rzeką znajdował się jeszcze tylko wąski pas gęsto rosnących drzew, a zaraz za nim przerzedzało się do tego stopnia, że już z daleka można było dostrzec, gdzie znajduje się przejście... czytaj więcej »

Uśmiech matki

Nad gruszki, jabłka Słodkie, rumiane, Nad podróż długą W kraje nieznane, Nad promień słońca I barwne kwiatki, Stokrotnie milszy Jest uśmiech Matki. Najlepsze u Mamy jest to, że... czytaj więcej »

Tradycje i obrzędy świąteczne - Boże Narodzenie

Wigilia - wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest... czytaj więcej »

DZIEŃ MAMY -Mamo, jesteś Światełkiem na końcu ciemnego tunelu:) życzenia dla MAM !!!!

Abyś zawsze przy nas była Najpiękniejsza i jedyna, Mądra, dobra, ukochana Taka bliska - nasza Mama! Kochana mamo, przez serce życzę wszelkich dobroci, których nie zliczę... Zaś... czytaj więcej »

Idzie niebo ciemną nocą

Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd. Gwiazdy świeca i migocą, aż wyjrzały ptaszki z gniazd. Jak wyjrzały, zobaczyły to nie chciały dłużej spać. Kaprysiły, grymasiły, żeby... czytaj więcej »

Już gwiazdy lśnią

Już gwiazdy lśnią, już dzieci śpią, sen zmorzył twą laleczkę, więc główkę złóż i oczka zmruż, opowiem ci bajeczkę. Więc główkę złóż i oczka zmruż, opowiem ci bajeczkę. Był... czytaj więcej »

Miłość MAMY - Palo Kaniżaj

Miłość Mamy nie waży się na gramy! Mama - dotknięciem dłoni największy smutek przegoni! Miłość Mamy nie waży się na kilogramy! Gdy Mamusia usiądzie przy tobie, Lżej - nawet w... czytaj więcej »

Dlaczego mamy Dzień Mamy - M. Bartkowicz

Czy wiecie dlaczego w maju mamy dnia dwudziestego szóstego Dzień Mamy? Jak to? Nie wiecie? Nie wiecie??? Przecież to takie proste i zrozumiałe, najprostsze z wszystkich rzeczy na świecie: Bo... czytaj więcej »

Mamy Mamę - J. Kulmowa

Abyś zawsze przy nas była Najpiękniejsza i jedyna, Mądra, dobra, ukochana Taka bliska - nasza Mama! Kłaniamy się, nisko kłaniamy, A przed Mamami na placki padamy! Mamy kwiaty i całusy, Ale... czytaj więcej »

Śpij kochanie

W górze tyle gwiazd, w dole tyle miast, gwiazdy miastu dają znać, że dzieci muszą spać Ach śpij kochanie, Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz - dostaniesz, czego pragniesz, daj mi znać, ja... czytaj więcej »

Krasnoludki

My jesteśmy krasnoludki, Hopsa sa, hopsa sa! Pod grzybkami nasze budki, Hopsa sa, hopsa sa! Jemy mrówki, żabie łapki, Oj tak tak, oj tak tak! A na głowach krasne czapki, To nasz znak, to... czytaj więcej »

Jawor, jawor

Jawor, jawor, Jaworowi ludzie, Co wy tu robicie? Budujemy mosty Dla pana starosty. Tysiąc koni przepuszczamy, A jednego zatrzymamy.... czytaj więcej »

Jedzie pociąg z daleka

Jedzie pociąg z daleka, Ani chwili nie czeka, Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy! Konduktorze łaskawy, Zabierz nas do Warszawy! Trudno, trudno to będzie, Dużo osób jest wszędzie. Pięknie... czytaj więcej »

Andrzejki - wierzenia i tradycje

Wierzono, że w wigilie świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice - w noc Andrzejkową matrymonialne. Najbardziej... czytaj więcej »

Kubuś Puchatek tekst piosenki

Już pora wstać, wyruszyć z domu Przyjaciela spotkać znów Miły, okrągły, puchaty, Bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś - wśród roju pszczół - jak to niedźwiadków ród Kubuś... czytaj więcej »

Suchorzewska Irena - Mam trzy latka

Mam 3 latka, 3 i pół brodą sięgam ponad stół. Do przedszkola chodzę z workiem i mam znaczek z muchomorkiem. Pantofelki ładnie zmieniam, myję ręce do jedzenia. Zjadam wszystko z talerzyka,... czytaj więcej »

Stanisław Jachowicz - Chory kotek

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku. I przyszedł kot doktor. - Jak się masz, koteczku? - Źle bardzo- i łapkę wyciągnął do niego. Wziął za puls pan doktor poważnie chorego... czytaj więcej »

Włodzimierz Gajda - Auto taty

Odkąd tata kupił fiata. Cały czas go biedak łata. I choć wierci i maluje Spawa, stuka, lakieruje, Stan ten wcale się nie zmienia. Tata nie ma dość wiercenia, Wykręcania, przykręcania,... czytaj więcej »

Aleksander Fredro - Małpa w kąpieli

Rada małpa, że się śmieli, Kiedy mogła udać człeka, Widząc panią raz w kąpieli, Wlazła pod stół - cicho czeka. Pani wyszła, drzwi zamknęła; Małpa figlarz - nuż do dzieła!... czytaj więcej »

Władysław Broniewski - Zbieramy kasztany

Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki, a wtedy je można nawlekać na sznurki. Tak robi się lejce, naszyjnik z korali. Kasztany, kasztany będziemy zbierali. .... i żołędzi... czytaj więcej »

Lucyna Krzemieniecka- Bukieciki

Posypały się listeczki dookoła, To już jesień te listeczki z wiatrem woła: Opadnijcie moje złote i czerwone, jestem jesień przyszłam tutaj, w waszą stronę. Lecą listki, lecą z klonu... czytaj więcej »

Wiersz na Dzień Matki -T. Kubiak

W zielonych oczach Matki Świeci wiosenna łąka. Słońce na drzewach śpiewa i budzi kwiaty w pąkach. W niebieskich oczach Matki szepcze kwitnący strumień. Tak opowiadać bajki to tylko... czytaj więcej »

JADĄ ,JADĄ DZIECI DROGĄ

Jadą, jadą dzieci drogą, siostrzyczka i brat, i nadziwić się nie mogą, jaki piękny świat. Tu się kryje biała chata, tu słomiany dach, przy niej wierzba rosochata, a w konopiach strach.... czytaj więcej »

Kochana Mamo - M. Szypowska

Kochana Mamo, gdy będę duży, to Ci przywiozę małpeczkę z podróży. Długim ogonkiem to zwinne zwierzę będzie za Ciebie zmywać talerze. Kochana Mamo, gdy będę duży, to Ci przywiozę... czytaj więcej »

W PRZEDSZKOLU

Powiedz, Jasiu, powiedz, Olu, gdzie tak miło, gdzie tak miło, jak w przedszkolu. Bo przedszkole uczy, bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas. Pani patrzy na nas z boczku, jak stawiamy,... czytaj więcej »

Lokomotywa

Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: Tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha: Buch - jak gorąco! Uch - jak gorąco! Puff... czytaj więcej »

Maria Konopnicka- Pranie

Pucu! Pucu! Chlastu! Chlastu! Nie mam rączek jedenastu, Tylko dwie mam rączki małe, Lecz do prania doskonałe. Umiem w cebrzyk wody nalać, Umiem wyprać... No... I zwalać, Z mydła... czytaj więcej »

Jesienne liście - Ewa Szelburg Zarębina

Z tym jesiennym wiatrem tańczą sobie liście, tańczą sobie tańczą czerwone złociście. Z tym jesiennym wiatrem odtańczą daleko, i nie skończą tańczyć, aż za siódmą rzeką.... czytaj więcej »

Hanna Zdzitowiecka - CO ZROBIĘ Z KASZTANAMI ?

Z tych trzech będą grzybki. Ładnie je wygładzę, w kępkę mchu zieloną jak w lesie posadzę. Nad czwartym kasztankiem potrudzę się chwilę i zrobię dla mamy koszyczek do szpilek.... czytaj więcej »

Dzień taty- wierszyki i życzenia

Wyślij kartkę dla Taty » Kochany tato - zacznę zwyczajnie, że z Tobą w domu zawsze jest fajnie: i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości. Dzisiaj... czytaj więcej »

Wakacje dla szkoły - Beata Szymańska

Tak sobie myślę czasem I może ktoś przyzna mi rację, Że wszystkie szkoły na świecie Powinny choć raz mieć wakacje. Wakacje są dla wszystkich Toż takie to oczywiste. Dlaczego z tych... czytaj więcej »

Wakacje

Rozetrę w ręku liść mięty- da mi najświeższy zapach. Wpatrzę się w blaski na wodzie i w żagle- zwiastuny lata. Po słońce do nieba wyślę Maleńką, lekką biedronkę. A na języku... czytaj więcej »

A teraz już czas

A teraz już czas Zaprosić wszystkich Was Na zasłużony odpoczynek, W lasach, w górach, nad jeziorami, Na wędrówki z plecakami. Wakacje, wakacje- to zielony las, Kwitnące akacje i słoneczny... czytaj więcej »

Wakacje - Władysław Broniewski

Już wakacje się zaczęły, Do widzenia, szkoło! Nie ujrzymy cię przez lato, Bawiąc się wesoło. W kąt czytanki, w kąt rachunki, Książki i zeszyty! Z nami czerwiec, z nami lipiec, Złotym... czytaj więcej »

Na wakacjach - Czesława Janczarskiego

Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, jutro wakacje, lekcje skończone! Przeszliśmy wszyscy z klasy do klasy, z trzeciej do czwartej, z czwartej do piątej: choć na świadectwach trójki są czasem, więcej... czytaj więcej »

Na wagary

Zamkną się w pokoju i oglądają mecz, a ty pierz koszule, a ty ciasto piecz. I podaj im jedzenie i umyj po nich gary. Mamusiu dość tego, idziemy na wagary! Na wagary, na wagary mama z córką,... czytaj więcej »

Majowy wiatr

W majowy wtorek, majowy wiatr z odświętną miną do miasta wpadł. Wszedł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiąca róż. Wszyscy zdziwieni patrzyli nań: - Dla kogo kwiaty?... czytaj więcej »

Maj

Najweselsze, najzieleńsze maj ma obyczaje. W cztery strony - świat zielony umajony majem! Ciepły deszczyk każdą kroplą rozwija dokoła z pąków - kwiaty, z listków - liście, z ziółek... czytaj więcej »

W kwietniu - Domeradzki W.

Kwiecień drzewa przystroił w barwne kwiaty i zieleń. Po ogrodach, po sadach grają ptasie kapele. Ziemię mokrą od rosy orze traktor zielony - Kra, kra! - echo powtarza z orki cieszą... czytaj więcej »

Kwiecień- - Chwastek - Latuszkowa Teresa

Kwiecień stary pleciuga same bajdy plecie: że kotki za płotem a to... bazie przecież. Opowiada, że zima ukryła się w sadzie i na młode drzewka czapy śnieżne kładzie. A toż... czytaj więcej »

Ela Pasławska - NA ŁĄCE

Na łące, na łące, jest kwiatów tysiące: są tam stokrotki białe i dzwonki pachnące, i dużo innych kwiatów. Na łące, na łące, jest ssaków tysiące: są krety czarne,... czytaj więcej »

Kasia Prus - Wiosna ! Nareszcie...

Kiedyż koniec tej zimy srebrzystej? Kiedy ujrzymy wody płynące czyste? Ziemia wciąż nieświadoma, uśpiona... Gdzież Wiosna, Wiosenka zielona? Ptakom spieszno sfruwać z drzewa na drzewo, Szukają... czytaj więcej »

Biedroneczka

Kolorowa biedroneczka jest czerwona jak wstążeczka, jej brzuszek jest mięciutki jak kożuszek, czarne kropki są wielkości jej stopki Kiedy nadchodzi wiosna staje się radosna. Wskakuje z... czytaj więcej »

Wiosna tuż tuż

Zaczyna się wiosna, kwitnie kwiat, staje się kolorowy cały świat. Śpiewa ptak, szumi las, staje się piękny wiosny czas.... czytaj więcej »

Marzec

To marcowi zima w głowie, to wiosenne harce. Chce być lutym, albo kwietniem, byleby nie marcem! Śniegiem prószy, a po śniegu deszczem tnie ukośnie. Czy to wiosna? Czy to zima? Po... czytaj więcej »

Marzec

Miesiąc marzec tak się maże jak niegrzeczne dzieci. To kroplami deszczu kapie to znów słońcem świeci. Wiatr swawolnik, czasem jeszcze garścią śniegu rzuci, ale wszyscy dobrze wiedzą,... czytaj więcej »

Suchorzewska Irena - W marcu

Raz śnieg pada, a raz deszczyk. Na jeziorze lód już trzeszczy. Błękit nieba lśni w kałuży, bałwan w słońcu oczy mruży. - Koniec zimy. Przerwa. Dzwonek. - To nie... czytaj więcej »

Domeradzki - W marcu

Kroplami deszczu lipa płacze nad drogą pełną kałuż błota. Z chmur leci drobny, mokry maczek. Pod rękę z wiatrem chodzi słota. Nad rzeką wierzby chylą głowy wsłuchane w poszum... czytaj więcej »

Luty

Często w nim bywają jeszcze mrozy trzaskające, za to jest w calutkim roku najkrótszym miesiącem. Lecz nie zrobi nam nic złego mroźny koniec zimy, nakarmimy głodne ptaki, w piecu... czytaj więcej »

Styczeń

Nowy Rok zawitał wreszcie stary sobie poszedł. Co tam rośnie w mrozach stycznia? Dzień rośnie po trosze! Wróbelkowi serce rośnie, że wiosny doczeka, chociaż jeszcze droga do niej... czytaj więcej »

Drabik Wiesław - WIOSNA

Skąd się bierze u nas wiosna? - pyta Pani dzieci. Może zima ją przyniosła w śniegowej zamieci? Czy wyrosła wiosna w lesie z maleńką sasanką? Może babcia ją przyniosła w koszyczku... czytaj więcej »

PYTALSKI

Na ulicy Trybunalskiej Mieszka sobie Staś Pytalski, Co, gdy tylko się obudzi, Pytaniami dręczy ludzi. W którym miejscu zaczyna się kula? Co na deser gotują dla króla? Ile kroków jest... czytaj więcej »

NA WYSPACH BERGAMUTACH

Na wyspach Bergamutach Podobno jest kot w butach, Widziano także osła, Którego mrówka niosła, Jest kura smograjka Znosząca złote jajka, Na dębach rosną jabłka W gronostajowych... czytaj więcej »

Czerwony kapturek

CZERWONY KAPTUREK Snuj się, snuj, bajeczko! A było tak: niedaleczko, Właśnie tutaj, nad rzeczką, Mieszkała wdowa z córeczką. Córeczka, chociaż mała, swej matce pomagała: Zamiatała... czytaj więcej »

Danuta Wawilow - Mama ma zmartwienie

Mama usiadła przy oknie. Mama ma oczy mokre. Mama milczy i patrzy w ziemię. Pewnie ma jakieś zmartwienie... Zrobiłam dla Niej teatrzyk, A Ona wcale nie patrzy... Przyniosłam w złotku... czytaj więcej »

Danuta Wawilow -Trójkątna bajka

Była raz sobie skała bardzo dziwna, TRÓJKĄTNA, stał na tej skale pałac, bardzo dziwny, TRÓJKĄTNY. W pałacu tym na tronie bardzo dziwnym, TRÓJKĄTNYM, zasiadał król w koronie bardzo... czytaj więcej »

Danuta Wawilow - Świnka

- Chodźmy bawić się do Oli! - Niee, jej mama nie pozwoli! Tylko nie mów nic nikomu! Oni mają świnkę w domu! - Co ty mówisz? Jaką świnkę? Czy ma ryjek i szczecinkę? Czym ją karmią?... czytaj więcej »

Danuta Wawilow - A jak będę dorosła...

Jak mi ręce urosną, jak mi nogi urosną, jak już będę dorosła i wysoka jak sosna, to zostanę, zostanę, zostanę... no, kim? To na pewno zostanę lekarzem! Przyjdę w białym fartuchu, mamie... czytaj więcej »

Danuta Wawiłow - O Rupakach

Usiądź przy mnie, mamusiu. Coś ci powiem do uszka... Wiesz, kto do mnie przychodzi, jak się kładę do łóżka? Takie śliczne, pucha te, kolorowe jak ptaki... Za nic w świecie nie zgadniesz! To... czytaj więcej »

Danuta Wawiło - Czego mi się chce?

Od samego dzisiaj rana czegoś mi się chce... Nie cukierka, nie banana - może piasku, może siana albo nawet - nie wiem sama - muchy tse-tse? Może powie ktoś przypadkiem, na co ja mam chęć? Uszyć... czytaj więcej »

Danuta Wawiłow - Szybko

Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj! Szybko, szybko, stygnie kawa! Szybko, zęby myj i ręce! Szybko, światło gaś w łazience! Szybko, tata na nas czeka! Szybko, tramwaj nam ucieka! Szybko,... czytaj więcej »

Danuta Wawilow - Wędrówka

Pewnego dnia wyjdę z domu o świcie, tak cicho, że nawet się nie zbudzicie. I pójdę, i będę wędrować po świecie, i nigdy mnie nie znajdziecie. I nie wezmę ze sobą nikogo, tylko... czytaj więcej »

Zobacz jaką pogodę na przyszły rok przepowiada nam grudzień

1 grudnia - Pierwszego grudnia, gdy pogoda służy, to wczesną wiosnę i pogodną wróży. 2 grudnia - Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długo biała. 3 grudnia - Grudzień... czytaj więcej »

Boże Narodzenie - wierzenia i tradycje

Choinka W wielu kulturach i religiach drzewo, zwłaszcza iglaste jest symbolem życia, płodności, odradzania się i trwania Ważne są, ozdoby choinkowe. Im również nadaje się głębszy sens. I... czytaj więcej »

Piosenki dla dzieci-teksty

MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI muz./sł. tradycyjna My jesteśmy krasnoludki, Hopsa sa, hopsa sa, Pod grzybkami nasze budki, Hopsa, hopsa sa, Jemy mrówki, żabkie łapki, Oj tak tak, oj tak tak, A... czytaj więcej »

1. HALLOWEEN - wierzenia i tradycje

HALLOWEEN Święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji... czytaj więcej »

2. HALLOWEEN - wierszyki

Małgorzata Strzałkowska - Straszny wierszyk Strachów i straszydeł bez liku - Rozkudłana czarownica, Wilk, wyjący do księżyca, diabeł, rodem aż z Tasmanii, i Drakula z Transylwanii, wampir... czytaj więcej »

Danuta Wawilow- Rysunek

Mój kochany tatuś ma niebieskie oczka, mama ma brązowe i ja też brązowe. Prawda, jak ładnie Ale gdyby tatuś miał czerwone oczka, mama miała żółte, a ja fioletowe, mielibyśmy... czytaj więcej »

Danuta Wawiłow-KWIAT 26

Nie mam chęci dokazywać, skakać ani jeść... Tatuś, kupisz mi samochód Kwiat dwadzieścia sześć ? Tylko jeden mały Kwiacik, Kwiat dwadzieścia sześć... Kierownicę w rękę chwycę, sygnał... czytaj więcej »

Danuta Wawiłow-TRUDNA ZAGADKA

Tatuś powiem ci zagadkę ! na ulicy stoi klatka, a w tej klatce sobie siedzi bardzo dużo złych niedźwiedzi i pilnuje klatki pies ! Zgadnij, tatuś, co to jest ? Nie wiesz ? Trudna ta zagadka... czytaj więcej »

Emilia Waśniowska-Pytania

Dlaczego but, chociaż ma nosek, na katar nie choruje ? Dlaczego oko w tłustym rosole na boki nie zezuje ? Dlaczego rączka od parasola z pięciu się palców nie składa ? Dlaczego widelec zębami... czytaj więcej »

Ewa Szelburg-Zarembina-Dary Czterech Wróżek

Przed latami, przed dawnymi... za górami, za lasami, za siedmioma rzekami, w lepiance z gliny i chrustu żył chłop ubogi. Wdowiec. Miał córkę. Jedną jedyną. Kochał ją bardzo. Wiadomo —... czytaj więcej »

Ewa Szelburg-Zarembina-Idzie niebo ciemną nocą

Idzie niebo ciemną nocą, Ma w fartuszku pełno gwiazd. Gwiazdki świecą i migocą, aż wyjrzały ptaszki z gniazd. Jak wyjrzały - zobaczyły i nie chciały dalej spać, kaprysiły, grymasiły, żeby... czytaj więcej »

Hanna Łochocka-NASZA PANI SIĘ CIESZY

Gdy nikt nie spóźnia się do szkoły, gdy raźnie z teczką każdy spieszy, gdy każdy grzeczny jest, wesoły wtedy nasza pani się cieszy. Gdy widzi czysty ,ładny zeszyt, gdy ktoś na... czytaj więcej »

Hanna Zdzitowiecka-CO ZROBIĘ Z KASZTANAMI ?

Z tych trzech będą grzybki. Ładnie je wygładzę, w kępkę mchu zieloną jak w lesie posadzę. Nad czwartym kasztankiem potrudzę się chwilę i zrobię dla mamy koszyczek do szpilek.... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Brzydkie Kaczątko

Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach stogi pachnącego siana. Bociany przechadzały się powoli na wysokich, czerwonych nogach,... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Dziecię Elfów

Pewna kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: - Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Dziecięca paplanina

W mieszkaniu kupca zebrało się liczne dziecięce towarzystwo: były to dzieci ludzi bogatych i znacznych; kupcowi dobrze się powodziło. Był człowiekiem uczonym, chodził nawet na uniwersytet, co... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Dzikie Łabędzie

Daleko stąd, tam, dokąd lecą jaskółki, kiedy u nas jest zima, mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę. Bracia byli królewiczami, chodzili do szkoły z orderami na... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Imbryk

Był sobie pewnego razu imbryk do herbaty, dumny z porcelany, z której był zrobiony, dumny ze swej wysmukłej szyi i z dużego ucha. Miał on szyję z przodu, ucho z tyłu i o tym wciąż mówił; nie... czytaj więcej »

Hans Christian Andersen-Stokrotka

A teraz słuchaj! Daleko na wsi, tuż koło drogi, stała altana; widziałeś ją na pewno, kiedyś tamtędy przechodził. Przed aItaną był mały ogródek kwiatowy z pomalowanymi sztachetami, tuż... czytaj więcej »

Jerzy Jesionowski-Po co się uczyć ?

Pytają nieraz uczniowie młodzi Po co właściwie do szkoły chodzić? Lekcje, zadania na co to komu? Lepiej w palanta pograć przy domu. Lew, choć ni dzionka w szkole nie spędził jest królem... czytaj więcej »

Joanna Kulmowa-Dwa kotki

Były - to dwa kotki: Jeden ładny, lecz z szafek wyjadał łakotki Drugi brzytki, bury, ale płoszył szczury. Powiedzcież mi dzieci, którego wolicie? Burego! Burego! - O dobrze robicie! Bo ten... czytaj więcej »

Joanna Kulmowa-Gdybym miał dziecięć rąk...

Gdybym miał dziesięć rąk to jedną drapałbym się w głowę. Drugą jadłbym lody czekoladowe. Trzecią grałbym w guziki. Czwartą szarpałbym dziewczyńskie warkoczyki. Piątą sprałbym... czytaj więcej »

Joanna Kulmowa-Wół

Nie pamięta wół, jak cielęciem był. Nie może sobie przypomnieć, martwi się, martwi się ogromnie. Czy zawsze miałem rogi? I nogi? I głowę? I wielkie oczy wołowe? Czy byłem wołkiem,... czytaj więcej »

Joanna Papuzińska-Smutna Baba Jaga

Dom na krzywej łapce, skrzypi krzywa furtka. Przed domkiem na ławce Baba Jaga smutna. Nikt nie lubi Baby Jagi ani krztyny, nikt do Baby nie przychodzi w odwiedziny Nikt dzień dobry jej nie powie,... czytaj więcej »

Krystyna Pokorska-SPÓR

Dwie kreseczki i kładeczka – to jest właśnie „A”. Mówi: - Z liter najważniejsza jestem tylko ja. I wychwala się bez przerwy. Czemu? Kto to wie?! Że na przykład... czytaj więcej »

Lucyna Krzemieniecka-O DĘBIE, CO ŻOŁĘDZIE ROZDAWAŁ

Przyszła pod dąb wiewiórka: - Dębie, dębie mocarny, daj żołędzie do spiżarni. – I dąb dał. Przyszedł do dębu borsuk: - Dębie, dębie mój miły, już żołędzie mi się... czytaj więcej »

Marcin Brykczyński - O prawach dziecka

Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym, Że dziecko to także człowiek, Tyle, że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, Którym za to należą się brawa, Chcąc wielu dzieci... czytaj więcej »

Maria Konopnicka-W LESIE

Zawitał nam dzionek I pogodny czas, Pójdziemy, pójdziemy Na jagody w las. Na jagody, na maliny, Na czerniawe te jeżyny Pójdziem, pójdziem w las! A ty ciemny lesie, A ty lesie nasz!... czytaj więcej »

Maria Terlikowska-CUDOWNA KLASA

Nasza klasa – to jest klasa! Nie znajdziecie tu brudasa! Wszystko czyste. Wszystko świeże Czyste ręce. I kołnierze. A popatrzcie na zeszyty! Każdy zeszyt – znakomity! I... czytaj więcej »

Maria Terlikowska-KAŻDY PO SOBIE SPRZĄTA

W naszym domku, w czterech kątach, Każdy sam po sobie sprząta. Pierwszy kącik jest Elżbietki, Która właśnie sprząta kredki. Drugi kącik jest Agatki: Chowa szmatki do szufladki. Trzeci... czytaj więcej »

Mieczysława Buczkówna-W SZKOLE

Pierwsza w zeszycie litera, Pierwsze napisane słowo. Przez okno wrzesień spoziera, W sadzie dojrzewa owoc. Na ławkach zeszyty otwarte, Na stole otwarty dziennik. Skrzyp kredy, szelest... czytaj więcej »

RAK NIEBORAK

Lezie rak-nieborak. Coś mu się pomyliło — zamiast do swojej jamki pod kamieniem, zalazł aż do wsi. Ludzie z tej wsi nigdy jeszcze nie widzieli raka. Bardzo się zdziwili i przestraszyli. —... czytaj więcej »

Różowy konik-Bogdan Brzeziński

Wezmę kredkę różową narysuję konika. Patrzcie ! Z grzywą rozwianą Koń różowy pomyka. Wezmę kredkę niebieską dorysuję chłopczyka. Chłopczyk siedzi na siodle. Razem z koniem pomyka. Żaba... czytaj więcej »

Stefania Szuchowa-O DZWONKU SZKOLNYM

Oj dzwonku, dzwonku.... Dzwoneczku szkolny! Jesteś przekorny, Jesteś swawolny! Czasem ratujesz, A czasem gubisz... No, i zabawie Przeszkodzić lubisz. Dziś mam zadanie. Wszystko... czytaj więcej »

Wanda Grodzieńska- NASZA PANI

Umie sobie radzić z nami Nasza pani! Gdy jesteśmy rozhukani, Nie strofuje nas, nie gani, Lecz po dzwonku, stojąc we drzwiach, pyta: - Czy już mogę ze swą klasą się przywitać? Kiedy... czytaj więcej »

Władysław Bełza-Katechizm polskiego dziecka

– Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – Orzeł biały. – Gdzie ty mieszkasz? – Między swemi. – W jakim kraju? – W polskiej ziemi. –... czytaj więcej »

Boże Narodzenie - wiersze i wierszyki

Halina Golczowa CHLEB MIŁOŚCI A gdy zabłyśnie gwiazda W błękitnej dalekości. Będziemy z sobą dzielić Opłatek – chleb Miłości. A łamiąc okruch biały, Wśród nocy świętej... czytaj więcej »

SZKOŁA I JESIEŃ w wierszykach

Wanda Grodzieńska- NASZA PANI Umie sobie radzić z nami Nasza pani! Gdy jesteśmy rozhukani, Nie strofuje nas, nie gani, Lecz po dzwonku, stojąc we drzwiach, pyta: - Czy już mogę ze... czytaj więcej »

Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Najgłupsze przesądy na temat ciąży

Najgłupsze przesądy na temat ciąży

Mamy tu cały wachlarz absurdalnych teorii nie mających żadnego związku z rzeczywistością.  

Akcja na czasie!

Dzień Dziecka? Urodziny? A może niezapomniana domówka w gronie przyjaciół? Na wszystkie okazje istnieje przepis idealny! Jaki? Wspólny czas spędzony przy grach planszowych i karcianych!  

W domu z dzieckiem

Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018