Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów » Agnieszka Sokołowska

Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Od 2002 r. pracuje zawodowo z małymi dziećmi i ich rodzicami w procesie diagnozy i terapii zaburzeń rozwoju oraz w szkole dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe w zakresie: wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka, tyflopedagogiki, psychologicznego wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z trudnościami, a także certyfikowane kursy z zakresu diagnozy i terapii małych dzieci, m.in. integracji sensorycznej i monachijskiej funkcjonalnej diagnostyki rozwojowej 0-6 r.ż.
Związana z Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu, gdzie doktoryzuje się i pracuje w Pracowni Badań nad Autyzmem. Aktualnie kieruje pracą zespołu, realizującego projekt badawczy „Videomodeling jako sposób uczenia umiejętności społecznych dzieci z autystycznego spektrum zaburzeń”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.

Główne obszary zainteresowań naukowych:
- ocena i wspieranie prawidłowego rozwoju małego dziecka 0-6/7 r.ż. (rozwój emocjonalno-społeczny, poznawczy, motoryczny),
- wczesna diagnoza i terapia dzieci z grup ryzyka (wcześniactwo, uszkodzenia okołoporodowe, ciąże mnogie),
- autyzm,
- zespół Aspergera,
- mikrozaburzenia czynności mózgu,
- nadpobudliwość psychoruchowa,
- zaburzenia łączone,
- wady genetyczne,
- uszkodzenia wzroku (dzieci niewidome i słabowidzące),
- lewostronna i skrzyżowana lateralizacja,
- obniżony poziom grafomotoryczny,
- wtórne następstwa trudności rozwojowych,
- problemy emocjonalnego funkcjonowania rodziców, rodzeństwa i dziadków dzieci z utrudnieniami w rozwoju.

Odpowiedzi i porady:

Czy zmienić przedszkole?

Witam, mój syn ma 4 lata. W tamtym roku poszedł do przedszkola. Niestety jedno ze starszych dzieci dokuczało mu i namawiało inne dzieci żeby się z nim nie bawiły. Gdy wchodziliśmy do klasy to śmiały... więcej »

Lekceważący wszystko i wszystkich 8-latek

Witam, mam problem z synem, i w szkole, i w domu. Chodzi do 2 klasy, a nakłonienie go do czytania to nie lada wyczyn. Przy tym oczywiście nastęka się i najęczy, że ja tracę cierpliwość. Dodatkowo kompletnie... więcej »

Płaczące dziecko i egzorcyzmy

Witam serdecznie, moja córka ma 2 i 8 miesięcy. Od 4 września poszła do przedszkola. Początki wyglądały optymistycznie, lecz od dwóch dni płacze w nocy, że nie chce do przedszkola, że się boi, niestety... więcej »

Problem ze spaniem w dzień 6-miesięcznego dziecka

Dobry wieczór, mam problem z usypianiem w dzień 6-miesięcznego bobaska. U nas wygląda to tak: zmieniam pampersa, karmię go piersią, on usypia, ale nie da się go odłożyć do łóżeczka, bo zaraz się budzi... więcej »

8-latek ciągle płacze

Witam, mój 8-letni syn ciągle płacze, w domu, w szkole, jeśli tylko ktokolwiek zwraca mu uwagę, podniesie na niego głos, coś każe mu zrobić, a akurat nie ma na to ochoty - płacz. Rozmowa pouczająca... więcej »

Poznawanie siebie przez 7-latkę

Witam, od pewnego czasu zauważyłam, że moja 7-letnia córka się dotyka, tzn. "onanizuje się". Robi to u siebie w pokoju, ale też gdy kąpie się z młodszą, 11-miesięczną córką. Robi to praktycznie jak... więcej »

Przeniesienie do młodszej grupy

Witam, syn chodzący do przedszkola 4 lata razem z tą samą grupą, w wieku 6 lat został cofnięty do grupy 5-latków. Razem z 5 innymi dziećmi. Nie zostaliśmy o tym wcześniej poinformowani. O wyborze,... więcej »

Kary w przedszkolu

Witam, czy w przedszkolu wolno opiekunce grupy karać dzieci? Od wielu lat stosowane kary to stanie w kącie lub tak zwane "krzesło przemyśleń", tak długo aż Pani pozwoli opuścić wskazane miejsce kary.... więcej »

Co zrobić?

Dzień dobry, moja córka w październiku skończy 5 lat. Uczęszcza do Przedszkola Miejskiego. W ubiegłym roku była w grupie mieszanej, czyli były 3-, 4- i 5-latki. W tym roku 5-latki są w grupie z 6-latkami,a... więcej »

Problemy z jedzeniem

Witam, moja wnuczka ma 3 lata i 7 msc, od drugiego roku życia Zuzia nie chce jeść, mówi, że to jest niedobre albo kwaśne. Może łatwiej mi będzie wymienić, co moja wnuczka lubi jeść: płatki kukurydziane... więcej »

Zadaj pytanie naszemu Ekspertowi

Temat pytania:
*
Treść pytania:
*
Twoje imię:
*
Twój e-mail (nie wyświetlany na stronie - do kontaktu z Tobą):
*
(*) - pola wymagane

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Droga do zdrowego, zrównoważonego i sprawiedliwego jedzenia zaczyna się już od pierwszych lat dzieciństwa.  
Podróż do Kraju Wschodzącego Słońca - Japońska Układanka

Podróż do Kraju Wschodzącego Słońca - Japońska Układanka

Centrum Sztuki Japońskiej Manggha zaprasza w podróż do Japonii. Wystawa, którą mamy okazję oglądać do stycznia 2018 roku, pozwala lepiej poznać Japonię i Japończyków. Twojemu dziecko będzie miało okazję...  

Nowinki

Jak wzbudzić w dziecku motywację?

Jak wzbudzić w dziecku motywację?

Motywacja jest bardzo szerokim pojęciem, które wiąże się zarówno z emocjami, jak i naszymi potrzebami i przekonaniami odnośnie konkretnych działań.  
Projekty edukacyjne Fundacji Polskie Forum Migracyjne

Projekty edukacyjne Fundacji Polskie Forum Migracyjne

Przedstawiamy działalność Fundacji Polskie Forum Migracyjne szczególnie projekty edukacyjnyjne „Cały świat w naszej klasie” oraz...  

Temat na czasie

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Doktor Misia Winx! Kapitan Nauka Rodzinne wakacje Domowa Akademia EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017