Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów » Agnieszka Sokołowska

Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Od 2002 r. pracuje zawodowo z małymi dziećmi i ich rodzicami w procesie diagnozy i terapii zaburzeń rozwoju oraz w szkole dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe w zakresie: wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka, tyflopedagogiki, psychologicznego wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z trudnościami, a także certyfikowane kursy z zakresu diagnozy i terapii małych dzieci, m.in. integracji sensorycznej i monachijskiej funkcjonalnej diagnostyki rozwojowej 0-6 r.ż.
Związana z Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu, gdzie doktoryzuje się i pracuje w Pracowni Badań nad Autyzmem. Aktualnie kieruje pracą zespołu, realizującego projekt badawczy ?Videomodeling jako sposób uczenia umiejętności społecznych dzieci z autystycznego spektrum zaburzeń?, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.

Główne obszary zainteresowań naukowych:
- ocena i wspieranie prawidłowego rozwoju małego dziecka 0-6/7 r.ż. (rozwój emocjonalno-społeczny, poznawczy, motoryczny),
- wczesna diagnoza i terapia dzieci z grup ryzyka (wcześniactwo, uszkodzenia okołoporodowe, ciąże mnogie),
- autyzm,
- zespół Aspergera,
- mikrozaburzenia czynności mózgu,
- nadpobudliwość psychoruchowa,
- zaburzenia łączone,
- wady genetyczne,
- uszkodzenia wzroku (dzieci niewidome i słabowidzące),
- lewostronna i skrzyżowana lateralizacja,
- obniżony poziom grafomotoryczny,
- wtórne następstwa trudności rozwojowych,
- problemy emocjonalnego funkcjonowania rodziców, rodzeństwa i dziadków dzieci z utrudnieniami w rozwoju.

Odpowiedzi i porady:

Problem z usypianiem

Witam, mam problem z 11,5-miesięcznym synkiem - mały nie potrafi ze mną usnąć na drzemkę w dzień. Wieczorem nie ma najmniejszego problemu z jego zasypianiem, ale w dzień zasypia z jedną babcia,... więcej »

Problem z 4-latkiem

Dzień dobry, mam problem z moją 4-letnią córką. Córka wyrywa sobie włosy i bawi się nimi. Zawsze kiedy ogląda bajkę, zasypia to potrafi sobie wyrywać włosy, nie wiem jak sobie z tym poradzić,... więcej »

5-latek wyciera wszystkie przedmioty i siebie

Witam, jestem mamą 5-latka, który prezentuje bardzo dziwne i niepokojące mnie zachowania. Ma 3 lata młodszą siostrę. W wieku 2,5 lat próbowaliśmy, aby poszedł do żłobka, jednak nie zaaklimatyzował... więcej »

Onanizowanie się 8-latki

Witam, mam problem że swoją 8-letnią córką. Od kilku miesięcy zauważyłam, że córka się "dotyka". Na początku nie zwracaliśmy na to uwagi za poradą pediatry. Później starałam się z... więcej »

Kara

Witam, mój syn (od kilku dni 9-latek) jakiś czas temu sam kupił sobie jakieś dodatki do gry. Czasem w ramach nagrody za dobre osiągnięcia w szkole czy super zachowanie coś mu tam dokupowałam,... więcej »

Agresywny 3-latek

Witam, jestem mamą dwójki dzieci: córci (5 lat) i synka (3 latka). Pytanie dotyczy młodszego szkraba. Od jakiegoś czasu mamy problem z jego agresją. Szczególnie w przedszkolu. Jak miał 1,5-2... więcej »

Dziwne tiki u 5-letniej córki

Witam, mam 5-letnią córkę. Wcześniej wychowywałem ja sam, ale po próbie odebrania matce opieki, sąd dał jej opiekę, bo jest Norweżką i jest u siebie. Odkąd córka zaczęła mieszkać u... więcej »

Przedszkole i dzieci

Witam, mój syn ma 3 latka i od trzech dni chodzi do przedszkola. W pierwszy dzień nie chciał wejść do przedszkola, a później tak się bawił, że trudno go było wyciągnąć. Żegna się buziakiem,... więcej »

2,5-latka boi się panicznie dzieci

Witam, jestem mamą 2,5-letniej dziewczynki. Córka (obecnie nie chodzi do przedszkola) jest bardzo radosnym i energicznym dzieckiem, łatwo nawiązuje kontakty z dorosłymi, zaczyna składać już... więcej »

Tiki

Witam, jestem mama 5-letniej Lenki. Od kilku miesięcy borykamy się z tikami. Zaczęło się w listopadzie od chrząkania. W grudniu pociągnie nosem. W Nowy Rok rozbiegane oczy. Poszliśmy do neurologa... więcej »

Zadaj pytanie naszemu Ekspertowi

Temat pytania:
*
Treść pytania:
*
Twoje imię:
*
Twój e-mail (nie wyświetlany na stronie - do kontaktu z Tobą):
*
(*) - pola wymagane

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz
Jak efektywnie mówić do dziecka, by nas słuchało?

Jak efektywnie mówić do dziecka, by nas słuchało?

Jak sprawić, aby dzieci nas słuchały i robiły te o co je poprosimy, a jednocześnie pomóc im lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami?  

Książki na Czasie!

Marcowe nowości!

Marcowe nowości!

Marzec w tym roku był niezwykle kapryśny i słońcem obdarzał nas bardzo skromnie. Wydawcy natomiast ? wręcz przeciwnie. Na naszym redakcyjnym biurku w marcu pojawiło się ponad 30 nowości! Jak...  

Nowinki

Dwulatek u logopedy

Dwulatek u logopedy

Faktem jest, że dla większości logopedów, praca z dwulatkiem to nie lada wyzwanie. Jednak przy odpowiednim podejściu i wiedzy może stać...  
Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Otóż, drogie Mamy w ciąży! Mięśnie brzucha ćwiczyć można, a nawet trzeba. Dlaczego?  
Rozmowa z panią Monika Zajączkowską - aktorką Teatru Atofri

Rozmowa z panią Monika Zajączkowską - aktorką Teatru Atofri

"Pokazujemy, że wszystko zależy od naszej wyobraźni i przede wszystkim, że spotkanie z teatrem to wielka przyjemność"  

To naprawdę ważne!

Pierwsza pomoc  #2Resuscytacja

Pierwsza pomoc #2Resuscytacja

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co przytrafi się naszemu dziecku. Musisz wiedzieć jak pomóc!  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018