Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Dyslalia wieloraka u 8-lataki

Szanowna Pani Profesor,
moja córka ma dyslalię wieloraką, oczywiście chodzi do logopedów w szkole, ale sama bardzo chciałabym jej pomóc i znalazłam informacje właśnie o metodzie symultaniczno-sekwencyjnej. Córka jest już w 2 klasie i niestety zaczyna mieć dość czytania i pisania. Pracujemy z kilkoma pomocami polecanymi przez Panią Profesor. Córka od początku świetnie sobie radziła z uzupełnianiem sekwencji czteroelementowych, z szeregami, percepcją wzrokową itd. Nie ma także problemów ze słuchem fonemowym.
Córeczka ma zaburzone głoski s,c,dz,z, sz, rz, cz, dż, r, ale gorsze, że jej wypowiedzi i słowa ogólnie są bardzo niezrozumiałe (zdeformowane).

Zastanawiam się, czy mam ćwiczyć z nią właśnie te ww. głoski i równolegle uczyć metodą sylabową, czy też iść po kolei od samogłosek, przez wszystkie sylabki i wtedy gdy dojdziemy np. do s, wywoływać tę głoskę??

Serdecznie proszę o radę i z góry dziękuję,

Pytanie przesłała Pani Małgorzata
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Odpowiedź:

Droga Pani Małgorzato, 
proszę z metodą czytania iść po kolei, ale skorzystać z książeczek, zawierających głoski żle wymawiana przez Córeczkę, jedynie do powtarzania. Jako wspracie proszę zastosować program "Słucham i uczę się mówić - Trudne głoski". Program ten to jedna książeczka z płytką. Na płtce znagrane są sylaby i wyrazy, zawierające głoski s,c,dz,z, sz, rz, cz, dż, r. Warunke: NALEŻY SŁUCHAĆ W SŁUCHAWKACH.
A więc równolegle - metoda sylabowa i tzw. trudne głoski.

 

 

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

 

Zobacz inne porady w tematyce: dyslalia wieloraka


KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 800 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

podaj prawidłowy e-mail
Zobacz co zyskujesz

Akcja na Czasie

Strefa Karmienia Piersią

Strefa Karmienia Piersią

Ogólnopolski program Strefa Karmienia Piersią, którego celem jest zidentyfikowanie i promocja miejsc przyjaznych mamom karmiącym oraz popularyzacja karmienia piersią rusza 16 maja 2012 roku.  

Informacja na Czasie

"Teraz gra tu Teatr Lalka"

"Teraz gra tu Teatr Lalka"

Od 5 czerwca Teatr Lalka gra poza swoją siedzibą. Zapraszamy naszych widzów do przyjaznych kulturze i teatrowi miejsc.  

Nowinki

Home schooling czyli edukacja domowa

Home schooling czyli edukacja domowa

Edukacja domowa, czyli home schooling to nauczanie dzieci w domu przez ich rodziców, opiekunów lub inne osoby zaangażowane w naukę dzieci.  
Psychologia pozytywna wdrożona w świat edukacji.

Psychologia pozytywna wdrożona w świat edukacji.

Za twórcę psychologii pozytywnej uznaje się Martina Seligmana, który w roku 1998 podczas swojego prezydenckiego przemówienia wezwał członków Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego do reorientacji psychologii, przypominając jednocześnie o społecznej misji psychologii jako nauki, która powinna przyczyniać się do poprawiania świata.  

Zdrowo, mądrze i zabawnie

Zdrowo, mądrze i zabawnie

Zdrowo, mądrze i zabawnie

Czy wiesz, że przyzwyczajenia z dzieciństwa zakorzeniają się również w dorosłym życiu? Zdrowy nawyk picia wody można wyrobić już u malucha – mądrze i zabawnie.  

Najnowsza premiera

W Teatrze Capitol  - "Piotruś Pan"

W Teatrze Capitol - "Piotruś Pan"

Tylko u nas Nibylandia jest stanem radości.... latanie – stanem ducha, a Piotruś Pan – każdym z nas.  

W domu z dzieckiem

Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2012