Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Kolejność wywoływania głosek w sepelnieniu międzyzębowym

Dzień dobry Pani Profesor,
jestem młodym początkującym logopedą-pedagogiem. Od września rozpoczęłam moja pierwszą pracę-i staram się jak najlepiej zdiagnozować moje przedszkolaki i ułożyć dla każdego indywidualny program terapii-ciągle czytam i szukam, by zrobić to dobrze.
Mam takie pytanie-może trochę oczywiste,ale znajduje na nie milion rożnych odpowiedzi, a brak doświadczenia sprawia, że nie mam tego przetestowanego w różnych przypadkach. Mam chłopca 5-letniego, który posiada seplenienie międzyzębowe szeregów syczącego i szumiącego-poza tym nie ma innej wady wymowy i drugiego chłopca w tym samym wieku także z seplenieniem międzyzębowym, dodatkowo zdiagnozowałam jeszcze deformację głoski r.

Proszę mi poradzić, czy najpierw powinnam starać się wywołać szereg syczący czy tez szumiący? W większości jest zalecenie by najpierw wywoływać s, ale gdzieniegdzie znajduję informacje, iż sz jest łatwiejsze bo bardziej różne od deformowanego s.

Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. Dodam jeszcze tylko, iż jestem zwolenniczką, fanką Pani metod, dorobku i zapału!!!

Pytanie przesłała Pani Weronika
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Weroniko,
generalnie wywołujemy najpierw głoski syczące (przednijęzykowo-zębowe), tylko w sytuacji seplenienia bocznego rozpoczynamuy od dziąsłowych, szumiących. Dziąsłowe wymagają większego wysiłku artykulacyjnego (uniesienie czubka języka i oparcie go o wałek dziąsłowy).
Jeśli idzie ogłoskę r, to najpierw powinny byc prawidłowow wymawiane
głoski: l, sz, ż i dopiero kojek na r. O tym wszystkim pisałam w ksiązce "Metody wywoływania głosek" (www.konferencje-logopedyczne.pl)


Serdecznie pozdrawiam

JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce:

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Witam serdecznie. mam pytanie. Zdiagnozowałam u dziewczynki dyslalię. Głoski szeregu szumiącego są zastępowane przez głoski syczące. Natomiast głoski syczące zamieniane są na sz, rz, t, d. W przypadku ś ż jest sygmatyzm właściwy, a głoska ć realizowana jest jako t, l jako r, ki, bi jako k, b. Od czego zacząć terapię

dodany: 2015-02-09 20:22:05, przez: Iwona

Witam serdecznie.Mam pytanie.Zdiagnozowalam dziecko ktore deformuje miedzyzebowo gloski t d n oraz szereg szcdz i szżczdż od jakich glosek najlepiej zaczax terapie?

dodany: 2013-12-02 20:44:06, przez: ania

Dziecko ma zgryz otwarty. Głoski szeregu szumiącego zastepuje syczącym. Od czego zaczynamy terapię.

dodany: 2013-08-22 23:10:20, przez: katarzyna

Z mojej 10-letniej praktyki logopedy przedszkolnego, u 5-latków zaczynam terapię od szeregu szumiącego jeśli jest on zastępowany przez głoski syczące, realizowane m/zębowo.

dodany: 2013-03-20 21:45:43, przez: Hanna

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć