Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dziewczynka 1,5 roku mówi sylabami

Witam!
Czytałam Pani wypowiedzi na pytania dotyczące rozwoju mowy dzieci 1, 5-2-letnich. Nie znajduję jednak odpowiedzi na pytanie, które chciałabym zadać.
Moja córka ma 1,5 roku i mówi pojedynczymi sylabami. Wybiera sylabę (najczęściej początkową lub końcową) z danego wyrazu i używa jej do nazywania rzeczy lub czynności. Nawet "mama" to najczęściej "ma" albo babcia "ba". Choć potrafi powiedzieć osobno słowo "nie" i osobno "ma", to gdy się chowa, to mówi "ma". Ponad miesiąc temu liczyłam te "sylabo-znaczenia" i wyszło ich ponad 80, czyli za pomocą pojedynczych sylab potrafiła nazwać ponad 80 przedmiotów i czynności. Mniemam, że teraz jest ich jeszcze więcej.
Zastanawiam się, czy to naturalny etap rozwoju mowy i kiedy w przybliżeniu można liczyć, że pojawią się całe wyrazy. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Serdecznie pozdrawiam!


Pytanie przesłała Pani Agnieszka
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Agnieszko,

najczęściej dziecko, które powtarza pierwszą i ostatnią sylabę wyrazu to dziecko lewouszne. Córeczka jest zbyt mała by zbadać dominację ucha. Ale może Pani lub Tata dziecka ma skrzyżowaną lateralizację. Warto pomóc dziecku poprzez program słuchowy - "Słucham i uczę się mówić - Sylaby i rzeczowniki" (www.arson.pl).
Do końca 18. miesiąca życia Córeczka powinna już łączyć dwa wyrazy, by język mógł nadal się rozwijać. Pojawienie się zadań warunkuje rozwój myślenia logicznego, dlatego stymulacja rozwoju mowy ma ogromne znaczenie.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

 

Zobacz inne porady w tematyce: sylaby, głoski, lateralizacja, mowa

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć