Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Rozwój umysłowy i rozwój mowy

Pani Profesor, Mój syn ma obecnie prawie 15 miesięcy. Urodził się w 37 tyg.c z wagą 1370. Ma bardzo nieharmonijny rozwój psychoruchowy, jesteśmy pod stałą opieką rehabilitantów zajmujących się jego rozwojem ruchowym. Czekamy na badania genetyczne, ponieważ ma cechy dysmorficzne głównie twarzy. Ma bardzo mały obwód głowy 41cm, spłaszczoną część potyliczną, dość długo leżał w inkubatorze, głownie na wznak. Nigdy nie lubił pozycji na brzuszku i niestety, zostało mu to do dziś. Miał wykonane m.in badania EEG, rezonans magnetyczny głowy, badania metaboliczne, których wyniki są prawidłowe. Nie chce raczkować, posuwa się na pupie, wstaje przy meblach. Myślę, że niedługo zacznie chodzić . Badanie słuchu prawidłowe. Obecnie jednak bardziej niepokoi mnie jego rozwój umysłowy. Mówi melodyjnie czyli babababa, dadadada, tatatata. Wydaje też masę innych dźwięków, jednak nic one nie oznaczają. Nie wypowiada jednak konkretnego słowa np:mama, tata, a tym bardziej nie łączy tego słowa z osobą. Bardzo opornie idzie mu nauka np. pokazywanie gdzie miś ma nosek itp. Jest bardzo ruchliwym i niecierpliwym dzieckiem, oglądanie bajeczek wygląda tak jakby chciał ją jak najszybciej przejrzeć, czasem nie mam szansy opowiedzieć co jest na poszczególnych obrazkach. Również zabawy są często bardzo chaotyczne, nie potrafi się na nich skupić. Robiliśmy testy psychologiczne kilka dni temu. Wynik wyszedł 71 punktów na 100 maksymalnych. Czyli jest w dolnej granicy normy. Przy tym wszystkim jest bardzo radosnym dzieckiem, mamy z nim bardzo dobry kontakt. Chciałabym jakoś stymulować jego rozwój umysłowy i mowy, tylko za bardzo nie wiem jak, ze względu na jego problemy ze skupieniem się na jakichkolwiek ćwiczeniach. Czy mogę mu jakoś pomóc? Neurolog twierdzi, że rozwój umysłowy może być opóźniony, dlatego tym bardziej chcę go stymulować, aby wszystko było jak najlepiej. Bardzo proszę o odpowiedź, wskazanie jakiś pomocy dydaktycznych, propozycji zabaw.

Pytanie przysłała pani Jolanta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Jolanto,

jeśli lekarz neurolog stwierdził opóźnienie rozwoju trzeba koniecznie rozpocząć stymulację. W książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" (www.we.pl) znajdzie Pani wszystkie ćwiczenia. Można także się zaopatrzyć w "Karty diagnozy" w tym samym wydawnictwie, by wiedzieć, które funkcje i kiedy stymulować! Warto też kupić 4 pierwsze książeczki z serii "Kocham czytać", by zachęcić synka do powtarzania wyrażeń dźwiękonaśladowczych.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: stymulacja rozwoju mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć