Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Córka bardzo źle reaguje na przedszkolankę

Witam,

mam córką, 4 latka będzie miała 16 października, od września poszła do przedszkola, ale przed tym ostatni tydzień sierpnia miała okres adaptacyjny. Bywało różnie, był "delikatny" płacz, kwilenie czy stanowcze "ja jutro i tak nie idę do przedszkola". W szkole Pani odbierała ją ode mnie, zagadując, a córka, wiedząc, że i tak zostanie, z delikatnym płaczem zostawała. Był to też czas, kiedy wychodziły dużo na plac zabaw, więc zawsze przychodziła do domu zmęczona i wykończona. Musze nadmienić, że polubiła nową Panią Kasię. Później miała tydzień przerwy, gdyż chorowała. Po wolnym dwa dni były ok, ale później tragedia, nie chciała się ubierać, już wieczorem z płaczem wspominała, że ona nie chce do przedszkola, w nocy nawet przeżywała, bo nieraz kwiliła, do tego zauważyłam, że nieraz z nerwów przygryza palce, jak przypomni sobie, że trzeba iść do przedszkola. Bardzo mnie to niepokoi. Od trzech dni wspomina, że chce żeby była Pani Ewa (ich wychowawca, ale ma większość zajęć w innych klasach, więc nie jest w przedszkolu często). Wczoraj, pytając o Panią Ewę, Pani Kasia oznajmiła, że chodzi o to, że córka się bardzo przywiązała do niej, tzn. do Pani Kasi, wszędzie za nią chodziła itd., a ona ma przecież też inne dzieci. Ok, ja to rozumiem, ale jedne dzieci szybko się przyzwyczają do otoczenia, inne nie i potrzebują więcej uwagi. Dziś, zawożąc córkę do przedszkola, płacząc, prosiła żebym jej nie zostawiała z Panią Kasią, bo ona nie chce i chce inną Panią, w szatni aż się trzęsła i płakała, bo nie che Pani Kasi tylko inną. Zauważyła nas Pani Beata i podeszła, zapytałam córkę czy z nią pójdzie do sali, córeczka przestała się trząść, zmieniła buciki i powiedziała, że pójdzie. Próbowałam dowiedzieć się na wszystkie sposoby, dlaczego już nie lubi Pani Kasi (wcześniej non stop o niej mówiła), więc zapytałam: "Czy dlatego, że już nie zwraca na Ciebie uwagi?", córka odpowiedziała, że tak. Wiem, że to, co mówią dzieci, trzeba brać z przymrużeniem oka, ale czy ta sytuacja nie wpłynie źle na moją córkę? Nie wiem co robić. Poza tym pytałam Panią i córka nie chce bawić się w grupie, odstaje od niej, najlepiej jakby siedziała z kimś dorosłym i się wtedy bawiła. To zachowanie ma akurat z domu, gdyż siedziała ze mną i teściową przez 3,5 roku w domu, jest bardzo do mnie przywiązana, zawsze tak było, jak bawi się z dziećmi to tylko z wybranymi, nie lubi nawiązywać nowych znajomości. Proszę mi podpowiedzieć, co mam robić, czy zrezygnować z przedszkola? Czy jeszcze poczekać? Jak nauczyć córkę, żeby bawiła się z innymi?

Jagoda
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


proszę nie rezygnować z przedszkola. Czas burzliwej adaptacji może trwać nawet kilka miesięcy, a chodzenie do przedszkola to przeważnie jednak dużo korzyści dla rozwoju dziecka. Dobrze, że ma Pani świadomość, że córeczka, która do tej pory przebywała głównie w kręgu rodzinnym, dopiero musi nauczyć się wielu nowych społecznych umiejętności, takich jak zabawa w grupie czy czekanie na swoją kolej. Właśnie przedszkole to najlepsze miejsce do trenowania tych umiejętności. Proszę dać córeczce więcej czasu i zaufać wychowawcom z przedszkola, tym bardziej, że nie są tam lekceważone Pani obawy i z tego, co Pani napisała, wszyscy starają się, by dziewczynka chciała tam jednak być. Jednocześnie nie byłoby dobrze oczekiwać, że mała będzie mogła mieć wychowawczynię niejako na własność, bo tak chce. Trzeba stopniowo ukształtować w niej poczucie, że panie w przedszkolu są dla wszystkich dzieci, ale w domu mama czy babcia jest tylko dla niej. Proszę nie obawiać się, że stres tego rodzaju zaważy na jej życiu. Jest to mało prawdopodobne. Natomiast warto zadbać o dużo kontaktów rówieśniczych także poza przedszkolem, tak by dziewczynka nauczyła się zdobywać kolegów i uczestniczyć we wspólnych, spontanicznych zabawach. To dobra pora, ponieważ właśnie dla dzieci między 4 a 5 rokiem życia tego rodzaju zabawa staje się ważna.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, gotowość przedszkolna

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Nowinki

Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może...  
Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Drugi rok życia to czas dużych zmian w rozwoju dziecka. Z nieporadnego maleństwa wyłania się coraz bardziej samodzielny człowiek.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019