Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mowa 16-miesięcznego dziecka

Dzień dobry,

mój syn ma 16 miesięcy. Niepokoi mnie rozwój jego mowy. Co prawda uważam, że on dużo rozumie (wykonuje proste polecenia, np. daj mi but, daj misia, czasami są one poparte przeze mnie gestem, pokaż gdzie mama/tata/lampa), pokazuje palcem, chwyta mnie za rękę i prowadzi tam, gdzie chce, abym z nim była. Naśladuje po mnie sylaby, "wchodzi w dialogi", czyli zadaję mu pytania, a on "po swojemu" bardzo chętnie odpowiada, jednakże nie nazywa, czyli np. pokaże palcem na zdjęciu i zapytam, kto to, (nie powie tata/mama), od niedawna nazywa samochody (na spacerze pokazuje palcem i mówi "brum"), zaczyna nazywać zwierzęta, np. psa (widzi i mówi "ał, ał"). Poza tym jego rozwój przebiega właściwie. Co powinnam zrobić?

Ewelina
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Ewelino,  

 

zawsze warto stymulować rozwój dziecka (zarówno rozwój mowy, jak i pozostałych funkcji poznawczych). Podczas wszystkich codziennych czynności, spacerów, proszę wskazywać na przedmioty i w momencie, gdy wzrok dziecka jest skupiony na danym obiekcie, wypowiadać jego nazwę, proszę robić to także podczas oglądania książeczek lub zdjęć. Tak samo należy nazywać wszystkie wykonywane właśnie przez siebie, dziecko, osoby z otoczenia czynności.

 

Dziecko, aby mogło powtarzać, a potem nazywać, musi mieć dostarczane wiele bodźców językowych, ale należy pamiętać, że mowa musi być dostosowana do jego możliwości, należy używać wielu wyrażeń dźwiękonaśladowczych (np. miau, mu,  puk puk, tup tup itp.), ponadto wyrazy i zdania trzeba wypowiadać głośno, powoli, modulować głosem, wypowiedziom musi towarzyszyć wyrazista mimika twarzy oraz gesty (np. daj, nie ma itp.).  

 

Pozdrawiam  Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: opóźniony rozwój mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć