Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Lęk przed pozostawieniem w przedszkolu

Witam,

jestem mamą mądrego chłopczyka, lat 5. Synek jako 4-latek zaczął uczęszczać do przedszkola. Początkowo myśleliśmy z mężem, że popłacze tydzień lub dwa i się przyzwyczai, jak inne dzieci. Rozłąka z rodzicami bywa trudna, zdawaliśmy sobie z tego sprawę, ale nasze dziecko w przedszkolu przepłakało cały rok! Płakał, jak go zostawialiśmy i gdy przychodziła pora obiadu ok. 12:30, bo bał się, że babcia go nie odbierze, a przychodziła jako 1. osoba po dzieci. Syn zostawał na 4,5 godziny w przedszkolu.

Mieliśmy nadzieję, że od września br. syn na tyle stanie się "dorosły", że historia się nie powtórzy, bo zna wszystkich w przedszkolu, dzieci go lubią, mimo że płakał. Nadal jest ten sam problem - płacz, wręcz paniczna histeria. Nie pomagają rozmowy, zapewnienia z naszej strony, że jest tam fajnie i zawsze babcia go odbierze. Jest to sytuacja dla nas, rodziców, w tym momencie dramatyczna, jako mama wysiadam psychicznie, bo jest mi go szkoda, a z drugiej strony narasta we mnie złość, że inne dzieci idą z uśmiechem do przedszkola, a moje dziecko, nie mając powodu, płacze ciągle. Jakimi sposobami dotrzeć do naszego 5-latka, by był jak inne dzieci? Pani przedszkolanka chwali nasze dziecko, bo jest mądrzejsze od innych dzieci, ale mówi ze jest bardzo wrażliwy i uczuciowy. Czy rozmowa psychologa z synem przyniesie rezultat? Błagam o pomoc.

Iza
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Pani Izo,


prawdę mówiąc, znam trochę dzieci, które nie zaadaptowały się do warunków przedszkolnych mimo wielu starań tak ze strony rodziców, jak i personelu placówki i płakały do końca zerówki. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest dla Państwa pocieszająca wiadomość, ale tak po prostu bywa, że niektóre dzieci "nie lubią być w przedszkolu i koniec". W tej sytuacji jedyne, co można zrobić to dalej cierpliwie tłumaczyć i czekać aż dojrzałość społeczna dziecka wzrośnie. W takich sytuacjach bardziej skuteczne niż rozmowa z psychologiem (dla dziecka zwykle to kolejna dorosła osoba, która mu tłumaczy to, czego on nie chce usłyszeć) okazuje się być to, że dziecko pozna inne dziecko i się zaprzyjaźni. To jednak jest niezależne od chęci dorosłych. On sam musiałby kogoś tak polubić w grupie.

 

Rozmowa z psychologiem może Państwu pomóc, ale proszę na nią iść najpierw bez dziecka, opowiedzieć o sytuacji, o małym, namówić się, co ewentualnie zrobić i dopiero potem przyjść z synkiem. Gdyby to psycholog miała go przekonać musiałby najpierw ją poznać i zaufać. To raczej praca na więcej niż jedno spotkanie.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, gotowość przedszkolna

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Nowinki

Dlaczego marzenia spełniają się ... tak rzadko

Dlaczego marzenia spełniają się ... tak rzadko

Czy Nowy Rok jest aż tak szczególnym i znaczącym wydarzeniem, że prowokuje nas do zmiany stylu życia? Cóż?już samo założenie, że...  
Nowy newsletter Domowej Akademii - Sprawdź

Nowy newsletter Domowej Akademii - Sprawdź

Nie czekaj! Zapisz się już dzisiaj na nowego newslettera Domowej Akademii i ODBIERZ PREZENT! Dla pierwszych 100 osób ebook GRATIS! Bądź...  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019