Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Rozwój społeczny dziecka

Dzień dobry,

mój syn ma 3 lata i 7 miesięcy. Chodzi do przedszkola od grudnia i bardzo to lubi. Ma fajną kadrę, ponieważ panie nauczycielki do niczego nie zmuszają i nie krzyczą na dzieci. Panuje tam przyjazna atmosfera i wszystkie konflikty są rozwiązywane poprzez rozmowę i tłumaczenie. Jest to małe przedszkole i grupa jest połączona wiekowo, rozdzielana tylko według wieku podczas zajęć czysto dydaktycznych. Problem tkwi w tym, że syn nie chce uczestniczyć w zajęciach grupowych. Chętnie bawi się z wybranymi dziećmi podczas zabaw swobodnych, jest towarzyski, ale nie chce brać udziału w zajęciach, np. uczestniczyć w rytmice czy w angielskim. Mimo to w domu słyszę jak śpiewa nowe piosenki lub jak używa nowych słów po angielsku. Jedyne w jakich zorganizowanych zabawach chętnie uczestniczy, to we wszelkich zajęciach manualnych. Wtedy w pełni współpracuje. Reasumując, problem leży chyba w tym, że syn nie za bardzo chce uczestniczyć w zajęciach, gdzie zasady są sztywne i nie ma dużych możliwości robienia tego co się chce. Czy jest to zachowanie normalne, czy wymaga terapii? Jak wspomniałam, syn chodzi do przedszkola od grudnia, czyli ponad 6 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sandra
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie bez bezpośredniej obserwacji zachowań dziecka. Sporo dzieci nie lubi zorganizowanych zajęć w przedszkolu. To, czy wymaga to terapii czy nie, nie zależy od tego, czy dziecko chętnie uczestniczy, lecz czy - mimo braku sympatii do tego rodzaju ćwiczeń - potrafi się w nie włączyć.


Jeżeli tak, to sprawy z czasem powinny się ułożyć, w czym bez wątpienia pomocne będzie chwalenie synka za udział, dostrzeganie starania się, a także mówienie w domu, jakie to ważne i ile można się nauczyć dzięki zajęciom w przedszkolu.


Natomiast jeśli dziecko reaguje gwałtowną odmową, chowa się, ucieka, ignoruje polecenia, wówczas warto popracować terapeutycznie nad zmianą takich zachowań i kształtowaniem pozytywnej motywacji u dziecka. Utrwalenie się tej niechęci będzie niekorzystnie działało w przyszłości. Wraz z pójściem do szkoły przewaga zajęć zorganizowanych nad swobodnymi będzie znacznie większa. Tym samym trudności dzieci nieakceptujących tego rodzaju zajęć, stają się z czasem coraz większe. Dobrze, że myśli Pani o pracy nad tym problemem już teraz, kiedy synek jest mały.


Serdecznie życzę powodzenia
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, rozwój społeczny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie!

Prezenty dla babci i dziadka DIY

Prezenty dla babci i dziadka DIY

Jeśli jeszcze nie macie prezentu z okazji święta Babci i Dziadka, przychodzimy z pomocą!  
20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być bardzo nietypowe! Jesteście ciekawi?  

Nowinki

Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może...  
Zdołuj dziecko w 6 krokach. Antyporadnik rodzica

Zdołuj dziecko w 6 krokach. Antyporadnik rodzica

Zobacz, jakie błędy popełniają rodzice i nie rób tego swoim dzieciom. Popracuj nad poprawą samooceny dziecka i jego motywacją.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019