Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Rozwój społeczny dziecka

Dzień dobry,

mój syn ma 3 lata i 7 miesięcy. Chodzi do przedszkola od grudnia i bardzo to lubi. Ma fajną kadrę, ponieważ panie nauczycielki do niczego nie zmuszają i nie krzyczą na dzieci. Panuje tam przyjazna atmosfera i wszystkie konflikty są rozwiązywane poprzez rozmowę i tłumaczenie. Jest to małe przedszkole i grupa jest połączona wiekowo, rozdzielana tylko według wieku podczas zajęć czysto dydaktycznych. Problem tkwi w tym, że syn nie chce uczestniczyć w zajęciach grupowych. Chętnie bawi się z wybranymi dziećmi podczas zabaw swobodnych, jest towarzyski, ale nie chce brać udziału w zajęciach, np. uczestniczyć w rytmice czy w angielskim. Mimo to w domu słyszę jak śpiewa nowe piosenki lub jak używa nowych słów po angielsku. Jedyne w jakich zorganizowanych zabawach chętnie uczestniczy, to we wszelkich zajęciach manualnych. Wtedy w pełni współpracuje. Reasumując, problem leży chyba w tym, że syn nie za bardzo chce uczestniczyć w zajęciach, gdzie zasady są sztywne i nie ma dużych możliwości robienia tego co się chce. Czy jest to zachowanie normalne, czy wymaga terapii? Jak wspomniałam, syn chodzi do przedszkola od grudnia, czyli ponad 6 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sandra
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie bez bezpośredniej obserwacji zachowań dziecka. Sporo dzieci nie lubi zorganizowanych zajęć w przedszkolu. To, czy wymaga to terapii czy nie, nie zależy od tego, czy dziecko chętnie uczestniczy, lecz czy - mimo braku sympatii do tego rodzaju ćwiczeń - potrafi się w nie włączyć.


Jeżeli tak, to sprawy z czasem powinny się ułożyć, w czym bez wątpienia pomocne będzie chwalenie synka za udział, dostrzeganie starania się, a także mówienie w domu, jakie to ważne i ile można się nauczyć dzięki zajęciom w przedszkolu.


Natomiast jeśli dziecko reaguje gwałtowną odmową, chowa się, ucieka, ignoruje polecenia, wówczas warto popracować terapeutycznie nad zmianą takich zachowań i kształtowaniem pozytywnej motywacji u dziecka. Utrwalenie się tej niechęci będzie niekorzystnie działało w przyszłości. Wraz z pójściem do szkoły przewaga zajęć zorganizowanych nad swobodnymi będzie znacznie większa. Tym samym trudności dzieci nieakceptujących tego rodzaju zajęć, stają się z czasem coraz większe. Dobrze, że myśli Pani o pracy nad tym problemem już teraz, kiedy synek jest mały.


Serdecznie życzę powodzenia
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, rozwój społeczny


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

KONKURS na Czasie

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji...  

Temat na Czasie

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato. W głowach dzieci powstają już plany na wakacyjne przygody. Postarajmy się nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Oto kilka...  

Nowinki

Dylematy mamy i taty. Czyli co zrobić z dzieckiem, gdy kończy się urlop macierzyński.

Dylematy mamy i taty. Czyli co zrobić z dzieckiem, gdy kończy się urlop macierzyński.

Gdy zapada decyzja o powrocie mamy do pracy, szczególnie ważne jest to, co zrobimy z dzieckiem. Musimy to bardzo starannie przemyśleć i...  
Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Ruch odgrywa niezwykle istotną rolę w przebiegu harmonijnego rozwoju każdego dziecka.  

Aktywne dziecko na Czasie

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości spędzania aktywnego czasu, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni...  
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić?  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018