Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Rozwój społeczny dziecka

Dzień dobry,

mój syn ma 3 lata i 7 miesięcy. Chodzi do przedszkola od grudnia i bardzo to lubi. Ma fajną kadrę, ponieważ panie nauczycielki do niczego nie zmuszają i nie krzyczą na dzieci. Panuje tam przyjazna atmosfera i wszystkie konflikty są rozwiązywane poprzez rozmowę i tłumaczenie. Jest to małe przedszkole i grupa jest połączona wiekowo, rozdzielana tylko według wieku podczas zajęć czysto dydaktycznych. Problem tkwi w tym, że syn nie chce uczestniczyć w zajęciach grupowych. Chętnie bawi się z wybranymi dziećmi podczas zabaw swobodnych, jest towarzyski, ale nie chce brać udziału w zajęciach, np. uczestniczyć w rytmice czy w angielskim. Mimo to w domu słyszę jak śpiewa nowe piosenki lub jak używa nowych słów po angielsku. Jedyne w jakich zorganizowanych zabawach chętnie uczestniczy, to we wszelkich zajęciach manualnych. Wtedy w pełni współpracuje. Reasumując, problem leży chyba w tym, że syn nie za bardzo chce uczestniczyć w zajęciach, gdzie zasady są sztywne i nie ma dużych możliwości robienia tego co się chce. Czy jest to zachowanie normalne, czy wymaga terapii? Jak wspomniałam, syn chodzi do przedszkola od grudnia, czyli ponad 6 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sandra
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie bez bezpośredniej obserwacji zachowań dziecka. Sporo dzieci nie lubi zorganizowanych zajęć w przedszkolu. To, czy wymaga to terapii czy nie, nie zależy od tego, czy dziecko chętnie uczestniczy, lecz czy - mimo braku sympatii do tego rodzaju ćwiczeń - potrafi się w nie włączyć.


Jeżeli tak, to sprawy z czasem powinny się ułożyć, w czym bez wątpienia pomocne będzie chwalenie synka za udział, dostrzeganie starania się, a także mówienie w domu, jakie to ważne i ile można się nauczyć dzięki zajęciom w przedszkolu.


Natomiast jeśli dziecko reaguje gwałtowną odmową, chowa się, ucieka, ignoruje polecenia, wówczas warto popracować terapeutycznie nad zmianą takich zachowań i kształtowaniem pozytywnej motywacji u dziecka. Utrwalenie się tej niechęci będzie niekorzystnie działało w przyszłości. Wraz z pójściem do szkoły przewaga zajęć zorganizowanych nad swobodnymi będzie znacznie większa. Tym samym trudności dzieci nieakceptujących tego rodzaju zajęć, stają się z czasem coraz większe. Dobrze, że myśli Pani o pracy nad tym problemem już teraz, kiedy synek jest mały.


Serdecznie życzę powodzenia
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, rozwój społeczny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy

Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy

Poznaj sztukę dobrego życia z magazynem psychologicznym „Charaktery”. Sprawdź, dokąd może doprowadzić Cię podróż w nieznane!  
Pomoc, która nic nie kosztuje.

Pomoc, która nic nie kosztuje.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pomagam.gajusz.org.pl i zostawisz nam tam swój adres email  

Musisz tam być

World Travel Show

World Travel Show

W specjalnej Strefie Arktycznej na dzieci czekać będzie Nela Mała Reporterka.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018