Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

9-latek nie potrafi mówić, czytać, pisać, liczyć

Witam,

jestem siostrą 9-letniego chłopca, mama urodziła go w wieku 37 lat (do końca pracowała fizycznie - ciężka sytuacja finansową), nam (dzieciom) przyznała się, że jest w ciąży w 7. miesiącu. Brat do 4. roku życia praktycznie nie mówił nic (ale podobno chłopcy całkiem często długo nic nie mówią). Zaczęliśmy się martwić, kiedy skończył te 4 lata i dalej nic nie mówił, w wieku 5 lat miał wykonane EEG głowy, które nie wykazało żadnych problemów. Dziś ma 9 lat, mówi "po swojemu, zniekształca bardzo mocno wyrazy, często mówi o sobie w trzeciej osobie, nie umie czytać, nie umie pisać, mylą mu się litery, liczy do 10, przy czym przy 7 już mu się myli i nie potrafi ładnie wypowiedzieć, mama jeździ z nim od neurologa, przez psychologa po psychiatrę, ma stwierdzoną nadpobudliwość i zaburzenia mowy, mama wydaje na prywatne wizyty, mimo że nie bardzo ją stać, a nic nie przynosi efektu. Trzeci rok jest w pierwszej klasie, więc myślimy nad szkołą specjalną, bo w tej dziecko się nudzi i nie uczy niczego nowego. Jak uczę go wierszyka, to ze łzami w oczach mówi mi: "Buzia nie umie". Nie wiemy, jaka jest przyczyna, czy mamy powtarzać EEG głowy, czy robić jakieś inne badania (jakie?), które wskażą przyczynę jego opóźnienia? Szukamy ratunku wszędzie, ale do tej pory od 4. lat nie trafiliśmy na nikogo kompetentnego, kto znalazłby przyczynę jego problemu. Dodam, że brat fizycznie rozwija się bardzo normalnie, natomiast problem tkwi po stronie intelektualnej. Jest bardzo mądrym dzieckiem, rozumie wszystko co się do niego mówi, ale jak chcę nam odpowiedzieć, to bardzo zniekształca wyrazy i nie potrafi powtórzyć 80% tego, co się do niego mówi! Tak ja, jak i pozostała trójka rodzeństwa nigdy nie mieliśmy i nie mamy problemów. Jesteśmy już dorośli, natomiast najmłodszy sprawia, że chcę nam się płakać... Rozpaczliwie szukam pomocy!

Lucyna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Lucyno, 

 

niestety na odległość nie jestem w stanie określić przyczyn problemów Pani Brata. Jednak niezależnie od przyczyn, należy skupić się na działaniu. Polecam wprowadzenie: 

 

1. Programu słuchowego „Słucham i uczę się mówić”, który ułatwia powtarzanie, gdyż czas trwania sylab jest wydłużony. Chłopiec musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach. 

 

2. Gestów Artykulacyjnych, które ułatwiają powtarzanie i pomagają wywołać głoski, które jeszcze w mowie się nie pojawiły. Dokładne informacje na temat tej techniki znajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. 

 

3. Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®. Tą metodą nauczyło się czytać wiele dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Przydatne pozycje, to: seria „Kocham czytać” (Wydawnictwo Edukacyjne), pakiet „Moje sylabki” (WiR). 

 

4. Ćwiczeń stymulujących lewą półkulę mózgu, takich jak: 

- układanki lewopółkulowe, 

- sekwencje (wzrokowe, słuchowe, ruchowe), 

- szeregi. 

 

5. Ćwiczeń pamięci symultanicznej i sekwencyjnej. 

 

6. Ćwiczeń motoryki (małej, dużej oraz praksji oralnej). 

 

7. Ćwiczeń kategoryzacji.    

 

Więcej informacji na temat tych ćwiczeń oraz przydatnych pomocy znajdzie Pani na stronie www.CentrumMetodyKrakowskiej.pl, polecam również lekturę książki Prof. J. Cieszyńskiej „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”. Najlepiej byłoby, gdyby specjalista określił rozwój funkcji poznawczych Pani Brata i na tej podstawie ustalił indywidualny program terapii oraz pokazał jak ćwiczyć w domu.

 

Listę terapeutów Metody Krakowskiej® znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: opóźniony rozwój mowy, problemy rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Nowinki

Kolejne wydanie e-magazynu Kakadu już dostępne!

Kolejne wydanie e-magazynu Kakadu już dostępne!

Z przyjemnością informujemy, że dostępny jest już piąty numer e-magazynu Kakadu. Oczywiście jak zwykle za darmo.  
Regulacja i-Size

Regulacja i-Size

Nie wszyscy wiemy, że pięć miesięcy temu weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych...  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019