Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

9-latek nie potrafi mówić, czytać, pisać, liczyć

Witam,

jestem siostrą 9-letniego chłopca, mama urodziła go w wieku 37 lat (do końca pracowała fizycznie - ciężka sytuacja finansową), nam (dzieciom) przyznała się, że jest w ciąży w 7. miesiącu. Brat do 4. roku życia praktycznie nie mówił nic (ale podobno chłopcy całkiem często długo nic nie mówią). Zaczęliśmy się martwić, kiedy skończył te 4 lata i dalej nic nie mówił, w wieku 5 lat miał wykonane EEG głowy, które nie wykazało żadnych problemów. Dziś ma 9 lat, mówi "po swojemu, zniekształca bardzo mocno wyrazy, często mówi o sobie w trzeciej osobie, nie umie czytać, nie umie pisać, mylą mu się litery, liczy do 10, przy czym przy 7 już mu się myli i nie potrafi ładnie wypowiedzieć, mama jeździ z nim od neurologa, przez psychologa po psychiatrę, ma stwierdzoną nadpobudliwość i zaburzenia mowy, mama wydaje na prywatne wizyty, mimo że nie bardzo ją stać, a nic nie przynosi efektu. Trzeci rok jest w pierwszej klasie, więc myślimy nad szkołą specjalną, bo w tej dziecko się nudzi i nie uczy niczego nowego. Jak uczę go wierszyka, to ze łzami w oczach mówi mi: "Buzia nie umie". Nie wiemy, jaka jest przyczyna, czy mamy powtarzać EEG głowy, czy robić jakieś inne badania (jakie?), które wskażą przyczynę jego opóźnienia? Szukamy ratunku wszędzie, ale do tej pory od 4. lat nie trafiliśmy na nikogo kompetentnego, kto znalazłby przyczynę jego problemu. Dodam, że brat fizycznie rozwija się bardzo normalnie, natomiast problem tkwi po stronie intelektualnej. Jest bardzo mądrym dzieckiem, rozumie wszystko co się do niego mówi, ale jak chcę nam odpowiedzieć, to bardzo zniekształca wyrazy i nie potrafi powtórzyć 80% tego, co się do niego mówi! Tak ja, jak i pozostała trójka rodzeństwa nigdy nie mieliśmy i nie mamy problemów. Jesteśmy już dorośli, natomiast najmłodszy sprawia, że chcę nam się płakać... Rozpaczliwie szukam pomocy!

Lucyna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Lucyno, 

 

niestety na odległość nie jestem w stanie określić przyczyn problemów Pani Brata. Jednak niezależnie od przyczyn, należy skupić się na działaniu. Polecam wprowadzenie: 

 

1. Programu słuchowego „Słucham i uczę się mówić”, który ułatwia powtarzanie, gdyż czas trwania sylab jest wydłużony. Chłopiec musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach. 

 

2. Gestów Artykulacyjnych, które ułatwiają powtarzanie i pomagają wywołać głoski, które jeszcze w mowie się nie pojawiły. Dokładne informacje na temat tej techniki znajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. 

 

3. Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®. Tą metodą nauczyło się czytać wiele dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Przydatne pozycje, to: seria „Kocham czytać” (Wydawnictwo Edukacyjne), pakiet „Moje sylabki” (WiR). 

 

4. Ćwiczeń stymulujących lewą półkulę mózgu, takich jak: 

- układanki lewopółkulowe, 

- sekwencje (wzrokowe, słuchowe, ruchowe), 

- szeregi. 

 

5. Ćwiczeń pamięci symultanicznej i sekwencyjnej. 

 

6. Ćwiczeń motoryki (małej, dużej oraz praksji oralnej). 

 

7. Ćwiczeń kategoryzacji.    

 

Więcej informacji na temat tych ćwiczeń oraz przydatnych pomocy znajdzie Pani na stronie www.CentrumMetodyKrakowskiej.pl, polecam również lekturę książki Prof. J. Cieszyńskiej „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”. Najlepiej byłoby, gdyby specjalista określił rozwój funkcji poznawczych Pani Brata i na tej podstawie ustalił indywidualny program terapii oraz pokazał jak ćwiczyć w domu.

 

Listę terapeutów Metody Krakowskiej® znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: opóźniony rozwój mowy, problemy rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Nowinki

Śpiewać kołysanki, wspólnie muzykować…

Śpiewać kołysanki, wspólnie muzykować…

Wywiad z muzykiem, oboistką i pomysłodawczynią warsztatów „Muzyka dla Smyka” Panią Kamą Grott.  
Jak nie zepsuć dziecka w Święta?

Jak nie zepsuć dziecka w Święta?

Anna Wilczyńska, psycholog i dyrektor Akademii Przyszłości, siostrzanego programu Szlachetnej Paczki, podsuwa proste rozwiązania, jak uczyć...  

Temat na czasie

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Mądrzy rodzice wiedzą, że w dzisiejszych czasach warto inwestować w zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój ich pociechy.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018