Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Dziecko nie chce spać samo

Dzień dobry,

mam synka, który w lipcu kończy 7 lat. Dwa miesiąca temu się przeprowadziliśmy i ma swój pokój, wcześniej miał pokój ze mną. Jest problem taki, że nie chce sam spać, długo zasypia, a jak już zaśnie, w nocy przychodzi do naszej sypialni. Bardzo lubi chodzić do dziadków, bo tam z kimś śpi i w domu rozpacza, że chce iść do dziadka i babci... Brak siły, nie chce mu zabraniać chodzenia do dziadków, ale chcę, aby też się nauczył spać sam. Co zrobić?

Małgorzata
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,

 

zabronienie chodzenia do dziadków nie jest dobrym pomysłem i nie pomoże opanować sytuacji ze spaniem. Natomiast proszę się nie dziwić, że jeżeli chłopiec przez tak długi czas był przyzwyczajony do zasypiania w czyjejś obecności i nie miał swojego pokoju, to jest mu teraz trudno to zmienić. Zmiana długotrwałych nawyków wymaga długiej, cierpliwej pracy. Najlepiej, gdyby zaczęła Pani przeprowadzać z synkiem taką zmianę małymi krokami i podzieliła mu to zadanie na etapy, np. można zacząć od tego, że będzie Pani czekać aż on zaśnie w swoim łóżku, a, kiedy obudzi się w nocy i przyjdzie do Pani sypialni, proszę go odprowadzić, położyć do łóżka i poczekać. Spokojnie tłumaczyć, ale konsekwentnie realizować plan. Potem proszę skracać czas Pani pobytu, żeby zasypiał sam. Zajmie to prawdopodobnie kilka miesięcy.

 

Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy ze snem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?  

Nowinki

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Wielu rodziców zapytanych przez logopedę : „jak Państwa dziecko oddycha podczas snu... przez jamę ustną, czy przez nos?” odpowiada...  
Masło – orzechowe? Zastanów się

Masło – orzechowe? Zastanów się

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej i podają im produkty, które w założeniu powinny posiadać wartość odżywcza. Jednym z nich...  

Akcja na czasie!

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

W czerwcu niezapomniane piłkarskie emocje podczas Mistrzostw Świata, a już teraz Rybka MiniMini zaprasza maluchy z całej Polski do sportowej rywalizacji. Akcja "Zostań gwiazdą futbolu" to szansa...  

Warto wiedzieć

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia?  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018