Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zespół Tourette'a/tiki?

Dzień dobry,

jestem mamą 7-letniego chłopca, u którego występują tiki od dwóch lat. W początkowym okresie były to tiki pojedyncze, często wokalne, typu chrząkanie lub nucenie, pojawiały się po bardziej napiętych sytuacjach w przedszkolu i zanikały na parę miesięcy. Kolejny tik, który miał w szóstym roku życia, polegał na podnoszeniu ramion. Po suplementacji magnezu też zanikł na parę ładnych miesięcy. Dokładnie po 7. urodzinach (w tym czasie w obrębie jednego miesiąca wiele sytuacji mocno emocjonalnych dla wrażliwego dziecka, urodziny dla przedszkolaków, zajęcia adaptacyjne w szkole) wystąpiły chyba tiki złożone: mruganie oczami, potrząsanie głową i powtarzanie zasłyszanych kwestii od ludzi, czasem z bajek. Z diagnostyki przeprowadzonej zrobiliśmy kał na pasożyty, w którym wyszły jaja Ascaris Lumbricoides (glista ludzka), lambia ujemna, wdrożone leczenie farmakologiczne. Dodatkowo zrobiony zapis EEG: zapis nieprawidłowy z falami theta 7Hz. Pani Doktor Neurolog wykluczyła padaczkę na podstawie badania EEG, co do diagnozy Tourette'a też nie potwierdziła w 100%. W odwecie leczenia tików czeka leczenie farmakologiczne. Nie ukrywam, że są to dla mnie leki dużego kalibru i boję się o skutki zażywania u tak małego dziecka. Ceniąc sobie specjalistów pracujących i udzielających na CzasDzieci wielu wyczerpujących porad, zastanawiam się, czy w przypadku mojego synka nie można spróbować inaczej, innej terapii niż ta farmakologiczna.

Sylwia
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


moim zdaniem zarówno diagnoza zespołu Tourette'a, jak i wykluczenie epilepsji są przedwczesne. Nie jestem lekarzem, lecz byłam uczona przez doświadczonego neurologa, że pojedynczy zapis EEG to rzadko kiedy jest wystarczająca przesłanka do potwierdzenia lub wykluczenia epilepsji.


Podobnie rzecz wygląda z dopasowaniem leków przy tej chorobie. To kwestie bardzo zindywidualizowane. Zapis u Pani synka jest nieprawidłowy. Sugeruję konsultację porównawczą u innego lekarza. Dwie takie same opinie to już większa pewność. Jeśli opinie będą różne, warto pogłębić diagnozę i powtórzyć badanie za jakiś czas.


Natomiast jeśli chodzi o zespół Tourette'a występowanie tików to nie jest jedyny ważny objaw. Oprócz powracających przymusowych ruchów u Pani synka pojawia się też powtarzanie fraz zasłyszanych u innych ludzi i w bajkach. Może być to echolalia odroczona i świadczyć też o zupełnie innych trudnościach niż ten zespół.

 

Opisała Pani swojego siedmiolatka jako dziecko wrażliwe. Być może diagnoza nie idzie we właściwym kierunku. Sugeruję kontakt z doświadczonym psychologiem lub pedagogiem specjalnym i dokonanie pogłębionej diagnozy różnicowej. Może warto przyjrzeć się, czy występują cechy ze spektrum autyzmu. Może być i tak, że dziecko jest wyjątkowo wrażliwe i tak reaguje na przeciążenie układu nerwowego nadmiarem wrażeń.


Do czasu wykonania diagnozy psychologiczno-pedagogicznej zdecydowanie odradzam wprowadzanie leczenia farmakologicznego w celu opanowania tików. To jest zawsze ostateczne rozwiązanie. Natomiast proszę dalej przyglądać się temu, co w jelitach i tu działać lekami, jeśli będzie taka potrzeba.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: zespoł Tourette'a, tiki nerwowe, tiki

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

W poszukiwaniu straconego czasu, czyli zabawa w chowanego z czasem

W poszukiwaniu straconego czasu, czyli zabawa w chowanego z czasem

Bycie rodzicem (a rodzicem stale zajmującym się dzieckiem w szczególności) to ogromne szczęście, ale i wyzwanie. Aby pogodzić rodzicielstwo...  
Wystarczająco dobry rodzic

Wystarczająco dobry rodzic

Dla relacji z dzieckiem warto być trochę leniwym rodzicem. Po pierwsze po to, by mniej pracując mieć czas na bycie z rodziną, po drugie,...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019