Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zespół Tourette'a/tiki?

Dzień dobry,

jestem mamą 7-letniego chłopca, u którego występują tiki od dwóch lat. W początkowym okresie były to tiki pojedyncze, często wokalne, typu chrząkanie lub nucenie, pojawiały się po bardziej napiętych sytuacjach w przedszkolu i zanikały na parę miesięcy. Kolejny tik, który miał w szóstym roku życia, polegał na podnoszeniu ramion. Po suplementacji magnezu też zanikł na parę ładnych miesięcy. Dokładnie po 7. urodzinach (w tym czasie w obrębie jednego miesiąca wiele sytuacji mocno emocjonalnych dla wrażliwego dziecka, urodziny dla przedszkolaków, zajęcia adaptacyjne w szkole) wystąpiły chyba tiki złożone: mruganie oczami, potrząsanie głową i powtarzanie zasłyszanych kwestii od ludzi, czasem z bajek. Z diagnostyki przeprowadzonej zrobiliśmy kał na pasożyty, w którym wyszły jaja Ascaris Lumbricoides (glista ludzka), lambia ujemna, wdrożone leczenie farmakologiczne. Dodatkowo zrobiony zapis EEG: zapis nieprawidłowy z falami theta 7Hz. Pani Doktor Neurolog wykluczyła padaczkę na podstawie badania EEG, co do diagnozy Tourette'a też nie potwierdziła w 100%. W odwecie leczenia tików czeka leczenie farmakologiczne. Nie ukrywam, że są to dla mnie leki dużego kalibru i boję się o skutki zażywania u tak małego dziecka. Ceniąc sobie specjalistów pracujących i udzielających na CzasDzieci wielu wyczerpujących porad, zastanawiam się, czy w przypadku mojego synka nie można spróbować inaczej, innej terapii niż ta farmakologiczna.

Sylwia
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


moim zdaniem zarówno diagnoza zespołu Tourette'a, jak i wykluczenie epilepsji są przedwczesne. Nie jestem lekarzem, lecz byłam uczona przez doświadczonego neurologa, że pojedynczy zapis EEG to rzadko kiedy jest wystarczająca przesłanka do potwierdzenia lub wykluczenia epilepsji.


Podobnie rzecz wygląda z dopasowaniem leków przy tej chorobie. To kwestie bardzo zindywidualizowane. Zapis u Pani synka jest nieprawidłowy. Sugeruję konsultację porównawczą u innego lekarza. Dwie takie same opinie to już większa pewność. Jeśli opinie będą różne, warto pogłębić diagnozę i powtórzyć badanie za jakiś czas.


Natomiast jeśli chodzi o zespół Tourette'a występowanie tików to nie jest jedyny ważny objaw. Oprócz powracających przymusowych ruchów u Pani synka pojawia się też powtarzanie fraz zasłyszanych u innych ludzi i w bajkach. Może być to echolalia odroczona i świadczyć też o zupełnie innych trudnościach niż ten zespół.

 

Opisała Pani swojego siedmiolatka jako dziecko wrażliwe. Być może diagnoza nie idzie we właściwym kierunku. Sugeruję kontakt z doświadczonym psychologiem lub pedagogiem specjalnym i dokonanie pogłębionej diagnozy różnicowej. Może warto przyjrzeć się, czy występują cechy ze spektrum autyzmu. Może być i tak, że dziecko jest wyjątkowo wrażliwe i tak reaguje na przeciążenie układu nerwowego nadmiarem wrażeń.


Do czasu wykonania diagnozy psychologiczno-pedagogicznej zdecydowanie odradzam wprowadzanie leczenia farmakologicznego w celu opanowania tików. To jest zawsze ostateczne rozwiązanie. Natomiast proszę dalej przyglądać się temu, co w jelitach i tu działać lekami, jeśli będzie taka potrzeba.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: zespoł Tourette'a, tiki nerwowe, tiki

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach...  

Premiera na Czasie

Nowinki

Regulacja i-Size

Regulacja i-Size

Nie wszyscy wiemy, że pięć miesięcy temu weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych...  
Nowy newsletter Domowej Akademii - Sprawdź

Nowy newsletter Domowej Akademii - Sprawdź

Nie czekaj! Zapisz się już dzisiaj na nowego newslettera Domowej Akademii i ODBIERZ PREZENT! Dla pierwszych 100 osób ebook GRATIS! Bądź...  

Musisz tam być

World Travel Show

World Travel Show

W specjalnej Strefie Arktycznej na dzieci czekać będzie Nela Mała Reporterka.  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018