Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Wyprowadzanie dzieci do szatni za niegrzeczne zachowanie w przedszkolu

Witam,

mamy problem z Panią przedszkolanką, która ewidentnie nie radzi sobie z dziećmi. Przedszkolaki mówią rodzicom, że za niegrzeczne zachowanie Pani wyprowadza dzieci do szatni i tam zostają same. Przedszkole znajduje się na drugim pietrze, w szatni jest okno i blisko drzwi wyjściowe z przedszkola. Szatnia to osobne pomieszczenie bez drzwi, ale tak usytuowane, że nie ma możliwości widzenia dziecka, które tam jest. Po za tym, gdy dziecko jest głośno, Pani intensywnie uderza talerzami muzycznymi, czego dzieci się boją. Czy to normalne kary jakie stosowane są w przedszkolu? Ta Pani jest na zastępstwo. Jak można sprawdzić czy ma odpowiednie kwalifikacje do zajmowania się dziećmi?

Karolina
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


metody stosowane przez nauczycielkę w przedszkolu nie tylko nie są prawidłowe, lecz wręcz skandaliczne. Naruszają dobro dzieci. Świadczą o bezradności i braku elementarnych kompetencji tej Pani do pracy z dziećmi. Rolą nauczyciela dzieci w wieku przedszkolnym jest m.in. budowanie ich ufności do dorosłych, zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa, dbanie o to, by w przedszkolu czuły się dobrze. Trudno tak się czuć, jeśli ktoś im wali talerzami muzycznymi w uszy.


Żadna z osób pełniących opiekę nad dziećmi nie ma prawa zostawić dzieci bez opieki choćby na moment tak w przedszkolu, jak i w żłobku czy w szkole. Wyprowadzanie dzieci za karę do szatni jest poważnym zarzutem w kontekście zaniedbań w sprawowaniu opieki.


Kwalifikacje tej Pani do pracy w zawodzie mogą Państwo sprawdzić, prosząc dyrektora placówki o okazanie dokumentów, na podstawie których została zatrudniona. Jeśli dyrektor odmówi, wyższą instancję, do której mają Państwo prawo zwrócić się również z prośba o przeprowadzenie kontroli nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, stanowi kuratorium oświaty. Jeżeli przedszkole, o którym mowa, to "prawdziwe przedszkole", a nie np. punkt przedszkolny (bo tam z dyplomami bywa różnie), Pani nauczycielka mogła zostać zatrudniona na podstawie dyplomu mgr wychowania przedszkolnego. To jest tytuł uprawniający do pracy. Jednak dyplom, a wiedza i umiejętności niestety czasami nie idą ze sobą w parze, jak widać na przykładzie opisanego przez Panią przypadku.


Życzę powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Trendy wycieczka - Agroturystyka

Trendy wycieczka - Agroturystyka

20 powodów, dla których warto z niej skorzystać! Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje.  

Nowinki

Domowe sposoby walki z grypą

Domowe sposoby walki z grypą

Za oknami sypie śnieg, wszędzie biało i pięknie. Tylko jak tu cieszyć się zimą, kiedy cała rodzina choruje? Jak w głuchym telefonie...  
Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Dress code dla dzieci. Czy w ogóle istnieje?

Czy zdarza się Wam mieć wątpliwości jak strój wybrać na konkretną okazję? A jak często zastanawiacie się nad stosownością ubioru...  

Temat na czasie

Bezpieczna i komfortowa podróż autem - to możliwe!

Bezpieczna i komfortowa podróż autem - to możliwe!

Podróżując ze swoją rodziną, zawsze mamy na uwadze przede wszystkim jej wygodę i bezpieczeństwo  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018