Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Wyprowadzanie dzieci do szatni za niegrzeczne zachowanie w przedszkolu

Witam,

mamy problem z Panią przedszkolanką, która ewidentnie nie radzi sobie z dziećmi. Przedszkolaki mówią rodzicom, że za niegrzeczne zachowanie Pani wyprowadza dzieci do szatni i tam zostają same. Przedszkole znajduje się na drugim pietrze, w szatni jest okno i blisko drzwi wyjściowe z przedszkola. Szatnia to osobne pomieszczenie bez drzwi, ale tak usytuowane, że nie ma możliwości widzenia dziecka, które tam jest. Po za tym, gdy dziecko jest głośno, Pani intensywnie uderza talerzami muzycznymi, czego dzieci się boją. Czy to normalne kary jakie stosowane są w przedszkolu? Ta Pani jest na zastępstwo. Jak można sprawdzić czy ma odpowiednie kwalifikacje do zajmowania się dziećmi?

Karolina
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


metody stosowane przez nauczycielkę w przedszkolu nie tylko nie są prawidłowe, lecz wręcz skandaliczne. Naruszają dobro dzieci. Świadczą o bezradności i braku elementarnych kompetencji tej Pani do pracy z dziećmi. Rolą nauczyciela dzieci w wieku przedszkolnym jest m.in. budowanie ich ufności do dorosłych, zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa, dbanie o to, by w przedszkolu czuły się dobrze. Trudno tak się czuć, jeśli ktoś im wali talerzami muzycznymi w uszy.


Żadna z osób pełniących opiekę nad dziećmi nie ma prawa zostawić dzieci bez opieki choćby na moment tak w przedszkolu, jak i w żłobku czy w szkole. Wyprowadzanie dzieci za karę do szatni jest poważnym zarzutem w kontekście zaniedbań w sprawowaniu opieki.


Kwalifikacje tej Pani do pracy w zawodzie mogą Państwo sprawdzić, prosząc dyrektora placówki o okazanie dokumentów, na podstawie których została zatrudniona. Jeśli dyrektor odmówi, wyższą instancję, do której mają Państwo prawo zwrócić się również z prośba o przeprowadzenie kontroli nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, stanowi kuratorium oświaty. Jeżeli przedszkole, o którym mowa, to "prawdziwe przedszkole", a nie np. punkt przedszkolny (bo tam z dyplomami bywa różnie), Pani nauczycielka mogła zostać zatrudniona na podstawie dyplomu mgr wychowania przedszkolnego. To jest tytuł uprawniający do pracy. Jednak dyplom, a wiedza i umiejętności niestety czasami nie idą ze sobą w parze, jak widać na przykładzie opisanego przez Panią przypadku.


Życzę powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Nowinki

Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa

Czy uważasz, że wasze dziecko jest niegrzeczne? Czy pani w szkole powtarza, że wasza pociecha w ogóle się jej nie słucha? Czy zdarza wam...  
Kolejne wydanie e-magazynu Kakadu już dostępne!

Kolejne wydanie e-magazynu Kakadu już dostępne!

Z przyjemnością informujemy, że dostępny jest już piąty numer e-magazynu Kakadu. Oczywiście jak zwykle za darmo.  

Akcja Na Czasie!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018