Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Wyprowadzanie dzieci do szatni za niegrzeczne zachowanie w przedszkolu

Witam,

mamy problem z Panią przedszkolanką, która ewidentnie nie radzi sobie z dziećmi. Przedszkolaki mówią rodzicom, że za niegrzeczne zachowanie Pani wyprowadza dzieci do szatni i tam zostają same. Przedszkole znajduje się na drugim pietrze, w szatni jest okno i blisko drzwi wyjściowe z przedszkola. Szatnia to osobne pomieszczenie bez drzwi, ale tak usytuowane, że nie ma możliwości widzenia dziecka, które tam jest. Po za tym, gdy dziecko jest głośno, Pani intensywnie uderza talerzami muzycznymi, czego dzieci się boją. Czy to normalne kary jakie stosowane są w przedszkolu? Ta Pani jest na zastępstwo. Jak można sprawdzić czy ma odpowiednie kwalifikacje do zajmowania się dziećmi?

Karolina
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


metody stosowane przez nauczycielkę w przedszkolu nie tylko nie są prawidłowe, lecz wręcz skandaliczne. Naruszają dobro dzieci. Świadczą o bezradności i braku elementarnych kompetencji tej Pani do pracy z dziećmi. Rolą nauczyciela dzieci w wieku przedszkolnym jest m.in. budowanie ich ufności do dorosłych, zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa, dbanie o to, by w przedszkolu czuły się dobrze. Trudno tak się czuć, jeśli ktoś im wali talerzami muzycznymi w uszy.


Żadna z osób pełniących opiekę nad dziećmi nie ma prawa zostawić dzieci bez opieki choćby na moment tak w przedszkolu, jak i w żłobku czy w szkole. Wyprowadzanie dzieci za karę do szatni jest poważnym zarzutem w kontekście zaniedbań w sprawowaniu opieki.


Kwalifikacje tej Pani do pracy w zawodzie mogą Państwo sprawdzić, prosząc dyrektora placówki o okazanie dokumentów, na podstawie których została zatrudniona. Jeśli dyrektor odmówi, wyższą instancję, do której mają Państwo prawo zwrócić się również z prośba o przeprowadzenie kontroli nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, stanowi kuratorium oświaty. Jeżeli przedszkole, o którym mowa, to "prawdziwe przedszkole", a nie np. punkt przedszkolny (bo tam z dyplomami bywa różnie), Pani nauczycielka mogła zostać zatrudniona na podstawie dyplomu mgr wychowania przedszkolnego. To jest tytuł uprawniający do pracy. Jednak dyplom, a wiedza i umiejętności niestety czasami nie idą ze sobą w parze, jak widać na przykładzie opisanego przez Panią przypadku.


Życzę powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  
20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być bardzo nietypowe! Jesteście ciekawi?  

Nowinki

„Małomówny” przedszkolak

„Małomówny” przedszkolak

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha była zdrowa oraz rozwijała się prawidłowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obserwacja maleństwa...  
O wpływie opiekunów: nauczycieli, psychologów, trenerów na uczniów.

O wpływie opiekunów: nauczycieli, psychologów, trenerów na uczniów.

Nie masz wyboru. Jesteś modelem do naśladowania i wychowawcą moralnym, czy ci się to podoba czy nie.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019