Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problem z 4-latkiem

Dzień dobry,

mam problem z moją 4-letnią córką. Córka wyrywa sobie włosy i bawi się nimi. Zawsze kiedy ogląda bajkę, zasypia to potrafi sobie wyrywać włosy, nie wiem jak sobie z tym poradzić, boję się, że za chwilę córka powyrywa sobie wszystkie włosy, bo już widać, że ma mniej tych włosów. W przedszkolu nie ma z nią żadnego problemu, a w domu nie potrafi się na niczym skupić, zaczęła obgryzać paznokcie i ciągle jest problem z tymi włosami.

Czy te zachowania mogą być na tle nerwowym? Dodam, że pół roku temu rozeszłam się z mężem, córka dobrze to zniosła, przynajmniej tak mi się wydaje. Proszę o jakąś radę.

Monika
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


tak, tego rodzaju zachowania jak obgryzanie paznokci mają u dzieci podłoże nerwicowe. Są świadectwem przeżyć, jakie towarzyszą dzieciom. Wyrywanie włosów może mieć podobną przyczynę. Pani córeczka jest nieduża i nawet jeśli ma Pani wrażenie, że dobrze zniosła zmianę sytuacji rodzinnej, to jednak jest prawdopodobne, że obserwowane przez Panią zachowania są echem tego, co się stało. To, co przede wszystkim może Pani zrobić, to dbać o jej poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Potrzebuje poczucia tego, że ma spokojny, dobry dom, choć już inny niż kiedyś. Proszę poświęcać jej bardzo dużo czasu, czytać, przytulać, bawić się, chodzić na spacery i dużo się razem śmiać. Zadbać należy również, by relacje z tatą były spokojne. Z czasem powinno wszystko się ułożyć.


Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, rozwód

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

Nowinki

Piękno mamy w sobie, Wystarczy umiejętnie je wydobyć!

Piękno mamy w sobie, Wystarczy umiejętnie je wydobyć!

Definicja Piękna jest zbyt szeroka i dotyczy każdej sfery naszego życia, ale my skupmy się dzisiaj na wymiarze fizycznym. W obecnych czasach...  
Matematyka nie musi być wiedzą dla wybranych

Matematyka nie musi być wiedzą dla wybranych

Niesprawiedliwe byłoby twierdzenie, że jedyne co się robi z problemem nauczania matematyki, to szukanie winnych. Wiele wydawnictw, czy portali...  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018